Рішення № 30139451, 21.03.2013, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
21.03.2013
Номер справи
912/160/13-г
Номер документу
30139451
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" березня 2013 р.Справа № 912/160/13-г Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Шевчук О.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/160/13-г

за позовом публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" в особі Новомиргородського району електричних мереж, м. Кіровоград

до управління соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації, Кіровоградська область, м. Новомиргород

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

- департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації, м. Кіровоград

- управління Державної казначейської служби України у Новомиргородському районі Кіровоградської області, Кіровоградська область, м. Новомиргород

про стягнення 8796,63 грн.,

Представники сторін:

від позивача - Лисенко С.В., довіреність №305/07 від 14.01.2013р.;

від відповідача - Недопас О.Д., довіреність від 18.02.2013р.;

від третьої особи (департаменту соціального захисту населення Кіровоградської ОДА) - участі не брали;

від третьої особи (управління Державної казначейської служби України у Новомиргородському районі Кіровоградської області) - участі не брали.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", в особі Новомиргородського району електричних мереж, звернулось до господарського суду з позовом про стягнення з управління соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації - 5377,31 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту в серпні-грудні 2012 року пільговими категоріями споживачів електричну енергію, з покладенням на відповідача судових витрат.

13.02.2013р. позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог, в якій останній просить стягнути з відповідача 8796,63 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту в серпні-грудні 2012 року та січні 2013 року пільговими категоріями споживачів електричну енергію.

В силу вимог ч. 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі, зокрема збільшити розмір позовних вимог.

З огляду на викладене, вказану заяву прийнято судом до розгляду.

Відповідач позовні вимоги заперечив, пославшись, зокрема, на неможливість перерахування тих соціальних виплат, які просить стягнути позивач, з огляду на відсутність таких коштів в державному бюджеті. До того ж, управління соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації керується постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року №879, де встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг.

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації у письмових поясненнях, поданих суду 18.02.2013р., просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Управління Державної казначейської служби України у Новомиргородському районі Кіровоградської області у поясненнях від 11.02.2013р. зазначило, що останнє здійснює лише розрахунково-касове обслуговування розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, а головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Новомиргородський район електричних мереж, протягом серпня - грудня 2012 року та січня 2013 року відповідно до Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. №1357 та у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією постачало споживачам електричну енергію, які оплачували її з урахуванням пільг згідно норм чинного законодавства.

Питання пільгової оплати за спожиту електричну енергію врегульовано пунктом 31 Правил, згідно якого споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт.

Так, відповідно до частин 4, 7 ст. 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом. При цьому, обсяг спожитої електричної енергії, на який за Законом України "Про міліцію" надається 50% знижка в оплаті, не обмежується нормами, тобто знижка надається на весь обсяг спожитої електричної енергії.

Згідно ч. ч. 6, 7 ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку" особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо в межах норм, встановлених законодавством, за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом цієї особи за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону, за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

В силу вимог ст. 24 Закону України "Про міліцію" та ст. 24 Закону України "Про пожежну безпеку" фінансування витрат пов'язаних з реалізацією вказаних положень здійснюється за рахунок коштів Державного і місцевих бюджетів. Видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.

Пунктом ї ч. 1 ст. 77 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" передбачено безплатне користування житлом з освітленням і опаленням тим, хто проживає і працює у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонерам, які раніше працювали медичними та фармацевтичними працівниками і проживають у цих населених пунктах, надання пільг щодо сплати земельного податку, кредитування, обзаведення господарством і будівництва приватного житла, придбання автомототранспорту.

Згідно ч. 4 ст. 57 Закону України "Про освіту" педагогічним працівникам, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонерам, які раніше працювали педагогічними працівниками в цих населених пунктах і проживають у них, держава відповідно до чинного законодавства забезпечує безплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 20, ст. 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до 1-ї та 2-ї категорій надаються такі гарантовані державною компенсації та пільги: 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирної плати, плати за утримання будинків), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) у межах середніх норм споживання, передбачених законодавством; фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів та інших джерел, не заборонених законодавством.

У відповідності до ч. 3 ст. 13 Закону України "Про охорону дитинства" багатодітним сім'ям надається 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством.

Згідно ст. 5, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни надається право на 25-відсоткову знижку при платі за користування комунальними послугами (газом, електроенергією тощо) у межах середніх норм споживання; фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій надається 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни та прирівняним до них особам (ст. 7 закону) надається 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в мережах середніх норм споживання.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам війни (статті 8, 9) надається 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Статтею 9 закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною надається, зокрема така пільга: звільнення осіб і членів їх сімей, що спільно проживають з ними, від оплати комунальних послуг, в т.ч. електроенергії.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні" якщо реабілітована особа стала інвалідом внаслідок репресій або є пенсіонером, їй надається також право на зниження оплати жилої площі та комунальних послуг на 50 процентів в межах норм, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, передбачені у пункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок відшкодування зазначеного боргу визначено у Бюджетному кодексі України, Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. N117 (далі - Положення) та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256 (далі - Порядок).

Пунктом 3 Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Згідно пунктів 10, 11 Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга"; уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга".

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

На думку позивача, відповідачем відшкодування пільг з оплати електроенергії, спожитої громадянами пільгових категорій в серпні-грудні 2012 року та січні 2013 року здійснювалось не в повному обсязі, з зв'язку з чим за останнім станом на 01.02.2013р. утворилась заборгованість в сумі 8796,63 грн., що стало підставою для звернення ПАТ "Кіровоградобленерго" в особі Новомиргородського району електричних мереж до господарського суду з даним позовом.

Розглядаючи заявлені позовні вимоги господарський суд прийшов до висновку про повне їх задоволення з наступних підстав.

Факт надання позивачем послуг електропостачання особам, які мають право на пільги, в період з серпня по грудень 2012 року та січень 2013 року та проведення оплати вартості поставленої електроенергії такими працівниками в розмірі 50 відсотків, встановлено матеріалами справи та не заперечується відповідачем.

Однак, відповідачем відшкодування позивачу пільг з оплати за спожиту електроенергію громадянами пільгових категорій проводились не в повному обсязі.

Так, за період з серпня по грудень 2012 року та січень 2013 року заборгованість відповідача по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію громадянами пільгових категорій, склала 8796,63 грн.

Зазначена сума заборгованості не оспорюється відповідачем.

Доказів сплати 8796,63 грн. заборгованості відповідачем суду не подано.

Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства та обставини справи, позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" в особі Новомиргородського району електричних мереж про стягнення з управління соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації - 8796,63 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту в серпні-грудні 2012 року та січні 2013 року пільговими категоріями споживачів електричну енергію є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1720,50 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з управління соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації (Кіровоградська область, м. Новомиргород, вул. Карла Маркса, 23 А, ідентифікаційний код 03197782) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (м. Кіровоград, просп. Комуністичний, 15, ідентифікаційний код 23226362), в особі Новомиргородського району електричних мереж (м. Новомиргород, вул. Леніна, 302а) на поточний рахунок із спеціальним режимом використання №260383161425 у філії - Кіровоградське облуправління ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 323475, код 23226362 - 8796,63 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію пільговими категоріями споживачів.

Стягнути з управління соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації (Кіровоградська область, м. Новомиргород, вул. Карла Маркса, 23 А, ідентифікаційний код 03197782) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (м. Кіровоград, просп. Комуністичний, 15, ідентифікаційний код 23226362), в особі Новомиргородського району електричних мереж (м. Новомиргород, вул. Леніна, 302а) на поточний рахунок №260033865 у ПАТ "Перший Інвестиційний Банк" у м. Києві, МФО 300506, код 23226362 - 1720,50 грн. судового збору.

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Копію рішення направити третім особам - департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації за адресою: м. Кіровоград, вул. В. Чорновола, 38 та управлінню Державної казначейської служби України у Новомиргородському районі Кіровоградської області за адресою: Кіровоградська область, м. Новомиргород, вул. Поповкіна, 35.

Повне рішення складено 25.03.2013 року.

Суддя О.Б. Шевчук