Постанова № 30085857, 20.03.2013, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
20.03.2013
Номер справи
5009/3847/12
Номер документу
30085857
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

19.03.2013 р. справа №5009/3847/12

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого Москальової І.В.

Суддів Манжур В.В., Склярук О.І.

При секретарі Зоря В.І.

За участю представників сторін:

Прокурор: Русланова Г.М. за посвід. № 004307

від позивача: не з'явився

від відповідача: Кріжановська М.П, за довір. № 142/1 від 12.03.2013 р., Бічук А.А. за довір. № 142 від 12.03.2013 р.

від третьої особи: не з'явився

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Гідросила МЗТГ", м. Мелітополь, Запорізька область

на рішення господарського суду Запорізької області від 28.01.2013 р. (підписане 04.02.2013 р.) по справі № 5009/3847/12 (суддя Горохов І.С.)

за позовом Мелітопольського міжрайонного прокурора, м. Мелітополь, Запорізька область, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах - Мелітопольської міської ради, м. Мелітополь, Запорізька область

до відповідача Публічного акціонерного товариства "Гідросила МЗТГ", м. Мелітополь, Запорізька область

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Державної екологічної інспекції в Запорізькій області, м. Запоріжжя

про стягнення 91 130,62 грн. шкоди, завданої засміченням земель, -

ВСТАНОВИВ:

Мелітопольський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах - Мелітопольської міської ради звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Гідросила МЗТГ", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Державної екологічної інспекції в Запорізькій області, про стягнення 91 130,62 грн. шкоди, завданої засміченням земель.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 28.01.2013 р. (підписане 04.02.2013 р.) по справі № 5009/3847/12 (суддя Горохов І.С.) позовні вимоги задоволені. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Гідросила МЗТГ" шкоду, завдану засміченням земель в розмірі 91 130,62 грн.

ПАТ "Гідросила МЗТГ" з рішенням господарського суду не погодилось та подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду від 28.01.2013 р. та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Апеляційну скаргу мотивує тим, що рішення прийнято судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також неповно з»ясовані обставини справи. Посилається на те, що судом не були з»ясовані наступні факти: обгрунтованість участі прокурора в процесі; правомірність проведення перевірки у порядку та спосіб, що передбачена законами України; чи мало місце засмічення та докази його існування; у який спосіб та яким вимірювальним приладом встановлено розмір, нібито, засмічення та докази проведення вимірювання; який склад, нібито, будівельних відходів, їх властивості та докази, що саме них було встановлено на території відповідача; де саме на території відповідача знаходились, нібито, несанкціоновані звалища та докази, що зафіксували цей факт; до якої категорії належать землі, які, нібито, засмічені; призвело, нібито, засмічення до забруднення навколишнього природного середовища, якою забруднюючою речовиною, її назва та група небезпечності, а також інші показники, що необхідні для визначення розміру шкоди. Судом не надано оцінки наступним фактам: жодна з підстав, передбачена ч.1 ст.6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», не була повідомлена під час проведення перевірки ПАТ «Гідросила МЗТГ»; у наказі № 420 від 04.05.2011 р. зазначено ТОВ «Гідросила МЗТГ» замість ПАТ; не пред»являлось посвідчення на перевірку; у відповідача є сумнів щодо існування направлення № 397 від 04.05.2011 р. на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Гідросила МЗТГ»; факт перебування 16 та 17 травня 2011 р. оперуповноваженого СДСБЄЗ Мелітопольського МВ УМВС України в Запорізькій області суперечить нормам діючого законодавства; «обстеження території» товариства 16-17 травня 2011 р. старшим помічником Мелітопольського міжрайонного прокурора Браташ Є.А. є порушенням норм закону «Про прокуратуру».

18.03.2013 року на адресу Донецького апеляційного господарського суду надійшли доповнення до апеляційної скарги від 15.03.2013 р. № 435, де зазначено, що протокол № 000291 від 17.05.2011 р. складено на технічного директора ПАТ «Гідросила МЗТГ», що не є особою, яка вчинила порушення природоохоронного законодавства, не є посадовою особою, яка відповідає за стан охорони навколишнього природного середовища на підприємстві, та керівником товариства. Зазначив, що протокол не є доказом у справі № 5009/3847/12, адже складений за псування або забруднення, або невжиття заходів по боротьбі з бур»янами (ст.52 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Крім того, в протоколі в графі «внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства державі заподіяна шкода» держінспектор вказав про відсутність шкоди, як такої.

Прокурор в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив залишити рішення господарського суду без змін.

Представник позивача до судового засідання не з»явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Представник третьої особи надав письмовий відзив від 13.03.2013 р., яким просить залишити рішення господарського суду Запорізької області від 28.01.2013 р. без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

19.03.2013 року сторони подали клопотання про проведення судового засідання без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.

07.10.2010 року між Мелітопольською міською радою - Орендодавець (позивач у справі) та Відкритим акціонерним товариством "Гідросила МЗТГ" - Орендар, правонаступником якого є Публічне акціонерним товариством "Гідросила МЗТГ" (відповідач у справі) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого відповідно до рішення Мелітопольської міської ради №2/19 від 27.08.2010 орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку в м. Мелітополь, вул. Індустріальна, 59 для розташування проммайданчику. Площа земельної ділянки 169 635 кв. м. (а.с.912 т.1)

Відповідно до п. 28 договору, орендар зобов'язаний, зокрема, використовувати земельну ділянку відповідно з її цільовим призначенням, а також додержуватися режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, вимог екологічної безпеки землекористування, додержання норм і правил, проектних рішень, місцевих правил забудови.

Земельна ділянка прийнята орендарем за актом приймання-передачі від 26.10.2010 р. (а.с.13 т.1)

Наказом Державної екологічної інспекції в Запорізькій області від 04.05.2011 року № 420 направлено з 04.05.2011 р. по 18.05.2011 р. держінспекторів з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області на перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Гідросила МЗТГ», що знаходиться за адресою: 72316, Запорізька область, м. Мелітополь, вул.Індустріальна, 59, на підставі листа прокуратури Запорізької області №07/443-28вих-11 від 19.04.2011р. (а.с.76-78 т.2)

16-17.05.2011 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області Ільїним Ю.В. та Кучеренко Р.В. із залученням о/у СДСБЕЗ Мелітопольського МВ лейтенанта міліції Кірчева І.В., старшого помічника Мелітопольського міжрайонного прокурора Браташ Е.А., у присутності головного енергетика Василегі Р.О. згідно з наказом начальника Державної екологічної інспекції в Запорізькій області №420 від 04.05.2011 та направлення на проведення позапланової перевірки №397 від 04.05.2011р. була проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ "Гідросила МЗТГ" за адресою м. Мелітополь, вул. Індустріальна, 59, про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 16-17.05.2011. Перевіркою виявлено два несанкціонованих звалища: одне - будівельні відходи площею 7,0х5,0 м та висотою 0,15 м, та друге - макулатура площею 6,0х5,0 м, середньою висотою 0,40 м, що є засміченням земельної ділянки біля площадки для збору побутових та промислових відходів. (а.с.15 та зі зворотної сторінки т.1) Акт від 16-17.05.2011 підписаний головним енергетиком ПАТ "Гідросила МЗТГ" Василегою Р.О. та отримано головою правління ПАТ "Гідросила МЗТГ" Сидорчук І.Я..

Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області винесено припис з переліком заходів, спрямованих на усунення порушення вимог природоохоронного законодавства та недопущення їх в подальшому, який прийнято до виконання головою правління ПАТ "Гідросила МЗТГ" Сидорчук І.Я., про що свідчить його підпис. (а.с.16-17 т.1)

17.05.2011 року Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області складено протокол про адміністративне правопорушення № 000291 про те, що тех. директором ПАТ "Гідросила МЗТГ" Омельяненко Ю.В. допущено засмічення землі макулатурою та будівельними відходами, що є порушенням ст. 164 Земельного кодексу України та ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". (а.с.20-21 т.1)

Також, 17.05.2011 р. Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №000291, якою Омельяненка Ю.В. визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладеного на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн. (а.с.22-23 т.1) Протокол та постанова отримані Омельяненко Ю.В. без заперечень та зауважень, про що свідчить його підпис.

01.06.2011 року ПАТ «Гідросила МЗТГ» на адресу екологічної інспекції надіслано лист №1085, де вказано, що припис останнього виконано, звалище ліквідовано. (а.с.242 т.2)

Також, 01.06.2011 р. Державною екологічною інспекцією складено акт, в якому зазначено, що "при огляді території підприємства встановлено, що припис по акту перевірки від 16-17 травня 2011р. ліквідувати несанкціоноване звалище макулатури та будівельних відходів біля площадки для збору відходів виконаний, звалище ліквідоване". Акт підписано з боку відповідача В. о. голови правління Ковилецький В.О. без зауважень. (а.с.15 та зі зворотної сторінки т.1)

Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області на підставі Методики визначення розміру шкоду, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.2007 р. № 171 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 р. за № 4228/13689, розраховано загальний розмір шкоди, зумовленої засміченням земельних ділянок, в сумах 48 603,00 грн. та 42 527,62 грн., всього 91 130,62 грн. (а.с.18-19 т.1)

Огляд чинного законодавства та матеріалів справи свідчить про наступне.

Частиною 2 статті 164 Земельного кодексу України визначено, що порядок охорони земель встановлюється законом.

Згідно статті 56 Закону України від 19.06.2003 р. № 962-IV «Про охорону земель» юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом.

За умовами статті 35 Закону України «Про охорону земель» землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані:

- дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України;

- проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів;

- своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок;

- забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку;

- забезпечувати захист земель від забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям;

- уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Згідно ст.ст.17, 21, 33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам. Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів на території міст на інших населених пунктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров»я людини.

Суб»єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов»язані:

- не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об»єктах;

- відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров»ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України;

- виконувати інші обов»язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Згідно ч.4 ст. 69 Закону УРСР «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

За умовами п.п.3.1-3.3 пункту 3 Методики розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.97р. за №171, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 05.05.98р. за №285/2725, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення, зокрема актів перевірок.

Матеріали справи свідчать, що факт засмічення земельної ділянки встановлений третьою особою в акті перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 16-17 травня 2011 р., в якому зафіксовано, що «перевіркою виявлено два несанкціонованих звалища - будівельні відходи площею 7,0х5,0 м., висотою 0,15 м. та макулатура площею 6,0х5,0 м., середньою висотою 0,40 м.»

Колегія суддів при розгляді справи в суді апеляційної інстанції з огляду на вимоги статті 99,101 ГПК України враховує наступне:

- акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 16-17.05.2011 підписаний головним енергетиком ПАТ "Гідросила МЗТГ" Василегою Р.О. та отримано головою правління ПАТ "Гідросила МЗТГ" Сидорчук І.Я. без жодних зауважень та заперечень щодо проведення перевірки та заповнення акту, відносно виявлених звалищ (а.с.79 том 2),

- протокол та постанова про застосування адміністративної відповідальності отримані Омельяненко Ю.В. без заперечень та зауважень, про що свідчить його підпис (а.с.20-22 том 1), доказів їх оскарження та визнання недійсними матеріали справи не містять;

- письмовою заявою № 1085 від 01.06.2011 року відповідач повідомив екологічну інспекцію про те, що припис останнього виконано, звалище ліквідовано. (а.с.24 т.2), про що також складено Державною екологічною інспекцією акт перевірки від 01.06.2011р. від 16-17 травня 2011р., який підписано з боку відповідача В. о. голови правління Ковилецький В.О. без зауважень. (а.с.80 зі зворотної сторінки т.2)

- докази визнання дій посадових осіб третьої особи протиправними під час проведення перевірки у травні 2011р. в матеріалах справи відсутні згідно приписів статей 33,34,35, 101 ГПК України, ст.17 КАС України (представник відповідача в судовому засіданні апеляційної інстанції повідомив про відсутність оскарження таких дій в адміністративному порядку),

що у сукупності дає підстави вважати рішення суду про стягнення шкоди на підставі вищенаведених доказів законним та обґрунтованим, у зв'язку з чим на підставі ст.ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та з урахуванням норм Методики розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.97р. за №171, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 05.05.98р. за № 285/2725, місцевий господарський суд обґрунтовано задовольнив позовні вимоги про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Гідросила МЗТГ", м. Мелітополь, Запорізька область в дохід спеціального фонду навколишнього середовища шкоди, заподіяної засміченням земельних ділянок в розмірі 91 130,62 грн.

Ствердження в апеляційній скарзі про порушення порядку здійснення перевірки не можуть бути предметом розгляду в господарському суді згідно приписів статей 12,33,34,35 ГПК України, ст.17 КАС України. Як вище зазначалось, доказів оскарження дій посадових осіб третьої особи під час перевірки відповідача в адміністративному порядку матеріали справи не містять, як в матеріалах справи відсутні і докази визнання недійсним протоколу про накладення адміністративного стягнення.

В свою чергу, право прокурора на звернення до господарського суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, гарантовано статтею 37 Закону УРСР «Про охорону навколишнього природного середовища» та статтями 2, 29 ГПК України, у зв»язку з чим доводи апеляційної скарги в цій частині не приймаються до уваги.

Інші доводи скаржника в апеляційній скарзі обґрунтовано не прийняті до уваги судом першої інстанції враховуючи, що в акті зазначено про виявлення звалищ біля площадки для збору побутових та промислових відходів, а не на спеціально відведеній для цього території - відведених обладнаних майданчиках.

Доводи скаржника про порушення і неправильне застосування господарським судом норм законодавства при прийнятті оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акту колегія суддів не вбачає.

На підставі викладеного, керуючись ст. 99, 101, 102, п. 1 ст. 103, 105 Господарського процесуального кодексу України суд -

П О С Т А Н О В И В :

Рішення господарського суду Запорізької області від 28.01.2013 р. у справі № 5009/3847/12 залишити без змін, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Гідросила МЗТГ", м. Мелітополь, Запорізька область - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Головуючий І.В. Москальова

Судді В.В. Манжур

О.І. Склярук

Надруковано 10 примір.:

4- сторонам по справі,

1 - трет.особі,

2 - прокур.,

1 - у справу,

1 - господарському суду,

1-апеляц. господ. суду