Постанова № 30159643, 18.03.2013, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2013
Номер справи
824/141/13-а
Номер документу
30159643
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2013 року м. Чернівці Справа № 824/141/13-а

14 год. 59 хв.

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі;

головуючого судді - Маренича І.В.

секретаря судового засідання - Столяра О.О.

за участю:

представників позивача - Столяра Б.П, Бобика Й.Б.;

представника відповідача - Іліки Р.І.;

представника третьої особи - Василик І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Дебора» до Державної податкової інспекції у м. Чернівцях, третя особа на стороні відповідача Управління державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Дебора» (позивач) звернулося до Чернівецького окружного суду з позовною заявою Державної податкової інспекції у м. Чернівцях (відповідач), третя особа на стороні відповідача Управління державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області про зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що працівниками ДПІ у м. Чернівцях були проведені виїзні позапланові перевірки приватного підприємства «Дебора» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за червень, липень та листопад 2006 року та складені відповідні акти а саме:

-№3885/23-1/31289611 від 04 вересня 2006 року - за червень 2006 року;

-№4377/23-1/31289611 від 17 жовтня 2006 року - за липень 2006 року;

-№535/23-2/31289611 від 12 лютого 2007 року - за червень 2006 року.

За результатами розгляду даних актів відповідачем були винесені податкові повідомлення-рішення, яким позивачу зменшені суми заявленого бюджетного відшкодування а саме, :

-№000195231/0 від 13 вересня 2006 року на суму 324124,00 грн.;

-№278201231/0 від 27 жовтня 2006 року на суму 473418,00 грн.;

-№000341232/0 від 20 лютого 2007 року на суму 76101,00 грн.

Винесені відповідачем податкові повідомлення-рішення були оскаржені в судовому порядку. За результатами розгляду адміністративного позову господарським судом Чернівецького області 27 жовтня 2011 року у справі №9/184 винесена постанова, якою визнані нечинними податкові повідомлення-рішення №000195231/0 від 13 вересня 2006 року, №278201231/0 від 27 жовтня 2006 року, №000341232/0 від 20 лютого 2007 року. Вказане судове рішення залишено без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2012 року.

Вищим адміністративним судом України ухвалою від 04 травня 2012 року у справі №К/9991/29483/12 відмовлено в задоволенні клопотання ДПІ у м. Чернівцях про зупинення виконання судового рішення, яке набуло законної сили.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали просили його задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав просив відмовити в задоволені позову у зв'язку з тим, що дані податкові повідомлення - рішення на теперішній час знаходиться в судовому оскарженні, а саме відкрито касаційне провадження.

Відповідно до пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за результатами перевірки платника.

Оскільки в ході перевірки сума бюджетного відшкодування у розмірі 873643,00 грн., яку ПП «Дебора» просить повернути з Державного бюджету України, не була підтверджена, то платник податків не має права на її отримання.

Відповідно до п.200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Враховуючи вищезазначене, з причин того, що процедура судового оскарження триває, у податкового органу відсутнє зобов'язання щодо надання до органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Третя особа на стороні відповідача в судовому засіданні пояснила, що якщо буде надано на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п.13 ст.200 Податкового кодексу).

Судом встановлено, що працівниками ДПІ у м. Чернівцях були проведені виїзні позапланові перевірки приватного підприємства «Дебора» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за червень, липень та листопад 2006 року та складені відповідні акти а саме: №3885/23-1/31289611 від 04 вересня 2006 року - за червень 2006 року, №4377/23-1/31289611 від 17 жовтня 2006 року - за липень 2006 року, №535/23-2/31289611 від 12 лютого 2007 року - за червень 2006 року.

За результатами розгляду даних актів відповідачем були винесені податкові повідомлення-рішення, яким позивачу зменшені суми заявленого бюджетного відшкодування а саме, : №000195231/0 від 13 вересня 2006 року на суму 324124,00 грн., №278201231/0 від 27 жовтня 2006 року на суму 473418,00 грн., №000341232/0 від 20 лютого 2007 року на суму 76101,00 грн.

Винесені відповідачем податкові повідомлення-рішення були оскаржені в судовому порядку.

Згідно постанови господарського суду Чернівецького області 27 жовтня 2011 року визнано нечинними податкові повідомлення-рішення №000195231/0 від 13 вересня 2006 року, №278201231/0 від 27 жовтня 2006 року, №000341232/0 від 20 лютого 2007 року.

Відповідно до ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2012 року постанову господарського суду Чернівецького області 27 жовтня 2011 року залишено без змін.

Вищим адміністративним судом України ухвалою від 04 травня 2012 року у справі №К/9991/29483/12 відмовлено в задоволенні клопотання ДПІ у м. Чернівцях про зупинення виконання судового рішення, яке набуло законної сили.

Таким чином, беручи до уваги, що судами встановлено правомірність включення до складу податкового кредиту за червень, липень, листопад 2006 року бюджетного відшкодування ПДВ, сплаченого у складі вартості за придбані товари та послуги у розмірі 873643,00 грн, та той факт, що податкові повідомлення-рішення на цю суму скасовані, вважають , що сума 873643,00 грн., підлягає відшкодуванню.

Оскільки рішення господарського суду Чернівецької області про скасування податкових повідомлень - рішень набрало законної сили ДПІ у м. Чернівцях повинна була подати Управління державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області висновок із зазначенням суми, правомірність заяви якої підтверджена судом та підлягає відшкодуванню з бюджету.

10 липня 2012 року та 17 вересня 2012 року згідно заяв позивач звертався до відповідача з проханням надати до відповідного органу Державного казначейства України висновок на повернення на рахунки приватного підприємства «Дебора» суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 873643,00 грн., але дані заяви залишенні відповідачем без реагування.

На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п.200.13 ст. 200 ПКУ).

Органами казначейства відшкодування ПДВ здійснюється за висновками податкових органів або за рішенням суду.

Згідно із підпунктом 6 пункту 16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів з метою забезпечення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного та місцевих бюджетів з відшкодування такого податку.

Окрім цього, пунктом 21.1.1 статті 21 ПКУ передбачено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Відповідно до п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України та орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

З часу набрання чинності Податкового кодексу України органи казначейства повинні відшкодовувати податок на додану вартість виключно на підставі відповідних висновків податкових органів.

Згідно з п. 14.1.18. ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Для підтвердження правомірності формування сум бюджетного відшкодування платник податків у відповідності до вимог ПКУ повинен надати податковому органу документи, що підтверджують правомірність формування податкового кредиту та докази оплати.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено статтею 200 ПКУ.

Відповідно до п. 200.1. ст. 200 ПКУ сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п.200.3. ст. 200 ПКУ).

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг (п. 200.4. ст. 200 ПКУ).

Відповідно до п. 200.7. ст. 200 ПКУ платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

На підставі п.п. 200.12, 200.13, 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

У разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з ч. 5 ст. 254 та ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» N 2453-VI, 07.07.2010 року судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03.04.2012 року по справі 9/184 рішення суду першої інстанції про скасування податкових повідомлень - рішень залишено без змін, та набрало законної сили з моменту проголошення .

На підставі вищенаведеного, суд прийшов до висновку, що позивач має право на бюджетне відшкодування в сумі 873643,00 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Статтею 255 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 17, 18, 71,72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Державну податку інспекцію у м. Чернівцях подати до Управління державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області висновок на повернення на рахунок приватного підприємства «Дебора» (рахунок №26005234879 в ПАТ «Райфайзен Банк Аваль, МФО 380805 код отримувача 31289611») суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 873643,00 грн.

3. Органу Державної казначейської служби України стягнути на користь - ПП "Дебора" понесені ним судові витрати у розмірі 2294 грн. 00 коп. згідно платіжного доручення №1 від 21 січня 2013 року та квитанції №66 від 01 лютого 2013 року із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку суб'єкта владних повноважень - Державної податкової інспекції у м. Чернівцях.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

У судовому засіданні 18 березня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено в повному обсязі 25 березня 2013 року (23-24 березня вихідні дні).

Суддя І.В.Маренич