ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«9» серпня 2007 року м. Одеса
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого - Димерлій О.О.
суддів - Яковлева Ю.В., Золотнікова О.С.
при секретарі - Кокшарової К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві та Головного управління Державного казначейства України у Миколаївській області на постанову господарського суду Миколаївської області від 10.05.2007 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН" про стягнення з Державного бюджету України 383 265 грн. 16 коп. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за травень 2005 року,
ВСТАНОВИЛА:
17 серпня 2005 року ТОВ СП "НІБУЛОН" звернулось до відділення Державного казначейства у м. Миколаєві та Державної податкової інспекції у м. Миколаєві з позовом про стягнення з Державного бюджету 2 452 759 грн. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за травень 2005 року.
13 квітня 2007 року в зв'язку з відшкодуванням значної частини заборгованості по невідшкодованому ПДВ, позивач уточнив свої позовні вимоги та просив стягнути з Державного бюджету заборгованість з податку на додану вартість за травень 2005 року - 383 265 грн. 16 коп.
Постановою господарського суду Миколаївської області від 10 травня 2007 року адміністративний позов ТОВ СП "НІБУЛОН" задоволено. Суд стягнув з Державного бюджету України, через головне управління Державного казначейства України у Миколаївській області, на користь позивача - 383 265 грн. 16 коп. бюджетної заборгованості. Крім того, суд вирішив повернути з державного бюджету ТОВ СП "НІБУЛОН" сплачене державне мито в сумі 20 694 грн. 94 коп. і стягнути з Державного бюджету, через Головне управління Державного казначейства України у Миколаївській області, на користь позивача державне мито в сумі 3832 грн. 65 коп.
У поданій апеляційній скарзі Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві та Головного управління Державного казначейства України у Миколаївській області, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, просять скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове - про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення необхідно змінити з таких підстав.
22-а-1456/07
На підставі п.7.7.1. ст. . 7 Закону України "Про податок на додану вартість" 20.06.2005
року позивач надав податковому органу податкову декларацію за травень 2005 року. Згідної
розрахунку різниця між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту склала - 4 295 482
грн. експортного відшкодування.
Відповідно до п.8.1. ст. . 8 Закону України "Про податок на додану вартість" ТОВ СП "НІБУЛОН", з дня подання розрахунку має право протягом 30 календарних днів, тобто до 20.07.2005 року, на отримання експортного відшкодування.
До вказаної дати названа вище сума податкового кредиту не була відшкодована.
На час розгляду спору в суді першої інстанції залишок бюджетної заборгованості, визнаний сторонами, склав - 383 265 грн. 16 коп.
Судом першої інстанції перевірені надані позивачем докази і дана їм правова оцінка.
В результаті суд дійшов висновку, що ТОВ СП "НІБУЛОН" надані всі необхідні докази,
які підтверджують його право на бюджетне відшкодування за травень 2005 року, а залишок
невідшкодованої суми в розмірі 385 265 грн. 16 коп. підлягає відшкодуванню з Державного
бюджету України.
На думку колегії, висновок суду щодо строків відшкодування з державного бюджету
експортного відшкодування і посилання при цьому на п. 11.4. ст. . 11 Закону України "Про податок
на додану вартість" є обґрунтованим, оскільки строки бюджетного відшкодування, визначені в
ст. 7 цього Закону не можуть змінюватись Указом Президента України "Про деякі зміни в
оподаткуванні".
Відповідно до п.1.12 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181 контроль за своєчасним, достовірним та повним нарахуванням податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань покладено на податкові органи.
Саме податкові органи зобов'язані здійснювати відповідні перевірки контрагентів відносно сплати ними ПДВ до бюджету. Діюче законодавство не передбачає залежності права на отримання відшкодування ПДВ з бюджету, від того, чи були надані платником ПДВ докази в підтвердження сплати його контрагентами коштів до бюджету.
Законом України "Про податок на додану вартість" не передбачено і надання платником
податку декларацій контрагентів та не ставиться отримання бюджетного відшкодування в
залежність від податкового обліку третіх осіб. У разі невиконання контрагентом платника податків
зобов'язань по сплаті податку до бюджету негативні наслідки (відповідальність) настають лише
для нього. Вказана обставина не може бути підставою для позбавлення добросовісного платника
податків права на його відшкодування у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом
умови щодо отримання такого відшкодування та має документальне підтвердження розміру
податкового кредиту.
З акту від 08.07.2005 року №86, 23-130/14291113 про результати виїзної позапланової документальної перевірки ТОВ СП "НІБУЛОН" з питань правомірності заявленої до відшкодування з бюджету суми ПДВ за травень 2005 року вбачається, що податковими органами не встановлено розбіжностей між фактичними сумами податкового кредиту, бюджетного відшкодування та сумами, відображеними підприємством в податковій декларації. Не зафіксовано
і відхилень в декларації з ПДВ платника податку та результатів проведеної ДТП перевірки за вказаний податковий період.
Суд першої інстанції перевірив і повною мірою дослідив факт надмірної сплати ПДВ ТОВ СП "НІБУЛОН", та залучив до матеріалів справи копії податкових накладних, платіжні доручення, що підтверджують сплату покупцем ПДВ в ціні товару.
Відмова СДПІ по роботі з ВПП у М. Миколаєві здійснити відшкодування в добровільному порядку, з посиланням на необхідність проведення додаткових зустрічних перевірок та підтвердження всіх заявлених до відшкодування сум, не базується на вимогах Закону "Про податок на додану вартість". Названим Законом чітко визначені строки відшкодування з Державного бюджету України податку на додану вартість. Визначене законодавством право податкової служби на проведення перевірок має реалізовуватись без порушення місячного терміну визначеного Законом і аж ніяк не може продовжуватись більше двох років.
За час проведення перевірок (з травня 2005 року), податковими органами не зібрано доказів стосовно того, що серед суб'єктів підприємницької діяльності - перших постачальників ТОВ СП "НІБУЛОН" є такі, що мають ознаки фіктивності, навпаки, за результатами виїзної позапланової документальної перевірки встановлено, що підприємство протягом перевіреного періоду не мало взаєморозрахунків з фіктивними підприємствами та не проводило господарські операції з суб'єктами підприємницької діяльності, по яких установчі документи, свідоцтва про державну реєстрацію фізичних осіб-підприємців, угоди та первинні документи визнано судовими органами недійсними.
Зважаючи на все вище викладене судова колегія дійшла до висновку, що стосовно позовних вимог про відшкодування ПДВ, суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи та прийняв законне і обґрунтоване рішення, ухвалене з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, в цій частині, висновків суду не спростовують, оскільки базуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.
Однак, ухвалюючи рішення, суд першої інстанції помилково, в порушення вимог Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", п. п. 1, 3 п.3 Прикінцевих положень КАС України, повернув позивачу 20 694 грн. 94 коп., а не 22 827 грн. 59 коп. надмірно сплаченого державного мита та стягнув з Державного бюджету України на користь ТОВ СП "НІБУЛОН" 3832 грн. 65 коп.3амість 1700 грн.
Зважаючи на це, судова колегія, згідно до п.1 ч.1 ст. 201 КАС України змінює рішення господарського суду Миколаївської області від 10.05.2007 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН" про стягнення з Державного бюджету України 383 265 грн. 16 коп. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за травень 2005 року в цій частині.
Керуючись: ст. . ст. .185, 195, 198, 201, 207 КАС України, судова колегія,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві та Головного управління Державного казначейства України у Миколаївській області - задовольнити частково, постанову господарського суду Миколаївської області від 10.05.2007 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою
відповідальністю сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН" про стягнення з Державного бюджету України 383 265 грн. 16 коп. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за травень 2005 року - змінити в частині повернення ТОВ СП "НІБУЛОН" з Державного бюджету України сплаченого державного мита в сумі - 20 694 грн. 94 коп. і стягнутого з Державного бюджету України на користь ТОВ СП "НІБУЛОН" державного мита в сумі - 3832 грн. 65 коп.
Зобов'язати Головне управління державного казначейства України у Миколаївській області повернути товариству з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "ШБУЛОН" надмірно сплачений судовий збір (державне мито) в розмірі - 22 827 грн. 59 коп. (двадцять дві тисячі вісімсот двадцять сім грн.. п'ятдесят дев'ять коп..).
Стягнути з державного бюджету України через Головне управління державного казначейства України у Миколаївській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН" - 1700 грн. (тисячу сімсот грн.) судового збору, сплаченого при звернені з позовною заявою до суду.
В іншій частині постанову господарського суду Миколаївської області від 10.05.2007 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН" про стягнення з Державного бюджету України 383 265 грн. 16 коп. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за травень 2005 року - залишити без змін, а апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві та Головного управління Державного казначейства України у Миколаївській області - без задоволення.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.