Справа № 247/955/13-а
2-а/247/18/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" березня 2013 р. Торезький міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Арапіної Н.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду міста Торез адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м Торезі Донецької області за участю третьої особи Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області про визнання бездіяльності відповідача протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, стягнення судовихі витрат, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області за участю третьої особи Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області про визнання бездіяльності відповідача протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, стягнути судові витрати. Свої вимоги мотивує тим, що він є суддею у відставці з 07 лютого 2002 року і отримує довічне грошове утримання, призначене йому при виході у відставку, в тому числі з урахуванням адміністративної посади - Голови суду, яку він обіймав під час роботи в Торезькому міському суді. З 01 січня 2012 року розмір заробітної плати судді збільшився, але розмір його довічного утримання залишився без змін. Позивач звернувся до відповідача з довідкою територіального управління Державної судової адміністрації в Донецької області про розмір суддівської винагороди, яка має враховуватись при нарахуванні йому довічного грошового утримання та просив відповідача провести перерахунок розміру довічного грошового утримання судді у відставці, виплатити недораховані кошти та надалі виплачувати довічне утримання з урахуванням перерахунку. Відповідач відмовив у здійсненні перерахунку. Просить суд визнати бездіяльність відповідача незаконною; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Торезі Донецької області провести перерахунок розміру його щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01 вересня 2012 року по 28 лютого 2013 року, у зв'язку із зміною розміру заробітної плати працюючого судді з урахуванням 90% заробітку та здійснити оплату недоотриманої сумі в розмірі 54112 грн. 56 коп., з урахуванням належної компенсації; зобов'язати відповідача надалі проводити виплати розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до зміни розміру виплачуваної заробітної плати працюючого судді (голови судді) і проводити виплати, починаючи з 01 березня 2013 року до зміни розміру виплачуваної заробітної плати; стягнути судові витрати.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений в установленому порядку. Подав до суду заяву з клопотанням про розгляд справи за його відсутності, вказав, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача УПФУ, повідомлений належними чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, подав клопотання, в якому вказав, що у позові просить відмовити, врахувати надані заперечення, справу розглянути у його відсутність.
У письмових запереченнях вказано, що з 21 квітня 2002 року ОСОБА_1 отримує довічне грошове утримання судді у відставці в УПФУ в м.Торезі у розмірі 90% заробітної плати відповідно до ст.43 Закону України «Про статус суддів». Абзацем 3 п.1 постанови Верховної Ради України від 15 грудня 1992 року № 2863 встановлено, що довічне грошове утримання суддям у відставці виплачується в суді за останнім місцем роботи або, за їх вибором, в суді за місцем проживання.
Посилаючись на норми законів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішення Конституційного суду України від 18 червня 2007 року, від 22 травня 2008 року, Постанову Правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року №3-1 вважає, що відсутні правові підстави для проведення перерахунків щомісячного довічного грошового утримання позивачу. З 22 травня 2008 року виплати і перерахунки щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці у разі зміни заробітної плати працюючих суддів повинні проводитися судовими органами, а не органами ПФУ. Органами Пенсійного фонду України до теперішнього часу проводяться призначення і виплата щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці на підставі ст.138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Порядку № 3-1, проведення перерахунків Законом та Порядком не передбачено. Розмір щомісячного довічного грошового утримання обчислений відповідно до норм діючого законодавства. На підставі ст.ст.122, 163 КАС України просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с.25-27).
Представник третьої особи Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений в установленому порядку. Подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, вказав, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі.
У письмових поясненнях зазначено, що на теперішній час обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці повинно здійснюватись у відповідності до вимог статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». У разі зміни розміру грошового утримання працюючих суддів, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання з усієї заробітної плати діючих суддів. Відмовляючи у перерахунку органи ПФУ порушують права суддів у відставці, які передбачені діючим законодавством (а.с.36-39).
За ухвалою суду розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження. Суд перевіривши матеріали справи, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Згідно Постанови № 3063-ІІІ від 07 лютого 2002 року Верховної Ради України «Про звільнення суддів» позивача в зв'язку з поданням заяви про відставку було звільнено з посади судді місцевого Торезького міського суду Донецької області (а.с.7).
Згідно Наказу начальника Донецького обласного управління юстиції від 22 квітня 2002 року за № 221-1 з 21 квітня 2002 року позивачу наказано виплачувати щомісячне грошове утримання в розмірі 90% заробітної плати, працюючого на відповідній посаді судді в сумі 765 грн. 41 коп. Виплата щомісячного грошового утримання повинна проводитися з урахуванням поточної премії (а.с.8).
Згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області № 08-23/1650 від 14 серпня 2012 року заробітна плата для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за липень-вересень 2012 року склала 15868 грн. 80 коп.: із них, оклад склав 8816 грн., доплата за перебування на адміністративній посаді 10% - 881 грн. 60 коп., надбавка за вислугу років 70% - 6171 грн. 20 коп. (а.с.9).
Згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області № 08-23/1969 від 29 жовтня 2012 року заробітна плата для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за жовтень-листопад 2012 року склала 16099 грн. 20 коп., із них, оклад склав 8944 грн., доплата за перебування на адміністративній посаді 10% - 894 грн. 40 коп., надбавка за вислугу років 70% - 6260 грн. 80 коп. (а.с.10).
Згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області № 08-23/2279 від 28 листопада 2012 року заробітна плата для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за грудень 2012 року склала 16329 грн. 60 коп., із них, оклад склав 9072 грн., доплата за перебування на адміністративній посаді 10% - 907 грн. 20 коп., надбавка за вислугу років 70% - 6350 грн. 40 коп. (а.с.11).
Згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області № 08-23/100 від 09 січня 2013 року заробітна плата для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за січень-листопад 2013 року склала 20646 грн. 00 коп., із них, оклад склав 11470 грн., доплата за перебування на адміністративній посаді 10% - 1147 грн. 00 коп., надбавка за вислугу років 70% - 8029 грн. 00 коп. (а.с.12).
14 лютого 2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку його пенсії - довічного грошового утримання за період з 01 вересня по 31 грудня 2012 року і з 01 січня по 28 лютого 2013 року з врахуванням інфляції (а.с.13).
Згідно листа управління Пенсійного фонду України в м.Торезі Донецької області № 34/Г-22-01-04 від 14 лютого 2013 року позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку його пенсії з 01 вересня 2012 року (а.с.14).
Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м.Торезі Донецької області № 914/04 від 14 лютого 2013 року розмір довічного грошового утримання позивача склав: з 01 вересня 2012 року по 31 жовтня 2012 року - 7062 грн. 44 коп.: основний розмір пенсії - 6834,56 (7593,95х90%), підвищення дітям війни - 59,08 грн.,підвищення за особливі заслуги перед Україною - 168,80 грн.;
з 01 жовтня 2012 року по 30 листопада 2012 року - 7065 грн. 68 коп.: основний розмір пенсії - 6834,56 (7593,95х90%), підвищення дітям війни - 59,92 грн.,підвищення за особливі заслуги перед Україною - 171,20 грн.;
з 01 грудня 2012 року по 31 грудня 2012 року - 7073 грн. 24 коп.: основний розмір пенсії - 6834,56 (7593,95х90%), підвищення дітям війни - 61,88 грн.,підвищення за особливі заслуги перед Україною - 176,80 грн.;
з 01 січня 2013 року по 28 лютого 2013 року - 7075 грн. 94 коп.: основний розмір пенсії - 6834,56 (7593,95х90/), підвищення дітям війни - 62,58 грн.,підвищення за особливі заслуги перед Україною - 178,80 грн. (а.с.15).
Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м.Торезі Донецької області №1070/05 від 15 лютого 2013 року позивач знаходиться на обліку в УПФУ в м.Торезі Донецької області і отримує щомісячне довічне грошове утримання суддів, яке склало в: вересні 2012 року - 7062 грн. 44 коп., жовтні 2012 року - 7065 грн. 68 коп., листопаді 2012 року - 7065 грн. 68 коп., грудні 2012 року - 7073 грн. 24 коп., січні 2013 року - 7075 грн. 94 коп., лютому 2013 року - 7075 грн. 94 коп. (а.с.16).
У 2007, 2012 роках здійснено перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання (а.с.4546,48.50).
Згідно з розрахунком стажу судді, який дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання, стаж роботи позивача складає - 26 повних роки (а.с.47,49).
Дослідив добуті докази суд дійшов наступного висновку.
Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у статті 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту (заробітна плата, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання, тощо), надання їм у майбутньому статусу судді у відставці, право якого на пенсійне та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів.
Правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів, врегульовані Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року.
Призначення та нарахування щомісячного довічного грошового утримання, призначене судді у відставці, проводиться згідно вимог статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Статтею 129 цього Закону визначено вид, склад, розмір суддівської винагороди, яка складається з грошового утримання, яке включає в себе посадовий оклад та доплати за: вислугу років; перебування на адміністративній посаді в суді; науковий ступінь; роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.
Призначення щомісячного грошового утримання, його розмір врегульоване частиною 3 статті 138 цього Закону .
З часу набуття чинності Закону частиною 3 цієї статті було встановлено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
Така редакція частини 3 статті 138 Закону проіснувала до 01 жовтня 2011 року, та після набуття чинності на підставі змін, внесених згідно із Законом від 08 липня 2011 року № 3668-УІ, була викладена у новій редакції, де безпосередньо щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.
Стаття 129 Закону щодо суддівської винагороди вводилась в дію з 01 січня 2011 року.
В той же час, абзац шостий пункту 1 розділу XII із змінами, внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 23 грудня 2010 року № 2856-VI, стаття 129 Закону щодо суддівської винагороди введена в дію з 1 січня 2012 року.
Суддівська винагорода, нарахована судді відповідно до цього Закону з 01 січня 2012 року за повний відпрацьований місяць, не може бути меншою, ніж його середній дохід за попередні 12 місяців. Тобто, право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання у розмірі та порядку визначеному ч.3 ст.138 Закону можливе лише з 01 січня 2012 року.
Рішення Конституційного суду України, що стосуються правових понять інституту судді у відставці, закріплюють поняття щомісячного довічного грошового утримання, принципів незалежності суддів, на що вказане конституційним судом, зокрема, про неможливість відміни та звуження змісту та об'єму статусу суддів; про неможливість звуження досягнутого рівня незалежності суддів; про неможливість диспропорції у матеріальному забезпеченні судів та суддів різних рівнів; про неможливість суттєвої диспропорції у грошовому забезпеченні працюючих суддів та суддів у відставці; про неможливість відміни принципу, як перегляд щомісячного довічного грошового утримання у разі зміни заробітної плати працюючим суддям, виходячи з її нового розміру.
Крім того, досліджуючи правове поняття «щомісячне довічне грошове утримання судді», Конституційний суд України у мотивувальній частині рішення від 14 грудня 2011 року № 18-рп/2011, вказав, що це утримання є самостійною гарантією незалежності судді та складовою його правового статусу, а правова природа щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та щомісячне грошове утримання діючого судді однакова, а самі ці поняття однорідні та взаємопов'язані, ідентичні, відрізняються лише за способом фінансування: судді у відставці сплачує Пенсійний фонд України за рахунок Державного бюджету, діючому судді виключно з Державного бюджету України. Зазначено про неможливість звуження змісту та об'єму гарантій незалежності суддів, а відповідно, матеріального та соціального забезпечення.
Конституційний Суд України неодноразово висловлював аналогічні правові позиції у відношенні гарантій незалежності суддів, їх матеріального та соціального забезпечення у рішеннях, а саме: від 24 червня 1999 року № 6-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 ( справа про пільги, компенсації та гарантії), від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004 ( справа про припинення дій чи обмеження пільг, компенсацій та гарантій), від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про пенсії та щомісячне довічне грошове утримання), від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007 (справа про гарантії незалежності суддів); рішення № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.
Аналізуючи надані позивачем документи, обґрунтування позовних вимог, заперечення відповідача, думку третьої особи, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позивач має право на перерахунок щомісячного грошового довічного утримання з 01 вересня 2012 року.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відсутній порядок та механізм призначення перерахунку, виплати і припинення виплати щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці органами ПФУ та правові підстави для такого перерахунку, зазначаючи наступне.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 200/14891, затверджено Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, відповідно до розділу ІІІ якого уповноважена особа надає до управління Пенсійного Фонду України для призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці документи зазначені п.2.1 розділу ІІ вказаного Порядку, в т.ч. довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Відповідно до п.4.2 абз.2 розділу ІV Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України виплата щомісячного довічного утримання за минулий час, утримання надміру виплачених сум та відрахувань здійснюється у порядку , передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.4 пп.11 Положення про державну судову адміністрацію України, затвердженого Указом Президента України «Про державну судову адміністрацію України» від 03.03.2003 р. № 182/2003 на Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області покладено функцію ведення бухгалтерського обліку. Тому складання довідки про заробітну плату для збільшення довічного утримання суддям у відставці та направлення її до Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання позивачу є правомірним.
Відповідно до п.13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про статус суддів» та вказаного Закону, призначається одна пенсія за її вибором, при цьому різниця між розміром пенсії, на який має особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Крім того, частиною 5 статті 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» визначено, що довічне грошове утримання суддям загальної юрисдикції виплачується органами ПФУ за рахунок коштів державного бюджету. Грошові кошти для забезпечення призначення, перерахунку та виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці виділяються з Державного бюджету України саме органам ПФУ, що підтверджується листом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2009 року № 31-19010-19-18/3202.
Відповідно до ч.1 ст.126 Конституції України Конституція і закони України повинні гарантувати незалежність і недоторканість суддів. До таких конституційних гарантій віднесено обов'язок держави забезпечувати фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. Здійснення державою фінансування суддів має відбуватися тільки через Державний бюджет України шляхом окремого визначення в ньому видатків на утримання суддів (ст.130 ч.1 Конституції України).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до статті 8 КАС України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого-самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Судом встановлено, що позивач працював головою Торезького міського суду Донецької області. У теперішній час позивач є суддею у відставці, звільнений з посади судді Торезького міського суду на підставі постанови Верховної Ради України «Про звільнення суддів» від 07 лютого 2002 року, загальний стаж на посаді судді складає 26 повних роки. З 21 квітня 2002 року йому призначено довічне грошове утримання в розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді з урахуванням поточної премії .
У зв'язку зі зміною заробітної плати працюючих суддів ТУ ДСА України в Донецькій області відповідачу були направлені відповідні розрахунки заробітної плати для збільшення довічного утримання, але фактична виплата позивачу здійснена без врахування підвищення заробітної плати у спірному періоді.
Факт виплати довічного утримання сторонами не оспорюється. Спірним є питання про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці у зв'язку з підвищенням заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді відповідно до довідок Територіального управління Державної судової Адміністрації в Донецькій області від 14 серпня 2012 року, 29 жовтня 2012 року, 28 листопада 2012 року, 09 січня 2013 року за періоди: липень-вересень, жовтень-листопад, грудень 2012 року, січень-листопад 2013 року.
Враховуючи наявність права позивача на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, обов'язок відповідача здійснювати виплати та їх перерахунок, підвищення заробітної плати у спірному періоді у працюючих суддів, керуючись нормами Закону України «Про судоустрій та статус суддів», суд вважає, що відповідач проявив протиправну бездіяльність щодо нездійснення позивачу перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді з 01 вересня 2012 року по 28 лютого 2013 року та що є підстави для здійснення позивачу перерахунку та виплати розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01 вересня 2012 року по 28 лютого 2013 року, виходячи із заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, на підставі довідок Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області, виходячи з 90% місячного заробітку працюючого на відповідній посаді судді, здійснення виплати недоплаченої суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01 вересня 2012 року по 28 лютого 2013 року.
Суд вважає, що при перерахунку пенсії необхідно застосовувати законодавство, яке діє на час перерахунку, а саме, вимоги частини 5 статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», яка визначає, що виплата щомісячного довічного грошового утримання, призначеного відповідно до цієї статті, на період роботи на посадах, які дають право на його призначення або право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», припиняється. На цей період призначається і виплачується пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Суд не приймає до уваги наданий позивачем розрахунок вимог щодо здійснення оплати недотриманої суми щомісячного довічного грошового утримання за період з вересня 2012 року по лютий 2013 рік у сумі 54112 грн. 56 коп. (а.с.17), оскільки розрахунок здійснено без врахування положень діючого законодавства,а саме, що максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Тому позовні вимоги про зобов»язання здійснити оплату недоотриманої сумі в розмірі 54112 грн. 56 коп. не підлягають задоволенню.
Не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо компенсації недоплаченого щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, зокрема, соціальних виплат.
Тому вимоги щодо компенсації недоплаченого щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці передчасні.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача надалі виплачувати щомісячне довічне грошове утримання з урахуванням перерахунку, суд вважає, що вони не підлягають задоволенню, оскільки, захисту в судовому порядку підлягають саме порушені права позивача. Зобов'язання відповідача на майбутнє не ґрунтується на приписах діючого законодавства.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково: визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у в м Торезі Донецької області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді з 01 вересня 2012 року по 28 лютого 2013 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01 вересня 2012 року по 28 лютого 2013 року, виходячи з 90% місячної заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, на підставі довідок Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області, виходячи з 90% місячного заробітку працюючого на відповідній посаді судді, але не більше ніж десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та здійснити виплату недоплаченої суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 01 вересня 2012 року по 28 лютого 2013 року. В решті вимог відмовити.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Відповідно до п.п.1 п.1 ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" при подачі адміністративного позову немайнового характеру оплаті підлягає судовий збір в розмірі 0,3 розміру мінімальної заробітної плати.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Місячний розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня 2013 року становить 1147 грн. 00 коп.
Згідно ч.3 ст.94 КАС України відповідно до задоволених вимог підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у сумі 34 грн. 41 коп.
Керуючись ч.2 ст.19, 126 Конституції України, ч.3, 5 ст.138, ст.129 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", Рішеннями Конституційного Суду України від 24.06.1999 року № 6-рп/99, від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, від 01.12.2004 року № 19-рп/2004, від 11.10.2005 року № 8-рп/2005, від 18.06.2007 року № 4-рп/2007; № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Порядком подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25січня 2008 року № 3-1, ст.ст. 2,8,9,11,17,18,87, ч.1,3 ст.94, 99,100,158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у в м Торезі Донецької області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді з 01 вересня 2012 року по 28 лютого 2013 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01 вересня 2012 року по 28 лютого 2013 року, виходячи з 90% місячної заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, на підставі довідок Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області, виходячи з 90% місячного заробітку працюючого на відповідній посаді судді, але не більше ніж десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та здійснити виплату недоплаченої суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 01 вересня 2012 року по 28 лютого 2013 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 34 (тридцять чотири) грн.41 коп.
В решті вимог відмовити.
Повний текст постанови виготовлений 25 березня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Торезький міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н. Є. Арапіна