донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
19.03.2013 р. справа №5006/10/88пд/2012
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :
Головуючого:Кододової О.В.суддівАзарової З.П. Гези Т.Д.при секретарі Коломієць С.О. За участю представників сторін: від позивача - Газматова М.Г. (за довіреністю) від відповідача - ОСОБА_5, ОСОБА_6 (за довіреностями)Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область на рішення господарського судуДонецької області від 13 лютого 2013року (повний текст складений та підписаний 18.02.2013р.)у справі№5006/10/88пд/2012 (суддя Харакоз К.С.)за позовомГорлівської міської ради, м. Горлівка, Донецька областьдоФізичної особи - підприємця ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область про внесення змін до договору оренди землі.
ВСТАНОВИВ:
Горлівська міська рада, м. Горлівка, Донецька область звернувся з позовною заявою до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область про внесення змін з 27.05.2011року до договору оренди земельної ділянки від 09.09.2008 року, зареєстрованого 18.09.2008 року за №040815200906 по вул. Мойсеєнко, 103-а у Центрально-Міському районі м. Горлівки, укладений між Горлівською міською радою та ОСОБА_8 в редакції додаткової угоди від 15.08.2011року.
Рішенням господарського суду Донецької області від 13 лютого 2013року (повний тест складений та підписаний 18.02.2013р.) позовні вимоги задоволено. Вирішено внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 09.09.2008 року, зареєстрованого 18.09.2008 року у Горлівському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040815200906, в редакції додаткової угоди від 15.08.2011 року:
"ДОДАТКОВА УГОДА № 1
до договору оренди землі від 09.09.2008 року
(зареєстрований 18.09.2008 року за №040815200906)
місто Горлівка, Донецька область, Україна, п'ятнадцяте серпня
дві тисячі одинадцятого року
"Орендодавець" Горлівська міська рада, яка діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", в особі міського голови КЛЕП Євгена Вікторовича, іменована в подальшому "Орендодавець", з однієї сторони, та "Орендар" громадянин ОСОБА_7, з другої сторони, уклали цю додаткову угоду про нижченаведене:
На виконання пункту 13 договору оренди землі від 09.09.2008 (зареєстрований 18.09.2008 року за №040815200906), рішення міської ради від 27.05.2011 № VI/9-23 "Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області" сторони вирішили внести зміни до договору оренди землі від 09.09.2008 (зареєстрований 18.09.2008 року за № 040815200906), а саме:
1. п.5 викласти в новій редакції:
"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 2820990 грн. (1062,92 грн/м2)".
2. п.9 викласти в новій редакції:
"Орендна плата вноситься ОРЕНДАРЕМ на рахунок одержувача: ВДК у м. Горлівка, в місцевий бюджет Центрально-Міського району р/р № 33211815700021 в УДК у Донецькій області м. Донецьк, код ОКПО 34686448, МФО 834016, код плати за оренду землі 13050500 в розмірі 7052,48 гривень у місяць".
Розрахунок розміру орендної плати: таблиця №1 - додається і є невід'ємною частиною додаткової угоди.
3. пункт 13 викласти в новій редакції:
Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
-зміни умов господарювання, передбачених договором;
-зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
-погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
-зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
-в інших випадках передбачених законом.
4. Розрахунок розміру орендної плати (таблиця №1) викласти в новій редакції (додається і є невід'ємною частиною додаткової угоди №1).
5. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки від 09.09.2008 (зареєстрований 18.09.2008 року за №040815200906), набуває чинності після підписання сторонами та її державної реєстрації.
6. Копія цієї додаткової угоди надається орендарем до територіального відділення Горлівської ОДПІ не пізніше ніж через п'ять днів після її державної реєстрації.
"Орендодавець" "Орендар"
Горлівська міська рада фізична особа-підприємець
адреса: пр. Перемоги, 67, м. Горлівка ОСОБА_7
Донецька обл., 84646 паспорт: серія НОМЕР_2
Ідентифікаційний код 04052749 виданий Ц-Міським РВ ГМУ УМВС
України в Донецькій області 15.05.1997
адреса: вул. Мойсеєнко, 103
м. Горлівка, 84601 Ідентифікаційний номер НОМЕР_1
Міський голова Є.В.Клеп Н.Т.Мамедов".
Рішення суду мотивоване тим, що згідно зі ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу. Таким чином, законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін. Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.
В оспорюваному рішенні господарський суд зазначає, що 27.05.2011 року рішенням Горлівської міської ради №VI/9-23 "Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка" на виконання вимог ст.23 Закону України "Про оцінку земель" було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка, розроблену в червні 2008 року. Відповідно до пункту 2 вказаного рішення вирішено внести зміни до договорів оренди землі, укладених між міською радою та фізичними і юридичними особами, шляхом доповнення переліку підстав для перегляду орендної плати за землю підставою "зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки". Горлівською міською радою на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_8 було надіслано проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки з відповідними змінами щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Проте дану пропозицію було залишено відповідачем без відповіді, у зв'язку з чим наявні підстави для внесення судом змін до договору оренди землі. Спір між сторонами наявний, відповідачем згоди на внесення змін до договору надано не було. Це свідчить про необхідність судового захисту, що є результатом поширення юрисдикції суду на всі правовідносини, що виникають у державі.
Господарський суд Донецької області також зазначив, що не погоджується з вимогою позивача внести зміни до договору оренди з дати прийняття рішення Горлівської міської ради №VI/9-23 від 27.05.2011 року "Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка", оскільки відповідно до ч.5 ст.188 Господарського кодексу України, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Скаржник - Фізична особи - підприємця ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область, не погодившись з рішенням господарського суду, звернувся з апеляційною скаргою про скасування рішення місцевого суду. Скаржник стверджує, що у рішенні Горлівської міської ради від 27.05.2011року зазначено про необхідність внесення змін до існуючих договорів оренди стосовно доповнення переліку підстав для перегляду плати за землю. Жодний пункт цього рішення не говорить про підвищення розміру орендної плати. Таким чином зазначене рішення не є рішенням про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів. З приводу підвищення розміру орендної плати жодного рішення Горлівська міська рада не приймала.
Скаржник також зазначає, що зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати , необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом. З боку скаржника, за його твердженням, не було порушень умов договору оренди землі та позивачем не наведено жодної обставини щодо істотного порушення спірного договору, не доведено наявність всіх необхідних умов, що потягли істотну зміну обставин.
Позивач у судовому засіданні просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення місцевого господарського суду без змін, через канцелярію суду надав відзив на апеляційну скаргу від 19.03.2013року (вхід.№02-48/2572).
Скаржник підтримав вимоги апеляційної скарги, рішення господарського суду просив скасувати.
Згідно з положеннями ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.
У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами (ст.ст. 42, ст.43 Господарського процесуального кодексу України).
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено:
Між Горлівською міською радою (орендодавець) та фізичною особою-підриємцем ОСОБА_7 (орендар) 09.09.2008 року було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами п.п.1,2 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку згідно з рішенням Горлівської міської ради від 25.07.2008 року №V/34-21 (для іншої комерційної діяльності, 1.11.6), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 0,2654 га (а.с.9-11).
Згідно пункту 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до довідки про грошову оцінку за №3427 від 15.08.2008 року складає 893 363 гривень (336,61 грн/м2).
За умовами п.8 Договір укладено на десять років.
Відповідно до п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у вигляді грошових внесків у розмірі 2233,41 гривень на місяць.
Згідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди 18.09.2008року було зареєстровано у Горлівському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", реєстраційний номер 040815200906.
Рішенням Горлівської міської ради №VI/9-23 від 27.05.2011року "Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка" на виконання вимог ст.23 Закону України "Про оцінку земель" було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка, розроблену в червні 2008 року (а.с.14).
Відповідно до пункту 2 вказаного рішення вирішено внести зміни до договорів оренди землі, укладених між міською радою та фізичними і юридичними особами, шляхом доповнення переліку підстав для перегляду орендної плати за землю підставою "зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки". Відтак колегія суддів не приймає твердження скаржника про те, що Горлівською міською радою не приймалося рішення про підвищення розміру орендної плати за тих підстав, що розмір орендної плати безпосередньо залежить від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Пунктом 4 зазначеного рішення, визнано таким, що втратило чинність з моменту набрання чинності рішенням від 27.05.2011 року № VI/9-23 Рішення міської ради від 28.01.2011 року № VI/4-38 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки м. Горлівка Донецької області".
Згідно листа Управління Держкомзему у м. Горлівка від 11.06.2010 року нормативна вартість земельної ділянки, яка перебуває в оренді відповідача за договором, зареєстрованим 18.09.2008 року, площею 0,2654 га складає 2 820 990 гривень (а.с.18).
Позивач, листом від 22.08.2011 року вих.№1-2615 направив на адресу відповідача проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки з відповідними змінами щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки.(а.с.15).
Враховуючи, що відповідач залишив без відповіді лист позивача про внесення змін до договору оренди, позивач заявив позов з вимогами внести вищевказані зміни у договір у судовому порядку.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, за наступних підстав.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України „Про оренду землі").
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ст. 18 Закону України „Про оцінку земель").
Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» та пп. 3 п. 4 Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення), затвердженого наказом Держкомзему України від 17.06.2008року № 123, яке зареєстроване в Мін'юсті України 10.07.2008року за № 626/15317, управління відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок .
Як вбачається з листа управління Держкомзему у місті Горлівка Донецької області від 11.06.2010року (а.с.18) нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2010рік, що знаходиться у користуванні ОСОБА_8 становить 2820990грн.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. (п.14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України)
П. 288.4 - 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою : для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.
Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 632 Цивільного Кодексу України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Сторони у пункті 13 договору оренди передбачили, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом .
Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 06.12.2010року у справі №2-1/10068-2008.
Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. (п.3 ст. 188 Господарського кодексу України).
Відповідно до матеріалів справи пропозиція позивача про внесення змін до договору оренди землі була направлена на адресу відповідача 22.08.2011року (а.с.16), проте, відповіді на пропозицію позивач щодо внесення змін до спірного договору не отримав.
Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.
Відповідно до ч.3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином як сторонами передбачено можливість внесення змін у договір оренди щодо зміни розміру орендної плати так і Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008року № 309-VІ внесені зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України «Про оренду землі». На підставі вищевикладеного позивач вправі вимагати від відповідача внесення відповідних змін до договору оренди. Відтак вимоги позивача підлягають задоволенню, а рішення господарського суду Донецької області залишенню без змін.
Судова колегія Донецького апеляційного господарського суду погоджується із судом першої інстанції, щодо незгоди з вимогою позивача внести зміни до договору оренди з дати прийняття рішення Горлівської міської ради №VI/9-23 від 27.05.2011 року "Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка", оскільки відповідно до ч.5 ст.188 Господарського кодексу України, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Вищевикладеним спростовуються доводи скаржника викладені в апеляційній скарзі та судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду Донецької області від 13 лютого 2013року (повний текст складений та підписаний 18.02.2013р.) у справі №5006/10/88пд/2012 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_7, м.Горлівка, Донецька область без задоволення.
Колегією суддів не приймаються до уваги твердження відповідача про те, що додаткова угода не відповідає постанові Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004року за тих підстав, що зазначена постанова не містить типової додаткової угоди. Господарським кодексом України визначено, що пропозиції про зміну договору мають бути викладені у такій самій формі, як і сам договір (письмовий). Будь-які зміни до договору мають бути викладені у такій самій формі як і сам договір, підписані двома сторонами, тощо.
Результати апеляційного провадження у справі №5006/10/88пд/2012 оголошені в судовому засіданні.
Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України покласти на скаржника.
Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область на рішення господарського суду Донецької області від 13 лютого 2013року (повний текст складений та підписаний 18.02.2013р.) у справі №5006/10/88пд/2012 - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Донецької області від 13 лютого 2013року (повний текст складений та підписаний 18.02.2013р.) у справі №5006/10/88пд/2012 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Головуючий Кододова О.В.
Судді: Азарова З.П.
Геза Т.Д.
Надруковано 5 екз.: 1-позивачу, 1-відповідачу, 1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСДО .