Постанова № 30108103, 15.02.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2013
Номер справи
0870/11450/12
Номер документу
30108103
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2013 року 16:12Справа № 0870/11450/12 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Стрельнікової Н.В.

при секретарі Чистяковій К.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1, м. Запоріжжя

до: Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя

про визнання нечинними і скасування наказів, стягнення коштів,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1, виданий 05.03.1996,

від відповідача: Оргіш В.О., за довіреністю № 09/40/13 від 13.02.2013,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся із адміністративним позовом до Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах з захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Запорізької обласної державної адміністрації (далі - відповідач, Управління), в якому з урахування уточненого адміністративного позову вх. №2478 від 22.01.2013 просить суд: визнати нечинними та скасувати накази відповідача №103 від 27.06.2007«Про введення в дію змін до штатного розпису на 2007 рік» і №42 від 04.03.2008 «Про введення в дію кошторису до штатного розпису на 2008 рік» в частині встановлення і виплати позивачеві посадового окладу; стягнути з відповідача на користь позивача шкоду у вигляді не донарахованої і не виплаченої позивачеві частини посадового окладу в сумі 5068,00 грн., та невиплаченої матеріальної допомоги до щорічної відпустки у розмірі посадового окладу - 1515,00 грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що з 06.08.1996р. він працював на різних посадах в Управлінні з питань надзвичайних ситуацій та у справах з захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Запорізької обласної державної адміністрації і 06.01.2011 року був звільнений з посади заступника начальника відділу в зв'язку з досягненням пенсійного віку. Позивач вважає, що в порушення норм Постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006р., встановлений йому посадовий оклад як заступнику начальника відділу був занижений, оскільки не було витримано встановлене зазначеною постановою Кабінету Міністрів України співвідношення посадових окладів начальника відділу та заступника начальника відділу. Крім того, відповідачем позивачу не була виплачена обов'язкова сума матеріальної допомоги на оздоровлення у 2010 році, яка виходячи з правильно визначеного посадового окладу заступника начальника відділу за підрахунками позивача повинна була складати 1515 грн.

Ухвалою суду у судовому засіданні 14.02.2013 згідно вимог ст.55 КАС України було допущено заміну відповідача його правонаступником - Департаментом з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (далі - відповідач, Департамент).

У судовому засіданні позивач підтримав возовні вимоги, надавши суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі, надавши суду пояснення, аналогічні письмовим запереченням проти позову. Так, відповідач вважає, що посадовий оклад ОСОБА_1 був призначений відповідно до вимог Постанови №286 без порушень чинного законодавства, а саме: нижче на 4% , а з 01.02.2008р. на 3,3% показника схеми посадового окладу відповідного керівника. Матеріальна допомога на оздоровлення протягом 2010 року ОСОБА_1 не надавалася у зв'язку із недостатністю кошторисних призначень на оплату праці, які були виділені протягом 2010 року.

Розглянувши матеріали справи, вислухав пояснення сторін суд встановив:

Наказом начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах з захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Запорізької обласної державної адміністрації №61-к від 27.06.2007р. ОСОБА_1 з 02.07.2007р. було призначено на посаду заступника начальника відділу підготовки органів управління, сил цивільного захисту та населення до дій в умовах надзвичайних ситуацій, з посадовим окладом згідно із штатним розписом зі збереженням йому 9 рангу державного службовця, звільнивши з посади начальника відділу планування та запобігання виникнення надзвичайних ситуацій.

Наказом начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах з захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Запорізької обласної державної адміністрації №103 від 27.06.2007р. було введено з 02.07.2007 зміни до штатного розпису управління на 2007 рік з загальною чисельністю 59 одиниць та місячним фондом оплати праці 48434 грн.

Згідно наданої суду відповідачем копії переліку змін до штатного розпису №1 на 2007 рік Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах з захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Запорізької обласної державної адміністрації, начальнику відділу підготовки органів управління, сил цивільного захисту та населення до дій в умовах надзвичайних ситуацій встановлено посадовий оклад у розмірі 1100 грн. на місяць, заступнику начальника відповідного відділу - у розмірі 951 грн.

Наказом начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах з захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Запорізької обласної державної адміністрації №102-к від 25.07.2008р. ОСОБА_1 з 01.08.2008 було переведено за його згодою з посади заступника начальника відділу підготовки органів управління, сил цивільного захисту та населення до дій в умовах надзвичайних ситуацій на посаду заступника начальника відділу підготовки сил цивільного захисту, планування заходів з попередження надзвичайних ситуацій та страхового фонду документації зі збереженням йому 9 рангу державного службовця.

Наказом начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах з захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Запорізької обласної державної адміністрації №42 від 04.03.2008р. було введено в дію кошторис та штатний розпис на 2008 рік .

Згідно наданої відповідачем суду копії штатного розпису Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах з захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Запорізької обласної державної адміністрації на 2008 рік, начальнику відділу підготовки сил цивільного захисту, планування заходів з попередження надзвичайних ситуацій та страхового фонду документації встановлено посадовий оклад у розмірі 1595 грн. на місяць, заступнику начальника відповідного відділу - у розмірі 1389,00 грн.

Крім того, наказом начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах з захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Запорізької обласної державної адміністрації №61-к від 15.06.2010 ОСОБА_1, заступнику начальника відділу підготовки сил цивільного захисту, планування заходів з попередження надзвичайних ситуацій та страхового фонду документації, була надана частина чергової щорічної відпустки на 18 календарних дні з 21 червня по 09 липня 2010 року за період роботи з 06.08.2009 по 05.08.2010 з наданням матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу. Пунктом 2 зазначеного наказупередбачено, що відділу фінансового забезпечення та матеріально-технічних резервів виплату матеріальної допомоги на оздоровлення провести при наявності грошових коштів на реєстраційному рахунку.

Наказом начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах з захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Запорізької обласної державної адміністрації №2-к від 06.01.2011р. ОСОБА_1 було звільнено з посади заступника начальника відділу підготовки сил цивільного захисту, планування заходів з попередження надзвичайних ситуацій та страхового фонду документації у зв'язку з досягненням граничного віку проходження державної служби на підставі п.3 ст. 30 Закону України «Про державну службу».

Згідно довідки Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації вих. № 06-03/18 від 15.02.2013, у зв'язку з недостатністю кошторисних призначень на оплату праці, які були виділені протягом 2010 року з Державного бюджету на утримання Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах з захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Запорізької обласної державної адміністрації, матеріальна допомога на оздоровлення ОСОБА_1 в розмірі посадового окладу (1389,00 грн.) , відповідно до наказу начальника Управління від 15.06.2010 №61-к «Про надання відпустки ОСОБА_1» не надавалася.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково з огляду на наступне.

Часиною 7 статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 передбачено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» N 268 від 09.03.2006 (далі - Постанова №268) затверджено схеми посадових окладів зокрема керівних працівників, спеціалістів і службовців місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів (п.1 Постанови №268) .

Згідно п.п. «б» п. 2 Постанови №268, керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надано право установлювати заступникам керівників, заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, посадові оклади на 3-7 відсотків нижче передбаченого схемою посадового окладу відповідного керівника.

Схемою посадових окладів керівних працівників і спеціалістів управлінь, відділів та інших структурних підрозділів обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінь, відділів та інших територіальних органів центральних органів виконавчої влади та урядових органів державного управління в областях, м. Києві та Севастополі (Додаток № 24 до Постанови №268) передбачений місячний посадовий оклад начальника відділу самостійного управління для відповідної групи області (Запорізька область - поза групою, згідно Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р N 614) у розмірі 990-1100 грн., а з 01.02.2008р. з урахуванням підвищення посадових окладів на 45% згідно Постанови Кабінету міністрів України №34 від 06.02.2008, посадовий оклад начальника відділу згідно схеми посадового окладу складав 1435-1595 грн.

Таким чином, встановлений заступнику начальника відділу підготовки органів управління, сил цивільного захисту та населення до дій в умовах надзвичайних ситуацій оклад у розмірі 951 грн. є нижчим на 4% нижнього показника (990 грн.) схеми посадового окладу відповідного керівника - начальника відділу, а з 01.02.2008р. встановлений заступнику начальника відділу оклад у розмірі 1389 грн. є нижчим на 3,3% нижнього показника (1435 грн.) схеми посадового окладу відповідного керівника - начальника відділу, що в свою чергу узгоджується з приписами п.п. «б» п. 2 Постанови №268.

Слід зазначити, що Управління зверталося з приводу роз'яснення з зазначеного питання до Міністерства праці та соціальної політики України (лист вих. №14-01/0282 від 12.07.2010р.) на що було отримано відповідь вих. № 673/13ґ84-10 від 20.07.2010 згідно якої посадовий оклад заступника начальника відділу у складі самостійного управління установлюється на 3-7% нижче передбаченого схемою посадового окладу начальника відділу у складі самостійного управління - 1436-1595 грн. і конкретний розмір його визначається у межах 1335-1547 грн.

Таким чином, позивач помилково дійшов висновку про необхідність встановлення йому посадового окладу у розмірі не нижче, ніж на 3-7% від посадового окладу начальника відділу, встановленого штатним розписом у відповідному управлінні, оскільки Постановою №286 передбачено встановлення заступникам керівників посадових окладів у розмірі на 3-7% нижче передбаченого схемою посадового окладу відповідного керівника. В свою чергу схема посадового окладу не містить конкретно визначеного розміру посадового окладу, а встановлює граничні нижчий та вищий розміри можливого для відповідної посади розміру посадового окладу. Тож позовні вимоги в частині визнання нечинними та скасування наказів відповідача №103 від 27.06.2007«Про введення в дію змін до штатного розпису на 2007 рік» і №42 від 04.03.2008 «Про введення в дію кошторису до штатного розпису на 2008 рік» в частині встановлення і виплати позивачеві посадового окладу, а також позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача шкоди у вигляді не донарахованої і не виплаченої позивачеві частини посадового окладу в сумі 5068,00 грн. задоволенню не підлягають.

Разом з тим, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача невиплаченої матеріальної допомоги до щорічної відпустки підлягають задоволенню, але з огляду на вищенаведені висновки суду у розмірі встановленого позивачеві на той час посадового окладу - 1389 грн., з огляду на наступне.

Згідно ч. 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» N 3723-XII від 16.12.1993, державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Відповідно до ст. 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

З огляду на вищенаведені норми Закону вбачається, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу до щорічної відпустки є обов'язковою виплатою, яка підлягає нарахуванню та виплаті державному службовцю. З огляду на те, що виплата такої допомоги ОСОБА_3 була передбачена наказом начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах з захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Запорізької обласної державної адміністрації №61-к від 15.06.2010, однак згідно наданої позивачем суду довідки до цього часу не є виплаченою, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню, але у розмірі встановленого позивачу окладу 1389 грн., а не 1515 грн., як про це просить позивач.

Посилання відповідача на недостатність кошторисних призначень на оплату праці не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки згідно ч. 9 ст. 33 Закону «Про державну службу», скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення посадових окладів, надбавок до них та фінансування інших, передбачених цим Законом, гарантій, пільг і компенсацій.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 71, 159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації про визнання нечинними і скасування наказів, стягнення коштів задовольнити частково.

Стягнути з Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 суму заборгованості з виплати допомоги для оздоровлення у розмірі 1389 гривень 00 копійок.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 16 гривень 10 копійок судового збору.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова буде складена в повному обсязі у строк, визначений ч. 3 ст. 160 КАС України.

Суддя Н.В. Стрельнікова