ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 лютого 2013 р. (11:30)
Справа №2а-15575/10/0170/9
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Гаманка Є.О., при секретарі Сироватському М.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест Плюс"
до Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим; Управління Державної казначейської служби України у м. Ялті АР Крим
про стягнення з Державного бюджету України 324912,00 грн.
Сторони явку представників не забезпечили.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвест Плюс" (далі позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом про визнання противоправними та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ у м. Ялта №0000842301/0 від 08.04.10 р. та №0000842301/1 від 20.04.10р. у повному обсязі; про визнання неправомірними дій ДПІ у м. Ялта по зазначенню в акті позапланової виїзної перевірки №940/23-4/32362095 від 24.03.10р. порушень з боку ТОВ "Інвест-Плюс", що призвели до зменшення суми бюджетного відшкодування за січень 2010 р. на 326044 грн., заниження суми бюджетного відшкодування у розмірі 5168,60 грн. за період липень, вересень, листопад 2009 р., завищення від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту за грудень 2009 р. на 248015 грн., завищення залишку від'ємного значення строки 26 Декларації з ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду; про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в АР Крим бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість за січень 2010 року у розмірі 326044,00 грн. та про стягнення з Державного бюджету України судових витрат по сплаті судового збору у розмірі 1700,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АРК про роз'єднання справ від 02.12.2010р., було роз'єднано позовні вимоги ТОВ "Інвест Плюс" до Державної податкової інспекції в м. Ялта АРК, Головного управління Державного казначейства України в АР Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень та про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість у сумі 326044,00грн. Виділено позовні вимоги ТОВ "Інвест Плюс" до Державної податкової інспекції в м. Ялта АРК, Головного управління Державного казначейства України в АР Крим про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в АР Крим бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість за січень 2010 року у розмірі 326044,00 грн. та про стягнення з Державного бюджету України судових витрат по сплаті судового збору у розмірі 1700,00 грн. в окреме провадження.
Справі за позовом ТОВ "Інвест Плюс" до Державної податкової інспекції в м. Ялта АРК, Головного управління Державного казначейства України в АР Крим про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в АР Крим бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість за січень 2010 року у розмірі 326044,00 грн. та про стягнення з Державного бюджету України судових витрат по сплаті судового збору у розмірі 1700,00 грн. привласнено №2а-15575/10/8/0170.
Ухвалою суду від 02.12.10р. зупинено провадження у справі №2а-15575/10/8/0170 до набрання законної сили судовим рішенням по справі №2а-13694/10/8/0170, яка знаходиться в провадженні судді Окружного адміністративного суду АР Крим Кушнової А.О.
У зв'язку із відпусткою судді Кушнової А.О., відповідно до розпорядження щодо призначення повторного автоматичного розподілу справ між суддями у справі № 15575/10/8/0170, розгляд справи призначено судді Гаманку Є.О.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АРК від 04.04.2011р. справу № 15575/10/8/0170 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест Плюс" до Державної податкової інспекції в м. Ялта АРК; Головного управління Державного казначейства України в АРК про стягнення з Державного бюджету України 326044,00 грн., прийнято до провадження судді Окружного адміністративного суду АР Крим Гаманка Є.О.
Ухвалою суду від 17.01.2013р. поновлено провадження у справі та судове засідання призначено на 29.01.2013р.
Ухвалою суду від 29.01.2013р. замінено первісного відповідача - Головне управління Державного казначейства України в АРК на Управління Державної казначейської служби України у м. Ялті АР Крим.
У запереченнях на позов, що надані у судове засідання 26.02.2013р., відповідач1 просить суд у задоволенні позову відмовити посилаючись на те, що сума заявлена позивачем до бюджетного відшкодування може бути відшкодована лише у разі підтвердження находження податку до бюджету України.
У судове засідання, що відбулося 28.02.13р., позивач явку представника не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду надійшло клопотання від позивача у якому він просить суд позовні вимоги в частині стягнення 1132,00грн. залишили без розгляду, а справу розглянути у відсутність його представника.
Відповідачі явку представників у судове засідання не забезпечили, про день, час та місце його проведення повідомлені належним чином.
Ухвалою суду від 28.02.2013р. позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест Плюс" до Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим; Управління Державної казначейської служби України у м. Ялті АР Крим про стягнення з Державного бюджету України 326044,00 грн., у частині позовних вимог про стягнення 1132,00грн., залишено без розгляду.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачами доказів неможливості участі їх представників у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представників відповідачів, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів у відсутності представників сторін.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвест Плюс" є юридичною особою, державну реєстрацію якої проведено Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради 25.03.2003 року, ідентифікаційний код 32362095.
Позивач знаходиться на податковому обліку в ДПІ в м. Ялті, зареєстрований у якості платника податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер 323620901121.
Судом встановлено, що позивачем подано до податкового органу декларацію з податку на додану вартість за грудень 2009р. (№9584 від 18.02.2010р.), в якій в рядку 25.1 “сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку” і в рядку 3 “сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню” додатку 3 до податкової декларації “розрахунок суми бюджетного відшкодування” зазначено 318232,00 грн. Також, платник податку направив податковому органу заяву про повернення суми бюджетного відшкодування на вказану суму.
Посадовими особами ДПІ в м. Ялта проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок підприємства за січень 2010р., за наслідками перевірки складено акт від 24.03.2010р. №940/23-4/32362095, згідно висновків якого:
- на порушення п. 1.4 ст. 1, п.п. 7.2.1, п.п. 7.2.6 п. 7.2, п.п. 7.4.1, 7.4.4 п. 7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 “Про податок на додану вартість” завищено від’ємне значення різниці між сумою податкових зобов’язань та податкового кредиту за грудень 2010р. на 248015,00 грн.;
- на порушення п.п. 7.7.1, п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” занижено суму бюджетного відшкодування у розмірі 5168,60 грн., в тому числі по періодах: у липні 2009р. на 54,17 грн.; у вересні 2009р. на 2418,07 грн.; у листопаді 2009р. на 2696,36 грн.
- на порушення п.п. 7.7.1, п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” сума, яка заявлена до бюджетного відшкодування за січень 2010р. завищена на 326044,00 грн.
- на порушення п.п. 7.2.1, 7.2.3, 7.2.6 п. 7.2, п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” залишок від’ємного значення строки 26, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в декларації ПДВ за січень 2010р. завищений на 9977,00 грн.
На підставі цього акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від №0000842301/0 від 08.04.2010р. про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 326044,00 грн. за податковою декларацією січень 2010р.
Позивач не погодився із цим рішенням, оскаржив його в порядку адміністративного оскарження, відповідно до ст. 5 Закону №2181. За наслідками розгляду скарги платника податків відповідачем прийнято рішення від 20.04.2010р. вих. №8044/10/25, яким скаргу позивача залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення від 08.04.2010р. вих. №0000842301/0 – без змін.
Не погодившись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю “Інвест Плюс” звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим про з позовом про визнання його протиправним та скасування.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.12.2011 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест Плюс" до Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,- задоволено.
Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим №0000842301/0 від 08.04.2010р. та №0000842301/1 від 20.04.2010р., в частині зменшення Товариству з обмеженою відповідальністю “Інвест Плюс” (ідентифікаційний код 32362095) суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 324912,00 грн.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Інвест Плюс” судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмежено відповідальністю “Інвест Плюс” (АРК, Бахчисарайський район, с. Виліне, пров. Вигоний,13, рахунки невідомі, ЄДРПОУ 32362095) вартість проведеної у справі судової економічної експертизі у розмірі 4 981,00грн.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.06.2012р., апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.12.11 по справі № 2а-13694/10/0170/9 залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.12.11р. по справі № 2а-13694/10/0170/9 залишено без змін.
Ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Під час розгляду адміністративної справи № 2а-13694/10/0170/9 судом встановлено, що документами первинного бухгалтерського обліку ТОВ “Інвест Плюс” висновки про завищення суми бюджетного відшкодування за січень 2010р. на 326044,00 грн. підтверджуються частково – в сумі 1132,00 грн., та не підтверджуються в сумі 324912,00 грн. Експертизою встановлено, що завищення залишку від'ємного значення рядку 26 декларації за січень 2010р. складає лише 1132,00 грн. – за рахунок зменшення показника рядка 25 декларації за січень 2010р.
Відповідно до п.п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України, джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачами у справах розглядуваної категорії виступають податковий орган та орган державного казначейства. При цьому позивач не зобов'язаний зазначати зміст позовних вимог окремо щодо кожного з них, оскільки з урахуванням положень ст. 200 Податкового Кодексу України та Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011р. №39, податковий орган та орган державного казначейства діють як органи державної влади, як представники одного відповідача - держави, через які держава набуває і здійснює свої права та обов'язки. При цьому попереднє адміністративне або судове оскарження дій або бездіяльності органів державної податкової служби щодо надання висновку про суми ПДВ, належні до відшкодування, не є необхідною передумовою для безпосереднього звернення платника податку з позовом про стягнення відповідної суми з Державного бюджету України.
Разом із тим, враховуючи, що висновок податкового органу із зазначенням суми бюджетного відшкодування є підставою для проведення відшкодування сум податку на додану вартість з державного бюджету, ненадання такого висновку саме по собі також є порушенням права платника податку на бюджетне відшкодування.
Отже, учасниками адміністративного процесу у справах про стягнення бюджетної заборгованості є суб'єкти господарювання, органи державної податкової служби та територіальні органи державного казначейства. Способом захисту порушеного права у випадку невідшкодування платнику податку бюджетної заборгованості з податку на додану вартість є стягнення бюджетної заборгованості з цього податку.
Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (частина 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України).
З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги факти, встановлені під час розгляду справи № 2а-13694/10/0170/9, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2010 року належить задовольнити у повному обсязі в розмірі 324912,00 грн.
У судовому засіданні, яке відбулось 28.02.2013 р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 04.03.2013 р.
Керуючись ст.ст. 94,160-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного бюджету України (код ЄДРПОУ 38027563, рахунок №31110030700039, відкритий за кодом класифікації доходів бюджету 14010200 в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, м.Сімферополь, код банку 824026) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Інвест Плюс” (98434, АР Крим, Бахчисарайський район, с. Віліне, пров. Вигоний, 13, код ЄДРПОУ 32362095) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2010 року в розмірі 324912,00 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання із рахунку коштів, призначених на утримання Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим ДПС на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Інвест Плюс” (98434, АР Крим, Бахчисарайський район, с. Віліне, пров. Вигоний, 13, код ЄДРПОУ 32362095) 1700,00 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Гаманко Є.О.