Постанова № 30233377, 11.12.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2012
Номер справи
0870/10680/12
Номер документу
30233377
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2012 року (12 год. 00 хв.)Справа № 0870/10680/12 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Авдєєва М.П.,

при секретарі судового засідання Білоус А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Василівського району Запорізької області в інтересах Василівського відділення Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби

до Комунального підприємства «Добробут» Василівської міської ради Запорізької області

про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

12.11.2012 Прокурор Василівського району Запорізької області (далі - прокурор) в інтересах Василівського відділення Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби (далі - позивач, Василівське відділення Токмацької ОДПІ Запорізької області ДПС) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Комунального підприємства «Добробут» Василівської міської ради Запорізької області (далі - КП «Добробут», відповідач), в якому прокурор просить суд стягнути з відповідача кошти у сумі податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 69080 грн. 54 коп.

Позовні вимоги обґрунтовує Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України) та зазначає, що відповідач за даними карток особових рахунків має податковий борг 69080, 54 грн. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачено. На час розгляду справи у суді заборгованість відповідачем не погашена, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача вищевказану суму заборгованості.

Ухвалою судді від 15.11.2012 відкрито провадження в адміністративній справі №0870/10680/12 та призначено розгляд на 03.12.2012.

Прокурор у судове засідання не з'явився, проте 11.12.2012 надав до суду заяву де зазначив, що на позовних вимогах наполягає в повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте 11.12.2012 надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, проте 11.12.2012 надав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Також надав до суду відзив на адміністративний позов де зазначив, що сума податкового боргу зменшена у розмірі 5000грн. 00 коп. З метою уникнення незворотних наслідків у житловому фонді, загрози виникнення банкрутства підприємства, та враховуючи ті обставини, що ускладнять оплату боргу одразу та в повному обсязі в просить суд розстрочити виконання рішення по оплаті податкового боргу на термін до одного року, а саме з січня 2012 року по листопад 2013 року у розмірі 5340 грн. 00 коп. а в грудні 2013 року у розмірі 5340 грн. 54 коп.

Суд при частковій сплаті суми боргу відповідачем зменшує суму податного богу з податку на додану вартість, яка становить 64080 грн. 54 коп.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін, за наявними у справі матеріалами.

У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності,судом встановлено наступні обставини.

Статтею 60 КАС України передбачено право прокурора звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Визначено, що прокурор здійснює в суді представництво інтересів держави в порядку.

Прокуратурою Василівського району Запорізької області було проведено перевірку щодо захисту інтересів держави у сфері оподаткування при справлянні суб'єктами господарювання податкових зобов'язань в ході якої виявлені факти порушення податкового законодавства з боку КП «Добробуд» в частині несплати податкових зобов'язань по податку на додану вартість в розмір 69080 грн. 54 коп.

КП «Добробуд» (Клод ЄДРПОУ 35925015) зареєстроване як юридична особа 25.06.2008 Василівською районною державною адміністрацією, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідачем до податкової було подано декларації з податку на додану вартість: №9049515291 від 16.08.2012;№9056984749 від 19.09.2012 відповідно до яких підприємством самостійно були визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість за якими граничні строки сплати визначені 30.08.2012 та 30.09.2012.

Посадовими особами Василівського відділення Токмацької ОДПІ Запорізької області ДПС проведено документальну камеральну перевірку відповідача з питань своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету за наслідками якої складено акт №88 від 20.08.2012 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету. Під час перевірки виявлено порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платником податку на додану вартість несвоєчасно сплачено податок в розмірі 3255 грн. 90 коп. На підставі цього ДПІ було винесено податкове повідомлення - рішення №0002731500 від 20.08.2012, яким застосовані штрафні санкції до відповідача у розмірі 325 грн. 59 коп. Дане податкове повідомлення - рішення було отримано 20.08.2012 головним бухгалтером підприємства Бабівською В.О., що підтверджується особистим підписом.

18.09.2012 працівниками ДПІ складено Акт перевірки №106 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету, яким встановлено несвоєчасна сплата податку на додану вартість в розмірі 16000 грн. 00 коп. На підставі даного акту винесено податкове повідомлення - рішення №0000491600 від 18.09.2012, яким застосовано штрафні санкції до відповідача у розмірі 3200 грн. 00 коп. Дане податкове повідомлення - рішення було отримано 18.09.2012 головним бухгалтером підприємства Бабівською В.О., що підтверджується особистим підписом.

03.10.2012 працівниками ДПІ складено Акт перевірки №111 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету, яким встановлено несвоєчасна сплата податку на додану вартість в розмірі 13869 грн. 30 коп. На підставі даного акту винесено податкові повідомлення - рішення форми «Ш» №0000541600 від 03.10.2012, яким застосовано штрафні санкції до відповідача у розмірі 2054 грн. 73 коп. також повідомлення - рішення форми «Ш» №0000541600 від 03.10.2012, ким застосовано штрафні санкції до відповідача у розмірі 359 грн. 27 коп. Дані податкові повідомлення - рішення було отримано 03.10.2012 головним бухгалтером підприємства Бабівською В.О., що підтверджується особистим підписом.

Станом на 31.10.2012 відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 69080грн. 54 коп.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Пунктом 46.1 ст.46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

За приписами ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Як встановлено пп.54.3.1. п.54.3. ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.

Відповідно до п.120.1. ст.120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Згідно із п. 7 підрозділу 10 розділу XX ПК України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п.57.1 ст.57 ПК України).

Із матеріалів справи вбачається, що КП «Добробуд» самостійно були визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість, які у встановлені законодавством термін не погашено, також за несвоєчасну сплату податку на додану вартість.

Згідно із п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах, зокрема, при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п.57.3 ст.57 ПК України).

При цьому, згідно із п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідачем податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги оскаржено не було ні у адміністративному, ні у судовому порядку, доказів протилежного відповідач суду не надав.

Згідно із пп.14.1.175. п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Органи державної податкової служби, відповідно до пп.20.1.18 п.20.1 ст.20 ПК України мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пп.95.1 - 95.2. ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Із матеріалів справи випливає, що на час розгляду у суді та з урахуванням добровільної сплати КП «Добробуд» має податкову заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 64080 грн. 54 коп.

Щодо заяви про надання розстрочки виконання судового рішення суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Як вбачається з заяви, відповідач просить надати відстрочку виконання рішення суду строком на 1 рік з січня 2013 року по листопад 2013 року у розмірі 5340 грн. 00 коп. та в грудні 2013 року у розмірі 5340 грн. 54 коп. , посилаючись на наступне.

Боржник перебуває у складному фінансовому становищі, що значно ускладнить виконання судового рішення. Станом на 01.11.2012 КП «Добробуд» має заборгованість за матеріали та отриманні послуги у розмірі 201,6 тис. грн., заборгованість по заробітній платі у розмірі 104,8 тис. грн., заборгованість по сплаті ПДВ у розмірі 64,08 тис. грн. а також заборгованість по іншим податкам і платежам у розмірі 69,2 тис. грн.

Однією із головних причин складного фінансового становища ,в якому підприємство сьогодні перебуває, є заборгованість Василівьскої міської ради перед КП «Добробуд» за виконанні роботи та надані послуги у 2010, 2011 році у розмірі 249,2 тис. грн.

Тому погашення податкового боргу у повному обсязі потягне за собою повну зупинку у наданні житлово-комунальних послуг та робіт по благоустрою міста.

Вказані данні свідчать про те, що відповідач не має можливості розрахуватися із позивачем одноразово та в короткий строк. Стягнення суми заборгованості за виконавчим документом призведе до зупинення діяльності відповідача, яка є соціально важливою та не може бути припинена, що в свою чергу спричинить зменшення надходжень від наданих послуг, призведе до його повної неплатоспроможності, може викликати спалах епідемій внаслідок порушення санітарно-гігієнічних норм.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість надання відповідачу відстрочки виконання судового рішення строком на 1 рік розстрочки строком на 1 рік з січня 2013 року по листопад 2013 року у розмірі 5340 грн. 00 коп. та за грудень 2013 року у розмірі 5340 грн. 54 коп.

Згідно із ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до приписів п.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 41, 71, 158, 161, 162, 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства «Добробуд» Василівської міської ради Запорізької області (Код ЄДРПОУ 35925015, провулок Шкільний 5, м. Василівка, Запорізька область, 71600) в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану варі ость у розмірі 64080 (шістдесят чотири тисячі вісімдесят гривень) 54 коп.

3. Відстрочити виконання судового рішення строком на 1 (один) рік з січня 2013 року по грудень 2013 року.

4. Розстрочити виконання судового рішення про стягнення з Комунального підприємства «Добробуд» Василівської міської ради Запорізької області суми податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 64080 (шістдесят чотири тисячі вісімдесят гривень) 54 коп. шляхом розстрочення його сплати терміном на 1 (один) рік починаючи з січня 2013 року по листопад 2013 року сплатою 5340 (п'ять тисяч триста сорок гривень) 00 коп. щомісяця, а грудні2013 року зі сплатою 5340 (п'ять тисяч триста сорок гривень) 54 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.П. Авдєєв