ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2013 р.Справа № 2-а-1866/08/1570
Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
при секретарі Руденко І.Ю.,
за участю представника позивача Загвоздіної Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2012 року по справі за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» (раніше відкрите акціонерне товариство «Українське Дунайське пароплавство») до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби (раніше Ізмаїльська об'єднана державна податкова інспекція) про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2007 року відкрите акціонерне товариство «Українське Дунайське пароплавство» звернулось до суду з позовом до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27 червня 2007 року № 0002312302.
В обґрунтування позову зазначалось, що з 19 квітня по 05 червня 2007 року посадовими особами відповідача проведено планову виїзну перевірку ВАТ «УДП» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2006 року. За результатами перевірки складено акт від 18 червня 2007 року за № 01012301/01125821, яким, серед іншого, встановлено порушення позивачем Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637. На підставі акта перевірки відповідачем прийнято рішення від 27 червня 2007 року № 0002312302, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2100274 грн.. За результатами адміністративного оскарження ДПА в Одеській області прийнято рішення від 28 серпня 2007 року № 20895/10/23-7017, яким рішення від 27 червня 2007 року скасовано в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 1615920 грн.. Однак, на думку позивача, висновок відповідача про застосування до позивача штрафних санкцій на суму 484354 грн. не відповідає вимогам Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436 та Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2012 року позовні вимоги ПАТ «Українське Дунайське пароплавство» задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Ізмальської ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27 червня 2007 року № 0002312302 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 34603 грн. 52 коп.. В іншій частині вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням в частині скасування рішення про застосування штрафних санкцій на суму 34603 грн. 52 коп., представник відповідача в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушено норми матеріального права. Так, на думку апелянта, судом безпідставно застосовано до спірних правовідносин норми Господарського кодексу України щодо строків застосування до суб'єкта господарювання адміністративно-господарських санкцій. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, виступ представника позивача про залишення оскарженого судового рішення без змін, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом встановлено, що з 19 квітня по 05 червня 2007 року посадовими особами відповідача проведено планову виїзну перевірку ВАТ «УДП» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2006 року.
За результатами перевірки складено акт від 18 червня 2007 року за № 01012301/01125821, яким, серед іншого, встановлено порушення позивачем Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637.
На підставі акта перевірки податковим органом прийнято рішення від 27 червня 2007 року № 0002312302, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2100274 грн..
За результатами адміністративного оскарження ДПА в Одеській області прийнято рішення від 28 серпня 2007 року № 20895/10/23-7017, яким рішення відповідача від 27 червня 2007 року скасовано в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1615920 грн..
Постанову суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні вимог позивача в апеляційному порядку не оскаржено.
Задовольняючи позовні вимоги ПАТ «Українське Дунайське пароплавство» в частині скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 34603 грн. 52 коп., суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що Ізмальською ОДПІ штрафні санкції у розмірі 34603 грн. 52 коп. застосовано до позивача за межами строків, встановлених ст. 250 Господарського кодексу України.
В обґрунтування апеляційної скарги представником відповідача зазначено лише про неможливість застосування до спірних правовідносин положень ст. ст. 238 та 250 Господарського кодексу України.
Проте, відповідно до частини 1 статті 238 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), санкції, передбачені за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, є адміністративно-господарськими санкціями.
Штрафні санкції, передбачені Указом Президента України від 12 червня 2005 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», належать до адміністративно-господарських санкцій, одним видом з яких є адміністративно-господарський штраф (статті 239 та 241 Господарського кодексу України).
Строки застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені статтею 250 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), згідно із якою адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Отже, уповноважений орган державної влади при виявленні факту порушення суб'єктом господарювання встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, зокрема порушення вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320), мав дотримуватися наведених положень законодавства, у зв'язку з чим мав право прийняти рішення про застосування такого виду адміністративно-господарських санкцій, як штрафні санкції, протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Закінчення будь-якого із встановлених статтею 250 Господарського кодексу України строків виключає застосування таких санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за вчинене ним порушення правил здійснення господарської діяльності.
Як встановлено судом першої інстанції, посадовими особами Ізмаїльської ОДПІ було проведено перевірку ВАТ «УДП» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2006 року, за результатами якої складено акт від 18 червня 2007 року за № 01012301/01125821, на підставі якого відповідачем прийнято рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій від 27 червня 2007 року № 0002312302 на підставі п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» в розмірі 2100274 грн..
Рішенням ДПА в Одеській області від 28 серпня 2007 року № 20895/10/23-7017 по розгляду повторної скарги позивача вказане рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій скасовано в частині застосування штрафу в розмірі 1615920 грн..
При цьому податковим органом порушення правил здійснення позивачем господарської діяльності в період з 09 червня 2006 року по 23 грудня 2006 року виявлено 18 червня 2007 року, а санкції до позивача застосовано 27 червня 2007 року.
За таких обставин, на підставі наведених вище положень ст. 250 Господарського кодексу України (у вказаній вище редакції), 27 червня 2007 року сплинув строк застосування до позивача штрафних санкцій за порушення правил здійснення господарської діяльності, що мали місце в період з 09 по 26 червня 2006 року, що є підставою для скасування оскарженого рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій в частині застосування штрафу у розмірі 34603 грн. 52 коп. (т. 1 а. с. 187).
Із врахуванням викладеного, висновок суду першої інстанції про задоволення вимог позивача у вказаній частині є правильним.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення в оскарженій частині з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову окружного адміністративного суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2012 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: