ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 жовтня 2012 р. (09:35) Справа №2а-10208/12/0170/7
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В., при секретарі судового засідання Фурлетовій Г.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим ДПС
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості в сумі 29377,96 грн.,
за участю представників:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
Обставини справи: Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим ДПС (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач) заборгованості в сумі 29377,96 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем у строки встановлені законом не сплачується податок з доходів фізичних осіб та штрафні санкції з податку на додану вартість.
У судове засідання, яке відбулось 01.10.2012р., позивач явку свого представника не забезпечив, про час, день та місце його проведення повідомлений належним чином, 27.09.2012р. від нього надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника ОДПІ.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення був повідомлений, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, враховуючі клопотання позивача, приймаючи до уваги ненадання відповідачем клопотання про неможливість розгляду справи за відсутності його представника або про відкладення розгляду справи, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.6), з 07.06.2007р. знаходиться на обліку в Джанкойській ОДПІ в АР Крим за № 3367, що підтверджується довідкою (а.с.9).
Таким чином, відповідач є суб'єктом господарювання, платником податків, зобов'язаний виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Посадовими особами позивача проведено документальну позапланову виїзну перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1. За результатами перевірки складено акт від 23.04.2012р. №272/17-02/НОМЕР_1 (а.с. 11-25), в висновках якого зазначено, що перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог:
- п.1 ст.7, п.п.8.1.1 п.8.1 ст.8, п.п. 16.3.3 п.16.3 ст.16, ст. 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV від 22.05.2003р., а саме встановлено порушення вимог податкового законодавства в частині неутримання та неперерахування до бюджету у період з 01.04.2009р. по31.12.2010р. податку з доходів фізичних осіб у сумі 7210,00грн.
- п.п. 7.28 п.7.2, п.п. 7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 0304.1997р., п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України, а саме ненадання декларацій за січень-грудень 2010р., січень-листопад 2011р.
- ст. 13 ДКМУ «Про прибутковий податок з громадян» № 13-92 від 26.12.1992р., п.19.1а ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV від 22.05.2003р., п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України, а саме в частині заниження валового доходу, що привело до заниження оподатковуваного доходу за 2009р., 2010р., 2011р. та недоплати податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності в сумі 16455,21 грн.
Статтею 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV від 22.05.2003р. (що діяв на момент вчинення правопорушення) встановлено, що:
8.1. Оподаткування доходів, нарахованих (виплачених) платнику податку податковим агентом.
8.1.1. Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
8.1.2. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то
податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до ст. 20 Закону №889 розмір штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм цього Закону та підстави для їх застосування визначаються законом, що регулює такі питання, якщо інше не встановлене нормами цього Закону.
Згідно пп. а) п.20.2. ст.20 Закону №889 фінансово відповідальними за порушення норм цього Закону є, зокрема, при порушенні правил нарахування, утримання та сплати до бюджету податку з доходів платника податку, що здійснюються особами, визначеними цим Законом податковими агентами, - такі особи.
Пунктом 20.3 ст.20 Закону №889 встановлено, особами, відповідальними за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу з цього податку, є, зокрема:
а) при нарахуванні податку особою, на яку покладається відповідальність за таке нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету згідно з нормами цього Закону, - така особа - податковий агент.
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», чинного до 01.01.2011р., податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3) ст.1 Закону №2181 встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
З 01.01.2011року набрав чинності Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Відповідно до п.п. 54.3.5 п.54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Відповідно до п.123.1 ст. 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених, крім інших п.54.3.5 п. 54.3 ст. 54 ПК України тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Перевіркою встановлено неутримання та неперерахування до бюджету у період з 01.04.2009р. по 31.12.2010р. податку з доходів фізичних осіб у сумі 7210,00грн., у зв'язку із чим йому була нараховані штрафні санкції у сумі 1802,55 грн. (а.с. 31).
Як зазначено вище, перевіркою встановлено порушення ст. 13 ДКМУ «Про прибутковий податок з громадян» № 13-92 від 26.12.1992р., п.19.1а ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV від 22.05.2003р., п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України, а саме в частині заниження валового доходу, що привело до заниження оподатковуваного доходу за 2009р., 2010р., 2011р. та недоплати податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності в сумі 16455,21 грн.
За результатами перевірки, на підставі складеного за її наслідок акту, позивачем було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000311701 від 14.05.2012р., яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 25467,96 грн., у тому числі 23665,41 грн. за основним платежем, 1802,55 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 30).
Суму зобов'язання відповідно до зазначеного податкового повідомлення-рішення у розмірі 25467,96 грн. відповідачем не сплачено.
Порядок оподаткування з податку на додану вартість визначений Розділом V ПК України.
Згідно із ст. 203 цього Розділу податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно з п.п.54.3.1 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
Пунктом 120.1 ст.120 ПК України встановлено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Проведеною перевіркою було встановлено порушення відповідачем п.46.1 ст. 46 ПК України, що виявилось у несвоєчасному поданні декларації з податку на додану вартість за 2010р., січень - листопад 2011р.
Як зазначено вище, за результатами перевірки, на підставі складеного за її наслідок акту, позивачем було прийняте податкове повідомлення-рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) № 0000321701 від 14.05.2012р., яким відповідачу зараховано штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість у сумі 3910,00 грн., яке отримане останнім, про що свідчить підпис у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 32).
Суму штрафних (фінансових) санкцій відповідно до зазначеного податкового повідомлення-рішення у розмірі 3910,00 грн. відповідачем не сплачено.
Суд зазначає, що згідно з пункту 14.1.175 статті 14 ПК України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Податкова вимога надсилається платнику податків органом державної податкової служби в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, що встановлено в частини 1 пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України.
Згідно з п.59.3 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Також за пунктом 59.4 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені Кодексом строки, без попереднього надсилання податкового повідомлення-рішення.
Згідно пункту 95.2 статті 95 ПК України стягнення коштів платника податків проводяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
З урахуванням аналізу зазначених положень ПК України, податкові органи мають право звертатися із позовом про стягнення сум податкового боргу виключно після дотримання всіх умов, визначених статті 59, 95 ПК України, тобто після настання двох подій:
- після надіслання податкової вимоги на податковий борг із зазначенням конкретного розміру податкового боргу;
- спливу терміну 60 днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Так, позивачем на адресу відповідача було направлено податкову вимогу № 343 від 30.05.2012р. на суму 29377,96 грн., у тому числі за основним платежем 25467,96 грн. та штрафні (фінансові) санкції 5712,55 грн., яка отримана останнім 15.06.2012р. (а.с.40, 41).
Права органів державної податкової служби на час розгляду справи передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податного боргу або його частини.
Згідно з п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
На підставі зазначеного вище, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (97023, АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) заборгованість у сумі 29377,96 грн., у тому числі:
- заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування в сумі 25467,69 грн. на рахунок 33211801700143 УДКСУ у Красногвардійському районі АР Крим (с. Мар'янівка), МФО 824026, ЄДРПОУ 37668678, код платежу 11010500;
- заборгованість із штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 3910,00 грн. на рахунок 31116029700130 УДКСУ у Красногвардійському районі АР Крим (Красногвардійський район), МФО 824026, ЄДРПОУ 37668678, код платежу 14010100.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Маргарітов М.В.