ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2013 року 15:16Справа № 808/1523/13-а м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Богомаз Г.А. та представників
позивача: Петрової Т.М.
відповідача: Макаренка В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Запорізького національного технічного університету
до Державної екологічної інспекції у Запорізькій області
про визнання дій протиправними та скасування припису
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 05 березня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
07 лютого 2013 року Запорізький національний технічний університет (далі - позивач або ЗНТУ) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (далі - відповідач або Інспекція) в якій просить суд визнати дії відповідача при проведенні позапланової перевірки з 04.10.2012 по 05.10.2012 протиправними, а також визнати протиправним та скасувати припис Інспекції №15/05 від 08.10.2012.
Ухвалою суду від 11 лютого 2013 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду на 28 лютого 2013 року.
28 лютого 2013 року в судовому засіданні оголошено перерву до 05 березня 2013 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та додаткових поясненнях до позову.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов. Просив суд в задоволенні позову відмовити.
Фіксування судового засідання здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу - програмно-апаратного комплексу «Камертон».
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Запорізький національний технічний університет (ідентифікаційний код 02070849) є юридичною особою, місцезнаходження якої: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд.64, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №200837 та Довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №063424, які долучені до матеріалів справи.
Запорізький коледж радіоелектроніки є структурним підрозділом ЗНТУ, що підтверджується наказом Міністерства освіти і науки України від 14.09.2004 №726.
Як свідчать матеріали справи, в період з 04.10.2012 по 05.10.2012 Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Запорізьким коледжем радіоелектроніки Запорізького національного технічного університету. Підставою для проведення перевірки була вимога Запорізької міжрайонної природоохоронної прокуратури від 01.10.2012 № 11-1964 та згода Державної екологічної інспекції України від 04.10.2012 на проведення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства Запорізьким коледжем радіоелектроніки ЗНТУ щодо розміщення відходів за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 117/ вул. Яценка, 16-б. За результатами перевірки складено Акт. На підставі даного Акту державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища складено Припис №15/05 від 08.10.2012 року. Вказаним приписом позивача було зобов'язано: «Ліквідувати несанкціоноване розміщення шлаку по вул. Козачій, м.Запоріжжя, відповідно до акту обстеження засміченої земельної ділянки від 05.10.2012.
Однак, суд не погоджується з діями Інспекції щодо проведення перевірки позивача та оскаржуваним приписом №15/05 від 08.10.2012 виходячи з наступних підстав.
Державна екологічна інспекція у Запорізькій області здійснює перевірки відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності» та Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 10.09.2008 № 464, якими визначено повноваження вказаного органу на проведення перевірок, його права і обов'язки при їх проведенні.
Статтею 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності» передбачено, що під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).
Згідно направлення на проведення позапланової перевірки № 674 від 04.10.2012, державний інспектор направлений на перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Запорізького коледжу радіоелектроніки Запорізького національного технічного університету з питання розміщення відходів за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 117/вул. Яценка, 16-б. Але незважаючи на вимоги ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності», державний інспектор безпідставно зазначив в акті перевірки, як предмет перевірки, земельну ділянку по вул. Козачій, яку не зазначено в направленні.
Таким чином, предмети перевірки, вказані у направленні на проведення позапланової перевірки та Акту перевірки різняться між собою.
Отже, виходячи з вказаних обставин, у перевіряючого були відсутні документальні та законодавчо передбачені підстави для проведення перевірки по вул. Козачій в м.Запоріжжя.
Також Акт перевірки від 05.10.2012 містить різні дані щодо площі земельної ділянки по вул. Козачій. Так, Актом перевірки зафіксовано, що земельна ділянка по вул. Козачій площею 2,2 га надана рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.07.1962 Запорізькому радіотехнікуму, а на час перевірки за цією адресою зафіксовано розміщення шлаку на відкритому ґрунті площею 2414 метрів квадратних. Таким чином, Акт перевірки, складений відповідачем суперечить вимогам Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності», який передбачає, що посадові особи державного нагляду зобов'язані повно та об'єктивно здійснювати державний нагляд (контроль).
Відповідно до статті 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Акт перевірки не містить точної адреси обстежуваної земельної ділянки, в ньому не вказано місце розташування, її межі та прив'язка до місцевості. В Акті просто вказано земельна ділянка по вул. Козачій.
Згідно з абз.1 п.4.8 «Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства», затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008р. (далі - Порядок) державні інспектори зобов'язані повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний контроль у межах повноважень, передбачених законом.
Пункт 4.14 Порядку передбачає, що не допускається включення до акта перевірки інформації або висновків, які не підтверджені документально, пропозицій, а також інформації, наданої правоохоронними органами.
Однак всупереч вимогам зазначених норм, в Акті перевірки не зазначено на підставі яких документальних доказів відповідач прийшов до висновку що шлак знаходиться саме на земельній ділянці, що належить позивачеві. В той час як надані позивачем документальні відомості свідчать про інше. Зазначене підтверджується наступним.
Запорізький коледж радіоелектроніки, наказом МОНУ від 14.09.2004р. №726 припинив свою діяльність і став структурним підрозділом ЗНТУ. Відповідно до п.26 Інструкції з обліку основних засобів та інших необоротних активів бюджетних установ, затвердженої наказом Держказначейства України від 17.07.2000 №64, земельні ділянки обліковуються бюджетною установою тільки на підставі Державного акту на право постійного користування цією земельною ділянкою. На даний час ЗНТУ не має державного акту на право постійного користування земельними ділянками, які були раніше виділені Запорізькому коледжу радіоелектроніки (технікуму), оскільки за даними чергового кадастрового плану м. Запоріжжя вищезазначені земельні ділянки перебувають в поточному оформленні ЗНТУ для функціонування цілісного майнового комплексу Запорізького коледжу радіоелектроніки, що підтверджується наданими позивачем документами.
Спірна ділянка до проектних меж ділянки, яка перебуває в поточному оформленні, не входить. Отже, акт перевірки відповідачем складався формально та не об'єктивно, що є порушенням пункту 4.8 Порядку.
Крім того, рішення Запорізької міської ради від 30.06.1999 №324/29 та від 04.03.2002 №81/9 свідчать про те, що земельна ділянка по вул.Яценка 16-б, в районі вул. Козачої, площею 0,6600 га. передана на праві оренди ПП «Сімена» строком на 49 років. Вказані рішення долучені до матеріалів справи.
Також, документи надані позивачем свідчать про те, що 11.10.2012 за вих. №34- 04/3324 та 09.11.2012 за вих. № 637 позивач двічі письмово звертався до Жовтневого РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області з проханням виявити фізичних або юридичних осіб, які розмістили промислові відходи (шлак) на відкритому ґрунті від огорожі будмайданчика ПП «Сімена» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Яценка,16-Б до балки Капустянка.
Окрім зазначеного, суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 1 та підпункту 1 пункту 2 статті 55 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є (зокрема) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Згідно ч. 8 ст.7 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V, припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
З огляду на це визначення суб'єктом господарювання, у розумінні ст. 55 Господарського кодексу України, не може бути структурний підрозділ юридичної особи, тобто Запорізький коледж радіоелектроніки ЗНТУ. Але за результатами перевірки, в порушення вищезазначеної правової норми, відповідачем винесено припис №15/05 від 08.10.2012, на ім'я директора Запорізького коледжу радіоелектроніки ЗНТУ, якого зобов'язано ліквідувати несанкціоноване розміщення шлаку по вул. Козачій в м. Запоріжжя.
Тобто, припис винесено на ім'я не юридичної особи (не самостійного суб'єкта господарювання), а всупереч вимог зазначеного Закону на ім'я структурного підрозділу - Запорізького коледжу радіоелектроніки Запорізького національного технічного університету.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку
Як встановлено ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій щодо проведення перевірки, за наслідками якої було винесено оспорюваний припис, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Запорізького національного технічного університету задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції у Запорізькій області при проведенні позапланової перевірки Запорізького коледжу радіоелектроніки Запорізького національного технічного університету у період з 04.10.2012 по 05.10.2012 щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.
3. Визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Запорізькій області від 08.10.2012 №15/05.
4. Повернути з Державного бюджету України на користь Запорізького національного технічного університету судовий збір у розмірі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійки.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко