Постанова № 30159647, 11.03.2013, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2013
Номер справи
1570/2329/2012
Номер документу
30159647
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1570/2329/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2013 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Стеценко О.О.,

за участю секретаря - Запорощукової Г.Г.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси до Публічного акціонерного товариства ОВО «Холодмаш» про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 158,76 гривень,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси (далі - УПФУ в Малиновському районі м. Одеси або Позивач) з позовом до Публічного акціонерного товариства ОВО «Холодмаш» (далі - ПАТ ОВО «Холодмаш» або Відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить стягнути з Відповідача заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії призначеної відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 158,76 гривень. В обґрунтування позовних вимог, Позивач зазначає, що Відповідач не є бюджетною установою, та, відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», повинен проводити відшкодування вищезазначеної різниці пенсії та покривати заборгованість по відшкодуванню вищезазначених сум витрат за період з 01.01.2009 року по 01.01.2013 року.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд розглянути справу у відсутність представника позивача (а.с.165).

Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно, про що свідчить підпис представника Відповідача на довідковому листі (а.с.164). Жодних клопотань про розгляд справи за його відсутністю чи про відкладення розгляду справи на іншу дату до суду не надходило. Відповідачем надані суду письмові заперечення на адміністративний позов, згідно яких з адміністративним позовом УПФУ в Малиновському районі м. Одеси не згоден, оскільки заборгованості по науковим пенсіям ПАТ ОВО «Холодмаш» не має, СКТБ КХМ ліквідовано з 01.04.1992 року та «Холодмаш» не є його правонаступником, це була самостійна юридична особа, що мала свій рахунок, устав та було підпорядковано Міністерству, про що неодноразово повідомлялось УПФУ, а тому всі доплати к пенсіям повинні фінансуватися за рахунок коштів Пенсійного фонду (а.с.22).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що причина неявки Відповідача в судове засідання є не поважною та можливим розглядати справу у його відсутність.

З урахуванням заяви позивача та приписів ч. 4 ст. 128 КАС України суд ухвалив про розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, згідно приписів ч. 1 ст. 41 КАС України, не здійснювалося.

Відтак, суд доходить висновку, що спір підлягає вирішенню на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Судом встановлено, що згідно акту звірки розрахунків суми витрат органів Пенсійного фонду України на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії призначеної відповідно до інших законодавчих актів станом на 01.01.2013 року заборгованість за ВАТ «ОВО «Холодмаш» становить 158,76 гривень (а.с.5-10, 168-169).

Як вбачається з матеріалів справи, ВАТ ОВО «Холодмаш» було надано довідку від 26.09.2005 року № 342 щодо наявності стажу роботи для призначення пенсії відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» ОСОБА_1 (а.с.67-70, 93-96, 122). Згідно ж цієї довідки встановлено, що у зв'язку із структурною реорганізацією СКТБ КХМ увійшло до составу АНПО «Одесхолод», що було перейменоване 09.09.1996 року в ВАТ «ОАО «Холодмаш».

Також судом встановлено, що на підставі заяви про призначення пенсії вищевказаного пенсіонеру відповідними розпорядженнями Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси були призначені та виплачувались наукові пенсії ОСОБА_1 (а.с. 64-66, 81-92, 124-154). Зазначені розпорядження є чинними станом на дату розгляду даної справи та не скасовані.

Відповідно абз.2 п.13 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003р., у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".

Статтею ст.24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" встановлено, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково - педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004, встановлено, що фінансування витрат на виплату різниці між сумою пенсій, призначеної за цим Законом та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково - педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу, інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств і організацій.

Відповідно до п. 12 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.

Як вбачається з матеріалів справи, Відповідач не є бюджетною установою в розумінні п. 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, а тому повинен проводити відшкодування зазначеної вище різниці пенсії.

Відповідно до п. 5 "Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Згідно розрахунків суми витрат органів ПФУ на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів (а.с.5, 72-73, 166-167), Відповідач повинен відшкодувати заборгованість по науковим пенсіям перед управлінням ПФУ за період з 01.09.2009 року по 01.01.2013 року в розмірі 158,76 гривень

На адресу Відповідача надіслано повідомлення № 42 щодо пенсіонера ОСОБА_1, якому призначено пенсію згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та вимоги про сплату боргу (а.с.12-13).

У зв'язку з викладеним, на думку суду, Управлінням Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси правомірно у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 року №372 визначено розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації та направлено на адресу Відповідача повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Згідно ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Враховуючи вищевикладене та з урахуванням обставин, що на час судового розгляду справи сума заборгованості Відповідачем перед Позивачем погашена не була, суд приходить до висновку, що вимоги Позивача є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, та зазначена сума заборгованості підлягає стягненню у судовому порядку на користь Управління Пенсійного фонду в Малиновському районі міста Одеси.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 79, 86, 94, 128, 158-162, КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси до Публічного акціонерного товариства ОВО «Холодмаш» про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 158,76 гривень - задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства ОВО «Холодмаш» (код ЄДРПОУ 00217863) заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 158,76 гривень (сто п'ятдесят вісім гривень сімдесят шість копійок) на користь управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси (код ЄДРПОУ 26302750) на р/р 256083013706 в Одеському облуправлінні ВАТ «Державний щадний банк України», МФО 328845.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Стеценко О.О.

11 березня 2013 року.