ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 березня 2013 року № 826/1325/13-а
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу:
за позовом Київського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення коштів
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Київський міський центр зайнятості з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 1854,55грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказує на те, що ОСОБА_1 Солом'янським районним центром зайнятості наданий статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. № 1533-ІІІ (далі Закон України № 1533-ІІІ).
Однак, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, гр. ОСОБА_1 являється фізичною особою - підприємцем, а тому є зайнятою особою і не має права на реєстрацію в службі зайнятості як безробітний та призначення допомоги по безробіттю. На підставі викладеного, позивач просить стягнути з відповідача кошти, які були виплачені як безробітному в розмірі 1854,55 грн.
В судові засідання відповідач не прибув, представника свого не направив, поштова кореспонденція, яка скеровувалась судом за адресою, що міститься в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій - 03049, АДРЕСА_1, була повернута поштовим відділенням з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Зважаючи на викладене, враховуючи неявку представника позивача та відповідача у судове засідання, на підставі ч. 6 ст. 128 КАСУ, адміністративна справа розглядається у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані представником позивача документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 17.08.2012р. звернувся до Солом'янського центру зайнятості м.Києва з заявою щодо надання статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю. В заяві відповідач зазначив, що в даний час не є підприємцем, трудовою діяльністю не займається, пенсію на пільгових умовах не отримує, не має інших, передбачених законодавством доходів та з пам'ятками про права і обов'язки ознайомлена.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», наказом Солом'янського районного центру зайнятості № НТ120817 від 17.08.2012р. та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.10 № 307, гр. ОСОБА_1 було призначено допомогу по безробіттю з 17.08.2012 року.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», центри зайнятості самостійно проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплата матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13.02.09, де зазначено, що для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.
Солом'янським районним центром зайнятості м.Києва 26.10.2012 року була отримана довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в якій міститься запис №3 від 11.10.2010 р. про внесення рішення фізичної особи - підприємця про припинення підприємницької діяльності. Проте, в Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відсутній запис про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1
Згідно ч. 3 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про зайнятість населення», громадяни, які працюють по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, належать до зайнятого населення та не можуть бути визнані безробітними.
Згідно з п.п. 2 і 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконная нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, згідно-довідки розрахунку від 23.01.13 №563, ОСОБА_1 була нарахована та виплачена допомога по безробіттю за період з 17.08.2012р. по 04.10.2012р. у розмірі 1854,55 грн.
Солом'янським районним центром зайнятості м.Києва було направлено ОСОБА_1 повідомлення №5827 від26.10.2012р. про добровільне повернення коштів у розмірі 1854,55 грн., протягом 15 календарних днів після отримання цього повідомлення. Дане повідомлення було повернуте поштовою службою у зв'язку з неврученням з поміткою «за закінченням терміну зберігання».
На підставі викладеного, суд погоджується з висновками позивача про те, що ОСОБА_1. незаконно перебував на обліку як безробітний у Солом'янському районному центрі зайнятості, викладеними в позовній заяві.
Відповідач, в свою чергу, не надав до суду жодних доказів та не спростував позицію позивача щодо заявлених до нього позовних вимог.
В ході судового розгляду справи суд ухвалою від 18.02.2013р. витребовував від Адресно-довідкого бюро ГУ МВС України в м.Києві відомості щодо здійснення реєстрації місце проживання ОСОБА_1 за адресою, яка вказана в позовній заяві - АДРЕСА_1, оскільки поштовою службою були повернуті поштові відправлення, які здійснювались судом за вказаною адресою, у зв'язку з неврученням.
На що, Адресно-довідковим бюро ГУ МВС України в м.Києві було повідомлено суд, що зареєстровано місце проживання ОСОБА_1 за вказаною адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до ч. 1 та 4 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Відповідно до п.2 та п. 3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Отже, зазначеною правовою нормою передбачено можливість стягнення сум виплаченого забезпечення у випадку умисного невиконання обов'язку та зловживання ними.
В процесі розгляду справи судом встановлено обставин несвоєчасного подання відповідачем позивачу інформації, умисного невиконання відповідачем своїх обов'язків чи зловживання, у зв'язку з чим наявні всі підстави для задоволення позову повністю.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.69, 70, 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (03049, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1854 (одна тисячі вісімсот п'ятдесят чотири) грн. 55 коп. на користь Київського міського центру зайнятості р/р 37179301900001 у Головному Управлінні Державного казначейства м.Києва, МФО 820019, код ЄДРПОУ 03491091.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян