Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2013 р. Справа №805/2503/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15 годин 50 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участю секретаря судового засідання Зикун Ю.В., представника позивача Бондаренко О.В., представника відповідача Дриги О.І., розглянув у відкритому судовому засіданні суду в залі суду адміністративну справу за позовною заявою Димитрівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та пені в сумі 28878,67 гривень,
В С Т А Н О В И В:
25 лютого 2013 року позивач, Димитровський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі за текстом «Димитровський МЦЗ») звернувся до суду із адміністративним позовом до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (далі за текстом «відповідач»), про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та пені в сумі в сумі 28878 гривень 67 копійок. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» не сплачував за період березень-грудень 2010 року страхові внески в повному обсязі, що стало причиною виникнення заборгованості. Просили стягнути з відповідача недоїмку із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 390,72 гривень та пеню в сумі 28487,95 гривень, загальна сума заборгованості 28878,67 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд в задоволені позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи та з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
23 листопада 2012 року Димитровським МЦЗ проведено перевірку правильності нарахування, своєчасності та повноти перерахування та надходження страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття на Відокремленому підрозділі «шахта «Родинська» Державного підприємства «Красноармійськвугілля», про що був складений акт № 70 від 23.11.2012 (а.с. 8-13).
За результатами перевірки встановлено, що відповідач в порушення вимог пункту 3 статті 17, підпункту 2 пункту 2 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі за текстом «Закон України № 1533-III») не сплачував за період березень-грудень 2010 року страхові внески в повному обсязі, що стало причиною виникнення заборгованості (недоїмки) в сумі 390,72 гривень, та нарахування пені в сумі 28487,95 гривень.
Димитровським міським центром зайнятості, на підставі акту № 70 від 23.11.2012, було прийнято рішення № 5 від 28 грудня 2012 року про стягнення з Відокремленого підрозділу «шахта «Родинська» Державного підприємства «Красноарміськвугілля» (недоїмки) в сумі 390,72 гривень, та нарахованої пені в сумі 28487,95 гривень, загальна сума заборгованості 28878,67 гривень (а.с. 21).
Рішення № 5 від 28 грудня 2012 року про стягнення заборгованості відповідачем не оскаржене.
При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до частини 2 статті 34 Закону України від 2 березня 2000 року №1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі за текстом Закон №1533-III) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) зобов'язаний: забезпечувати збір страхових внесків; виплачувати забезпечення та надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом; вживати заходів до раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду; контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю; щорічно складати звіт про результати своєї діяльності та подавати його Кабінету Міністрів України; інформувати застрахованих осіб про результати своєї роботи через засоби масової інформації.
Згідно пунктом 2 частини 2 статті 35 Закону №1533-III роботодавець зобов'язаний: 1) під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних, зазначених у пункті 2 цієї частини, надавати посадовим особам органів Фонду необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки; 2) подавати виконавчій дирекції Фонду в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про: прийняття на роботу працівників; розмір заробітної плати, використання робочого часу працівників, у тому числі прийнятих за направленням державної служби зайнятості з наданням роботодавцю дотації за рахунок коштів Фонду на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних; виплату застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю; використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами.
Відповідно до пункту 9.2 «Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 №339, пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк. Пеня на пеню не нараховується.
Пункт 7 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», із змінами і доповненнями, внесеними Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року №2755-VI, Законом України від 7 квітня 2011 року №3205-VI, суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року. Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на пропуск строку звернення до суду з огляду на наступне.
Відповідно до частини 4 статті 38 Закону України № 1533-III строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання розподілу судових витрат вирішити в порядку статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 6, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (85323, Донецька область, місто Димитров, вулиця Ватутіна, будинок 1, код ЄДРПОУ 32087941) на користь Димитрівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття недоїмку зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за 2010 рік в сумі 390 (триста дев'яносто) гривень 72 копійки та пеню за період з 1 березня по 31 грудня 2010 року в сумі 28487 (двадцять вісім тисяч чотириста вісімдесят сім) гривень 95 копійок, загалом 28878 (двадцять вісім тисяч вісімсот сімдесят вісім) гривень 67 копійок.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засідання 14 березня 2013 року.
Постанова в повному обсязі складена 19 березня 2013 року.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.