Постанова № 30176737, 19.03.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2013
Номер справи
2а/1270/10301/2012
Номер документу
30176737
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 березня 2013 року Справа № 2а/1270/10301/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Ушакова Т.С.,

при секретарі судового засідання Разіній Н.В.,

за участю:

представника позивача: не з'явився,

представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Первомайськвугілля» до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення № 1653 від 30.11.2012, -

ВСТАНОВИВ:

24 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Первомайськвугілля» до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення № 1653 від 30.11.2012.

Ухвалою від 26 грудня 2012 року відкрито провадження у справі за вищевказаним позовом.

Ухвалою суду від 15 січня 2013 року провадження у справі № 2а/1270/10301/2012 за адміністративним позовом Державного підприємства «Первомайськвугілля» до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення № 1653 від 30.11.2012 зупинено до 19 березня 2013 року у зв'язку із наданням сторонам у справі часу для примирення.

Ухвалою суду від 19 березня 2013 року поновлено провадження по даній справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що при винесенні оскаржуваного рішення відповідачем порушено пункт 7.7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289 (далі - Інструкція), згідно якої відповідач повинен був пред'явити перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення, однак оскаржуване рішення було винесено 30 листопада 2012 року, а пред'явлено позивачу 10 грудня 2012 року, про що свідчить підпис головного бухгалтера про отримання. В порушення положень підпункту 7.2.2 пункту 7.2 Інструкції оскаржуване рішення винесено без проведення перевірки у вищезазначеному підрозділі та без складання акту за даним фактом. Крім того, позивач в обґрунтування позовних вимог послався на те, що в порушення вимог пункту 6.10 Інструкції ним не було отримано протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду від відповідача та до цього часу повідомлення про суми перерозподілу сплачених коштів.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином. 19 березня 2013 року до відділу діловодства та обліку звернень громадян суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, в якій він позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином. 18 березня 2013 року до відділу діловодства та обліку звернень громадян суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, просив провести розгляд справи без участі представника відповідача та зазначив, що підпункт 7.2.6 пункту 7.2 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289, застосовується за несплату авансових платежів, що є відмінністю від необхідного підпункту 7.2.2 пункту 7.2, який застосовується при несплаті або несвоєчасній сплаті єдиного внеску без авансових платежів і застосування якого дозволяє розраховувати фінансову санкцію на підставі даних карток особового рахунку позивача (без проведення перевірки та складання акта). В оскаржуваному випадку штраф та пеня є фінансовою санкцією за прострочення недоїмки за поточний період, при цьому боргів за попередній період, які б погашалися у загальному порядку календарної черговості, підприємство не має, тому і надсилати повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289, ні про що. Позивач оскаржує не протиправні дії, а просить визнати незаконним рішення управління, тому доводи щодо порушення порядку вручення рішення, його складання та інше не можуть приводитись в даному позові.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.

Державне підприємство «Первомайськвугілля», код ЄДРПОУ 32320594, зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа виконавчим комітетом Первомайської міської ради 31.03.2003 за № 1 388 120 0000 000004 та має у своїй структурі відокремлений підрозділ «Проектно-конструкторське бюро» без права юридичної особи.

ВП «Проектно-конструкторське бюро» ДП «Первомайськвугілля» перебуває на обліку в УПФУ в м. Первомайську Луганської області з 03 грудня 1992 року та з 01 січня 2011 року є платником єдиного внеску у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).

Судом встановлено, що УПФУ в м. Первомайську Луганської області 30 листопада 2012 року винесено рішення №1653 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким ВП «Проектно-конструкторське бюро» ДП «Первомайськвугілля» на підставі п. 2 ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховано штраф у розмірі 3 701,69 грн. та нараховано пеню у розмірі 733,69 грн. за період з 20.12.2011 по 29.02.2012, яке отримано позивачем 10.12.2012.

Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI (яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Таким чином, граничним строком сплати самостійно нарахованого єдиного внеску за листопад 2011 року є 20 грудня 2011 року.

З наданих позивачем до адміністративного позову платіжних доручень від 28.12.2011 № 286 на суму 27,81 грн., № 290 на суму 11,27 грн., № 291 на суму 15,37 грн., № 292 на суму 3 215,81 грн., № 297 на суму 648,76 грн., № 298 на суму 205,08 грн., № 299 на суму 32 890,60 грн. про перерахування єдиного внеску вбачається, що фактично зазначена сума списана з рахунку позивача банківською установою 28.12.2011.

Відповідно до частини 11 статті 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 12 статті 9 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно частини 2 статті 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Пунктом 2 частини 11 та частиною 10 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст. 25 Закону № 2464).

Частиною 14 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до п. 7.2.2. Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 за № 21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі - Інструкція № 21-5), розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

При цьому, проведення планової чи позапланової перевірки на підприємстві з дослідженням бухгалтерських документів, як зазначає позивач, а ні Законом № 2464, а ні Інструкцією № 21-5 не передбачено.

Також, під час розрахунку фінансової санкції на підставі даних карток особових рахунків платників не передбачено складання акту перевірки, у зв'язку з чим доводи позивача у цій частині є необґрунтованими.

Нарахування за рішенням від 30 листопада 2012 року №1653 штрафних санкцій та пені здійснено відповідачем у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску за період з 20.12.2011 по 29.02.2012 у розмірі 10% та 0,1% за кожний день прострочення платежу відповідно своєчасно несплачених сум, на підставі даних карток особового рахунку ВП «Проектно-конструкторське бюро» ДП «Первомайськвугілля».

Підставою для нарахування вказаних фінансових санкцій є дані картки особових рахунків позивача.

Посилання позивача на відсутність такого боргу суд до уваги не приймає, оскільки така позиція позивачем документально не підтверджена та ґрунтується лише на поясненнях про те, що відповідач повинен зараховувати сплачені внески у відповідності до призначення платежу, що суперечить вимогам Закону № 2464.

Згідно з частиною шостою статті 25 Закону № 2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Згідно п.6.10 Інструкції № 21-5 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду орган Пенсійного фонду складає повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.

Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано службовій особі юридичної особи або фізичній особі - підприємцю, особі, яка забезпечує себе роботою самостійно, під підпис або надіслано простим поштовим відправленням. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.

Відповідно до затвердженої Інструкцією № 21-5 форми додатка № 8 перерозподіл відбувається у випадку спрямування сплати єдиного внеску на сплату фінансової санкції чи пені.

Думка позивача стосовно того, що УПФУ в м. Первомайську Луганської області зобов'язано було надсилати до ВП «Проектно-конструкторське бюро» ДП «Первомайськвугілля» повідомлення про суми розподілу коштів є необґрунтованим та не заслуговує на увагу.

Відповідно до п.7.7. Інструкції № 21-5, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VII цієї Інструкції, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках. Перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску. Другий примірник залишається в структурному підрозділі, на який покладено обов'язки з організації контролю за надходженням сум єдиного внеску та інших платежів до Пенсійного фонду. Надіслані (вручені) рішення про застосування фінансових санкцій реєструються в журналі обліку рішень за формою згідно з додатком 17.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення УПФУ у м. Первомайську Луганської області від 30.11.2012 №1653, отримано підприємством 10.12.2012.

Представником відповідача у судовому засіданні не надано доказів того, що оскаржуване рішення надіслано позивачу у триденний строк, що є порушенням вимог п.7.7 Інструкції № 21-5, однак, позивачем не оскаржується бездіяльність УПФУ в м.Первомайську Луганської області в цій частині. Предметом даного позову є правомірність рішення відповідача від 30.11.2012 №1653 про застосування фінансових санкцій. Порушення процедури вручення рішення не є підставою для його скасування за умови правомірності застосування фінансових санкцій.

Враховуючи, що позивачем несвоєчасно сплачено єдиний внесок за листопад 2011 року, дати сплати, зазначені у рішенні від 30.11.2012 №1653 відповідають фактичним датам списання коштів з рахунків позивача, розрахунок фінансових санкцій не містить помилок, суд приходить до висновку про правомірність винесення УПФУ в м.Первомайську Луганської області рішення від 30.11.2012 №1653 про застосування фінансових санкцій та його відповідність вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим підстав для його скасування судом не вбачається.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Суд не знаходить підстав для стягнення судових витрат, оскільки позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено, що постанову у повному обсязі буде виготовлено та підписано 25.03.2013.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Первомайськвугілля» до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення № 1653 від 30.11.2012.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 25.03.2013.

Суддя Т.С. Ушаков