Постанова № 30119331, 21.03.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.03.2013
Номер справи
826/1505/13-а
Номер документу
30119331
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2013 року № 826/1505/13-а

В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

до FA.N.Reitenbach E.K.,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державна податкова служба України

про подовження дії спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності,

ВСТАНОВИВ:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулося до суду з позовом про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, застосованої до FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 серпня 2012 року № 916, на термін до усунення нерезидентом FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", допущеного при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 5 листопада 2008 року № 05/11/2008, укладеного між фірмою FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Наш Урожай", а саме: до погашення простроченої дебіторської заборгованості у розмірі 3990,74 євро.

Ухвалою суду від 8 лютого 2013 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Під час розгляду справи представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання 12 березня 2013 року не з’явився, пояснення чи заперечення по суті позовних вимог не надав.

Суду пред’явлено докази надіслання на адресу відповідача копії позовної заяви, ухвали суду та повістки про виклик.

За правилами, встановленими пунктом 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам-підприємцям – за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Пункт перший статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи неявку представника відповідача в судове засідання, суд прийшов до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні та на основі наявних матеріалів справи.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на закони України "Про зовнішньоекономічну діяльність", "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", Указ Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затверджене Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 634/2011, Положення про порядок застосування до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону, затверджене наказом Міністерства економіки України від 17 квітня 2000 року № 52, Порядок взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затверджений спільним наказом Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України від 9 листопада 2006 року № 340/672, та зазначає, що підставою для застосування спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) стало неусунення іноземним суб’єктом господарської діяльності порушень статей 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме: непогашення кредиторської заборгованості в розмірі 3990,74 євро за зовнішньоекономічним контрактом від 5 листопада 2008 року № 05/11/2008, укладеного між фірмою FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Наш Урожай".

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 916 від 15 серпня 2012 року "Про застосування спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до іноземного суб’єкта господарської діяльності" за порушення пов’язаних із Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність", законів України, що встановлюють порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, а саме: статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" відносно FA.N.Reitenbach E.K. застосовано спеціальну санкцію – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України іноземного суб’єкта господарської діяльності та визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства економіки України від 24 грудня 2009 року № 1454 в частині застосування до FA.N.Reitenbach E.K. спеціальної санкції – індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності.

Підставою для застосування зазначеної спеціальної санкції до FA.N.Reitenbach E.K. стало подання Державної податкової служби України від 2 липня 2012 року № 9295/5/22-3316, яким Державна податкова служба України запропонувала застосувати спеціальну санкцію до фірми FA.N.Reitenbach E.K.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Кіровському районі м. Донецька за результатами позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш Урожай" з питань дотримання вимог валютного законодавства за період з 5 листопада 2008 року по 11 жовтня 2009 року за контрактом № 05/11/2008 від 5 листопада 2008 року з FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) складено акт від 16 жовтня 2009 року № 2782/22/35484923, яким встановлено порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при виконанні контракту № 05/11/2008 від 5 листопада 2008 року з FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина), а саме: ненадходження в законодавчо встановлений термін 180 днів валютної виручки в сумі 3990,74 євро (законодавчо встановлений строк – 19 липня 2009 року).

В акті перевірки зазначено, що 5 листопада 2008 року між ТОВ "Наш Урожай" та FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) укладено контракт № 05/11/2008, предметом якого є реалізація насіння соняшника. На виконання умов контракту ТОВ "Наш Урожай" згідно ВМД № 700000002/9/161 від 20 січня 2009 року відвантажено товар на користь FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) на загальну суму 18990,74 євро (законодавчо встановлений термін надходження виручки – 19 липня 2009 року). Згідно виписки банку АКІБ "УкрСиббанк" від 5 грудня 2008 року № 2 на рахунок ТОВ "Наш Урожай" № 2603810365600 перераховано FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) передплату у сумі 15000 євро. Станом на 11 жовтня 2009 року заборгованість у сумі 3990,74 євро FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) не погашена.

Статтею 1 Закону України від 23.09.1994 № 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (із змінами та доповненнями, далі – Закон № 185/94-ВР) встановлено, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Відповідно до статті 2 Закону № 185/94-ВР імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Відповідно до статті 37 Закону України від 16.04.1991 № 959-XII "Про зовнішньоекономічну діяльність" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі – Закон № 959-ХІІ) за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:

- накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;

- застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;

- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Згідно Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 634/2011, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сфері торгівлі, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України відповідно до покладених на нього завдань застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальні санкції, передбачені Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (абзац 17 підпункт 14 пункту 4 Положення).

Відповідно до частини третьої статті 37 Закону № 959-ХІІ подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.

Як вбачається з матеріалів справи, подання Державної податкової служби України від 2 липня 2012 року № 9295/5/22-3316 оформлено згідно вимог наведеної норми права.

Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

25 жовтня 2012 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулося до Державної податкової служби України з листом № 4122-10/40178-07 щодо доцільності скасування дії спеціальної санкції, застосованої до FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) та застосування з 4 грудня 2012 року спеціальної санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності або продовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та зазначило, що для вчинення дій, передбачених пунктом 4.9 Положення про порядок застосування до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17 квітня 2000 року № 52, ініціатор має підготувати та направити до 23 листопада 2012 року на адресу Міністерства відповідні матеріали.

Державна податкова служба України листом від 21 листопада 2012 року № 5786/0/51-12/223316 повідомила Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про доцільність подовження дії спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, застосованої до FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) відповідно до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 серпня 2012 року № 916 у зв’язку з непогашенням FA.N.Reitenbach E.K. простроченої кредиторської заборгованості.

На підставі подання Державної податкової служби України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України 5 лютого 2013 року звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною заявою про подовження дії спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Беручи до уваги наявність у відповідача простроченої кредиторської заборгованості в розмірі 3990,74 євро, а також дотримання суб’єктами владних повноважень порядку та форми застосування спеціальної санкції, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, застосованої до FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 серпня 2012 року № 916, на термін до усунення нерезидентом FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", допущеного при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 5 листопада 2008 року № 05/11/2008, укладеного між фірмою FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Наш Урожай", а саме: до погашення простроченої дебіторської заборгованості у розмірі 3990,74 Євро.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та визнання їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України задовольнити повністю.

2. Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, застосованої до FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 серпня 2012 року № 916, на термін до усунення нерезидентом FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", допущеного при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 5 листопада 2008 року № 05/11/2008, укладеного між фірмою FA.N.Reitenbach E.K. (Німеччина) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Наш Урожай", а саме: до погашення простроченої дебіторської заборгованості у розмірі 3990,74 Євро.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева