ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2013 року № 826/1861/13-а
О 17 годині 04 хвилини в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра"
до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби
про визнання протиправними дії, скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" звернулося до суду з позовом про визнання протиправними дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби щодо проведення камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра", результати якої оформлено актом від 17 січня 2013 року № 19/15-307/36019168 та про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби від 1 лютого 2013 року № 0000051530 на суму 180032,50 грн.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, Податковий кодекс України та зазначає, що Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби протиправно проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра", оскільки строки проведення камеральної перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість обмежені 30-денним строком, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації. Також представник позивача вказав на те, що висновки податкового органу щодо порушення вимог Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1492 від 25 листопада 2011 року є необґрунтованими, оскільки на момент складання податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року, наказ не був прийнятий. Представник позивача також зазначив, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" заповнено податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2011 року у відповідності до законодавства чинного на момент складання звітності, а тому податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби від 1 лютого 2013 року № 0000051530 підлягає скасуванню.
Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на Податковий кодекс України, Наказ Міністерства фінансів України від 25.11.2011 № 1492 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" та зазначив, що Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби правомірно винесене податкове повідомлення-рішення від 1 лютого 2013 року № 0000051530, оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" завищено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість заявлену у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів за серпень 2011 року на суму 144026 грн.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" є юридичною особою та перебуває на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби.
17 січня 2013 року Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м.Києва Державної податкової служби проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" з питань правомірності формування заявленої до відшкодування суми податку на додану вартість у зменшення зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів за серпень 2011 року.
За результатами проведеної камеральної перевірки Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби складено акт від 17 січня 2013 року № 19/15-307/36019168, яким встановлено порушення пункту 200.1, пункту 200.3, пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, підпункту 4.6.3, підпункту 4.6.4 пункту 4.6 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 листопада 2011 року № 1492, що призвело до завищення Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість заявлену у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів за серпень 2011 року на суму 144026 грн.
На підставі складеного акту Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення від 1 лютого 2013 року № 0000051530, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого у зменшення податкових зобов'язань наступних звітних (податкових) періодів) з податку на додану вартість у розмірі 144026 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 36006,50 грн.
Згідно підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Статтею 76 Податкового кодексу України встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Пунктом 200.10 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Разом з тим, відповідно до пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що граничний строк подачі податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року - 20 вересня 2011 року.
Таким чином, Державна податкова інспекція у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби мала право на проведення камеральної перевірки позивача з питань достовірності даних, заявлених у декларації Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" з податку на додану вартість за серпень 2011 року до 30 листопада 2011 року.
При цьому, суд звертає увагу, що позивачем податкова декларація з податку на додану вартість за серпень 2011 року подана до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби 14 вересня 2011 року.
Проте, як встановлено під час розгляду справи, Державною податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби проведена камеральна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" з питань правомірності формування заявленої до відшкодування суми податку на додану вартість у зменшення зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів за серпень 2011 року - 17 січня 2013 року, тобто з порушенням вимог, встановлених пунктом 200.10 статті 200 Податкового кодексу України.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби щодо проведення камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра", результати якої оформлено актом від 17 січня 2013 року № 19/15-307/36019168.
При цьому, як вбачається з акту камеральної перевірки від 17 січня 2013 року №19/15-307/36019168 Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби при проведенні камеральної перевірки зроблений висновок про те, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" порушено вимоги Податкового кодексу України та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 листопада 2011 року № 1492.
Разом з тим, суд звертає увагу, що позивачем подана податкова декларація з податку на додану вартість за серпень 2011 року - 14 вересня 2011 року, проте Міністерством фінансів України прийнятий наказ № 1492, яким затверджено Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість - 25 листопада 2011 року (наказ Міністерства фінансів України набрав законної сили 10 січня 2012 року).
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Суть положення статті 58 Конституції України про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, як визначив Конституційний Суд України, полягає в тому, що дія законів та інших нормативно-правових актів поширюється на ті відносини, які виникли після набуття ними чинності (рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 р. № 1-зп), і не поширюється на правовідносини, які виникли і закінчилися до набуття такої чинності (рішення Конституційного Суду України від 5 квітня 2001 р. № 3-рп).
Таким чином, враховуючи, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" подано декларацію з податку на додану вартість за серпень 2011 року в момент, коли наказ Міністерства фінансів України № 1492 від 25 листопада 2011 року ще не був прийнятий, суд зазначає про неправомірність висновків Державної податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби про порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" вимог Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 листопада 2011 року № 1492 .
Відносно висновків відповідача, викладених в акті камеральної перевірки щодо завищення Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість заявлену у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів за серпень 2011 року на суму 144026 грн., суд зазначає про наступне.
Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на час подання звітності) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (пункт 200.2 статті 200 Податкового кодексу України).
Пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
У відповідності до пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" 14 вересня 2011 року подано до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2011 року, в якій товариство самостійно визначило суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів у розмірі 144026 грн.
Разом з податковою декларацією з податку на додану вартість за серпень 2011 року, позивачем також подано довідку про залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2) та розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3).
Згідно довідки про залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2), позивач зазначив, що залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 22 декларації звітного (податкового) періоду) складає 544201 грн. (квітень 2011 року - 342838 грн., травень 2011 року - 57337 грн., червень 2011 року - 144026 грн.) та зазначив про те, що частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України включена до податкових зобов'язань у декларації, у попередніх звітних (податкових) періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових) періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до рядка 2 розрахунку бюджетного відшкодування) складає 144026 грн. (за червень 2011 року - 144026 грн.)
Як вбачається з акту камеральної перевірки, Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби зроблений висновок про те, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" неправомірно заявлено в податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів в розмірі 144026 грн., оскільки згідно додатку 2 до податкової декларації сума в розмірі 144026 грн. виникла за червень 2011 року.
Разом з тим, суд зазначає про наступне.
Представник позивача під час розгляду справи зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" помилково зазначило в додатку 2 до декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року, що сума в розмірі 144026 грн. виникла за червень 2011 року та вказав на те, що фактично вказана сума виникла за липень 2011 року.
На підтвердження своєї правової позиції позивач надав податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2011 року, в рядку 19 якої визначено, що від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду складає 144026 грн. та в рядку 20.2 зазначено, що сума від'ємного значення різниці поточного звітного (податкового) періоду в розмірі 144026 грн. зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
При цьому, як вбачається з податкової декларації за червень 2011 року, позивачем в рядку 19 вказано про відсутність від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду.
Також позивачем на підтвердження того, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" сплачено постачальникам товарів (послуг) частину від'ємного значення в розмірі 144026 грн. саме в липні 2011 року надано договори про надання юридичних послуг № А-01 від 5 серпня 2009 року та № S-83 від 5 липня 2011 року, укладених між Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дега Консалтінг", договір поставки № 18/07/11-01ПО від 18 липня 2011 року, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агробуд", договір про перевезення вантажів та транспортно-експедиційне обслуговування № 21011 від 20 січня 2010 року, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вітекс Плюс", договір поставки № 25-07/11-ПО01 від 25 липня 2011 року, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" та Приватним сільськогосподарським підприємством "Україна", договір найму (оренди) нежилого приміщення № 08ГД/10 від 26 квітня 2010 року, укладений між Публічним акціонерним товариством "Фортуна-банк" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра".
Як вбачається з матеріалів справи, контрагенти позивача на виконання умов зазначених договорів виписали на користь позивача податкові накладні.
Так, Товариством з обмеженою відповідальністю "Дега Консалтінг" виписано на користь позивача податкову накладну № 4 від 11 липня 2011 року на загальну суму 12000 грн., в тому числі ПДВ - 2000 грн. та податкову накладну № 7 від 12 липня 2011 року на загальну суму 4320 грн., в тому числі ПДВ - 720 грн.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Агробуд" виписано на користь позивачу податкову накладну № 2/2 від 18 липня 2011 року на загальну суму 337550,66 грн., в тому числі ПДВ 56258,44 грн.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Вітекс Плюс" виписано на користь позивача податкову накладну № 152 від 22 липня 2011 року на загальну суму 76710,50 грн., в тому числі ПДВ - 12785,08 грн.
Приватним сільськогосподарським підприємством "Україна" виписано на користь позивача податкову накладну № 47/2 від 26 липня 2011 року на загальну суму 432000 грн., в тому числі ПДВ - 72000 грн.
Акціонерним товариством "Фортуна-Банк" виписано на користь позивача податкову накладну № 136 від 29 липня 2011 року на загальну суму 1706,51 грн., в тому числі ПДВ - 284,42 грн.
Позивачем на підтвердження оплати наданих послуг надані платіжні доручення № 0708-15 від 11 липня 2011 року на суму 12000 грн., № 0708-13 від 12 липня 2011 року на суму 4320 грн., № 0718-02 від 18 липня 2011 року на суму 750000 грн., № 0722-03 від 22 липня 2011 року на суму 73500 грн., № 0726-02 від 26 липня 2011 року на суму 3210,50 грн., № 0726-01 від 26 липня 2011 року на суму 432000 грн., № 0726-06 від 26 липня 2011 року на суму 1706,51 грн.
Враховуючи дані декларації з податку на додану вартість за липень 2011 року і за червень 2011 року та надані позивачем первинні документи, суд приймає до уваги доводи позивача відносно того, що позивачем помилково зазначено в додатку 2 до податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року, що залишок від'ємного значення в розмірі 144026 грн. виник за червень 2011 року, а не за липень 2011 року.
Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частиною четвертою статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу (частина перша статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на встановлені у суді обставини та наявні матеріали справи, суд приходить до висновку про правомірність заявлення позивачем у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість, наступних звітних (податкових) періодів за серпень 2011 року суму в розмірі 144026 грн., а тому податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби від 1 лютого 2013 року № 0000051530 визнається протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
За таких обставин, позовні вимоги визнаються судом обгрунтованими, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню повністю.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби щодо проведення камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра", результати якої оформлено актом від 17 січня 2013 року № 19/15-307/36019168.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби від 1 лютого 2013 року № 0000051530.
4. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфо Терра" судові витрати у розмірі 1834 (одна тисяча вісімсот тридцять чотири) грн. 74 коп.
Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А.Бояринцева
Повний текст постанови складений 21 березня 2013 року.