ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2013 року
Справа № 803/571/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Луцьку адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Нововолинську у Волинській області до Державного підприємства “Волиньвугілля” про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Нововолинську у Волинській області (надалі – УПФУ в м. Нововолинську) звернулось з адміністративним позовом до Державного підприємства “Волиньвугілля” (надалі – ДП “Волиньвугілля”) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за січень 2013 року в сумі 2 128 209, 74 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зобов’язаний проводити відшкодовування Пенсійному фонду сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пунктів “а”, “б”- “з” частини першої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та пункту 2 Розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Станом на 1 лютого 2013 року заборгованість ДП “Волиньвугілля” перед УПФУ в м. Нововолинську за січень 2013 року по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій становить 2 128 209, 74 грн.
Позивач просить стягнути з ДП “Волиньвугілля” вказану суму заборгованості.
Позивач 25 березня 2013 року надіслав суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника (а.с. 67).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи повісткою, надісланою на його адресу, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 66), заперечення на позовну заяву не подав, свого представника до суду не направив та не повідомив про причини неявки та клопотання про розгляд справи за його відсутності не заявив.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, оскільки в судове засідання особи, які беруть участь у справі, не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, при цьому, від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, а дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому за відсутності перешкод для розгляду справи суд приходить до висновку, що судовий розгляд справи необхідно здійснювати в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що Державне підприємство “Волиньвугілля” є юридичною особою, перебуває на обліку в УПФ України в місті Нововолинську як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та зобов’язане відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. До структури Державного підприємства “Волиньвугілля” входять відокремлені підрозділи: ВП “Шахтоуправління” “Нововолинське”, ВП шахта №9 “Нововолинська”, ВП шахта “Бужанська”.
УПФУ в місті Нововолинську проведено та направлено ДП “Волиньвугілля” розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пункту “а” та пунктів “б”- “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за січень 2013 року по пенсіонерах, які перебували в трудових відносинах з відповідачем у розрізі відокремлених підрозділів підприємства.
Відповідно до розрахунку ціни позову та розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій ДП “Волиньвугілля” всього за січень 2013 року нараховано для відшкодування органам Пенсійного фонду витрати на виплату на доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі 2 128 209, 74 грн., в тому числі: по ВП “Шахтоуправління “Нововолинське” в сумі 1 047 245,06 грн., по ВП шахта № 9 “Нововолинська” в сумі 684 133, 87 грн., по ВП шахта “Бужанська” в сумі 385 119, 8 грн. та по ДП “Волиньвугілля” в сумі 11 711,01 грн. (а.с. 5, 7-54).
Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в розмірі 2 128 209, 74 грн. відповідачем не відшкодовані, в зв’язку з чим виникла заборгованість по цих платежах.
Статтею 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІ “Про пенсійне забезпечення” (зі змінами та доповненнями) визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17 лютого 2000 року вказана стаття, крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”-“з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Законом України “Про внесення змін до деяких законів України” від 17 лютого 2000 року № 1461-ІІІ порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. А саме норму, що регулювала дане питання у статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов’язкове державне пенсійне страхування Законом України 26 червня 1997 року № 400/97-ВР “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”.
Законом України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що платники збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, передбачені статтею 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених статтею 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні від об’єкта оподаткування, який передбачений статтею 2 цього Закону.
Зокрема, у відповідності до вимог Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” суб’єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, повинні сплачувати збір на обов’язкове державне пенсійне страхування у 100- відсотковому розмірі від об’єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б” – “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. У відповідності до вимог статті 3 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”, платники збору на обов’язкове державне пенсійне страхування сплачують внески до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.
Згідно із пунктами “а”, “б-з” частини першої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, при досягненні певного віку та стажу роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, та працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Відповідно до пункту 2 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Підпунктами 6.4, 6.8 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду № 21-1 від 19.12.2003 року (з наступними змінами та доповненнями), передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Оскільки, у відповідача перед УПФУ в м. Нововолинську за січень 2013 року існує заборгованість по виплаті та доставці пільгової пенсії в сумі 2 128 209,74 грн. яка залишається несплаченою, доказів її погашення на день розгляду справи суду не надано, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись статтями 122, 128, 160, 162, 163, Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статей 1, 2 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”, статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, частини 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства “Волиньвугілля” на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Нововолинську у Волинській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за січень 2013 року в сумі 2 128 209,74 грн. (два мільйони сто двадцять вісім тисяч двісті дев’ять гривень сімдесят чотири копійки).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.М. Димарчук