Головуючий у 1 інстанції - Дмитрієв О.Ф.
Суддя-доповідач - Старосуд М.І.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2013 року справа №245/2/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Старосуда М.І., Юрченко В.П., Чебанова О.О., при секретарі Мартакові О.А. за участю позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області на постанову Старобешівського районного суду Донецької області від 01 лютого 2013 р. у справі № 245/2/13-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області про визнання неправомірними та протиправними дій відповідача щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з вказаним позовом до Старобешівського районного суду Донецької області, в якому зазначив, що з серпня 1982 року до 02 лютого 2009 року він працював на певних посадах прокуратури Донецької області. З січня 2002 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», управлінням Пенсійного фонду України йому була призначена і нарахована пенсія. Починаючи з 2002 року він отримував пенсію у розмірі 90% середнього заробітку. В липні 2012 року, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року за №505, на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-877 від 16.07.2012 року йому перераховано пенсію в розмірі 90% середнього заробітку. У вересні 2012 року спеціалісти УПФУ повідомили, що перерахування пенсії в розмірі 90% зроблено помилково і розмір пенсії повинен бути 80% від суми місячного заробітку на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 та з урахуванням Закону України №3668-VI від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01.10.2011 року. З вересня 2012 року він отримує пенсію в розмірі 80% від суми місячного заробітку. Просив визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області щодо обмежень під час перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
Постановою Старобешівського районного суду Донецької області від 01 лютого 2013 р. позов задоволено. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області щодо обмежень під час перерахунку пенсії. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області провести перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки прокуратури Донецької області від 16 липня 2012 року № 18-57-877, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
Не погодившись з прийнятою постановою відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 з січня 2002 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області, як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», який діяв на момент призначення пенсії, в розмірі 90% середнього заробітку посади начальника відділу прокуратури Донецької області.
В липні 2012 року на підставі довідки прокуратури Донецької області про заробітну №18-57-877 від 16.07.2012 року позивачу перераховано пенсію в розмірі 90% місячного заробітку.
З вересня 2012 року на підставі Закону України «Про прокуратуру», постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505, Закону України №3668-VI від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01.10.2011 року, позивачу здійснено перерахунок пенсії з розміру 90% на 80% від суми місячного заробітку.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з неправомірності дій відповідача щодо необхідності застосування до спірних правовідносин положень Закону України "Про прокуратуру" в редакції, чинній на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505, яка на теперішній час, звужує права позивача в частині розміру пенсії та передбачає, що перерахунок пенсії потрібно проводити виходячи з 80 % суми заробітної плати, а не 90 %, як то було встановлено на підставі ст.50-1 Закону України в редакції від 23.12.2010 року, що діяла на час призначення пенсії позивача.
Таким чином, судом першої інстанції зроблений висновок про те, що відповідач повинен перерахувати позивачу пенсію згідно довідки прокуратури відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" № 505 від 31.05.2012 року затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1 - 5. Надано право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці: установлювати: працівникам органів прокуратури посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів.
Колегія суддів зазначає, що пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивача, встановлено приписами ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру".
Так, за правилами ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001, № 2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", які залишилися без змін станом на 23.12.2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку було встановлено.
Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 року, у статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру": частину першу замінено двома частинами такого змісту:
"Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:
по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років;
з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років;
з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років;
з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років;
з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років;
з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 15 років.
Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".
Таким чином, положення частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону від 08.07.2011, № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" є більш новими, порівняно з положеннями частини 1статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 20.01.2005, № 2377-IV "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", і за загальним правилом дії норм права у часі саме вони підлягали пріоритетному застосуванню при визначенні розміру відсотків, з яких призначається пенсія прокурору.
Прокурорам і слідчим, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором, у тому числі на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу" (ч.10 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру").
Відповідно до частин 12, 13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру").
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Отже, перерахунок пенсії позивачу, при наявності права на такий перерахунок, повинно бути обчислено виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, тобто з 80 відсотків від суми її місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, а не з 90 відсотків, як помилково вважає позивач.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи, що положення частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону від 08.07.2011, № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" неконституційними не визнавалися, доводи апеляційної скарги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області на постанову Старобешівського районного суду Донецької області від 01 лютого 2013 р. у справі № 245/2/13-а - задовольнити.
Постанову Старобешівського районного суду Донецької області від 01 лютого 2013 р. у справі № 245/2/13-а -скасувати.
Прийняти нову постанову.
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області про визнання неправомірними та протиправними дій відповідача щодо обмежень під час перерахунку розміру пенсії та зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному - з 26.03.2013 року.
Колегія суддів М.І. Старосуд
В.П. Юрченко
О.О. Чебанов