Ухвала суду № 30074003, 15.03.2013, Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.03.2013
Номер справи
121/231/13-а
Номер документу
30074003
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 121/231/13- а

2-а/121/43/13

ОКРЕМА УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2013 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючої судді Цалко А.А., при секретарі Єршовій Я.Ю., Маланчук Г.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ялті адміністративну справу за позовною заявою Голови Громадської організації «Антикорупційний комітет Великої Ялти» ОСОБА_1 до першого заступника Ялтинського міського голови Олефіра Олександра Івановича про визнання дій неправомірними,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до відповідача із позовною заявою, в якій просить суд визнати неправомірними дії першого заступника Ялтинського міського голови Олефіра Олександра Івановича по підготовці та підписанню листа від 23 жовтня 2012 року № 02.11-07/822 та визнати неправомірним та недійсним рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради № 2000 від 25 вересня 2008 року «Про затвердження Положення «Про порядок організації проведення зборів, мітингів, вуличних ходів, демонстрацій та інших масових заходів в місті Ялта».

Постановою Ялтинського міського суду АР Крим від 15 березня 2012 року по даній адміністративній справі позовну заяву Голови Громадської організації «Антикорупційний комітет Великої Ялти» ОСОБА_1 було задоволено та визнано неправомірними дії першого заступника Ялтинського міського голови Олефіра Олександра Івановича по підготовці та підписанню листа від 23 жовтня 2012 року № 02.11-07/822.

Також, ухвалою Ялтинського міського суду АР Крим від 15 березня 2013 року адміністративний позов Голови Громадської організації «Антикорупційний комітет Великої Ялти» ОСОБА_1 до виконавчого комітету Ялтинської міської ради про визнання рішення неправомірним та недійсним було залишено без розгляду, оскільки позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку на звернення до адміністративного суду.

Але ж при розгляді цієї адміністративної справи були встановлені порушення норм діючого законодавства.

Згідно до ч.1 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України, - суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Ялтинської міської ради № 2000 від 25 вересня 2008 року було затверджено Положення «Про порядок організації проведення зборів, мітингів, вуличних ходів, демонстрацій та інших масових заходів в місті Ялта» (а.с.24).

Відповідно до ст. 39 Конституції України, - право громадяни на мирні збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, може бути обмежене судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим. 1950), яка з 11 вересня 1997 року набула чинності для України, передбачено свободу мирних зборів та обов'язок держави забезпечити ефективне використання особою цього права, допускаючи встановлення законом обмежень, необхідних у демократичному суспільстві і в інтересах національної або громадської безпеки, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей.

Виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України, якими встановлено, що виключно законами визначаються права і свободи людини й громадянина та гарантії цих прав і свобод, Конституційним Судом України в рішенні від 19 квітня 2001 р. № 4-рп/2001 визнано, що лише суд відповідно до закону може встановлювати обмеження щодо реалізації права громадян на проведення масових зібрань.

Крім того, Конституційний Суд України у вищеназваному рішенні дійшов висновку, що визначення строків завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування з урахуванням особливостей мирних зібрань, їх форм, масовості, місця і часу проведення тощо є предметом законодавчого регулювання.

Суд вважає за необхідне зазначити, що питання організації і проведення мирних заходів регулюються Указом Президії Верховної Ради СРСР від 28 липня 1988 року № 9306 «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР», який згідно з пунктом 1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України є чинним у частині, що не суперечить Конституції України.

Згідно з частинами другою та третьою статті 8 Основного Закону Конституція України має найвищу юридичну силу, норми Конституції України є нормами прямої дії. Тобто, вони застосовуються безпосередньо та незалежно від того чи прийнято на їх розвиток відповідні закони або інші нормативно правові акти.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На основі конституційних положень частиною третьою статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно з підпунктом 3 пункту «б» частини першої статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку віднесено до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Отже, реалізація органами місцевого самоврядування та виконавчим комітетом повноважень щодо забезпечення проведення, зокрема, мирних заходів - зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій - має здійснюватися виключно у межах повноважень, на підставі і у спосіб, визначений законом.

Таким чином, суд вважає, необхідним довести про вищевказане до виконавчого комітету Ялтинської міської ради з метою приведення рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради № 2000 від 25 вересня 2008 року «Про затвердження Положення «Про порядок організації проведення зборів, мітингів, вуличних ходів, демонстрацій та інших масових заходів в місті Ялта» до вказаного діючого законодавства, оскільки звуження змісту прав і свобод, зокрема шляхом зменшення та визнання місця реалізації гарантованих прав чи іншими способами у розумінні статті 22 Конституції України - є обмеженням прав і свобод громадян Ялтинської міської громади, гарантованих Конституцією України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Про викладене в окремій ухвалі довести до відома виконавчого комітету Ялтинської міської ради для вжиття заходів реагування, щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню Закону.

Про вжиті заходи реагування протягом одного місяця з дня надходження окремої ухвали повідомити суд.

Окрема ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України

СУДДЯ: