ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2013 р. Справа № 804/1129/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області до ОСОБА_2 про стягнення суми переплати державної допомоги при народженні дитини у розмірі 840, 00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
21.01.2013 року Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення суми переплати державної допомоги при народженні дитини у розмірі 840, 00 грн.
Вимоги свої позивач обґрунтовує тим, що на підставі заяви від 29.09.2011 року ОСОБА_2 було призначено та виплачувалась державна допомога сім'ям з дітьми, яка надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Проте, з 13.05.2012 року ОСОБА_3 звернулась до позивача із заявою про призначення вказаної допомоги, оскільки за рішенням суду дитина проживає разом з нею на цей час. Остання має з ОСОБА_2 спільну дитину, однак не проживає з ним. Тому, 22.05.2012 року рішенням Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області було призначено ОСОБА_3 державну допомогу сім'ям з дітьми з 01.05.2012 року по 30.11.2012 року. Отже, виплачена відповідачу державна допомога за травень 2012 року у сумі 840, 00 грн. вважається переплатою останньому. На неодноразові звернення позивача щодо необхідності повернення переплаченої державної допомоги за травень 2012 року у сумі 840, 00 грн. ОСОБА_2 не реагував та у добровільному порядку не повернув.
Просить суд стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ - 03192261) суму переплати державної допомоги при народженні дитини в розмірі 840, 00 грн. (вісімсот сорок гривень 00 копійок).
У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.
Від представника позивача та відповідача надійшли письмові заяви про розгляд справи без його участі.
На підставі вимог ч. 4 ст. 122 КАС України, суд ухвалив слухати справу в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII, передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно вимог ст. 2 вищевказаного Закону, дитиною визнається особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом вона не набуває прав повнолітньої раніше; сім'єю з дітьми - поєднане родинними зв'язками та зобов'язаннями щодо утримання коло осіб, у якому виховуються рідні, усиновлені діти, а також діти, над якими встановлено опіку чи піклування.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 3, ст. 10, ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», визначено, що відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини.
Допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну).
Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.
Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Також, п. 10 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, передбачено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі письмової заяви ОСОБА_2, який записаний батьком дитини, від 29.09.2011 року про призначення усіх видів соціальної допомоги № 1071, а саме: одноразової допомоги при народженні дитини (друга), останньому було призначено і виплачувалась державна допомога при народженні дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про народження, серії НОМЕР_2, дата видачі - 06.12.2010 року, яка є наявною в матеріалах справи).
Позивач зазначив, що пізніше 13.05.2012 року ОСОБА_3, яка записана матір'ю дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, також звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини на тій підставі, що за рішенням суду від 29.03.2012 року дитина наразі проживає разом з матір'ю. Отже, ОСОБА_3 має спільну з відповідачем дитину, проте не проживає з ним.
У зв'язку з цим та на підставі відповідної заяви ОСОБА_3 рішенням Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 22.05.2012 року ОСОБА_2 було припинено виплату вказаної державної допомоги при народженні дитини та призначено її з 01.05.2012 року - ОСОБА_3. За травень місяць 2012 року відповідачу була виплачена державна допомога при народженні дитини у сумі 840, 00 грн. Отже, сума переплати державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 за травень 2012 року становить - 840, 00 грн.
Відповідно до вимог ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги.
Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.
Факт порушення відповідачем вимог чинного законодавства, що передбачає виплату державної допомоги при народженні дитини було встановлено позивачем - 13.05.2012 року. Крім того, довідкою Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області № 374 від 12.10.2012 року підтверджено те, що ОСОБА_2 за травень 2012 року була виплачена щомісячна одноразова допомога при народженні дитини у розмірі 840, 00 грн.
Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області зверталось до ОСОБА_2 листом від 05.10.2012 року за № 417, в якому повідомило останнього про переплату бюджетних коштів за період з 01.05.2012 року по 31.05.2012 року в сумі 840, 00 грн. одноразової допомоги при народженні дитини та просив внести відповідну суму переплати протягом місяця. Проте, відповідач у добровільному порядку не повернув вказаної суми переплати державної допомоги.
Отже, суд, враховуючи, що відповідачем не було повернуто суми зайво виплаченої державної допомоги при народженні дитини за травень 2012 року у розмірі 840, 00 грн., відповідних доказів повернення вказаної суми Управлінню праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області не було надано, приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області до ОСОБА_2 про стягнення суми переплати державної допомоги при народженні дитини у розмірі 840, 00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ - 03192261) суму переплати державної допомоги при народженні дитини за травень 2012 року в розмірі 840, 00 грн. (вісімсот сорок гривень 00 копійок).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя А.Ю. Рищенко