Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2013 р. Справа №805/1780/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год.05 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Спасової Н.В.
при секретарі Симоновій Ю.Ю.
за участю:
представника позивача Платонової Я.В.
відповідача- не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 8400 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області звернувся до суду з зазначеним позовом. В обґрунтування позовних вимог вказав, що 29 листопада 2012 року рішенням Регіонального управління Департаменту CAT ДПС України у Донецькій області № 050389-4423-21-347 до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, на підставі абзаців 13, 14 та 10 ст. 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 5000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за ціною, нижчою від встановленої мінімальної ціни, в розмірі 1000 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальної ціни та в розмірі 3400 грн. за нерозміщення наочної інформації, передбаченої ст.15-2 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР. Зазначене рішення про застосування фінансових санкцій було отримано відповідачем 25.12.2012 року, не оскаржувалося і є чинним.
Згідно інформації Торезької ОДПІ, за рішенням управління відповідачем сплачено та зараховано до бюджету 1000 грн. Сума штрафних санкцій у розмірі 8400,00грн. залишається не сплаченою, в зв'язку з чим позивач, посилаючись на ч. 5 ст.17 Закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» просить її стягнути з відповідача до Державного бюджету України у судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала, надала пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві, просила про задоволення позову.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, причини неявки суду не повідомив, заперечень чи клопотань до суду не надав.
З урахуванням положень ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Донецькій області, є суб'єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Основні завдання та функції Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Донецькій області визначені пунктах 5, 6 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Донецькій області.
Відповідно до п.6.17 зазначеного положення Департаменту надано право звертатися до суду з позовами, в тому числі про стягнення із суб'єктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Відповідач у справі ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця НОМЕР_2 зареєстрована як фізична особа - підприємець 19.05.2005 року виконавчим комітетом Сніжнянськоїї міської ради Донецької області.
15 листопада 2012 року Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Донецькій області проведено перевірку суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1, господарська одиниця - закусочна.
За результатами проведеної перевірки позивачем складено акт від 15.11.2012р. № 439/02/ НОМЕР_1 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (далі по тексту -Акт перевірки).
Актом перевірки встановленні наступні порушення:
- вимог ст.11-1, ч.13 ст.18 Закону України «Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» а саме: продаж тютюнових виробів за ціною, вищою від максимальної роздрібної ціни, встановленої виробником таких тютюнових виробів.
- вимог Постанови КМУ від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово- відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», а саме: роздрібна торгівля алкогольними напоями за ціною, нижчою від встановленої мінімальної роздрібної ціни на алкогольні напої.
- вимог статті 15-2 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР, а саме: в закладі відсутня наочна інформація про заборону куріння, яка складається з графічного знаку про заборону куріння та тексту такого змісту «Куріння заборонено!», також відсутня інформація про місце де куріння дозволено, яка складається з відповідного знаку та тексту такого змісту «Місце для куріння. Куріння шкодить вашому здоров'ю».
На підставі акту фактичної перевірки від 15.11.2012р. № 439/02/НОМЕР_1 позивачем 29.11.2012 року винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 050389-4423-21-347, яким до відповідача застосовано штраф у загальній сумі 9400,00 грн., у тому числи:
-за продаж тютюнових виробів за ціною, вищою від максимальної роздрібної ціни, встановленої виробником таких тютюнових виробів - 1000,00грн.;
-за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за ціною, нижчою від встановленої мінімальної роздрібної ціни на алкогольні напої- 5000,00грн;
-за нерозміщення наочної інформації, передбаченої ст. 15-2 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР - 3400,00грн.
Зазначене рішення про застосування фінансових санкцій відповідач отримав 25.12.2012 року. Доказів його оскарження чи скасування суду не надано.
Визначені вказаним рішенням фінансові санкції відповідачем сплачені частково, а саме у розмірі 1000,00грн. Отже, на день розгляду справи залишається не сплаченим штраф у розмірі 8400,00грн.
Відповідно до п.5 «Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ратифікованим виноградним, спиртом етиловим ратифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України регулюються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"
Відповідно до статті 15-2 Закону України від 19.12.1995, № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" власник або уповноважені ним особи чи орендарі відповідних споруд, окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів.
У місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак із текстом такого змісту: "Місце для куріння" та інформація про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів, із текстом такого змісту: "Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".
У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".
Згідно з абз. 10 частини другої статті 17 Закону України від 19.12.1995, № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 15-2 цього Закону, - 3400,00 гривень.
Постановою Кабінету Міністрів від 30 жовтня 2008 року №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», у редакції, станом на 06.08.2011року, було встановлено мінімальну роздрібну ціну при продажі вина у скляній тарі місткістю 0,7 л. - 18,00 грн., при продажу горілки та горілчаних виробів, місткістю 1 л.- 52,20 грн.
Згідно з абзацами 13 та 14 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог цього Закону та Постанови Кабінету Міністрів від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» із змінами:
- оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень;
- роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.
Таким чином, позивач обґрунтовано, у межах наданих йому повноважень, встановив порушення відповідачем Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та застосував відповідні штрафні санкції у загальному розмірі 9400,00грн.
Згідно ч.5 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій зазначеної статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Оскільки судом встановлено, що відповідачем штрафні санкції, накладенні рішенням № 050389-4423-21-347 від 29.11.2012 року сплачені не в повному обсязі, то з відповідача на росить Державного бюджету України підлягає стягненню сума у розмірі 8400,00грн. Отже, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись вимогами Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 8400 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1, фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 8400 (вісім тисяч чотириста) грн. 00 (нуль) коп. до Державного бюджету України ( код платежу 21081100, код 38024012, МФО 834016 (код виду сплати 135), ГУДКСУ у Донецькій області, р/р 31113106700078).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова складена та підписана у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 12 березня 2013 року, в присутності представника позивача. Повний текст постанови виготовлений 18 березня 2013 року.
Суддя Спасова Н.В.