Рішення № 30202736, 21.03.2013, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
21.03.2013
Номер справи
3/5/921/22/13
Номер документу
30202736
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" березня 2013 р.Справа № 3/5/921/22/13Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Турецького І.М.

Розглянув справу

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області , м. Тернопіль вул. Танцорова , 11

до відповідача Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об"єднання "Текстерно", м. Тернопіль вул.. Текстильна, 18

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації , м. Тернопіль вул. Родини Барвінських , 10

про зобов"язання укласти договір про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони)

За участю представників сторін від:

Позивача:

Тіцька Т.З. - головний спеціаліст - юрисконсульт відділу правового забезпечення і кадрової роботи, представник за довіреністю № 41 від 26.12.12р.

Відповідача:

Дупіряк О.М. - начальник юридичного відділу, представник за довіреністю №8/93-885 від 08.10.2012р.

Третьої особи:

Романовський І.І. - головний спеціаліст відділу захисту населення і координації дій, представник за довіреністю № 1-04/48 від 16.01.2013р.

Суть справи:

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області звернулося до господарського суду Тернопільської області до відповідача Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об"єднання "Текстерно" ; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації про зобов"язання ВАТ "Тернопільське об"єднання "Текстерно" укласти договір про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) .

Судовий збір позивач просить покласти на відповідача.

Позивач у судове засідання з"явився , позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач своїм конституційним правом на захист скористався, явку свого представника в судове засідання забезпечив, проти позову заперечує з підстав викладених у письмовому відзиві на позовну заяву № 8/02-40 від 24.01.2013р. ( вх.. № 4720 від 24.01.2013р.), просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації своїм конституційним правом на захист скористалося, явку свого представника в судове засідання забезпечило, надано письмові пояснення по суті спору за №1-04/50 від 16.01.2013р. ( вх. № 4562 від 21.01.2013р. , позовні вимоги позивача підтримує в повному об"ємі.

У судовому засіданні - 24 січня 2013 року судом оголошено про початок розгляду справи №3/5/921/22/13 по суті, про що свідчить формуляр (протокол) судового засідання від 24 січня 2013 року.

У відповідності до статті 77 ГПК України , у судовому засіданні оголошувались перерви до 21.02.2013р. до 10:00 год. , до 07.03.2013р. до 10:20 год. та до 21.03.2013р. до 10:00 год. , про що свідчать формуляри (протоколи) судових засідань відповідно від 24.01.2013р. , від 21.02.2013р. та від 07.03.2013р.

Строк вирішення спору у справі №3/5/921/22/13, в порядку частини 3 статті 69 ГПК України, було продовжено до 25 березня 2013 року, про що винесено відповідну ухвалу від 07 березня 2013 року.

В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 27, 81-1 Господарського процесуального Кодексу України.

Під час судового розгляду справи, в порядку статті 81-1 ГПК України, здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою програмно-апаратного комплексу " Діловодство суду " (компакт-диск CD-R, серійний номер 120 170 МЕ 35338).

Розглянувши матеріали справи, вислухавши доводи представника позивача , заперечення представника відповідача та пояснення представника третьої особи, оцінивши документальні докази в їх сукупності, суд встановив наступне:

У відповідності до статтей 3, 4 Закону України "Про управління об"єктами державної власності " , Регіональне відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області являється суб'єктом управління об'єктами державної власності та уповноважене здійснювати функції з управління державного майна, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів .

В процесі приватизації до статутного капіталу Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об"єднання " Текстерно" не увійшло та залишилось на балансі даного підприємства державне майно, зокрема захисні споруди цивільної оборони - будівля складу УТМ -1, будівля складу УТМ -2 та підвал УТМ -2 з майном спеціального призначення .

Як зазначено позивачем , з метою збереження об"єктів , що мають особливий статус , Регіональне відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області неодноразово зверталося на адресу ВАТ "ТО "Текстерно" щодо необхідності укладення договору зберігання на захисні споруди цивільної оборони , про що свідчать листи №01-14/5079 від 22.12.2006р., № 8/02-09 від 15.01.2007р. , №11-13-03403 від 29.08.2008р. , №11-13-04375 від 04.11.2008р. , №11-13-02517 від 04.06.2009р., №11-13-03873 від 16.09.2009р., №11-13-04867 від 02.12.2009р., №11-13-02941 від 14.09.2010р., №11-13-03172 від 13.09.2012р.

Однак, проекти договорів зберігання державного майна не підписані ВАТ "ТО "Текстерно" та повернуті на адресу позивача , з підстав викладених у листах № №1/759 від 18.06.2009р., №1/759 від 14.10.2010р. , №8/116-1110 від 19.12.2012р.

01 грудня 2011 року РВ ФДМ України по Тернопільській області направило листа за № 11-13-03833 на адресу ВАТ "ТО "Текстерно" два примірника акта перевірки стану ефективного використання , утримання та збереження державного майна , яке не увійшло до статутного капіталу відповідача , створеного в процесі приватизації , але перебуває на його балансі від 30.11.2011р.

В свою чергу, ВАТ "ТО "Текстерно" листом №8/230-871 від 07.12.2011р. надало свої пропозиції , зауваження та заперечення до даного акта , а саме , щодо приватизації або передачі в оренду даних захисних споруд цивільної оборони чи створення комісії з метою обрання іншого способу управління або ліквідації даного майна.

Пропозиції , зауваження та заперечення до акта перевірки запропоновані відповідачем, відхилені позивачем.

А також , Тернопільська міська рада листами №51-К від 29.01.2010р. та №77/01 від 04.01.2012р. повідомила РВ ФДМ України по Тернопільській області , що не вбачає за можливе прийняття в комунальну власність вищевказаних споруд цивільної оборони .

Однак, листом №02-11658/163 від 14.09.2009р. Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації повідомило РВ ФДМ України по Тернопільській області щодо необхідності передачі захисних споруд ВАТ "ТО "Текстерно" у комунальну власність .

Статтею 14 ЦК України передбачено, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.

Відповідно до статті 638 ЦК України , договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Згідно до вимог статті 179 ГК України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

В силу статті 181 ГК України , господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

У відповідності до вимог статті 184 ГК України , укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Статтею 187 ГК України, визначено , що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про Цивільну оборону України", систему цивільної оборони складають: органи виконавчої влади всіх рівнів, до компетенції яких віднесено функції, пов'язані з безпекою і захистом населення, попередженням, реагуванням і діями у надзвичайних ситуаціях; органи повсякденного управління процесами захисту населення у складі міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, керівництва підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і підпорядкування; спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади, до повноважень якого віднесено питання цивільної оборони; служби цивільної оборони тощо.

Згідно із вимогами статті 8 Закону України "Про цивільну оборону України", керівництво підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і підпорядкування забезпечує своїх працівників засобами індивідуального та колективного захисту, організовує здійснення евакозаходів, створює сили для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та забезпечує їх готовність до практичних дій, виконує інші заходи з цивільної оборони і несе пов'язані з цим матеріальні та фінансові витрати в порядку та обсягах, передбачених законодавством.

Статтею 10 Закону України " Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" визначено , що укриття в захисних спорудах, у разі необхідності, підлягає населення відповідно до його належності до груп (працююча зміна, населення, яке проживає в небезпечних зонах). Наявний фонд захисних споруд використовується для господарських, культурних і побутових потреб у порядку, який визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту, і затверджується Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до вимог п. 1.3 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, затвердженого спільним наказом ФДМУ та Міністерства економіки України від 19.05.1999р. № 908/68 управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна у межах чинного законодавства відповідно до принципу - забезпечення ефективності використання та збереження державного майна, здійснення заходів контролю.

Згідно із п. 1.4 зазначеного Положення, визначено способи управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, є такими:

- здійснення приватизації відповідно до Законів України "Про приватизацію державного майна", "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", "Про Державну програму приватизації" та інших нормативно-правових актів.

- передача майна в оренду відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" .

- передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" .

- передача майна в управління центральних та місцевих органів виконавчої влади у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.98р. № 1482 .

- передача майна господарським товариствам, у тому числі у разі ліквідації балансоутримувача, на умовах відповідного договору безоплатного зберігання (далі - договору зберігання) відповідно до вимог законодавства.

- списання об'єктів державної власності у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. № 1314 .

- використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009р. № 253 "Про затвердження Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб.

Згідно з вимогами пункту 3 Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2009р. №253 , забезпечення утримання та збереження функціонального призначення захисних споруд здійснюють їх балансоутримувачі. Утримання захисних споруд здійснюється відповідно до законодавства за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а також коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які є балансоутримувачами захисних споруд (далі - підприємства), зокрема: захисних споруд підприємств - за рахунок коштів підприємств, на балансі яких вони перебувають.

Пунктом 4 даного Порядку встановлено, захисні споруди, за винятком тих, що повинні утримуватись у постійній готовності до використання за призначенням, можуть використовуватися підприємствами для господарських, культурних та побутових потреб (далі - потреби підприємства) за умови забезпечення можливості приведення їх у готовність до використання за призначенням у строк, що не перевищує 12 годин.

В пункті 25 Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2009р. №253, зазначено, що з правонаступником державного підприємства, що приватизується (корпоратизується), державним органом приватизації (засновником) укладається договір про безоплатне зберігання захисних споруд. Форма примірного договору про безоплатне зберігання захисних споруд затверджується МНС за погодженням з Фондом державного майна України.

Беручи до уваги наведені приписи чинного законодавства, обов'язковою умовою щодо спонукання в судовому порядку укласти господарський договір є, зокрема, обов'язковість для сторін укладення договору. Тобто, спонукання до укладення договору можливе тоді, коли хоча б одна із сторін є зобов'язаною його укласти через пряму вказівку закону, на підставі державного замовлення.

Як вбачається із довідки Відкритого акціонерного товариства " Тернопільське об"єднання "Текстерно" за № 01/95 від 20.02.2013р. , середньооблікова чисельність штатних працівників підприємства становить 938 осіб , найбільша чисельна зміна - 315 осіб.

Враховуючи, що у відповідача на балансі є чотири споруди цивільної оборони, для забезпечення середньооблікової чисельності штатних працівників ВАТ ТО "Текстерно" необхідно одна споруда цивільної оборони колективного захисту , а тому відповідач зобов"язаний укласти договір на безоплатне зберігання однієї споруди цивільної оборони колективного захисту.

В решті споруд цивільної оборони колективного захисту, які знаходяться на балансі у ВАТ "ТО "Текстерно" відпала необхідність у використанні, а також у останнього не має матеріальної можливості безоплатно утримувати вказані приміщення.

З огляду на викладене, враховуючи, що майно для цивільної оборони визначається із чисельності працюючих на ВАТ "ТО "Текстерно" на підставі чинного законодавства України , суд оцінюючи довідку ВАТ "ТО "Текстерно" , вважає , що відповідач зобов"язаний забезпечити своїх працівників засобами колективного захисту.

Оцінивши докази в їх сукупності , враховуючи викладене , суд прийшов до переконання що , позовні вимоги позивача документально обґрунтовані та підлягають задоволенню частково , а саме зобов"язавши Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське об"єднання "Текстерно", м. Тернопіль вул. Текстильна, 18 укласти з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області, м. Тернопіль вул. Танцорова, 11 договір про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) в кількості одного об"єкта - споруди цивільного захисту (цивільної оборони) , що знаходиться за адресою м. Тернопіль вул. Текстильна, 18 .

В решті позову відмовити.

Згідно до вимог статтей 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Заперечення відповідача при винесенні рішення судом до уваги не взято, оскільки статтею 6 Господарського кодексу України, встановлено загальні принципи господарювання в Україні, якими є зокрема : державне регулювання економічних процесів з метою екологічного захисту населення, захисту прав споживача та безпеки суспільства і держави .

У відповідності до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись статтями 22, 27, 32, 33, 43, 49, 81-1, 82 - 85 ГПК України, статтями 14, 638 ЦК України , статтями 6, 179, 181, 184, 187 ГК України, Законом України " Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" , Законом України "Про Цивільну оборону України", Положенням про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, затвердженого спільним наказом ФДМУ та Міністерства економіки України від 19.05.1999р. № 908/68, Порядком використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2009р. №253, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов"язати Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське об"єднання "Текстерно", м. Тернопіль вул. Текстильна, 18 укласти з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області, м. Тернопіль вул. Танцорова, 11 договір про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) в кількості одного об"єкту - споруди цивільного захисту (цивільної оборони), що знаходиться за адресою м. Тернопіль вул. Текстильна, 18.

3. В решті позову відмовити.

4. Стягнути з Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське об"єднання "Текстерно", м. Тернопіль вул. Текстильна, 18 (к од ЄДРПОУ 00306650) на користь Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області, м. Тернопіль вул. Танцорова, 11 (код ЄДРПОУ 14037372) - 1073 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

5. Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

6. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення, "26" березня 2013 року , через місцевий господарський суд.

7. Рішення направити сторонам у справі.

Суддя І.М. Турецький