ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2012 р. Справа № 2а/0470/12373/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЛуніна О.С. при секретаріКравець Є.С. за участю: від позивача від відповідача Вошколуп В.Г. Самсоненко Ю.Г., Гаман О.В., Атрошенко В.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РИТМ120» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська) про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2012 року позивач звернувся до адміністративного суду з позовом до ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, в якому, враховуючи заяву про збільшення позовних вимог від 13.12.2012, просив:
- скасувати податкове повідомлення-рішення №0000301504 від 18.06.2012 ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, яким ТОВ «РИТМ120» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 3208723 грн..
- скасувати податкове повідомлення-рішення №0000731504 від 05.10.2012 ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, яким ТОВ «РИТМ120» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість 1624 грн.
- стягнути з на користь ТОВ «РИТМ120» з Державного бюджету України суму судового збору.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за квітень 2012 року за результатами якої складено акт №759/152/33185109. На підставі акту перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення №0000301504 від 18.06.2012 яким ТОВ «РИТМ120» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 3208723 грн. Також, в результаті адміністративного оскарження даного рішення відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0000731504 від 05.10.2012, яким ТОВ «РИТМ120» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість 1624 грн. Наведені рішення позивач вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки податковий орган дійшов неправильного висновку за результатами камеральної перевірки стосовно того, що ТОВ «РИТМ120» задекларовано залишок від'ємного значення у сумі 3208723 грн. в порушення п.198.3 ст.198, п. 102.5 ст. 102 ПК України з пропуском строків подання заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування. Позивач наголошував на тому, що ТОВ «РИТМ120» не подавало заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування і не заявляло суму ПДВ 3208723 грн. до відшкодування, а тому ст. 102 ПК України та 1095 денний строк не може бути застосований для від'ємного значення з податку на додану вартість.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав та просив його задовольнити у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що за результатами камеральної перевірки податковим органом було встановлено завищення ТОВ «РИТМ120» від'ємного значення з податку на додану вартість у сумі 3208723 грн., задекларованого у квітні 2012 року, яке виникло у квітні 2007 року. У зв'язку з цим податковим органом були винесені податкові повідомлення-рішення №0000301504 від 18.06.2012 та №0000731504 від 05.10.2012, які оскаржуються у даній справі. Відповідач вважає такі податкові повідомлення-рішення такими, що прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними.
У судовому засіданні представник відповідача адміністративний позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи позовної заяви, дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення сторін, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що фахівцями ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська проведено камеральну перевірку даних ТОВ «РИТМ120», задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт №759/152/33185109 від 29.05.2012.
В акті перевірки №759/152/33185109 від 29.05.2012 ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська дійшла висновку про те, що ТОВ «РИТМ120» в порушення п. 198.3 ст. 198 ПК України, з урахуванням строків подання заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або їх відшкодування, встановлених п. 102.5 ст. 102 ПК України, завищено залишок від'ємного значення податку на додану вартість по декларації за квітень 2012 року (рядок 24 декларації) на 3208723 грн.
На підставі акту перевірки №759/152/33185109 від 29.05.2012 ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська було винесено податкове повідомлення-рішення №0000301504 від 18.06.2012, яким ТОВ «РИТМ120» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 3208723 грн.
Дане податкове повідомлення-рішення було оскаржене ТОВ «РИТМ120» в адміністративному порядку до ДПС у Дніпропетровській області.
В ході розгляду первинної скарги ДПС у Дніпропетровській області для перевірки доводів та висновків податкового органу за результатами камеральної перевірки, була проведена позапланова документальна перевірка за результатами якої складено акт від 10.08.2012 №1534/152/33185109, в якому підтверджено висновки попередньої перевірки, викладені в акті №759/152/33185109 від 29.05.2012.
Разом з тим, ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська на підставі акту перевірки 10.08.2012 №1534/152/33185109 було винесено податкове повідомлення-рішення №0000731504 від 05.10.2012, яким ТОВ «РИТМ120» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість 1624 грн. (основний платіж 1299 грн., штрафні санкції 325 грн.), у зв'язку з порушення п. 200.2 ст. 200 ПК України.
ТОВ «РИТМ120» не погоджуючись з рішенням ДПС у Дніпропетровській області по первинній скарзі, подало повторну скаргу до ДПС України, рішенням від 01.10.2012 №2755/0/61-12/10-2115 якої повторна скарга залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення №0000301504 від 18.06.2012 без змін.
Суд погоджується з позицією ДПС України та вважає оскаржені у даній справі податкові повідомлення-рішення ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська №0000301504 від 18.06.2012 та №0000731504 від 05.10.2012 правомірними з огляду на наступне.
Так, судом встановлено, що від'ємне значення, залишок якого у сумі 3208723 грн. позивач задекларував у податковій декларації з ПДВ за квітень 2012 року, виникло за рахунок укладеного у квітні 2007 року між ТОВ «РИТМ120» та ВАТ «КИЇВГУМА» договору купівлі-продажу нерухомого майна - будівлі промперчаток, будівлі цеху №7, будівлі цеху №3, за умовами якого ВАТ «КИЇВГУМА» зобов'язалося передати у власність ТОВ «РИТМ120» об'єкти нерухомого майна, а ТОВ «РИТМ120» зобов'язалося сплатити певну ціну за нерухоме майно.
Відповідно до копій платіжних доручень №469 від 29.05.2007, №470 від 29.05.2007, №471 від 29.05.2007, ТОВ «РИТМ120» було сплачено ВАТ «КИЇВГУМА» грошові кошти за нерухоме майно у сумі 22700000 грн.
В свою чергу ВАТ «КИЇВГУМА» було видано ТОВ «РИТМ120» податкові накладні №2959/3 від 27.04.2007 на суму 9500000 грн., в т.ч. ПДВ 1583333,33 грн., №2659/4 від 27.04.2007 на суму 7500000 грн., в т.ч. ПДВ 1250000 грн., №2659/2 від 27.04.2007 на суму 5700000 грн., в т.ч. ПДВ 950000 грн.
Як пояснив представник позивача ТОВ «РИТМ120» у зв'язку з укладенням вищенаведеної угоди відповідно до п. 7.7.2 ст. 7 ЗУ «Про податок на додану вартість» у ІІ кварталі 2007 року визначило від'ємне значення у розмірі 3743290 грн., яке у наступних податкових періодах зменшувалось на суму податкових зобов'язань, що виникали за рахунок надання ТОВ «РИТМ120» в оренду нерухомого майна.
Таким чином, на момент подання декларації за квітень 2012 року, залишок від'ємного значення склав 3208723 грн.
Як вбачається з податкової декларації ТОВ «РИТМ120» за квітень 2012 року, значення рядка 22 «Залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду, за вирахуванням сум податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду» складає 3208723 грн. та значення рядка 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» складає 3208723 грн.
Даний залишок від'ємного значення складається із суми ПДВ, яка виникла зокрема, в ІІ кварталі 2007 року. Цей факт підтверджений податковим органом в актах перевірок №759/152/33185109 від 29.05.2012 та від 10.08.2012 №1534/152/33185109.
Також, податковим органом за результатами позапланової перевірки, яка проводилась в межах адміністративного оскарження, підтверджено факт оплати ТОВ «РИТМ120» задекларованого залишку від'ємного значення ПДВ у сумі 3208723 грн. постачальникам товарів та послуг у попередніх податкових періодах.
Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 ЗУ «Про податок на додану вартість» (який діяв на час виникнення від'ємного значення), сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Аналогічний порядок врахування від'ємного значення суми ПДВ також визначений п. п. 200.1-200.4 ст. 200 ПК України, який діяв на час подання декларації за квітень 2012 року.
Згідно із п.п. 7.7.2 п. 7.2 ст. 7 ЗУ «Про податок на додану вартість», п. 200.4 ст. 200 ПК України, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). Залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Положеннями п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 ЗУ «Про податок на додану вартість» та п. 198.6 ст. 198 ПК України передбачено, що не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Приписами п.п. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 ЗУ «Про податок на додану вартість» та п. 200.6 ст. 200 ПК України передбачено, що Платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Відповідно до п.п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 та п. 200.7 ст. 200 ПК України, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
Вищенаведеними нормами права не передбачено відстрочення права на бюджетне відшкодування з моменту юго виникнення.
Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затвердженим ДПА України від 25.01.2011 №41, а саме п. 4.6.3, пердбачено, що якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (що значиться на особовому рахунку платника на перше число звітного (податкового) періоду (відображається у рядку 20.1 декларації)), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Також, п.п. 4.6.4 - 4.6.6 цього ж порядку встановлено, що якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2). Платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3). Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації. Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Аналогічні норми були передбачені Порядком заповнення і подання податкової декларації з ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 №166 (Порядок №166), який діяв на момент виникнення від'ємного значення позивача.
Так, п. 5.12 Порядку №166 передбачено, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів у попередніх податкових періодах постачальникам товарів. Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали учсті у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів (рядок 24).
Залежно від обраного платником податку напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість на ступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається в рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду).
Отже, з аналізу вищенаведених норм права вбачається, що у рядках 26 (до 04.05.2011) та 24 «Залишок від'ємного значення який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» звітної податкової декларації з ПДВ відображається лише залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунки з постачальниками.
Разом з тим, положеннями п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 ЗУ «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та п. 102.5 ст. 102 ПК України передбачено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Вищенаведена норма права встановлює строк протягом якого платник податків може заявляти бюджетне відшкодування, чи шляхом повернення надміру сплачених зобов'язань на рахунок у банку, чи у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість на ступних податкових періодів.
Враховуючи те, що залишок від'ємного значення, який задеклароване ТОВ «РИТМ120» у декларації за квітень 2012 року є фактично сплаченим у попередніх податкових періодах та те, що товариство зареєстроване платником податку на додану вартість понад 12 місяців, ТОВ «РИТМ120» фактично у попередніх податкових періодах мало право на отримання бюджетного відшкодування сум ПДВ, яке виникло за рахунок від'ємного значення податкових декларацій з ПДВ за ІІ квартал 2007 року.
Таким чином, ТОВ «РИТМ120» мало право скористатись правом на отримання суми бюджетного відшкодування (чи шляхом повернення надміру сплачених зобов'язань на рахунок у банку, чи у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість на ступних податкових періодів), яке сформовано у зв'язку з укладанням угоди купівлі-продажу нерухомого майна з ВАТ «КИЇВГУМА», протягом 1095 днів з момент виникнення такого права, а саме з липня 2007 року.
Отже, суд приходить до висновку, що податковий орган дійшов правильного висновку щодо зменшення залишку від'ємного значення у сумі 3208723 грн., яке виникло у липні 2007 року, а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення №0000301504 від 18.06.2012 та №0000731504 від 05.10.2012 є правомірними та обґрунтованими.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податковим органом доведено правомірність прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, а тому суд вважає за необхідне у задоволенні адміністративного позову відмовити повному обсязі.
Керуючись ст.ст.158-163, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «РИТМ120» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України. Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено 24 грудня 2012 року
Суддя О.С. Луніна