Постанова № 30207322, 13.02.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2013
Номер справи
2а/0570/6619/2012
Номер документу
30207322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2013 р. Справа №2а/0570/6619/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15 год.40 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Наумової К.Г.

при секретарі судового засідання - Баштовій А.В.

Розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Калінінському районі м.Донецька( м.Донецьк)

до Відкритого акціонерного товариства «Трест «Донецькшахтопроходка» (м. Донецьк)

про стягнення суми капіталізованих платежів

представники сторін:

представник позивача: Ковачевіч Н.Л. за довір., Кузьміна О.О. за довір., Бацилева Л.В. за довір., Остапенко Д.І. за довір., Долгих Н.Д. за довір.

представники відповідача: Булгаков В.О. за довір., Пригара О.О. за довір., Соломатін С.В. за довір.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Калінінському районі, далі за текстом позивач, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Трест «Донецькшахтопроходка», надалі - відповідач, про визнання вимоги щодо капіталізації платежів, що виникли із зобов»язань ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка», на суму 19007718,20 грн.; стягнення суми капіталізації платежів 19007718,20 грн.

Заявою від 27.06.2012 р. вих.. №01-04/02-816 позивач уточнив позовні вимоги та просить стягнути з відповідача суму капіталізації платежів в розмірі 19007718,20 грн.

Заявою від 28.11.2012 р. вих..№01-04/02-1773 позивач зменшив позовні вимоги та просив стягнути з відповідача суму капіталізованих платежів в розмірі 18992246,62 грн.

Додатковою заявою від 10.12.2012 р. вих..№01-04/02-1836 позивач збільшив позовні вимоги та просить стягнути з відповідача суму капіталізованих платежів в розмірі 19016770,80грн.

В обгрунтування позову позивач посилається на наступне.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості №724 від 18.11.2011р. прийнято рішення про припинення діяльності ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» шляхом ліквідації та була затверджена ліквідаційна комісія відповідача з приводу процедури ліквідації підприємства. У Фонді соціального страхування знаходяться особисті справи постраждалих на ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» та його структурних підрозділів.

Позивачем після отриманих даних від ПФУ про ліквідацію відповідача були проведені перевірки правильності нарахування, перерахування, обліку та витрачання коштів Фонду на підприємствах відповідача, про що складені акти перевірок, в яких був проведений розрахунок капіталізованих платежів. Акти перевірок були підписані членами ліквідаційної комісії з запереченнями.

29.02.2012 р. позивачем була надіслана вимога про включення до реєстру кредиторів ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Калінінському районі м. Донецька на суму капіталізованих платежів на суму 17708623,50грн. 22.02.2012, 26.03.2012 та 27.03.2012 до ліквідаційної комісії були направлені документи, які підтверджують розрахунок капіталізованих платежів та додаток до розрахунку капіталізованих платежів на суму 1299094,70 грн. Надіслані документи були повернені до відділення.

03.04.2012 р. до позивача надійшов лист з направленням рішення ліквідаційної комісії про результат розгляду вимоги з відмовою через те, що відповідач не є банкрутом, а є підприємством, яке ліквідується.

Позивач вважає відмову ліквідаційної комісії такою, що не відповідає вимогам діючого законодавства, з огляду на наступне. Постанова Кабінету Міністрів України №765 від 06.05.2000 р. є єдиними нормативним актом, по якому визначається порядок капіталізації платежів, тому у ст.46 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності» при ліквідації підприємства капіталізація платежів провадиться згідно цієї постанови.

Позивач вважає, що Інструкція про перерахування, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затверджена постановою правління Фонду №36 від 12.07.2007 р., зареєстрована в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 року №867/14134, є діючою та обов»язковою для виконання всіма страхувальниками та застрахованими.

На думку позивача, виплати у відшкодуванні шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження здоров»я працівника або в разі його смерті виплати є фактично відшкодуванням шкоди у розумінні п.1 ст.112 ЦК України, відповідно до якої у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги кредитора щодо відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров»я або смертю, задовольняються у першу чергу.

Відповідач надав заперечення на позовну заяву, у яких зазначив наступне.

Згідно даних первинного бухгалтерського обліку та звітності у відповідача перед позивачем не рахувалась та не рахується кредиторська заборгованість в силу норм діючого законодавства. Відповідач також вказав на порушення позивачем строку звернення до суду про стягнення 17708623,50 грн..

По суті заявлених позовних вимог відповідач зазначив, що вони суперечать діючому законодавству.

На думку відповідача, Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 р. N 765, передбачає капіталізацію для задоволення вимог, які виникли за зобов»язаннями підприємств-банкрутів, а не підприємств, які ліквідуються за рішенням органів управління, яким є відповідач.

У додаткових запереченнях від 25.06.2012 р. відповідач зазначив, що посилання позивача на п.4.17 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року N 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 р. за N 867/14134, необґрунтована та неправомірна, оскільки, по-перше, в ній йде мова про порядок погашення заборгованості підприємства-банкрута по сплаті страхових внесків та викладені дії ліквідаційної комісії підприємства-банкрута у випадку наявності заборгованості по заробітній платі та нарахованих за останній місяць страхових внесків, строк сплати яких не настав, а не про сплату капіталізованих платежів.

По-друге, як зазначив, відповідач, згідно постанови Правління ФССНВВ №31 від 30.11.2010 р. вищезазначена постанова втратила чинності.

Крім цього, відповідач зазначив, що на підставі актів перевірки позивачем були пред»явлені кредиторські вимоги на суму 17708623,50 грн., а не на суму позову - 19007718,20 грн.

Відповідач також наполягає на тому, що позивачем неправильно здійснено розрахунок капіталізованих платежів, застосована методологія суперечить Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року N 765, а саме: замість середньої тривалості життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації позивач незаконно та неправомірно застосував показник середньої очікуваної тривалості життя, що підтверджує незаконність та необґрунтованість суми розрахунку позову для підприємства-банкрута, яким не є відповідач.

Також відповідач наполягає на пропущенні позивачем встановленого ст.112 ЦК України місячного строку звернення до суду та вказує на відсутність у нього майна для задоволення заявлених вимог, що на його думку, підтверджують наявність підстав вважати позовні вимоги погашеними .

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Трест Донецькшахтопроходка» зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради 26.12.2000 р., що підтверджено копією Довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 546920 від 29.05.2012 року та взято на облік у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Калінінському районі м. Донецька

Відповідно до наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №724 від 18.11.2011 р.( том 1 а.с.36) Міністерством прийнято рішення про припинення діяльності Відкритого акціонерного товариства «Трест «Донецькшахтопроходка» шляхом ліквідації, призначено голову ліквідаційної комісії та утворено ліквідаційну комісію.

Пунктом 4.7 наказу голову ліквідаційної комісії зобов'язано на підставі проміжного ліквідаційного балансу провести розрахунки з кредиторами.

Згідно Бюлетеню державної реєстрації №200(35) від 30.12.2011 р. опубліковано повідомлення про ліквідацію відповідача(том 1 а.с. 39).

04.01.2012 року Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Калінінському районі м. Донецька був складений Акт №4(по Шахтопрохідницькому будівельному управлінню №4 ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка») перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду , відповідно до якого відповідачу були нараховані капіталізовані платежі, згідно даних про ліквідацію підприємства у сумі 16799556,41 грн.(том 1 а.с.8-10)

07.02.2012 року Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Калінінському районі м. Донецька був складений Акт №18(по ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка») перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду , відповідно до якого відповідачу були нараховані капіталізовані платежі, згідно даних про ліквідацію підприємства у сумі 909067,09 грн.(том 1 а.с. 15-17).

29.02.2012 р. позивач звернувся до ліквідаційної комісії ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» із заявою про визнання кредиторських вимог на суму 17708623,50 грн. (том 1 а.с.20).

Відповідач 27.03.12 р. прийняв рішення про відмову в задоволенні вимоги позивача про включення до реєстру кредиторів до проміжного ліквідаційного балансу капіталізованих платежів в сумі 17708623,50 грн. (том 1 а.с.44-45), яке було отримано позивачем 03.04.2012 р.

28.03.2012 р. позивач надіслав до відповідача додаток до розрахунку капіталізованих платежів по Шахтопрохідницькому Будівельному Управлінню №4 та документи, які підтверджують розрахунок капіталізованих платежів по постраждалим на виробництві на суму 1299094,7 грн., у відповідь на який отримав відмову у формі листа від 02.04.2012 р. за №09-11/193, яким повернено як помилково та незаконно направлені листами№01-04/06-322 від 13.03.2012 р. та №01-04/06-387 від 27.03.2012 р. в адресу неіснуючої ліквідаційної комісії ШПСУ №4 ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка».

Таким чином, загальна сума заявлених до відповідача платежів, які підлягають капіталізації для розрахунку з потерпілими на підприємстві відповідача, складала 19007718,20 грн.

12.04.2012 року Ліквідаційною комісією Відкритого акціонерного товариства "Трест Донецькшахтопроходка" був затверджений проміжний ліквідаційний баланс станом на 31.03.2012 року, а станом на 01.04.2012 року був затверджений реєстр вимог кредиторів Відкритого акціонерного товариства "Трест Донецькшахтопроходка", до якого заявлені вище позивачем суми не були включені.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 112 Цивільного кодексу України (далі ? ЦК) у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

За змістом частини третьої статті 110 цього Кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому Законом "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Частиною другою статті 1205 ЦК встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом № 1105-XIV.

Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності.

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», суб'єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни, а в окремих випадках - члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик.

Застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється страхування (далі - працівник). Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи.

Згідно зі статтями 15, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 року № 1105-XIV Фонд соціального страхування від нещасних випадків - це некомерційна самоврядна організація, яка проводить збір та акумулювання страхових внесків і фінансується за рахунок страхових внесків страхувальників - роботодавців (юридичних та фізичних осіб).

Згідно зі ст. 45 Закону роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

За приписами статті 46 Закону фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Капіталізація платежів для задоволення вимог по зобов'язаннях, що виникли у результаті заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, проводиться відповідно до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року N 765 і здійснюється по кожній особі з виплатою заборгованості за минулі роки і необхідності виплат майбутніх платежів.

Згідно з приписами частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).

Відповідно до пункту 1 частини 2 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 р. № 765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом пункту 3 Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації (пункт 3 Порядку).

Згідно з п. 2 ч. 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» фінансуванням та джерелом надходження коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків є капіталізація платежів, що надходять у разі ліквідації страхувальника.

Таким чином, цією нормою законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат за інших підстав, передбачених законодавством, а не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, із застосуванням порядку, який передбачений Постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 6 травня 2000 року «Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю»зі змінами та доповненнями.

Матеріалами справи, зокрема постановами Фонду про призначення потерпілим перерахованої щомісячної страхової виплати, довідками МСЕК, актами Н-1 підтверджується сума, яка підлягає капіталізації, у розмірі 18709025 грн.09 коп.

Зазначена сума розрахована з урахуванням наступних розрахунків (на загальну суму 19007718,20 грн.), направлених до відповідача:

- на суму 16799556,41 грн., зробленого до акту перевірки №4 від 04.01.2012р., на суму 909067,09 грн., зробленого до акту перевірки №18 від 07.02.2012 р.(загалом в розмірі 17708623,50 грн.). ;

- розрахунку від 27.03.2012 р. №01-04/06-387 на суму 1299094,70 грн.

Зазначена сума була розглянута ліквідаційною комісією відповідача та відповідачем прийняті рішення про відмову у задоволенні кредиторських вимог, а саме: від 27.03.2012 р. за №01-04/06-387 на суму 17708623,50 грн. та від 02.04.2012 р. за №09-11/193 на суму 1299094,70 грн.(загалом в розмірі 19007718,20 грн.)

При цьому, у першому випадку відмовлено у задоволенні кредиторських вимог, а у другому - ліквідаційна комісія ухилилась від розгляду питання.

Матеріалами справи також встановлено, що ОСОБА_11 та ОСОБА_12 померли, що підтверджується Свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 26.11.2012 р. (том 6 а.с.225) , Сертифікатом про смерть НОМЕР_2 від 04.12.2010 р.

Відповідно до постанови Фонду від 27.11.2012 р. (том 7 а.с. 28) потерпілий ОСОБА_11 знятий з обліку з 25.11.2012 р. та Фондом припинено всі страхові виплати по цій справі з 26.11.2012 р.

Загальна сума відносно цих осіб складає 56003грн.51коп.

Таким чином, платежі відносно ОСОБА_11 в розмірі 28397,95 грн., ОСОБА_12 в розмірі 27605,56 грн. не підлягають капіталізації, відповідно позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.2,3 ст.60 Господарського Кодексу України орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.

Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.

Згідно до ч.8,9 ст.111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.

Відповідно до ст.112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.

Позивач під час розгляду справи декілька разів здійснював перерахунок сум капіталізованих платежів, внаслідок чого збільшував розмір позовних вимог.

В результаті зазначеного суми капіталізованих платежів по деяких особах збільшились на 251742 грн.20 коп., а саме по :

- ОСОБА_10 - збільшено на 51855 грн.26 коп.;

- ОСОБА_13 - збільшено на 783 грн.14 коп.;

- ОСОБА_14 - збільшено на 4020 грн.87 коп.;

- ОСОБА_15 - збільшено на 2470 грн.;

- ОСОБА_16 - збільшено на 1100 грн.;

- ОСОБА_17 - збільшено на 682 грн.72 коп.;

- ОСОБА_18 - збільшено на 1681 грн.23 коп.;

- ОСОБА_19 - збільшено на 501 грн.65 коп.;

- ОСОБА_20 - збільшено на 4228 грн.;

- ОСОБА_21 - збільшено на 4189 грн.54 коп.;

- ОСОБА_22 - збільшено на 108 грн.56 коп.;

- ОСОБА_23 - збільшено на 100 грн.28 коп.;

- ОСОБА_24 - збільшено на 20 грн.95 коп.;

- ОСОБА_25 - збільшено на 30000 грн.;

- ОСОБА_26 - збільшено на 30000 грн.

- ОСОБА_27 - збільшено на 70000 грн.;

- ОСОБА_28 - збільшено на 50000 грн.

Проте, матеріалами справи підтверджено, що Фонд до ліквідаційної комісії відповідача з цими кредиторськими вимогами не звертався.

Як зазначалось, відповідно до ст.112 ЦК України право кредитора звернутися до суду виникає лише у випадку відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора та у разі ухилення від їх розгляду.

Таким чином, зверненню позивача до суду з цими вимогами є передчасним.

З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині стягнення 251742,20 грн. задоволенню також не підлягають.

Таким чином , з урахуванням сукупних доказів по справі, сума капіталізації платежів, яка підлягає стягненню з відповідача, складає: 18709025 грн.09 коп. (19016770грн.80 коп. - 56003 грн.51 коп. - 251742 грн.20 коп.).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем для визначення періоду, за який розраховувалася сума, що підлягає капіталізації платежів, використано дані середньої очікуваної тривалості життя осіб, наданих Головним управлінням статистики у Донецькій області Державного комітету статистики України №10/2-34/682 від 07.10.2011 р. про середню очікувану тривалість життя чоловіків та жінок в Україні за 2009-2010 роки(том 2 . а.с.43).

Згідно до п.3 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 р. № 765, капіталізація платежів, передбачених пунктами 1-5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок в країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

З урахуванням вище визначених норм, позивач для визначення періоду, на який розраховується капіталізація платежів, використало дані середньої очікуваної тривалості життя осіб, надані Держкомстатом України.

Державна служба статистики України у листі від 18.09.2012 р. за №15/1-20/1170П3 (том 6 а.с.180) зазначила, що фактичну середню тривалість життя для живих людей розрахувати неможливо, оскільки їх дата смерті невідома.

Міністерство соціальної політики листом від 30.10.2012 р. за №11625/0/14-12/18 (том 2 а.с.39), адресованим на адресу Донецького апеляційного суду по справі №2а/0570/6488/2012 від 10.10.12, зазначило, що показник середньої очікуваної тривалості життя для осіб певного конкретного віку є різницею між середньою очікуваною тривалістю життя, тобто розрахунковою середньою датою смерті відповідного покоління, та віком живої особи безпосередньо з таблиць середньої очікуваної тривалості життя, розрахованих Державною службою статистики України.

З огляду на зазначене, не приймаються до уваги суду посилання відповідача на неправильне здійснення позивачем розрахунку капіталізованих платежів, внаслідок використання даних щодо середньої очікуваної тривалості життя, замість даних щодо середньої тривалості життя. .

Посилання відповідача на пропущення позивачем місячного строку звернення до суду, встановленого ст.112 ЦК України, не приймаються судом до уваги, з огляду на наступне.

Відповідач посилається на ті обставини, що позивач звернувся до суду лише 29.05.2012 р., тобто після закінчення місячного строку з дати отримання повідомлення(рішення ліквідаційної комісії про відмову у задоволенні вимоги на суму 17708623,50 грн. було отримано Фондом 03.04.2012 р.).

Відповідач вважає, що керуючись ч.5 ст.112 ЦК України вимоги Фонду в сумі 17708623.50 грн. є погашеними, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.

За вимогами ч.1 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно до ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Згідно до ч.3,4,5 ст.112 Цивільного кодексу України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.

Вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.

Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.

Позивач зазначає, він вже звертався до суду 20.04.2012 р. з позовними вимогами щодо стягнення суми капіталізації платежів 19007718,20 грн., але ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.04.2012 р. позовну заяву на підставі п.4 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України було повернуто позивачеві.

Рішення про відмову у задоволенні кредиторських вимог позивача були прийняті відповідачем 27.03.2012 р. та 02.04.2012 р.

Фонд дізнався про ці рішення 03.04.2012 р.

З первісним позовом позивач звернувся до суду 20.04.2012р.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.04.2012 року позовну заяву Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Калінінському районі міста Донецька до Ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства «Трест «Донецькшахтопроходка» про визнання вимог щодо капіталізації платежів та стягнення суми в розмірі 19007718,20 грн. було повернуто позивачеві за тих підстав, що позовну заяву подано від імені позивача особою, яка не має повноважень на ведення справи.

З цієї ухвали суду вбачається, що позовна заява, подана позивачем, підписана від імені позивача Черняковою І.В., як начальником Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Калінінському районі м. Донецька, але у довідці з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України №101-3737 керівником установи вказана Бацилева Л.В..

Відповідно, позовну заяву було повернуто позивачеві за підстав подання позовної заяви від імені позивача особою, яка не має повноважень на ведення справи.

Проте, позивач звертався із зазначеними позовними вимогами до суду в межах строку, встановленого ст.112 ЦК України.

Згідно до пояснень позивача, наданих у судовому засіданні, у Відділенні Фонду на час подання до суду первісного позову здійснювалась зміна керівництва, а саме начальника відділення, тимчасово виконуючим обов'язки начальника відділення фонду була Л.В. Чернякова І.В., процес переоформлення документів тривав чимало часу, тому до позову позивачем було подано довідку ЄДРПОУ, у якій керівником Відділення на той час зазначено Бацилева Л.В., але документи до ЄДР для внесення відповідного запису про зміну керівництва Відділенням були подані пізніше.

Начальником відділення було призначено Чернякову І.В. у березні 2012 р. , але запис в Єдиному Державному реєстрі підприємств і організацій України ще не був здійснений.

Тобто, на той час позивач не міг в межах встановленого ст.112 ЦК України строку усунути недоліки позовної заяви.

Позивач звернувся до суду з даним позовом після внесення відповідного запису до ЄДРПОУ.

З огляду на зазначене, причини пропуску звернення до суду у цій справі суд визнає поважними.

Згідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Калінінському районі міста Донецька до Відкритого акціонерного товариства «Трест «Донецькшахтопроходка» про стягнення суми капіталізації платежів у сумі 19016770грн.80 коп. підлягають частковому задоволенню в сумі 18709025грн.09 коп., відповідно у задоволенні позовних вимог щодо стягнення суми капіталізації платежів в розмірі 307745грн.71коп. позов задоволенню не підлягає.

Враховуючи наведене та керуючись Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", Постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 6 травня 2000 року «Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю», Цивільним Кодексом України,

ст.ст. 7 -12, 69-72, 94, 122-163, 254, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Трест «Донецькшахтопроходка» (ЄДРПОУ 00180841) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Калінінському районі м.Донецька в суму капіталізації платежів в розмірі 18709025грн.09 коп.

У задоволенні позову в частині стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Трест «Донецькшахтопроходка» (ЄДРПОУ 00180841) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Калінінському районі м.Донецька суми капіталізації платежів в розмірі 307745грн.71коп. - відмовити.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 18 лютого 2013 року.

Суддя Наумова К.Г.