ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
19 лютого 2013 року (14 год. 30 хв.) Справа № 0870/7851/12 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Прудивуса О.В.,
при секретарі судового засідання Лисяк Н.В.,
за участю:
представника позивача: Івлєвої О.Ф., дов. № 033/06 від 24.01.2013;
представників відповідача: Краснікова О.Б., дов. № 14491 від 12.09.2012;
Никифорова І.С., дов. № 21071 від 27.11.2012,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: товариства з обмеженою відповідальністю «Товари народного вжитку»
до: Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби
про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення.
14.08.2012 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Товари народного вжитку» (далі - позивач) до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби (далі - відповідач) у якому, з урахуванням уточнень, позивач просить визнати протиправним нарахування штрафу за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб за березень 2012 року в сумі 35 271,86 грн., скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.06.2012 № 0001561702 частково, на суму 35 271,86 грн. та стягнути з відповідача судові витрати.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.
Відповідачем проведено планову документальну виїзну перевірку за період з 01.01.2011 по 31.03.2012. Як вбачається із розрахунку податкових зобов'язань та штрафних санкцій по податку з доходів фізичних осіб, позивачу були нараховані штрафні санкції з податку з доходів фізичних осіб за березень 2012 року у сумі 35 271,86 грн. Однак, термін сплати податку за березень 2012 року виходячи з норм ст. 24 Закону України «Про оплату праці» припадає на 07 квітня 2012 року, або у разі несвоєчасної сплати оподаткованого доходу на 31 квітня 2012 року. Виходячи з наведеного позивач вважає, що відповідачем невірно визначено суму податкового зобов'язання по повідомленню-рішенню від 27.06.2012 № 0001561702 у вигляді штрафних (фінансових) санкцій на суму 160 479,77 грн. в частині штрафних санкцій на суму 35 271,86 грн., у зв'язку з чим воно підлягає частковому скасуванню.
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 16.08.2012 було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання.
17.10.2012 до суду надійшли заперечення відповідача на заяву про уточнення позовних вимог, у яких ним зазначено, що податкове повідомлення-рішення прийнято правомірно, а сума несвоєчасно сплаченого податку за березень 2012 року в розрахунку податкового зобов'язання та штрафних санкцій по податку з доходів фізичних осіб (додаток до повідомлення-рішення № 0001561702 від 27.06.2012) включає податок з заробітної плати за грудень 2011 року, січень та лютий 2012 року, а податок з заробітної плати за березень 2012 року до розрахунку не включено, оскільки граничний термін сплати таких зобов'язань виходить за межі перевіряємого періоду (квітень 2012 року).
Ухвалою суду від 19.02.2013 закінчено підготовче провадження, та за письмовою згодою представників сторін справу призначено до судового розгляду у той же день (19.02.2013).
У судовому засіданні 19.02.2013 представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених в уточненій позовній заяві, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив у повному обсязі з підстав, викладених у запереченнях.
В судовому засіданні 19.02.2013 судом було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача і відповідача та дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
26.06.2012 відповідачем проведено планову документальну виїзну перевірку позивача з питань дотримання ним вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 31.03.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 по 31.03.2012 (далі - перевірка). За результатами перевірки відповідачем складено Акт № 411/22/25482098 від 26.06.2012 «Про результати планової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства» (далі - Акт перевірки), копія витягу з якого міститься у матеріалах справи (а.с. 7-8). Під час проведення перевірки дотримання термінів сплати податку з доходів фізичних осіб за період з 01.01.2011 по 01.03.2012 встановлено несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб. Перевіркою повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01.01.2011 по 01.03.2012 встановлено порушення: пп.168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п. 168.1, п. 168.4 ст. 168 та ст. 171 Податкового кодексу України, а саме позивачем у перевіреному періоді несвоєчасно перераховано податок з доходів фізичних осіб у розмірі 702959,25 грн., в тому числі по періодах: лютий 2011 р. - 10382,69 грн., березень 2011 р. - 1120,59 грн., травень 2011 р. - 5898,72 грн., червень 2011 р. - 43642,28 грн., липень 2011 р. - 13170,95 грн., серпень 2011 р. - 50646,24 грн., вересень 2011 р. - 93250,58 грн., жовтень 2011 р. - 44470,74 грн., листопад 2011 р. - 53253,38 грн., грудень 2011 р. - 149277,88 грн., січень 2012 р. - 6856,74 грн., лютий 2012 р. - 89901,04 грн., березень 2012 р. - 141087,42 грн.
За несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету у розмірі 702959,25 грн., на суму вказаного податкового боргу нарахована пеня з розрахунку 120 % річної облікової ставки НБУ, діючий на день виникнення такого податкового боргу за кожний календарний день прострочки у його сплаті, загальна сума пені за перевіряємий період склала 3311,33 грн.
На підставі Акту перевірки відповідачем винесено Податкове повідомлення-рішення № 0001561702 від 27.06.2012 (далі - Податкове повідомлення-рішення, а.с. 9), яким позивачеві нараховано грошове зобов'язання з податку з доходу фізичних осіб у розмірі 160 479,77 грн.
З уточненої позовної заяви (а.с. 25-27) позивач просить визнати протиправним нарахування штрафу за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб за березень 2012 року у сумі 35 271,86 грн. та скасувати податкове повідомлення-рішення у відповідній частині (на суму 35 271,86 грн.). В обґрунтування своєї вимоги позивач посилається на те, що на його думку, в загальну суму штрафних санкцій відповідачем неправомірно включено штрафні санкції за березень 2012 року, оскільки термін сплати податку за березень 2012 року, виходячи з норм ст. 24 Закону України «Про оплату праці» припадає на 07.04.2012, або у разі несвоєчасної сплати оподаткованого доходу на 31.04.2012, а в свою чергу квітень 2012 року не є періодом, що перевірявся.
Оцінюючи правомірність податкового повідомлення - рішення у частині, що оскаржується, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 18 Податкового кодексу, податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Підпунктом 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу встановлено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі)
зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно з п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. Підпунктом 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
Підпунктом 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. В свою чергу статтею п. 167.1 Податкового кодексу встановлено ставку податку з доходів фізичних осіб, у розмірі 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у
зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
Відповідно до норм пп. 168.1.2-168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу, що регулюють оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом, податок сплачується (перераховується) до бюджету під
час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Якщо згідно з нормами цього розділу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню
під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну декларацію з цього податку. Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання). Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки,
встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
З матеріалів справи вбачається, що штрафна санкція за березень 2012 року у розмірі 35 271,86 грн., зазначена відповідачем у розрахунку податкових зобов'язань та штрафних санкцій по податку з доходів фізичних осіб, що є додатком до податкового повідомлення-рішення (далі - Розрахунок, а.с. 10) нарахована на підставі наступного.
Так, під час Перевірки відповідачем встановлено, що 13.03.2012, 14.03.2012 та 23.03.2012 позивачем виплачено заробітну плату за грудень 2011 року, сума податку з доходу фізичних осіб, належного до сплати складає 34 434,51 грн., граничним строком сплати якого є 30.01.2012.
23.03.2012 та 30.03.2012 позивачем виплачено заробітну плату за січень 2012 року, сума податку з доходу фізичних осіб, належного до сплати складає 1903,60 грн., граничним строком сплати якого є 02.03.2012. Частина заробітної плати за січень 2012 року та лютий 2012 року на момент проведення Перевірки позивачем не виплачена, проте граничний строк сплати податку з доходів фізичних осіб із заробітної плати за січень та лютий 2012 року, відповідно до норм пп. 168.1.5 Податкового кодексу, настав 02.03.2012 та 30.03.2012.
Зазначене підтверджується Довідкою про нарахування та перерахування до бюджету прибуткового податку з заробітної плати робітників та службовців ТОВ «Товари народного вжитку» (а.с. 57-58). Дослідивши зазначену довідку, судом встановлено, що станом на 01.03.2012 заборгованість позивача з податку з доходу фізичних осіб скала 106 307,32 грн., тому податок з доходів фізичних осіб, сплачений позивачем у березні 2012 року у розмірі 28 432,46 грн. (14.03.2012 - 267,00 грн., 15.03.2012 - 23,31 грн., 23.03.2012 - 26072,46 грн., 30.03.2012 - 2069,69 грн.) було зараховано на погашення існуючого податкового боргу. З огляду на зазначене, фактично позивачем не було сплачено податкові зобов'язання з податку з доходу фізичних осіб, що виникли у березні 2012 року на загальну суму 141087,42 грн.
Пунктом 127.1 ст. 127 Податкового кодексу встановлено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Таким чином, штрафна санкція, що оскаржується позивачем, склала 25 відсотків з суми невиплаченого податку з доходів фізичних осіб, граничний строк сплати якого настав у березні 2012 року у розмірі 141087,42 грн., а саме 35 271,86 грн.
Зазначене спростовує доводи позивача стосовно включення до податкового повідомлення-рішення штрафних санкцій за період не охоплений Перевіркою.
У судовому засіданні представником позивача зазначено, що проти фактичних обставин нарахування штрафних санкцій у податковому повідомленні рішенні він не заперечує, проте Розрахунок до податкового повідомлення-рішення є невірним, оскільки сума податку з доходів фізичних осіб, базою оподаткування якого є заробітна плата за грудень 2011 року, січень 2012 року та лютий 2012 року зазначена відповідачем у графі «березень 2012 року».
На думку суду, через недосконалість Розрахунку, наданого відповідачем до податкового повідомлення-рішення, позивачем помилково зроблено висновок стосовно зазначення у першому стовпчику таблиці - розрахунку штрафних санкцій періоду, за який позивачем виплачено заробітну плату. Проте з матеріалів справи вбачається, що у Розрахунку зазначені періоди виникнення податкових зобов'язань, за якими, відповідно, настав граничний строк сплати.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у відповідності до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що при винесенні податкового повідомлення-рішення (відповідно і його частини, що оскаржується) відповідач діяв згідно норм чинного законодавства, штрафна санкція нарахована ним правомірно, у відповідності до порушення норм податкового законодавства, допущеного позивачем.
Податкове повідомлення-рішення в частині, що оскаржується, узгоджується з вимогами чинного законодавства і прийняте відповідно до обставин, що склалися, тобто є правильним по суті, а окремі порушення встановленого порядку прийняття його, а саме недосконалість розрахунку, що є додатком до податкового повідомлення-рішення, не може бути самостійною підставою для визнання його протиправним в цілому.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Товари народного вжитку» до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Прудивус