ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 березня 2013 р. Справа № 903/204/13-г
за позовом Прокурора Турійського району Волинської області в інтересах держави в особі Турійської районної державної адміністрації
до відповідача: Приватного підприємства "Ространс", м. Луцьк
про зобов'язання привести у придатний для використання стан земельну ділянку площею 2 954кв.м. у прибережній захисній смузі озера "Пісочне" на території Озерянської сільської ради Турійського району шляхом знесення незаконно встановленої споруди площею 20кв.м..
Суддя Черняк Л.О.
При секретарі судового засідання Хомич О.В.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача: н/з
Від відповідача: Самборська О.В.. - представник (довіреність №04 від 18.03.2013р.)
у судовому засіданні взяв участь: начальник управління представництва та захисту інтересів громадян та держави в суді прокуратури Волинської області Манзій П.П.. (посвідчення НОМЕР_1).
Оскільки прокурор та представник відповідача не заявили клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу, то протокол судового засідання ведеться з дотриманням вимог ст. 81 - 1 ГПК України без забезпечення повного фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст.ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.
Суть спору: прокурор Турійського району Волинської області звернувся з позовною заявою в інтересах держави в особі Турійської районної державної адміністрації, в якій просить суд зобов'язати Приватне підприємство «Ространс» (далі - ПП або підприємство) привести у придатний для використання стан земельну ділянку у прибережній захисній смузі озера «Пісочне» шляхом знесення незаконно встановленої споруди.
На обґрунтування позовних вимог прокурор та позивач посилаються на те, що 28.09.2012р. державним інспектором інспекції сільського господарства у Волинській області проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства ПП «Ространс» на землях водного фонду (прибережна захисна смуга озера «Пісочне») на території Озерянської сільської ради. В ході проведення якої встановлено, що у ПП «Ространс» на землях рекреаційного призначення розміщена база відпочинку. Земельна ділянка під базою знаходиться в приватній власності. Крім того, на підставі розпорядження Турійської РДА від 16.05.2005р. Р№109 між Турійською РДА та ПП «Ространс» 14.06.2005р. укладений договір оренди земельної ділянки площею 2 954кв.м., що межує з водним плесом озера, терміном на 20 років.
Згідно п.3 даного договору, на момент його укладення на даній земельній ділянці будь-яких об'єктів нерухомого майна, а також інших об'єктів інфраструктури не перебувало.
05.03.2012р. за клопотанням вищевказаного підприємства та у відповідності до розпорядження Турійської РДА №71 вказаний договір було розірвано.
Вказує, що на даний час на вказаній земельній ділянці, на відстані 20кв.м., яка побудована орендарем та використовувалась як лазня, що є порушенням вимог п.4 ч.2 ст. 89 Водного кодексу України та свідчить про порушення ПП «Ространс» строків повернення земельної ділянки, невиконання обов'язків щодо приведення її у стан придатний для використання за призначенням, про що державним інспектором сільського господарства були складені акт та протокол №000536 у відповідності до ст..54 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також виданий припис №000566 з вимогою до 29 жовтня усунути виявлені порушення.
За згодою довіреної особи ПП «Ространс» Самборської О.В. (яка підписувала документи, довіреність №2 від 05.04.2012р.) в день складання протоколу була винесена постанова №005 про накладення адмінстягнення у вигляді штрафу в сумі 272 грн., який сплачений 02.10.2012р., що свідчить про визнання вищезазначених фактів керівництвом ПП «Ространс».
У зв'язку з тим, що в установлений термін відповіді отримано не було, 01.11.2012р. проведена повторна перевірка, в ході якої встановлено, що вимоги припису не виконані, про що складені акт та протокол №000692 у відповідності до статті 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, виданий повторний припис №000570 з вимогою до 02.12.2012р. усунути виявлені порушення. Відповідно до статті 188-58 КУпАП постановою від 14.11.2012р. на гр.. ОСОБА_3 накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 459 грн.
Крім цього, Турійською РДА на адресу ПП «Ространс» надсилалися претензійні вимоги щодо необхідності усунення вказаних вище порушень, які залишились без реагування.
На підставі ст. 61 ЗК України, ст.89 ВК України, ст.25 Закону України «Про оренду землі» просить зобов'язати відповідача привести у придатний для використання стан земельну ділянку площею 2 954кв.м. у прибережній захисній смузі озера "Пісочне" на території Озерянської сільської ради Турійського району шляхом знесення незаконно встановленої споруди площею 20кв.м..
До початку розгляду справи в судовому засіданні від позивача (Турійської районної державної адміністрації) поштою надійшло клопотання №0745/31/2-13 від 13.03.2013р., в якому позивач просить суд задовольнити позовні вимоги, а також повідомляє про неможливість участі компетентного представника в судовому засіданні та просить суд розглядати справу за його відсутності.
В судовому засіданні прокурор подав заяву №20/4-287 від 12.03.2013р. про уточнення позовних вимог, в якій уточнив площі земельної ділянки та незаконно встановленої споруди та просить зобов'язати ПП «Ространс» привести у придатний для використання стан земельну ділянку площею 2 954кв.м. у прибережній захисній смузі озера «Пісочне» на території Озерянської сільської ради Турійського району шляхом знесення незаконно встановленої споруди площею 20кв.м.
Суд приймає дане уточнення та розглядає спір стосовно уточнених позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову не заперечує, існування незаконно встановленої споруди площею 20кв.м. на земельній ділянці площею 2 954кв.м у прибережній захисній смузі озера «Пісочне» на території Озерянської сільської ради Турійського району визнає, пояснюючи те, що через складні погодні умови демонтаж даної споруди був неможливим.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, господарський суд
в с т а н о в и в:
14 червня 2005р. між Турійською районною державною адміністрацією (далі - Турійська РДА або райдержадміністрація) та Приватним підприємством «Ространс» (далі -ПП «Ространс» або підприємство), на підставі розпорядження Турійської районної державної адміністрації від 16.05.2005р. за Р№109, укладений договір оренди земельної ділянки площею 2 954кв.м.
Згідно п.п. 1, 3, 12, 17 земельна ділянка надавалася в оренду для обслуговування бази відпочинку із земель запасу, яка знаходиться біля озера «Пісочне» села Пересіка, на території Озерянської сільської ради Турійського району Волинської області. Об'єкти нерухомого майна, а також інші об'єкти інфраструктури на момент передачі в оренду даної земельної ділянки на ній відсутні. Земельна ділянка передавалася в оренду для обслуговування існуючої бази відпочинку, за умови збереження вільного доступу до озера «Пісочне» всіх відпочиваючих для купання та забору води. Після припинення дії договору оренди орендар (відповідач) повинен повернути орендодавцеві (позивачу) земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Згідно п.32 даного договору розірвання останнього можливе за взаємною згодою сторін. (а.с. 30-32).
05.03.2012р. за клопотанням ПП «Ространс» та у відповідності до розпорядження Турійської РДА №71 вказаний договір було розірвано (а.с. 12).
28.09.2012р. на виконання п.8 протокольного доручення за підсумками наради під головуванням Міністра аграрної політики та продовольства України з керівниками територіальних органів Державної інспекції сільського господарства України від 30.05.2012р., п.9 постанови міжвідомчої наради генеральної прокуратури України від 02.09.2011р. та керуючись вимогою Державної інспекції сільського господарства у Волинській області від 21.06.2012р., державним інспектором інспекції сільського господарства у Волинській області проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства ПП «Ространс» на землях водного фонду (прибережна захисна смуга озера «Пісочне») на території Озерянської сільської ради.
За результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 28.09.2012р., яким встановлено що в районі озера «Пісочне» у ПП «Ространс» на землях рекреаційного призначення розміщена база відпочинку. Земельна ділянка під базою знаходиться в приватній власності. Виявлено, що на даній земельній ділянці досі розміщена дерев'яна споруда, зведена в свій час орендарем (відповідачем), а також знаходилися залишки огорожі. Це свідчило про порушення ПП «Ространс» строків повернення земельної ділянки, та невиконання обов'язків щодо приведення її у стан придатний для використання за призначенням, а це є порушенням вимог земельного законодавства.
Про дане порушення були складені акт та протокол у відповідності до статті 54 КУпАП та виданий припис з вимогою в термін до 29.10.2012р. усунути виявлені порушення вимог земельного законодавства.(а.с.12, 16).
У зв'язку з тим, що в установлений термін відповіді не отримано, 01.11.2012р. проведена повторна перевірка, за результатами якої складено акт від 01.11.2012р., яким встановлено, що вимоги припису від 28.09.2012р. не виконані про що були складені даний акт, протокол №000692 у відповідності до ст.. 188 КУпАП, виданий повторний припис №000570 з вимогою до 02.12.2012р. усунути виявлені порушення. Відповідно до ст.. 188-5 КУпАП постановою 011 від 14.11.2012р. (а.с. 19) на директора ПП «Ространс» ОСОБА_3 накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 459 гривень. (а.с.13, 14, 18).
Втретє перевірка проводилась 05.12.2012р., в результаті чого складений акт, яким встановлено, що порушення відповідачем не усунені. (а.с.15).
Листом №85 від 03.10.2012р. на адресу Державної інспекції сільського господарства у Волинській області від ПП «Ространс» надійшло платіжне доручення №406 від 02.10.2012р. про сплату адміністративного штрафу згідно постанови про накладення адміністративного стягнення №005 від 28.12.2012р. (а.с.25).
27.12.2012р. Турійською РДА на адресу відповідача направлявся лист - вимога №3758/24/2-12 про усунення порушень вимог земельного законодавства, у відповідь на що, листом від 11.01.2013р. вих..№01 відповідач пояснив, що виконання вимоги у встановлений строк до 10.01.2013р. не можливе, оскільки сам лист отриманий лише 09.01.2013р., а також те, що проводити роботи з демонтажу деревяної споруди та огорожі є фізично неможливим по тій причині, що земельна ділянка знаходиться в лісі, де відсутнє дорожнє покриття, що унеможливлює доїзд до неї внаслідок снігових заметів (а.с. 22, 23).
Згідно ч.2 ст. 148 ГК України правовий режим використання окремих видів природних ресурсів (землі, вод, лісів, надр, атмосферного повітря, тваринного світу) встановлюється законами.
У відповідності з ч.1.абз. 1 ст. 153 ГК України суб'єкт господарювання, здійснюючи господарську діяльність, зобов'язаний використовувати природні ресурси відповідно до цільового призначення, визначеного при їх наданні (придбанні) для використання у господарській діяльності.
Згідно ч.1., ч.2. п. «в» ст..60 ЗК України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги; прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) для великих річок, водосховищ на них та озер шириною 100 метрів.
Відповдно до ч.1, ч.2 п «г», ч.3 ст. 61 ЗК України та ч.1, ч2 п.4, ч.3 ст. 89 ВК України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності; у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів; об'єкти, що знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватися, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.
Згідно п.15 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 року № 486 затверджено Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них. Згідно з Порядком: прибережні захисні смуги у межах водоохоронної зони можуть використовуватись для провадження господарської діяльності за умови обовязкового виконання вимог, передбачених статтями 89 та 90 Водного кодексу України (п. 12); контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму використання територій здійснюється місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами рад, органами Мінекоресурсів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.1996 року № 502 затверджено Порядок користування землями водного фонду. Згідно п. 8 з цього Порядку, користування землями прибережних захисних смуг уздовж річок, навколо водойм і на островах здійснюється у режимі обмеженої господарської діяльності. На зазначених землях забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.
Згідно ч.1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Судом, відповідно до ст. 22 ГПК України, було запропоновано сторонам подати докази в обґрунтування позову і заперечень проти нього, брати участь в засіданнях суду, вони своїми правами скористались на свій розсуд, подали всі наявні у них докази і на їх підставі судом прийнято рішення у справі.
Відповідно до ст.ст. 33 ч. 1, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини справи повинні підтверджуватись лише належними і допустимими доказами.
За змістом названої ст. 34 ГПК України, допустимим можна визнавати лише докази, перелічені у ст. 32 цього Кодексу, отримані з додержанням встановленого порядку збирання, закріплення і дослідження. Обставини справи, які за законодавством мають бути підтверджені певними засобами доказування повинні бути підтверджені саме цими засобами доказування.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи все вищевикладене, суд прийшов до висновку, що порушення ПП «Ространс» земельного законодавства наявне, відповідач вину у його вчиненні визнає, тому позовні вимоги є обґрунтованими, доказаними і такими, що підлягають до задоволення.
У зв'язку із задоволенням позову судові витрати по справі у сумі 1 147,00грн., на підставі ст. ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України, слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст.82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Приватне підприємство «Ространс» (43022, м. Луцьк, вул.. Мамсурова, 11) привести у придатний для використання стан земельну ділянку площею 2954кв.м. у прибережній захисній смузі озера «Пісочне» на території Озерянської сільської ради Турійського району шляхом знесення незаконно встановленої споруди площею 20кв.м.
3. Стягнути з Приватного підприємства «Ространс» (43022, м. Луцьк, вул.. Мамсурова, 11, код 31964715) в доход Держбюджету судовий збір в сумі 1 147,00грн. отримувач коштів - УДКСУ у м. Луцьку Волинської області., код за ЄДРПОУ- 38009628, банк отримувача - ГУДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код банку отримувача (МФО) - 803014, рахунок отримувача - 31219206783002, код класифікації доходів бюджету - 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)", призначення платежу "Судовий збір, за позовом прокурора Турійського району Волинської області в інтересах держави в особі Турійської районної державної адміністрації".
Повний текст рішення складено
21.03.13
Суддя Л. О. Черняк