ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 березня 2013 р. (14:25) Справа №801/1877/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Леоновій В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення 3342,62 грн. заборгованості,
Обставини справи: Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 3342,62 грн. заборгованості із страхових внесків, а також заборгованості по штрафним санкціям за несвоєчасну сплату (перерахування) страхових внесків.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.02.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження по справі та справу призначено до судового розгляду.
Позивач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином - шляхом направлення на електронну адресу тексту судової повістки. Раніше позивачем суду надавалось клопотання про розгляд справи за відсутності представника та підтримання позовних вимог в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, 18.03.2013 року від нього надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. В клопотанні відповідач вказав на те, що на даний час не має можливості оплатити суму заборгованості перед пенсійним фондом. Крім того, в клопотанні відповідачем було вказано на зміну прізвища з ОСОБА_1 на ОСОБА_1, на підтвердження чого надано копію свідоцтва про шлюб.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи до уваги, що спірні правовідносини виникли до набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VІ, тобто до 01.01.2011 року, суд вважає за необхідне керуватися нормами, чинними на момент виникнення спірних правовідносин.
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі по тексту - Закон).
Згідно із ст. 1 Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Стаття 3 Закону визначає, що суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні є, зокрема застраховані особи, а в окремих випадках, визначених цим Законом, - члени їхніх сімей та інші особи та Пенсійний фонд.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 11 Закону загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Порядок, строки подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб і суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, набутий страховий стаж (далі - звіт) до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду) та його форму передбачені Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 № 26-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2009 року за № 1136/17152.
Відповідно до п. 2.2 цього Порядку фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним періодом.
Базовим звітним періодом для них є календарний рік.
Частиною 12 статті 20 Закону встановлено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Порядок обчислення страхових внесків органами Пенсійного фонду визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі по тексту - Інструкція № 21-1).
Згідно з п.5.9 Інструкції № 21-1 обчислення страхових внесків органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Зі змісту наведеної вище норми вбачається, що органи Пенсійного фонду мають донараховувати суми страхових внесків на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, якими встановлено порушення щодо повноти та своєчасності сплати страхових внесків.
Як вбачається з матеріалів справи, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 взята на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим.
Посадовими особами Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим 24.01.2011 року складено акт № 2 звірки з даними податкової інспекції по чистому доходу фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності. Звіркою за 2009 рік встановлено порушення п. ч.3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», внаслідок чого донараховано страхових внесків у сумі 2387,58 грн.
Вказаний акт був направлений на адресу відповідача та отриманий останнім 27.01.2011 року, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення № 9840300129910.
Проте, у визначені законодавством строки сума донарахованих страхових внесків відповідачем сплачена не була, у зв'язку з чим за ним утворилась недоїмка у розмірі 2387,58 грн.
На підставі викладеного, суд вважає, що позивач правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача вказаної суми заборгованості.
Відповідачем у клопотанні від 18.03.2013 року було вказано на відсутність грошових коштів для сплати страхових внесків. У зв'язку з чим, відповідач просив суд надати можливість сплачувати заборгованість часками протягом трьох місяців.
Однак, суд зазначає, що розстрочення сплати заборгованості відповідно до судового рішення у порядку ст. 263 КАС України можливе тільки після набрання рішенням законної сили за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення.
Що стосується вимог позивача про стягнення з відповідача фінансових санкцій в сумі 955,04 грн., то суд зазначає наступне.
Управлінням Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим 24.01.2011 року прийнято рішення № 60 про застосування до відповідача фінансових санкцій за донараховані органом Пенсійного фонду України чи страховиком суми своєчасно ненарахованих та несплачених страхових внесків у розмірі 955,04 грн.
Рішення прийнято позивачем на підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Частиною 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було передбачено відповідальність страхувальників за порушення цього закону у вигляді нарахування фінансових санкцій.
Проте, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VІ внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, виключено частину 9 статті 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 1 Розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон набрав чинності з 1 січня 2011 року.
Таким чином, на момент прийняття позивачем рішення № 60 від 24.01.2011 року про застосування до відповідача фінансових санкцій , норми ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» втратили чинність.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За таких обставин, враховуючи те, що позивачем притягнуто відповідача до відповідальності на підставі норм, що втратили чинність, суд вважає необґрунтованими вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 955,04 грн. фінансових санкцій.
Приймаючи до уваги зазначене вище, позовні вимоги в зазначеній частині не підлягають задоволенню.
У судовому засіданні, яке відбулось 19.03.2013 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 22.03.2013 року.
Керуючись ст. ст. 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (98400, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; відомості про відкриті рахунки в установах банків в матеріалах справи відсутні) на користь Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим (98403, АР Крим, Бахчисарайський район, м. Бахчисарай, вул. Сімферопольська, 5-а, ЄДРПОУ 22300435) 2387,58 грн. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
3. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
У разі неподання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Сидоренко Д.В.