Cправа № 2a-0770/3403/12
Ряд стат. звіту № 9
Код - 04
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2013 р. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.
за участю представників
позивача: Данканич О.В. (довіреність від 05.02.2013 року № 07-25/3)
відповідача: Стегун О.В. (довіреність від 11.03.2013 року № 74/1/02-27)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Закарпатській області в інтересах держави до Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області про зобов'язання виконати вимогу, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25 березня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 28 березня 2013 року.
Державна фінансова інспекція в Закарпатській області (далі - позивач, Держфінінспекція в Закарпатській області) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.2-7) до Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області (далі - відповідач, Середнянська селищна рада), яким просить зобов'язати Середнянську селищну раду в особі селищного голови Крицкій Е.Т. виконати вимогу від 13.07.2012 року № 01-13/660 щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень законодавства з питань використання і збереження фінансових та матеріальних ресурсів, що призвели до втрат, на загальну суму 64170,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що проведеною Ужгородською об'єднаною державною фінансовою інспекцією Закарпатської області (далі - Ужгородська ОДФІ) ревізією стану дотримання бюджетного законодавства щодо складання і виконання селищного бюджету та ревізією фінансово-господарської діяльності Середнянської селищної ради за період з 01.01.2009р. по 01.04.2012 року виявлено ряд порушень законодавства, про що складено акт від 11.07.2012 року № 07-810/53. З метою забезпечення усунення виявлених порушень та у відповідності до ст.ст. 10,15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", 13.07.2012 року начальником Ужгородської ОДФІ прийнято Вимогу про усунення порушень та недоліків виявлених ревізією, вимога селищному голові Середнянської селищної ради та вказаною вимогою зобов'язано відповідача усунути фінансові порушення, виявлені проведеною ревізією. Вимога Ужгородської ОДФІ є законною, законні вимоги є обов'язковими для виконання, в той-же час, вимога відповідачем не виконана, у зв'язку з чим ДФІ в Закарпатській області звертається до суду з позовом про зобов'язання виконати вимогу щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень.
В судовому засіданні 25.03.2013 року представником позивача подано заяву (лист ДФІ в Закарпатській області від 25.03.2013р. № 07-25-4-17/1910, а.с. 135-138), якою фактично зменшено позовні вимоги та просить зобов'язати Середнянську селищну раду в особі селищного голови Крицкій Е.Т. виконати вимогу від 13.07.2012 року № 01-13/660 щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень законодавства з питань використання і збереження фінансових та матеріальних ресурсів, що призвели до втрат, на загальну суму 10400,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача уточнений адміністративний позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та заяві про зменшення позовних вимог, просить його задовольнити в повному обсязі.
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову (лист Середнянської селищної ради від 06.12.12р. № 448/02-27, а.с.68-69), в яких зазначив, що станом на 09.08.12р. селищною радою було усунуто порушення вимоги ДФІ в Закарпатській області у сумі 7454,72 грн. щодо заборгованості оплати праці, також, станом на 20.09.12р. селищною радою усунуто порушення вимоги на суму 30962,16 грн. щодо заборгованості покриття за рахунок коштів загального фонду бюджету видатків, які мають здійснюватись за рахунок коштів спеціального фонду продуктів харчування. Крім того, під час ревізії селищною радою частково усунуто порушення вимоги щодо заборгованості по сплаті за оренду земельних ділянок в сумі 8034,01 грн., відтак, заборгованість становить 20936,54 грн. В свою чергу, селищною радою направлено листи до суб'єктів підприємницької діяльності що усунення заборгованості по сплаті за оренду земельних ділянок та звернення до Ужгородської міжрайонної прокуратури щодо вирішення питання заборгованості по сплаті оренди земельних ділянок суб'єктами підприємницької діяльності, однак, жодних відповідей не отримано.
В подальшому, Середнянською селищною радою подано лист (лист від 18.12.2012р. № 447/02-27, а.с.114) з якого вбачається, що станом на 17.12.2012р. орендарями земельних ділянок внесено кошти в сумі 9981,45 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи виписками з банку (а.с.115-121), відтак, заборгованість по оренді земельних ділянок становить 10955,09 грн.
В судовому засіданні представник відповідача уточнені позовні вимоги визнала в повному обсязі, однак, право на визнання позову не обумовлено у наданій представнику відповідача довіреності Середнянської селищної ради від 11.03.2013 року № 74/1/02-27 9а.с.134), в зв'язку з чим визнання позову судом не приймається.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову (в уточненому (зменшеному) предметі позову), виходячи з наступного:
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, Ужгородською ОДФІ проведено ревізію стану дотримання бюджетного законодавства щодо складання і виконання селищного бюджету та ревізією фінансово-господарської діяльності Середнянської селищної ради за період з 01.01.2009р. по 01.04.2012 року, про що складено акт від 11.07.2012 року № 07-810/53 (а.с.11-40).
Листом Ужгородської ОДФІ від 13.07.2012 року за № 01-13/660 (а.с.8-10) селищному голові Середнянської селищної ради Крицкій Е.Т. направлено вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією, в тому числі пунктів вимоги, оскарження яких є предметом даного адміністративного позову, а саме: зобов'язати вжити заходів щодо надходження належних платежів до загального фонду бюджету селищної ради від оренди землі на загальну суму 22846,79 грн.; вжити заходи щодо усунення порушень в частині покриття за рахунок коштів загального фонду бюджету видатків, які мають здійснюватись за рахунок коштів спеціального фонду в сумі 37764,41 грн. шляхом оплати рахунків, зобов'язання по яких взято за рахунок коштів загального фонду; провести претензійно-позовну роботу щодо повернення коштів у сумі 5469,35 грн., що зайво витрачені на оплату праці внаслідок зайвого нарахування та виплати індексації доходів, стосовно особи, яка отримала їх безпідставно.
Даною вимогою зазначено про обов'язковість її виконання, та запропоновано подати письмову інформацію про вжиті заходи та виконання вимог Ужгородської ОДФІ в строк до 13.08.2012 року.
У зв'язку з невиконанням відповідачем вимоги Ужгородської ОДФІ від 13.07.2012 року за № 01-13/660, позивач звернувся до суду з позовом, яким просить зобов'язати відповідача виконати вимогу Ужгородської ОДФІ Закарпатської області в частині перерахування в дохід державного бюджету коштів у сумі 64170,00 грн.
Статус державної фінансової інспекції в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.2003 року № 2939 (назва згідно Закону України від 16.10.2012 року № 5463 - VI, станом на час проведення перевірки та винесення вимоги - Закон України "Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні", надалі по тексту в редакції Закону станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон 2939). Статтею 3 Закону 2939 встановлено, що державна фінансова інспекція у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента та Кабінету Міністрів України.
Головним завданням державної фінансової інспекції є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували в період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків та запобігання їм у подальшому (ч.1 ст. 2 Закону 2939).
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування (ч.2 ст. 2 Закону 2939), інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Середнянська селищна рада є неприбутковою бюджетною установою, утримується за рахунок коштів місцевого бюджету та інших не заборонених законодавством джерел фінансування, є юридичною особою. Ужгородською ОДФІ Закарпатської області проведено інспектування у формі ревізії, результати якої викладено в акті від 11.07.2012 року за № 07-810/53, та згідно якого виявлено факти порушення законодавства.
Відповідно до п.10 ст.10 Закону 2939 органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Наказом Головного Контрольно - ревізійного управління України від 03.03.2008 року за № 113 затверджено Методичні рекомендації щодо реалізації матеріалів ревізій по окремих видах порушень, та пунктами 2.1.1., 3.1.1, 3.2.1, 3.3.1 передбачено право органів ДКРС звернення до суду з позовною заявою в інтересах держави, у відповідності до п.10 ст. 10 Закону 2939, як заходи з реалізації матеріалів ревізії.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, актом Ужгородської ОДФІ від 11 липня 2012 року за № 07-810/53, ревізією виявлено порушень, які полягають у наступному (в частині, що є предметом розгляду в межах адміністративної справи):
Ревізією повноти надходження плати за оренду земельних ділянок несільськогосподарського та сільськогосподарського призначень, яка проведена шляхом співставлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розміру орендної плати за календарний рік з врахуванням індекса інфляції із фактичною сплатою коштів за оренду землі згідно даних відділу Держкомзему в Ужгородському районі, Управління Державного казначейства України та Ужгородської міжрайонної Державної податкової інспекції, а також даних бухгалтерського обліку об'єкта контролю установлено, що протягом 2009-2011 років та першого кварталу 2012 року Середнянською селищною радою було укладено 18 (вісімнадцять) договорів оренди землі з юридичними і фізичними особами. До цього ж, на момент ревізії також дійшло 13 (тринадцять) раніше укладених договорів оренди земельних ділянок.
Проте, окремими орендарями протягом ревізійного періоду орендна плата була сплачена з порушенням встановлених договірних строків або фактично сплачена у розмірах, значно менших від розмірів орендної плати, яка була встановлена у договорах оренди земельних ділянок, внаслідок чого загальним фондом бюджету селищної ради недоотримано належних платежів на загальну суму 28970,55 грн.
Цими діями Середнянською селищною радою у порушення вимог ч.8 ст.8 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493-ІІІ, ст.2 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 №2535-ХІІ із змінами та доповненнями, ст.ст.1,21 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 61-ХІV із змінами та доповненнями, ст.193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-ІV із змінами та доповненнями, а також у порушення істотних умов укладених чинних договорів оренди землі недоотримано належних платежів загальним фондом бюджету на суму 28970,55 гривень.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, відповідачем було вжито заходів щодо часткового виконання вимоги від 13.07.2012 року за вих. №01-13/660, що підтверджується листом Ужгородської об'єднаної Держфінінспекції від 30 січня 2013 року №01-09/74 "Про результати ревізії Середнянської селищної ради". Однак, станом на 25.03.2013 року залишається не виконаною вимога в частині вжиття заходів щодо надходження належних платежів до загального фонду бюджету селищної ради від оренди землі на загальну суму 10400,00 грн.
Згідно ст.12 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ (далі - Земельний кодекс) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:
а) розпорядження землями територіальних громад;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;
в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст;
д) організація землеустрою;
е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;
є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;
ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства;
з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу;
и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом;
і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок;
ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст;
й) вирішення земельних спорів;
к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Як визначено ч.1 ст.93 Земельного кодексу - право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам (ч.2 ст.93 Земельного кодексу).
Згідно ч.1 ст.124 Земельного кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (ч.2 ст.124 Земельного кодексу).
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 року № 2269-ХІІ (назва в редакції Закону України від 23.12.1997 року № 768/97-ВР, далі - Закон 2269) основним обов'язком орендаря земельної ділянки є, зокрема, своєчасне та у повному обсязі внесення орендної ділянки.
Як визначено статтею 19 Закону 2269 орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Відповідно до п.7 ст.10 Закону 2939, державній контрольно-ревізійній службі, в тому числі контрольно-ревізійним управлінням в областях, надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, а при невиконанні вимог - звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п.10 ст.10 Закону 2939).
Вимога Ужгородської ОДФІ від 13.07.2012 року за № 01-13/660 відповідачем не виконана, виявлені ревізією порушення законодавства відповідачем усунуто не в повному обсязі, вказана вимога є законною (не скасована та не оскаржена відповідачем ні в порядку, передбаченому ст. 13 Закону 2939, ні в судовому порядку) та є обов'язковою для виконання.
За наведених обставин, вимоги позову Держфінінспекції Закарпатській області до Середнянської селищної ради про зобов'язання виконати вимогу в частині вжиття заходів щодо надходження платежів до загального бюджету селищної ради від оренди землі на загальну суму 10400,00 грн. - підлягає до задоволення.
Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивачем доведено правомірність звернення до суду з позовом, доведено правомірність вимог щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень, вимоги позову є обгрунтованими, підтверджені матеріалами справи та ґрунтуються на вимогах закону, відповідачем не заперечуються та підлягають до задоволення.
У відповідності до ч. ч. 2, 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у справі не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної фінансової інспекції в Закарпатській області в інтересах держави до Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області про зобов'язання виконати вимогу - задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Середнянську селищну раду Ужгородського району Закарпатської області (Закарпатська область, Ужгородський район, смт. Середнє, вул. Закарпатська, 75 код 04349923) виконати вимогу Ужгородської об'єднаної Державної фінансової інспекції від 11 липня 2012 року № 07-810/43 в частині:
- вжити заходів щодо надходження належних платежів до загального бюджету селищної ради від оренди землі на загальну суму 10400,00 грн.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С. І. Рейті