ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 лютого 2013 року 15:27 № 2а-16744/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Луцишині Ю.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Київського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості у розмірі 520,72 грн.
Головуючий суддя Винокуров К.С.
Секретар судового засідання Луцишин Ю.М.
Представники сторін:
від позивача: Магомедова М.П.
відповідач: ОСОБА_1 паспорт с.НОМЕР_2
18.02.2013 р. о 15 год. 27 хв. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Київський міський центр зайнятості (далі - КМЦЗ, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, відповідач) 520,72 грн. суми отриманих коштів допомоги по безробіттю.
Ухвалою суду від 11.12.2012 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що ОСОБА_1 не повернуто суму коштів у розмірі 520,72 грн.
Відповідач в судовому засіданні повідомила, що погоджується щодо нарахування КМЦЗ суми отриманих коштів допомоги по безробіттю лише в частині 960,95 грн. (1481,95-960,95=520,72 грн.), які були фактично повернені відповідачкою 07.11.2012 р. Відповідачка не погоджується з нарахованою в іншій частині сумою у 520,72 грн., оскільки перерахування даної суми на карточку здійснювалось не у період передбачений законодавством, а значно пізніше, у зв'язку з чим вважає нарахування стягнення у даній сумі неправомірним.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
18.10.2011 р. ОСОБА_1 зареєструвалась в Деснянському районному центрі зайнятості КМЦЗ, як така, що шукає роботу, а 25.10.2011 р. звернулась із заявою про надання статусу безробітного у якій зазначалось, що вона не є найманим працівником, не укладала договорів цивільно-правового характеру, не отримує пенсій на пільгових умовах і не зареєстрована як фізична особа-підприємець.
Наказом Деснянського районного центру зайнятості № НТ 111025 від 25.10.2011 р. на підставі ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» та ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачеві був наданий статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Наказами Деснянського районного центру зайнятості № НТ 111206 від 06.12.2011 р., № НТ 111229 від 29.12.2011 р. та № НТ 111230 від 30.12.2011 р. у зв'язку із недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» відповідно до пп. 5 п.5 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пп.5 п.5.4 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» на строк від 15 к.д. до 90 к.д. було скорочено виплату допомоги по безробіттю.
Наказом Деснянського районного центру зайнятості № НТ 120104 від 04.01.2012 р. поновлено виплату допомоги по безробіттю.
В результаті обміну інформацією між Державним центром зайнятості та Державною податковою адміністрацією України, відповідно до п.5 ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 р. № 60/62 29.08.2012 р. центром зайнятості було прийнято рішення № 1000 про проведення перевірки достовірності документів, які є підставою для надання гр.ОСОБА_1 статусу безробітної та виплати матеріального забезпечення.
Перевіркою встановлено, що в період перебування на обліку в Деснянському районному центрі зайнятості ОСОБА_1 відносилась до зайнятого населення, а саме перебувала цивільно-правових відносинах з громадською організацією «Ресурсний центр розвитку громадських організацій «ГУРТ» з 03.01.2012 р. по 08.02.2012 р. згідно Договору №01/04 ЦПХ цивільно-правового характеру з фізичною особою від 03.01.2012 р.
Таким чином, ОСОБА_1 незаконно перебувала на обліку як безробітна, незаконно отримувала матеріальне забезпечення та соціальні послуги в Дарницькому районному центрі зайнятості, про що складено акт № 1163 від 04.10.2012 р.
Наказом від 22.03.2012 р. № НТ 120322 Деснянським РЦЗ в м.Київ припинено виплату допомоги по безробіттю.
Директором центру зайнятості прийнято рішення про повернення коштів особою, про що свідчить Наказ від 09.10.2012 р. № 1292. На виконання наказу головним бухгалтером центру зайнятості було проведено розрахунок незаконно отриманих безробітною ОСОБА_1 матеріальних виплат з 04.01.2012 р. по 08.02.2012 р. сума яких становить 1481,67 грн., про що свідчить довідка про доходи № 3378 від 09.10.2012 р.
Центром зайнятості 09.10.2012 р. відповідачці було надіслано повідомлення №22-3888 від 09.10.2012 р. про необхідність повернення незаконно отриманих коштів протягом 15 календарних днів у розмірі 1481,95 грн.
Станом на 07.11.2012 р. на розрахунковий рахунок КМЦЗ надійшли кошти від ОСОБА_1 у розмірі 960,95 грн.
Таким чином, станом на 30.11.2012 р. ОСОБА_1 рішення директора Деснянського РЦЗ виконала частково та залишок несплаченої суми на момент подання позову складає 520,72 грн.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначаються Законом № 803 «Про зайнятість населення».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» громадяни, які працюють по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні та за кордоном, у фізичних осіб, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, належать до зайнятого населення та не можуть бути визнані безробітними.
Відповідно до пунктів 1 та 3 статті 18 цього Закону для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Діяльність державної служби зайнятості фінансується за рахунок коштів державного фонду сприяння зайнятості населення, передбачених на ці цілі.
Так, зокрема, відповідачка у судовому засіданні не заперечувала, що в період з 03.01.2012 р. по 08.02.2012 р. перебувала у цивільно-правових відносинах з громадською організацією «Ресурсний центр розвитку громадських організацій «ГУРТ». Таким чином, порушення відповідачем законодавства має місце.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 сплатила заборгованість у розмірі 960,95 грн., проте сума у розмірі 520,72 грн. залишилась несплаченою. В усних пояснення відповідачка посилалась на те, що фактично кошти у розмірі 520,72 грн. не були нею отримані вчасно, так як виплати нараховуються подекадно: 1 числа поточного місяця, 11 числа поточного місяця, 21 числа поточного місяця та 2 рази в місяць перераховуються на карточку. Так як сума у розмірі 520,72 грн. була перераховано невчасно, відповідач вважає, що фактично таку суму вона не повинна сплачувати. При цьому, фактичне отримання цієї суми відповідачкою не заперечується.
Згідно з ч.ч. 2 і 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі в наслідок умовного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до чинного законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечень та надання соціальних послуг.
Таким чином, стягнення відповідає сумі фактично виплаченого забезпечення. При цьому Закон не ставить можливість такого стягнення в залежність від того, чи така сума забезпечення була сплачена своєчасно без порушення встановлених законодавством строків.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, відносяться до зайнятого населення, отже, в період з 03.01.2012 р. по 08.02.2012 р. ОСОБА_1 відносилась до зайнятого населення і не мала права на отримання платних соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення.
При цьому суд звертає увагу на те, що чинним законодавством не передбачено проведення центром зайнятості перевірки даних, які є підставою для надання статусу безробітного безпосередньо при наданні такого статусу, а на застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні, Законом покладено обов'язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ст. ст. 7, 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Станом на час розгляду спору відповідачем не надано доказів сплати заборгованості, доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, р/р 37179301900001 в ГУ ДКУ м. Києва, МФО 820019, код 03491091) виплаченої допомоги у розмірі 520,72 грн. (п'ятсот двадцять грн. 72 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Винокуров
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі - 11.03.2013 р.