ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 лютого 2013 року 08 год. 50 хв. № 2а-17583/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справуза позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської областіпро визнання протиправними бездіяльності в частині невиконання вимог п. 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256, і дій в частині неповної сплати витрат на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.2012р. по 31.10.2012р., та стягнення витрат з перевезення таких пасажирів у розмірі 206 989, 04 грн., - В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» (далі по тексту - Південно-Західна залізниця, позивач) з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (далі по тексту - Управління, відповідач) про визнання протиправними бездіяльності в частині невиконання вимог п. 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256, а саме: нереєстрації за період з 01 січня 2012 року по 31 жовтня 2012 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по станціям та зупиночним пунктам Потаповичі, Ігнатпіль, Фосня, Острів, Овруч, Товкачівський, Бережесть, Велідники, Хайчнорин Овруцького району за цей же період та ненадсилань інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Овруцької районної державної адміністрації, - та дій в частині неповної сплати витрат на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.2012р. по 31.10.2012р., та стягнення витрат з перевезення таких пасажирів у розмірі 206 989, 04 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за період з 01.01.2011р. по 01.11.2012р. Південно-Західною залізницею на виконання вимог договору про розрахунки за перевезення пільгової категорії пасажирів залізничним транспортом за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам від 03.01.2012р. № ПЗ/ДН4-125632/НЮ надано послуги по перевезенню пільгових категорій громадян зі станцій та зупиночних пунктів Потаповичі, Ігнатпіль, Фосня, Острів, Овруч, Товкачівський, Бережесть, Велідники, Хайчнорин Овруцького району на загальну суму 306 853, 04 грн. На підтвердження розміру своїх витрат на перевезення пасажирів, що користуються пільгами, Залізницею на адресу Управління надсилались акти звіряння розрахунків та облікові форми за 10 місяців 2012 року. Однак відповідачем проводились відшкодування збитків від здійснення таких перевезень не в повному обсязі, тобто Управління перерахувало на рахунок залізниці лише 99 864, 00 грн. При цьому обов'язок Управління відшкодувати Південно-Західній залізниці витрати на перевезення пільгових категорій громадян, як його владна управлінська функція, визначений Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Законом України «Про залізничний транспорт» та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256. Таким чином, сума непогашеної заборгованості Управління перед Південно-Західною залізницею за перевезення пільгових категорій громадян станом на 01 листопада 2011 року становить 206 989, 04 грн.
Крім того, позивач вказує на те, що відповідач не проводив реєстрації додаткових зобов'язань та щомісячних надсилань уточненої інформації про фактично нараховані у поточному місяці суми до фінансового органу Овруцької районної державної адміністрації. Таким чином, відповідач в цій частині не виконує вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256, чим порушує право Південно-Західної залізниці на отримання компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізницею в повному розмірі.
Відповідач проти позову заперечував. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що відшкодування пільг підприємствам-надавачам відповідних послуг здійснюється Управлінням праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації лише після отримання коштів субвенцій з державного бюджету. Зокрема, проведення розрахунків за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом проводиться у відповідності до бюджетної програми «Компенсаційні виплати пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті (код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів» (далі - КТКВК 170302) Разом з тим, нормами ст. 48 Бюджетного кодексу України передбачено, що зобов'язання взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або перевищенням повноважень не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. А пунктом 6 ст. 48 цього Кодексу встановлено, що бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плат користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Державною казначейською службою України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Тобто, реєстрацію розрахунків понад кошторис по КТКВК 170302 не передбачено.
Одночасно пп. 2.2.1 п. 2.2 розд. 2 Договору передбачено, що Платник (Управління) забезпечує протягом 3-х днів перевірку поданого Перевізником (Залізницею) розрахунку суми компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян і складає акт звіряння розрахунку за надані послуги в межах бюджетних призначень на 2012 рік. Так, у підписаних обома Сторонами актах звірки визначались суми відшкодування витрат від перевезення пільгових категорій населення залізничним транспортом на 2012 рік із врахуванням кошторису виділеної субвенції з державного бюджету.
Станом на 01 листопада 2012 року перевізником подано фактичних розрахунків на суму 306 852, 56 грн. та перевезено 49 610 пільговиків. Управлінням взято бюджетних зобов'язань на суму 148 400, 00 грн., що передбачено кошторисами на 2012 рік та відшкодовано у повному обсязі.
Щодо посилань позивача на бездіяльність Управління, то вони являються безпідставними, оскільки щомісяця проводиться робота щодо подання інформації до фінансового управління Овруцької РДА про фактично нараховані суми та чисельність перевезених осіб підприємством-перевізником. Зокрема, Управління, в межах своєї компетенції, надає пропозиції та повідомлення до фінансового управління Овруцької РДА, та щомісяця направляє звіти за формою « 6-пільга», яка затверджена Мінсоцполітики, до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА, де зазначає фактичну потребу у субвенції. Крім того, на підставі фактично нарахованих сум та чисельності, за підсумками І-го півріччя звітних 2011 і 2012 років, головним розпорядником коштів було проведено роботу щодо розрахунку необхідної суми субвенції на надання пільг та компенсацій за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідно на 2012 та 2013 роки, які подані до фінансового управління Овруцької РДА.
В судовому засіданні по справі представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в призначені судові засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
21 січня 2013 року судом було ухвалено перейти до письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.
В ході судового розгляду було встановлено, що Південно-Західною залізницею в особі її відокремленого підрозділу - Коростенською дирекцією залізничних перевезень здійснюється пільгове перевезення окремих категорій громадян за державними програмами соціального захисту населення відповідно до Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-ХІІ, «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-ХІІ, «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993р. № 3550-ХІІ, «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993р. № 3721-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування» від 17.05.1993р. № 354.
Зазначене вище відповідає нормі ч. 5 ст. 9 Закону України «Про залізничний транспорт» від 04 липня 1996 року № 273/96-ВР, якою визначено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Фінансування зазначених державних соціальних програм згідно із пп. «б» п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011р. № 4282-VI передбачено виділення коштів на компенсацію підприємствам транспорту за надання послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян. Так, згідно додатку № 7 до цього Закону для обласного бюджету Житомирської області передбачено субвенцію з загального фонду державного бюджету надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот), на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян у розмірі 51 783,1 тис. грн.
З метою задоволення потреб населення Овруцького регіону у залізничному перевезенні в 2012 році між Південно-Західною залізницею (Перевізник) і відповідачем (Платник) був укладений договір від 03.01.2012р. № ПЗ/ДН4-125632/НЮ про розрахунки за перевезення пільгової категорії пасажирів залізничним транспортом за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом (далі - Договір).
Пунктом 1.1 цього Договору визначено, що цей договір регламентує взаємовідносини Сторін щодо здійснення розрахунків за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам залізничним транспортом на приміських маршрутах.
Згідно з пп. 2.1 зазначеного Договору Південно-Західна залізниця (Перевізник), зокрема, забезпечує: перевезення окремих категорій громадян, відшкодування витрат за пільгове перевезення яких здійснюється у відповідності до статті 102 Бюджетного кодексу України; видачу квитків пільговій категорій громадян для проїзду в залізничному транспорті на приміських маршрутах на підставі пільгових посвідчень по кожному зупинному пункту Овруцького району; подає щомісяця, не пізніше 6 числі Платнику розрахунок необхідної суми компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян в залізничному транспорті на приміських маршрутах згідно форми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян» від 16.12.2009р. № 1359 (тобто Облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з державного та місцевих бюджетів).
В свою чергу обов'язки (Платника) визначені пунктом 2.2 Договору Платник, зокрема, забезпечує: протягом 3 днів перевірку поданого Перевізником розрахунку суми компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян і складає акт звіряння розрахунку за надані послуги в межах кошторисних призначень на 2012 рік; здійснює розрахунки з Перевізником у п'ятиденний термін після отримання відповідного фінансування в межах обсягу затверджених асигнувань на ці цілі. У разі скорочення (збільшення) обсягу затверджених асигнувань вживає заходи щодо приведення договірних зобов'язань з Перевізником та обсягів бюджетних зобов'язань у відповідності до уточнених обсягів бюджетних асигнувань.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.
Адміністративний договір - дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди (п. 14 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Однією із ознак, що дозволяють відрізнити адміністративний договір від цивільно-правового, є мета його укладення. Оскільки сфера функціонування адміністративного договору -це відповідна система державного управління на будь-якому ієрархічному рівні, то метою адміністративних договорів є реалізація функцій держави, а більш конкретно - реалізація повноважень того чи іншого органу. У свою чергу мета цивільно-правових договорів - це задоволення потреб суб'єктів цивільно-правових відносин, отримання прибутку та відповідних (майнових чи немайнових) матеріальних благ - об'єктів цивільного обороту.
З початку 2012 року до 01 листопада 2012 року позивачем в особі її відокремленого підрозділу - Коростенської дирекції залізничних перевезень були надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян зі станцій та зупиночних пунктів Потаповичі, Ігнатпіль, Фосня, Острів, Овруч, Товкачівський, Бережесть, Велідники, Хайчнорин Овруцького району на загальну суму 306 853, 04 грн.
На підтвердження розміру своїх витрат на перевезення пасажирів, що користуються пільгами, позивачем на адресу Управління надсилалися наступні документи:
- Акт звіряння розрахунків за надані населенню пільги, ветеранам війни та праці на пільгове перевезення залізничним транспортом станом на 01 листопада 2012 рік, підписаний лише Коростенською дирекцією залізничних перевезень (де зафіксовані кількість наданих перевезень пільгових категорій громадян приміським залізничним транспортом на загальну суму 306 853, 04 грн., сума профінансованих перевезень - 99 864, 00 грн. та наявність невідшкодованої суми заборгованості - 206 989, 04 грн.). Актів звіряння за інші періоди позивачем до суду надано не було;
- облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з державного та місцевих бюджетів, за січень-жовтень 2012 року на загальну суму 306 853, 04 грн., в тому числі: за січень 2012 року - 23 096, 96 грн., за лютий 2012 року - 18 661, 92 грн., за березень 2012 року - 30 900, 83 грн., за квітень 2012 року - 26 777, 29 грн., за травень 2012 року - 27 360 ,26 грн., за червень 2012 року - 48 522, 27 грн., за липень 2012 року - 37 175, 42 грн., за серпень 2012 року - 30 087, 48 грн., за вересень 2012 року - 33 777, 63 грн., за жовтень 2012 року - 30 492, 98 грн. (копії корінців повідомлень про відправлення (а саме: 11.02.2012р., 06.03.2012р., 10.04.2012р., 13.05.2012р., 10.06.2012р., 09.07.2012р., 13.08.2012р., 05.09.2012р., 06.10.2012р. та 07.11.2012р.) і вручення (а саме: 15.02.2012р., 13.03.2012р., 17.04.2012р., 14.05.2012р., 12.06.2012р., 11.07.2012р., 15.08.2012р., 07.09.2012р., 10.10.2012р. та 10.11.2012р.) відповідних поштових відправлень (рекомендованих листів) наявні в матеріалах справи).
Відповідачем в ході розгляду даної справи до матеріалів справи були надані письмові відомості в табличному вигляді щодо кількості та сум фактично наданих послуг по інших пільгах (в тому числі по КТКВК 170302) за січень-грудень 2012 року, за підписом начальника Управління Старовойт А.Ф., згідно яких загальна сума фактичних наданих послуг по перевезенню залізничним транспортом окремих категорій громадян, що користуються пільгами, за січень-листопад 2012 року становить 306 852, 56 грн.
Таким чином, наявними матеріалами справи підтверджується те, що станом на 01 листопада 2012 року заборгованість Управління перед Південно-Західною залізницею за перевезення пільгових категорій громадян зі станції Потаповичі, Ігнатпіль, Фосня, Острів, Овруч, Товкачівський, Бережесть, Велідники, Хайчнорин Овруцького району становить 306 853, 04 грн.
Відповідно до наданих відповідачем актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, б/н і б/д станом на 01 листопада 2012 року головним розпорядником коштів - Управлінням було перераховано на рахунок Коростенської дирекції залізничних перевезень ДТГО «Південно-Західна залізниця» в якості відшкодування за понесені витрати суму коштів у розмірі 99 864, 00 грн. Вказаний акт звіряння був підписаний обома сторонами: з боку позивача - керівником Коростенської дирекції залізничних перевезень Яременко В.В. і головним бухгалтером такої Дирекції Марченко Л.М., а з боку відповідача - Начальником Управління Старовойт А.Ф., головним бухгалтером Управління Кістенюк В.М.).
Таким чином сума заборгованості Управління перед Південно-Західною залізницею за перевезення пільгових категорій громадян за період з 01 січня 2012 року по 31 жовтня 2012 року фактично складає 206 989, 04 грн. (306 853, 04 - 99 864, 00).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.
Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 (далі - Порядок).
Пунктом 2 даного Порядку визначено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів) (пункт 3 цього Порядку).
Абзацом 4 п. 5 Порядку визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами-надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення): до 22 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування). Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. № 20.
Відповідно до абз. 4 п. 6 Порядку фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі: до 25 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування). Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 р. № 20.
У разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (абзац восьмий п. 6 Порядку).
Пунктом 7 Порядку встановлено, що Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Щомісячні суми субвенцій перераховуються органами Державної казначейської служби на рахунки місцевих бюджетів з урахуванням їх обсягів, передбачених у бюджеті Автономної Республіки Крим, обласних бюджетах для відповідних місцевих бюджетів. Органи Державної казначейської служби протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби.
Згідно з пунктом 8 Порядку отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям; компенсації особам, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення; компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян; пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування).
Згідно наданих відповідачем до матеріалів справи письмових відомостей в табличному вигляді щодо кількості та сум фактично наданих послуг по інших пільгах (в тому числі по КТКВК 170302) за січень-грудень 2012 року, за підписом начальника Управління Старовойт А.Ф., судом вбачається проведення відповідачем обліку фактичної суми заборгованості (зокрема, за даними Таблиці «Інформація за листопад місяць 2012 року щодо кількості та суми фактично наданих послуг по інших пільгах» зафіксована сума фактично наданих послуг у розмірі 306 853, 56 грн.). Разом з тим, Управлінням не були надані до суду будь-які документальні докази щомісячного надсилання уточненої інформації про фактично нараховані у поточному місяці суми до фінансового органу Овруцької районної державної адміністрації. (в тому числі у вигляді внутрішньо-організаційних документів) у зв'язку з виникненням додаткових зобов'язань.
У спірних правовідносинах обов'язок Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Київської області відшкодувати залізниці витрати на перевезення пільгових категорій громадян, як його владну управлінську функцію, визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», статтею 7 Закону України «Про залізничний транспорт», Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256.
При цьому суд звертає увагу на те, що, як зазначено в мотивувальній частині Постанови Верховного Суду України від 13 жовтня 2009 року у справі № 21-348во09 «Суди, відмовляючи в задоволенні позовних вимог про стягнення коштів, дійшли помилкового висновку, що відсутність бюджетного асигнування є підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання, взятого на себе державою в особі органу виконавчої влади, в даному випадку в особі відповідача».
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити про те, що, уклавши договір, незалежно від його правової природи, сторони зв'язані умовами його виконання, а право сторони на отримання виконання згідно договору підлягає захисту судом відповідної юрисдикції.
До того ж, відсутність бюджетного асигнування не є підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання, взятого на себе державою в особі органу виконавчої влади з огляду на наступне.
Відповідно до норм Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2007р. № 790, основними завданнями управління є забезпечення у межах своїх повноважень додержання законодавства про соціальний захист та соціальне обслуговування населення, у тому числі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; розроблення та організація виконання комплексних програм поліпшення соціального обслуговування інвалідів, пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян похилого віку та всебічне сприяння в отриманні ними соціального обслуговування та соціальних послуг за місцем проживання; виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету.
Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення повинні вивчати потреби про об'єми та вартість соціальної послуги, укладати правочини з надавачем послуг, контролювати процес надання такої послуги та забезпечувати компенсаційні виплати надавачу послуги.
Що стосується останнього, то відповідно п. 1 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256, цей Порядок визначає відповідно до ст. 102 Бюджетного кодексу України механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Таким чином, хоча головні розпорядники коштів при розрахунках компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян обмежені сумами фактичних зобов'язань відповідних бюджетів, але зобов'язані у разі виникнення додаткових зобов'язань надсилати до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми.
На підставі отриманої інформації фінансовий орган вирішує питання про фінансування додаткових зобов'язань, зокрема таким чином як: збільшення обсягу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам; перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам за рахунок позицій, по яким не відбулось повного чи часткового освоєння коштів; перереєстрація заборгованості за минулий період та включення її в кошторис наступного періоду.
Таким чином, відповідач в цій частині не виконує вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256, чим порушує право Південно-Західної залізниці на отримання компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізницею в повному розмірі, що, в свою чергу, дає підстави вважати протиправними дії, і бездіяльність Управління.
З огляду на викладене, відсутність коштів для належного виконання грошового зобов'язання не може бути визнана обставиною, що звільняє від відповідальності (форс-мажорною обставиною), незалежно від підстав її виникнення.
Чинним законодавством України не врегульовано порядку проведення погашення заборгованості бюджетних установ у випадках, коли поточні бюджетні асигнування не покривають всі зобов'язання за укладеними договорами.
Проте, це не може бути підставою для звільнення від виконання зобов'язань за укладеними договорами. При цьому судом враховується те, що умовами договору від 03.04.2012р. № ПЗ/ДН4-125632/НЮ, по-перше, не встановлена гранична кількість перевезень пільгових категорій громадян, яку має здійснити Перевізник протягом дії цього Договору, а по-друге, не передбачене право Перевізника на скорочення видачі квитків пільговій категорій громадян для проїзду в залізничному транспорті на приміських маршрутах на підставі пільгових посвідчень по кожному зупинному пункту Овруцького району, у відповідності до обсягів фактичного фінансування з бюджету.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику суду як джерело права.
Відтак, суд також звертає увагу на те, що у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Крім того, як свідчить практика Європейського Суду з прав людини, державний орган не може посилатися на відсутність коштів, щоб не виплачувати борг, у тому числі той, що підтверджений судовим рішенням. Така відсутність коштів не може бути визнана як виключна обставина, та є порушенням пункту 1 статті 6, статті 13 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 11 вересня 1997 року, про що також зазначено в Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Жовнер проти України» від 29 червня 2004 року.
Враховуючи все вищезазначене в сукупності, суд дійшов висновку про те, що бездіяльність, яка полягає у ненадсиланні інформації про додаткові зобов'язання, та дії щодо неповної сплати коштів є такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, а, відтак, підлягають визнанню протиправними.
Вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Управління в частині нереєстрації додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду задоволенню не підлягають, оскільки Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256, конкретно таких дій для відповідача не передбачено.
Таким чином, зважаючи на вищевказане, вимоги Південно-Західної залізниці про визнання протиправною бездіяльності Управління в частині невиконання вимог пункту 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256, а саме: в частині ненадсилань щомісячно інформації про додаткові зобов'язання за фактично надані Перевізником послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян у приміських поїздах по станціям та зупиночним пунктам Потаповичі, Ігнатпіль, Фосня, Острів, Овруч, Товкачівський, Бережесть, Велідники, Хайчнорин Овруцького району за період з 01.01.12 р. по 31.10.12 р. до фінансового органу Овруцької районної державної адміністрації, вимоги про визнання протиправними дій Управління в частині неповної сплати Південно-Західній залізниці витрат на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах в частині суми 206 989, 04 грн., та вимоги про стягнення з Управління на користь Південно-Західної залізниці витрат, які понесла залізниця на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах в сумі 206 989, 04 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Суд приймає до уваги, що в даному випадку відповідач відповідно до п. 11 Типового положення про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2007р. № 790, Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Відповідно до п. 1 Типового положення про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації та п. 7.ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Київської області підпадає під визначення «суб'єкт владних повноважень».
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
На підставі ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує з Державного бюджету на користь позивача судовий збір відповідно до задоволених майнових позовних вимог в сумі 2 146, 00 грн.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» задовольнити частково.
2. Визнати протиправними бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області в частині невиконання вимог пункту 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256, а саме: в частині ненадсилань щомісячно інформації про додаткові зобов'язання за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян у приміських поїздах по станціям та зупиночним пунктам Потаповичі, Ігнатпіль, Фосня, Острів, Овруч, Товкачівський, Бережесть, Велідники, Хайчнорин Овруцького району за період з 01 січня 2012 року по 31 жовтня 2012 року до фінансовому органу Овруцької районної державної адміністрації.
3. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області в частині неповної сплати Державному територіально-галузевому об'єднанню «Південно-Західна залізниця» 206 989 (двісті шість тисяч дев'ятсот вісімсот дев'ять) грн. 04 коп. витрат, які понесла залізниця на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01 січня 2012 року по 31 жовтня 2012 року.
4. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (місцезнаходження: 11101, м. Овруч, вул. Леніна, 17, ідентифікаційний код 03192603) на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Лисенка, 6, ідентифікаційний код 04713033) 206 989 (двісті шість тисяч дев'ятсот вісімсот дев'ять) грн. 04 коп. витрат, які понесла залізниця на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01 січня 2012 року по 31 жовтня 2012 року.
5. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
6. Присудити з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Лисенка, 6, ідентифікаційний код 04713033) 2 146 (дві тисячі сто сорок шість) 00 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст.ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя О.В. Дегтярьова