ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 березня 2013 р. 14:55 Справа №801/1276/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Котаревої Г.М., за участю секретаря Бездушної І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення 1700,00грн
за участю представників:
позивача - Мустафаєва Е.Т., довіреність №06-08/08 від 13.03.13р.
відповідача - не з'явився,
Суть спору: Інспекція з питань захисту прав споживачів АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 1700,00грн. заборгованості зі штрафних санкцій, нарахованих за порушення вимог законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.02.13р. відкрито провадження по адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Відповідно до Ухвали Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.03.13р. Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлений строк звернення до адміністративного суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 1700,00грн. заборгованості.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Регулювання відносин між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів передбачено Законом України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.
Частиною 3 ст. 5 Закону передбачено, що захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи і установи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.
Статтею 26 Закону визначено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право, у тому числі: ) перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів; подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів; накладати на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перевірок визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів.
Результати перевірок суб'єктів господарювання службовими особами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальних органів оформлюються відповідними актами.
Так, судом встановлено, що 20.04.12р. посадовою особою Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим в ході здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу в м. Євпаторія зафіксована (фото фіксація) ознака порушення Закону України «Про рекламу».
В результаті чого був складений протокол від 20.04.12р. №116 (а.с. 7), в якому зазначено, що в м. Євпаторія, вул. Вільна, 31 встановлено наступне:
- розміщення в приміщенні аптечного кіоску внутрішньої реклами (рекламних плакатів) наступних лікарських засобів: «Проспан», «Інфлюцид», «Умкалор», на яких відсутній текст попередження наступного змісту: «Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я», який займає не менше 15% площі всієї реклами та «Фламавед», на якому відсутній текст попередження наступного змісту: «Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я», який займає не менше 15% площі всієї реклами, а також вимогу про необхідність консультації із лікарем перед застосуванням лікарського засобу та рекомендації стосовно обов'язкового ознайомлення з інструкцією до застосування, що додається до лікарських засобів, що є ознакою порушення ч. 4 ст. 21 Закону України «Про рекламу»;
- розміщення зовнішньої реклами на фасаді торгівельного об'єкту (аптечного кіоску) наступних лікарських засобів: «Енерлів», «Флавамед», на яких відсутній текст попередження наступного змісту: «Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я», який займає не менше 15% площі всієї реклами, а також вимогу про необхідність консультації із лікарем перед застосуванням лікарського засобу та рекомендації стосовно обов'язкового ознайомлення з інструкцією до застосування, що додається до лікарських засобів, та «Бромгексін 8», на якому відсутній текст попередження наступного змісту: «Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я», який займає не менше 15% площі всієї реклами, а також вимогу про необхідність консультації із лікарем перед застосуванням лікарського засобу та рекомендації стосовно обов'язкового ознайомлення з інструкцією до застосування, що додається до лікарських засобів, що є ознакою порушення ч. 4 ст. 21 Закону України «Про рекламу»;
- розміщення зовнішньої реклами на фасаді торгівельного об'єкту (аптечного кіоску) про знижки наступного змісту: «Знижки Пенсіонерам 5%, Учасникам ВОВ 10%», в якій відсутні відомості про дату початку і закінчення знижки на продукцію, що є ознакою порушення ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу».
19.04.12р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів АР Крим на адресу відповідача було направлено вимогу вих. №420 про надання інформації щодо документального підтвердження про вартість виготовленої реклами про знижки відповідно до п. 5 ст. 27 Закону України «Про рекламу» (акт виконаних робіт, рахунок, платіжне доручення ті інше) або пояснення із зазначенням причини неможливості надання такої інформації, документально підтвердженою інформацію про рекламодавця лікарських засобів, свідоцтва про державну реєстрацію, копію ліцензії на вищезазначений вид господарської діяльності (мед. Практика), надання пояснень та забезпечення надання документів до 18.05.12р. Також зазначеною вимогою відповідача було повідомлено, що у випадку ненадання або надання завідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдження та/або виготовлення реклами, Інспекція з питань захисту прав споживачів АР Крим, відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» має право застосувати штрафні санкції. Одночасно відповідач був повідомлений про те, що питання про накладення штрафних санкцій за порушення вимог законодавства про рекламу буде розглянуто на комісії Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим 22.05.12р. о 14:00 за адресою: м. Сімферополь, Ім. газети «Кримська правда», 61, каб. №316 (а.с. 18).
Рішенням Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим від 22.05.12р. №85-р, за порушення законодавства про рекламу, на Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 1700,00грн. (а.с. 5).
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України «Про рекламу» від 03.07.1996, № 270/96-ВР.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 270/96-ВР під зовнішньою рекламою слід розуміти рекламу, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Частиною 5 статті 8 Закону № 270/96-ВР встановлено, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Згідно ч. 4 ст. 21 Закону № 270/96-ВР реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити:
об'єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний виріб, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації і здійснюватися так, щоб було зрозуміло, що наведене повідомлення є рекламою, а рекламований товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики, діагностики, лікування, реабілітації;
вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу чи медичного виробу;
рекомендацію щодо обов'язкового ознайомлення з інструкцією на лікарський засіб;
текст попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами
Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 270/96-ВР: спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами; Антимонопольний комітет України - щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції; Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності; Міністерство фінансів України - щодо реклами державних цінних паперів; Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами на фондовому ринку.
Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону № 270/96-ВР рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.
Частиною 6 ст. 27 Закону передбачено, що за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 10 частини 1 статті 26 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи мають право подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів.
Приймаючи до уваги, що відповідачем у порядку ст. 71 КАС України не було надано жодного доказу на підтвердження того, що постанова про накладення штрафу винесена з порушенням вимог чинного законодавства, суд приходить до висновку, що прокурор правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 1700,00грн. заборгованості.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
В судовому засіданні 14.03.13р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст.ст.160,163 КАС України повний текст постанови виготовлено 19.03.13р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 і.н. НОМЕР_1) суму штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 1700,00грн. до Державного бюджету Сімферопольського району АР Крим: 21081100, ОКПО 37978655, р/р 31116106700268, МФО 824026, ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь.
У разі неподання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі проголошення відповідно до ст. 160 КАС України вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні , або, у разі проголошення постанови у відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови).
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя підпис Котарева Г.М.