ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Кравчук Т.О.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"13" березня 2013 р. Справа № 2а/1770/5012/2012
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Малахової Н.М.,
при секретарі Грищенко І.В. ,
за участю представників сторін,
розглянувши апеляційну скаргу Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" січня 2013 р. у справі за позовом приватного акціонерного товариства "Острозький міжрайагропостач" до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Острозький міжрайагропостач" (далі-Товариство) звернулося з адміністративним позовом до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби (далі-ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.06.2012 року №10000112300, згідно з яким йому визначено суму податкового зобов'язання за платежем "Орендна плата за землю юридичних осіб" у сумі 121865,99 грн., з яких 97492,79 грн. - за основним платежем, 24373,20 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями. Свої вимоги мотивувало тим, що податковий орган безпідставно визначив податкове зобов'язання з орендної плати за землю на підставі договору оренди землі від 23.05.2006 року, який припинено за взаємною згодою сторін з 01.08.2009 року.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22 січня 2013 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 13.06.2012 року №10000112300, за яким Товариству визначено суму податкового зобов'язання за платежем "Орендна плата за землю юридичних осіб" у сумі 121865,99 грн., з яких 97492,79 грн. - за основним платежем, 24373,20 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Апелянт в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами документальної позапланової перевірки ОДПІ дотримання вимог податкового та іншого законодавства в частині плати Товариством за землю за період з 01.01.2010 року по 31.03.2012 року та на підставі акту перевірки від 29.05.2012 року №178/22-00906841 прийнято податкове повідомлення-рішення №10000112300 від 13.06.2012 року, за яким Товариству визначено суму податкового зобов'язання за платежем "Орендна плата за землю юридичних осіб" у сумі 121865,99 грн., з яких 97492,79 грн. - за основним платежем, 24373,20 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Згідно вказаних документів Товариством порушено ст.13 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ "Про плату за землю" та ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, в результаті чого занижено орендну плату за землю за період з 01.01.2010 року по 31.03.2012 року та встановлено її заниження в сумі 97492,79 грн., в т.ч. за 2010 рік в сумі 40173,81 грн., за 2011 рік в сумі 40173,81 грн., за січень - березень 2012 року в сумі 17145,17 грн. Підставою для нарахування орендної плати є діючий договір оренди земельної ділянки загальною площею 2,4473 га від 23.05.2006 року за №04.06.586.00001, укладений Товариством з Оженинською сільською радою строком на 50 років та зареєстрований в Острозькому районному центрі ДЗК на час проведення перевірки ОДПІ та на час розгляду справи.
Звертаючись із позовом, Товариство зазначало, що вказаний договір оренди припинено з 2010 року, а тому немає підстав для нарахування орендної плати за землю.
Однак, згідно листа директора Товариства від 01.08.2009 №15 року (а.сп.20) Оженинського сільського голову повідомлено про переривання вказаного договору оренди земельної ділянки терміном на два роки, на що останній погодився.
Задовольняючи позов, суд виходив з того, що зазначений лист свідчить про припинення договору оренди земельної ділянки від 23.05.2006 року і підстави для нарахування орендної плати відсутні.
Проте, такий висновок суду є помилковим, його зроблено без з'ясування дійсних обставин справи, без правової оцінки всіх представлених доказів. Суд залишив поза увагою те, що жодним законом чи нормативним актом не передбачено строкове переривання договору оренди та звільнення у зв'язку із цим від орендної плати на певний термін. Тому зазначений вище лист не породжує будь-яких правових наслідків, які звільняють Товариство від виконання податкових зобов'язань.
У відповідності до ст.13 Закону України від 06.10.1998 року №161-XIV "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 13 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ "Про плату за землю" (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин та підлягає застосуванню) визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно приписів ст.15 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ "Про плату за землю" (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин та підлягає застосуванню) землекористувачі сплачують орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права користування земельною ділянкою. У разі припинення права користування земельною ділянкою орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у користуванні у поточному році. Зазначені приписи закріплені у пункті 287.1 статті 287 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI.
За ст.125 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-ІІІ право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
У ст.20 Закону України від 06.10.1998 року №161-XIV "Про оренду землі" (у редакції, чинній на момент укладення договору оренди землі) зазначено, що державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом. Умови реєстрації договорів оренди визначено "Порядком державної реєстрації договорів оренди землі" (далі-Порядок), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року №2073 (який був чинний на момент укладення договору оренди).
Згідно пункту другого Порядку державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок. У відповідності до пункту третього Порядку державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки.
Із змісту вказаної норми випливає, що державна реєстрація договорів оренди стосується як питання виникнення так і припинення права оренди земельної ділянки. Тобто, інформація про розірвання, припинення, закінчення договору оренди має бути зареєстрована у відповідних органах.
Згідно повідомлень Оженинської сільської ради №358 від 28.05.2012 року та №50/036 від 11.01.2013 року, листа управління Держземагенства в Острозькому районі Рівненської області від 31.01.2013 року №04-21-12/166 договір оренди земельної ділянки загальною площею 2,4473 га строком на 50 років від 23.05.2006 року за №04.06.586.00001, укладений Товариством з Оженинською сільською радою, є діючим, змін та доповнень до договору зареєстровано не було.
Суд безпідставно послався на приписи ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України, якими передбачено, що у разі розірвання договору зобов'язання припиняється з моменту досягнення домовленості про розірвання договору, якщо інше не встановлено договором. З матеріалів вбачається, що Товариство лише повідомило сільського голову про переривання договору на два роки. Намірів на його розірвання не було, оскільки на земельній ділянці знаходяться виробничі приміщення, що належать Товариству і ним використовуються для виробничих потреб.
В ході апеляційного розгляду справи представники Товариства повідомили, що на даний час орендна плата за користування земельною ділянку знову вноситься у належних розмірах.
Окрім викладеного вище, податковим органом суду представлено постанову Острозького районного суду Рівненської області від 13.07.2012 року про притягнення директора Товариства ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-1 КпАП України за порушення ведення податкового обліку, в результаті чого занижено орендну плату на землю в сумі 97492,79 грн. за період 01.01.2010 року по 31.03.2012 року (а.сп.80). ОСОБА_5 визнано винним та накладено штраф, з чим він погодився. Постанова не оскаржена, набрала законної сили та виконана.
Суд безпідставно зазначив, що даним рішенням не встановлено юридичні факти, які стверджують або заперечують факт існування орендних правовідносин між позивачем та Оженинською сільською радою.
Податковий орган, у відповідності до приписів ч.2 ст.71 КАС України, довів правомірність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення.
У суду не було підстав для задоволення позову. Постанову прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки не відповідають дійсним обставинам справи, що, згідно ст.202 КАС України, є безумовною підставою для її скасування та прийняття нової про відмову у задоволені позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби задовольнити. Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" січня 2013 р. скасувати та прийняти нову постанову. Відмовити приватному акціонерному товариству "Острозький міжрайагропостач" у задоволені позову до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №10000112300 від 13.06.2012 року про нарахування грошового зобов'язання з орендної плати.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік Н.М. Малахова
Повний текст постанови виготовлено 14 березня 2013 року.
А.В. Жизневська
Повний текст постанови виготовлено 14 березня 2013 року.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Приватне акціонерне товариство "Острозький міжрайагропостач" вул.Мирна,31,с.Оженин,Острозький район, Рівненська область,35820
3- відповідачу Здолбунівська об"єднана державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби вул.Приходька, 1-А,м.Здолбунів,Рівненська область,35705