Постанова № 30247165, 20.03.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
20.03.2013
Номер справи
2а-5575/12/0170/15
Номер документу
30247165
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 березня 2013 р. (о 15:57) Справа №2а-5575/12/0170/15

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., за участю секретаря судового засідання Кисельової А.Є., представників сторін:

від позивача - Горохова Г.К.

від відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецпромрезерв"

до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби

про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,

Обставини справи: Товариство з обмеженої відповідальністю «Спецпромрезерв» (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби (далі - відповідач) про визнання протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби щодо відмови в перереєстрації платником ПДВ ТОВ «Спецпромрезерв»; зобов'язання Державну податкову інспекцію у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби перереєструвати платника ПДВ ТОВ «Спецпромрезерв» з наступним поновленням всіх даних особового рахунку ТОВ «Спецпромрезерв» (ІПН 340586301096) з наявним податковим кредитом станом на 08.10.2009.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відмова у перереєстрації позивача платником податку на додану вартість суперечать нормам податкового законодавства, оскільки зміна юридичної адреси платника податків є підставою для проведення перереєстрації платника податку на додану вартість.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 31.05.2012 відкрито провадження в адміністративній справі та закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.06.2012 зупинено провадження у справі до розгляду касаційної скарги у справі К-38194/10

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 22.02.2013 провадження у справі поновлено.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, надав пояснення по суті спору.

Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про місце, день та час слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на адміністративний позов не надав.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач у справі є юридичною особою, ідентифікаційний номер 34058632, адреса реєстрації: м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 245, взятий на облік в органах державної податкової служби, перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби.

Таким чином, ТОВ «Спецпромрезерв» являється суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.

Судом встановлено, що позивач звернувся до податкового органу з реєстраційною заявою платника податку на додану вартість від 05.04.2012 з метою перереєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Спецпромрезерв» та отримання відповідного свідоцтва у зв'язку зі зміною місцезнаходження.

Листом вих. №5820/10/18-3 від 24.04.2012 податковий орган повідомив про необхідність надання нової реєстраційної заяви за формою 1-ПДВ (недостовірні дані п. 5 - невірно вказана причина реєстрації).

У зв'язку з чим, податковим органом було фактично відмовлено у проведенні перереєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Спецпромрезерв».

Не погодившись з зазначеною відмовою позивач звернувся до суду.

Перевіряючи законність та обґрунтованість позивних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи податкової служби зобов'язані здійснювати свої функції, у тому числі під час реєстрації платників податку на додану вартість на підставі, у спосіб, в межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Критерії, відповідно до яких особа набуває статус суб'єкту, який має право бути зареєстрованим платником податку на додану вартість, поняття такої особи, підстави для реєстрації платника податку на додану вартість та підстави для відмови у реєстрації платника податку на додану вартість визначені розділом V Податкового кодексу України.

Згідно до підпункту 14.1.139. пункту 14.1 ст. 14 розділу 1 Податкового Кодексу України особа для цілей розділу V цього Кодексу (податок на додану вартість) - будь-яка із зазначених нижче осіб, зокрема, фізична особа (громадянин України, іноземець та особа без громадянства), яка здійснює діяльність, що належить згідно із законодавством до підприємницької (крім фізичних осіб, що знаходяться на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва відповідно до законодавства), та/або ввозить товари на митну територію України.

Пунктом 180.1 статті 180 розділу V Податкового кодексу України передбачено, що для цілей оподаткування платником податку є, зокрема, будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку (пп. 2 п. 180.1. ст. 180 Податкового кодексу України).

Порядок перереєстрації платників податку на додану вартість визначений Наказом Міністерства Фінансів України від 07.11.2011 №1394, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2011 р. за №1369/20107, Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (надалі Положення в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абз 1 п. 4.1 Положення перереєстрація платника ПДВ проводиться та Свідоцтво підлягає заміні у разі виникнення змін у даних платника ПДВ, які стосуються коду ЄДРПОУ, податкового номера, який надається податковими органами, та/або найменування (прізвища, імені, по батькові), та/або місцезнаходження (місця проживання) платника ПДВ, і якщо зміни не пов'язані із припиненням платника ПДВ, крім випадків, визначених підпунктом 3.15.1 пункту 3.15 розділу III цього Положення.

Згідно п. 4.2 Положення для заміни Свідоцтва платник ПДВ зобов'язаний у двадцятиденний строк після виникнення змін подати до податкового органу, в якому перебуває на обліку, додаткову реєстраційну заяву з позначкою "Перереєстрація". До такої заяви мають бути додані Свідоцтво та всі засвідчені копії Свідоцтва.

Податковий орган видає платнику ПДВ нове Свідоцтво (за новим номером) замість старого в такому самому порядку, як і при реєстрації. При цьому дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою початку дії нового Свідоцтва та датою анулювання старого Свідоцтва є останній день строку у 10 робочих днів від дня отримання додаткової реєстраційної заяви з позначкою "Перереєстрація".

За бажанням та згідно із заявою платника ПДВ датою початку дії нового Свідоцтва та датою анулювання старого Свідоцтва може бути встановлений день до закінчення строку у 10 робочих днів від дня отримання додаткової реєстраційної заяви з позначкою "Перереєстрація". При цьому дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою початку дії нового Свідоцтва та датою анулювання старого Свідоцтва є бажана дата перереєстрації платником ПДВ.

Отже законодавче встановлено, що у разі зміни місцезнаходження платника ПДВ проводиться перереєстрація платника податку на додану вартість та підлягає заміні свідоцтво платника податку на додану вартість.

Відповідно до п. 3.9 Положення якщо в заяві про реєстрацію не зазначені обов'язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані, її не скріплено печаткою заявника, не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заяви від особи, яка реєструється платником ПДВ, відомості про заявника не включені до Єдиного державного реєстру, то протягом 10 робочих днів від дня отримання заяви податковий орган звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).

З матеріалів справи вбачається, що листом вих. №5820/10/18-3 від 24.04.2012 податковий орган повідомив про необхідність надання нової реєстраційної заяви за формою 1-ПДВ (недостовірні дані п. 5 - невірно вказана причина реєстрації).

Так, судом встановлено, що позивачем було змінено місцезнаходження, про що внесені відповідні зміни до Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Матеріали справи свідчать, що позивач є платником податку на додану вартість.

Судом встановлено, що згідно акту № 208/15-2 від 08.10.2009 комісією, створеною на підставі наказу ДПІ в м.Сімферополі, прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на добавлену вартість ТОВ "Спецпромрезерв". Не погодившись с вказаним рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав з адміністративним позовом про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.02.2010 року справа № 2а-12145/09/0170/9, залишеною без змін Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2010, Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.12.12 позовні вимоги задоволені у повному обсязі, а саме визнано протиправним та скасувано рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецпромрезерв», оформлене актом № 208/15-2 від 08.10.2009 року.

Суд зауважує, що у разі набрання законної сили судовим рішенням про задоволення зазначених позовних вимог та визнання протиправним рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відповідне рішення податкового органу вважається протиправним з моменту його прийняття.

А отже, таке рішення податкового органу не створює будь-яких правових наслідків. Тому свідоцтво платника податку на додану вартість слід вважати чинним протягом усього часу від моменту його видачі, у тому числі в період від дати прийняття рішення про анулювання такого свідоцтва до набрання чинності відповідним рішенням суду.

Зазначена позиція викладена у Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 02.08.2010 року № 1172/11/13-10.

Відтак, позивач є платником податку на додану вартість та у зв'язку зі зміною місцезнаходження зобов'язаний подати заяву про перереєстрацію до податкового органу, на обліку якого перебуває.

Дослідивши реєстраційну заяву позивача від 05.04.2012, судом не встановлено будь-яких порушень з боку позивача щодо порядку її заповнення.

Таким чином, виходячи з системного аналізу норм Податкового кодексу України та Положення, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у проведені перереєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Спецпромрезерв» у зв'язку зі зміною його місцезнаходження прийнята з порушенням основних принципів адміністративної процедури, встановлених ст. 2 КАС України, отже є протиправною.

Водночас суд вказує, що здійснення судового захисту особи, чиє право порушено органами державної влади чи місцевого самоврядування внаслідок порушення ними положень Конституції та законів України у спосіб, що відповідає визначеним у законодавстві способам захисту порушеного права, є здійснення судом його повноважень органу судової влади у межах Конституції та законів України.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини та наведені норми діючого законодавства, суд дійшов в висновку, що належним та достатнім способом захисту порушеного права позивача є задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправною відмову Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби в перереєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецпромрезерв», викладену у листі вих. №5820/10/18-3 від 24.04.2012; зобов'язання Державну податкову інспекцію у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби повторно розглянути реєстраційну заяву платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецпромрезерв» від 05.04.2012 та вчинити дії щодо перереєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецпромрезерв».

А відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Під час судового засідання, яке відбулось 20.03.2013 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 25.03.2013 року.

Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби в перереєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецпромрезерв», викладену у листі вих. №5820/10/18-3 від 24.04.2012;

3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби повторно розглянути реєстраційну заяву платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецпромрезерв» від 05.04.2012 та вчинити дії щодо перереєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецпромрезерв».

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецпромрезерв» (ЄДРПОУ 34058632) судові витрати у сумі 32,19 грн. судового збору шляхом їх безспірного списання із рахунків суб'єкта владних повноважень - відповідача.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Г.Л.Тоскіна