ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 2а-6662/09/0670
категорія 8.2.6
12 березня 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сичової О.П. ,
при секретарі - Шевчук Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Дочірнього підприємства "Шпат"
до Баранівської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення - рішення від 18 червня 2009 року №0000411501/0 та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Дочірнє підприємство "Шпат" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення- рішення Державної податкової інспекції у Романівському районі, правонаступником якої є Баранівська міжрайонна державна податкова інспекція Житомирської області Державної податкової служби від 18.06.2009 року №№0000411501/0; зобов'язати відповідача внести зміни в картку особового рахунку Дочірнього підприємства " Шпат" з податку на прибуток зменшивши податкове зобов'язання з податку на прибуток за 1-ий квартал 2009 року на 12427,00 грн. та зобов'язати внести зміни в картку особового рахунку Дочірнього підприємства " Шпат" з податку на прибуток, зарахувавши кошти, сплачені згідно платіжного доручення № 449 від 17.06.2009 року в сумі 32558,00 грн. як оплату податку на прибуток за 1-й квартал 2009 року.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2012 року було замінено первинного відповідача Державну податкову інспекцію у Романівському районі на його правонаступника Баранівську міжрайонну державну податкову інспекцію Житомирської області Державної податкової служби.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 08 травня 2009 року Дочірнім підприємством "Шпат" було подано до Державної податкової інспекції у Романівському районі декларацію з податку на прибуток підприємства за 1 квартал 2009 року, якою самостійно було нараховано суму податку в розмірі 64985,00 грн.
20 травня 2009 року Дочірнє підприємство "Шпат" подало до Державної податкової інспекції у Романівському районі уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, допущених при поданні декларації з податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2009 року, в якому зазначило, що сума переплати податку на прибуток підприємств нарахованої у зв'язку з виправленням помилки становить 12427,00 грн.
17 червня 2009 року Дочірнє підприємство "Шпат" платіжним дорученням № 449 із призначенням платежу податок на прибуток за 1 квартал 2009 року, сплатило 32558,00 грн.
Вказані суми Державною податковою інспекцією у Романівському районі без погодження з Дочірнім підприємством "Шпат" були зараховані для погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням №0000342301/2 від 23.03.2009 р.
18 червня 2009 року посадовою особою Державної податкової інспекції у Романівському районі було проведено невиїзну документальну перевірку позивача з питань своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету за період з 20.05.2009 року по 17.06.2009 року, якою встановлено, що позивачем несвоєчасно сплачене податкове зобов'язання з податку на прибуток визначене податковим повідомленням Державної податкової інспекції в Романівському районі №0000342301/2 від 23.03.2009 року.
За результатами перевірки було складено акт №357/15/24705521 від 18.06.2009 року на підставі якого було винесено податкове повідомлення - рішення №0000411501/0 від 18.06.2009 року про застосування штрафної санкції у вигляді штрафу в розмірі 8990,05 грн.
Судом встановлено, що штрафні санкції Державною податковою інспекцією у Романівському районі застосовані на підстав зарахування останнім без погодження з Дочірнім підприємством "Шпат" коштів сплачених позивачем платіжним дорученням №449 від 17 червня 2009 року та суми переплати визначеної вищезазначеним уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок для погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням №0000342301/2 від 23.03.2009 р.
Однак, податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Романівському районі №0000411501/0 від 18.06.2009 року позивачем було оскаржено до Житомирського окружного адміністративного суду, про що повідомлено податковий орган.
Відповідно до п.п.5.2.2 п.5.2 та п.п.5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі Закон) остаточне рішення вищого (центрального) органу контролюючого органу за заявою платника податків не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене у судовому порядку.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Таким чином, при зверненні позивача до суду із позовом про скасування вищезазначеного податкового повідомлення - рішення, що підтверджується матеріалами справи, визначений ним податковий борг втрачає такий статус і набуває статусу неузгодженого податкового зобов'язання.
Пунктом 7.7 статті 7 Закону визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Установлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Як визначено підпунктом 7.1.1 пункту 7.7 статті 7 Закону, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.
Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України від 20.05.99 N 679-XIV "Про Національний банк України" Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 N 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за N 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним, а відтак, і спірне податкове повідомленням-рішенням, яким було нарахувано штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги задоволити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Романівському районі від 18.06.2009 року № 0000411501/0.
Зобов'язати Баранівську міжрайонну державну податкову інспекцію Житомирської області Державної податкової служби внести зміни в картку особового рахунку Дочірнього підприємства " Шпат" з податку на прибуток зменшивши податкове зобов'язання з податку на прибуток за 1-ий квартал 2009 року на 12427,00 грн.
Зобов'язати Баранівську міжрайонну державну податкову інспекцію Житомирської області Державної податкової служби внести зміни в картку особового рахунку Дочірнього підприємства "Шпат" з податку на прибуток, зарахувавши кошти, сплачені згідно платіжного доручення № 449 від 17.06.2009 року в сумі 32558,00 грн. як оплату податку на прибуток за 1-й квартал 2009 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 18 березня 2013 р.