ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/247/13-а
15 березня 2013 р. 14год. 10хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Дорошенко Н.О. (головуючий), суддів Махаринця Д. Є. Щербакова В. В. , за участю секретаря судового засідання Бондаренко В.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Мельник В.В.
відповідача: представник Каленюк О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариство з обмеженою відповідальністю Томашгородський кар'єр "Розовий" доДержавної служби геології та надр України про скасування наказу та зобов'язання поновити дію спеціальних дозволів,ВСТАНОВИВ:
До Рівненського окружного адміністративного суду звернулося з адміністративним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю Томашгородський кар'єр "Розовий" до Державної служби геології та надр України, Міністерства екології та природних ресурсів України про скасування наказу Державної служби геології та надр України від 29.12.2012р. № 655 про анулювання дії спеціальних дозволів на користування надрами № 3417 від 14.09.2004р. на видобування граніту родовища Усиків Груд та № 5383 від 13.01.2011р. на видобування граніту Томашгородського родовища, надані позивачу, з моменту його прийняття та зобов'язання Державної служби геології та надр України поновити дію вказаних спеціальних дозволів на користування надрами № 3417 від 14.09.2004р. та № 5383 від 13.01.2011р. з моменту прийняття наказу Державної служби геології та надр України від 29.12.2012р. № 655 про їх анулювання.
До початку розгляду справи по суті позивач позов уточнив, вказавши на помилковість зазначення ним у вступній частині адміністративного позову як відповідача Міністерство екології та природних ресурсів України, оскільки фактично будь-які вимоги до такого відповідача позивачем не пред'являються, правомірність його рішень не оспорюється.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов до Державної служби геології та надр України підтримав в повному обсязі та просив задовольнити. В обгрунтування позову заперечує висновки суб'єкта владних повноважень про те, що позивач протягом останніх двох років без поважної причини не розпочав користування надрами. Анулювання спеціальних дозволів на користування надрами вважає безпідставним.
Відповідач Державна служба геології та надр України позов не визнав, подав заперечення (а.с.131-136). Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що анулюванню спеціальних дозволів на користування надрами № 3417 від 14.09.2004р. та №5383 від 13.01.2011р. передувало зупинення дії зазначених дозволів наказом Держгеонадра України від 07.11.2012р. № 547 та надано надрокористувачеві термін 21 календарний день для усунення порушень, на підставі акта перевірки № 241 від 23.10.2012р. Підставою зупинення дії спеціальних дозволів стали пп.1, 3, 5 п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. № 615. Зазначив, що відповідно до пп.11 п.23 вказаного Порядку право користування надрами припиняється Держгеонадрами безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами. Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу про анулювання дозволу. Керуючись наведеним, Держгеонадра України наказом № 655 від 29.12.2012р. спеціальні дозволи на користування надрами позивачу анульовано. Також представник відповідача зазначив, що поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється відповідно до п.22, п.27 Порядку. З наведених підстав просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю за безпідставністю вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог закону, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з таких підстав.
Матеріалами справи стверджено, що ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" зареєстроване як юридична особа 22.11.2010р. державним реєстратором Рокитнівської районної державної адміністрації, номер запису 16031450000000517, створене шляхом перетворення Закритого акціонерного товариства "Томашгородський кар'єр "Розовий" та є його правонаступником. Відповідно до п.5.2 Статуту товариства, предметом його діяльності, зокрема, є: пошук та розвідка родовищ нерудної сировини; розробка родовищ нерудної сировини; видобування та оброблення каменю для будівництва, декоративного каменю; геологорозвідувальні роботи (а.с.79-85), види діяльності за КВЕД згідно з довідкою з ЄДРПОУ: добування декоративного та будівельного каменю, діяльність у сфері геології та геологорозвідування (а.с.26).
Статтею 11 Кодексу України про надра встановлено, що державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.
Згідно з ч.7 ст.16 Кодексу України про надра переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України № 391/2011 від 06.04.2011р. (далі Положення), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно з п.3 Положення основними завданнями Держгеонадр України є внесення пропозицій щодо формування державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр; реалізація державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
За змістом п.4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, веде єдину інформаційну систему користування надрами (пп.10); видає у встановленому порядку спеціальні дозволи на видобування корисних копалин (пп.12); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію (пп.13).
Судом встановлено, що 14.09.2004р. Державною службою геології та надр України видано спеціальний дозвіл на користування надрами № 3417 Товариству з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" на видобування гранітів, придатних для виробництва щебеню будівельного, родовища Усиків Груд місцезнаходженням Рівненська область Рокитнівський район, терміном дії до 14.09.2014р. (а.с.8).
13.01.2011р. Державною службою геології та надр України видано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5383 Товариству з обмеженою відповідальністю "Томашгородський кар'єр "Розовий" на видобування гранітів в якості сировини для виробництва щебеню будівельного і каменю бутового, Томашгородського родовища місцезнаходженням Рівненська область Рокитнівський район, терміном дії до 13.01.2031р. (а.с.9).
04.01.2013р. Державною службою геології та надр України направлено для ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" повідомлення за № 53/13/14-13 про те, що спеціальні дозволи на користування надрами № 3427 від 14.09.2004р. та № 5383 від 13.01.2011р. анульовано наказом Державної служби геології та надр України від 29.12.2012р. № 655 у зв'язку з тим, що суб'єкт господарської діяльності протягом двох років без поважної причини не розпочав користування надрами (а.с.7).
Судом встановлено, що наказом № 655 від 29.12.2012р. Державної служби геології та надр України "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" анульовано спеціальні дозволи на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 3 до цього наказу, а саме Товариства з обмеженою відповідальністю Томашгородський кар'єр "Розовий" № 3417 від 14.09.2004р. на видобування граніту родовища Усиків Груд Рівненської області та № 5383 від 13.01.2011р. на видобування граніту Томашгородського родовища Рівненської області. При цьому зазначено про порушення статті 26 Кодексу України про надра, а підставою анулювання вказано пп.11 п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 (а.с.152,153).
За змістом статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Відповідно до п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011р., право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі:
1) відсутності потреби у подальшому користуванні надрами;
2) відмови надрокористувача від права користування надрами;
3) ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, фізичної особи, що є власниками дозволу;
4) встановлення рішенням суду факту подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей, підробних документів;
5) використання надр не за призначенням;
6) визнання дозволу недійсним у судовому порядку;
7) визнання недійсним у судовому порядку аукціону, за результатами якого надано дозвіл;
8) вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр;
9) невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк;
10) припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів;
11) коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами;
12) припинення дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу, укладеного надрокористувачем, якому надано дозвіл відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, крім випадку набуття у власність об'єкта оренди (концесії).
Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу, а Радою міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження про анулювання дозволу.
Таким чином, судом встановлено, що спеціальні дозволи позивача були анульовані у зв'язку з тим, що суб'єкт господарської діяльності протягом двох років з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами. Про обумовлену підставу для анулювання обох спеціальних дозволів зазначено в спірному наказі, в повідомленні Держгеонадра № 53/13/14-13 від 04.01.2013р., підтверджено представником відповідача в судовому засіданні.
Перевіряючи правомірність обумовленого висновку відповідача, суд встановив наступне.
23.10.2012р. уповноваженими особами Центрального міжрегіонального територіального сектору Управління державного геологічного контролю за веденням робіт з геологічного вивчення та використання надр Держгеонадра України проведено перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий".
За результатами перевірки складено акт № 241 від 23.10.2012р. стосовно Томашгородського родовища Рівненської області (а.с.138-142) та акт № 242 від 23.10.2012р. стосовно родовища Усиків Груд Рівненської області (а.с.143-147).
Акт перевірки - документ, у якому відображаються результати перевірки, містить викладені порушення актів законодавства, правил і норм щодо ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, а також використанням і переробкою мінеральної сировини.
Актом № 241 від 23.10.2012р. (спеціальний дозвіл № 5383 від 13.01.2011р.) стверджено: Томашгородське родовище гранітів не розробляється; початок видобування гранітів відповідно до Програми робіт з видобування гранітів Томашгородського родовища заплановано на II квартал 2013р.
Виявлені перевіркою порушення та недоліки відображено на арк.9 акта перевірки та зазначено, що на підставі п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами буде направлене подання щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 13.01.2011р. № 5383, наданого ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" для розробки Томашгородського родовища граніту (а.с.142).
Актом перевірки № 242 від 23.10.2012р. (спеціальний дозвіл № 3417 від 14.09.2004р.) стверджено: види робіт - продовження видобування гранітів (тис. м.куб. на рік); обсяги робіт - 50,0; термін виконання - IV квартал 2012р.; відомості про виконання - виконується, видобуток за III квартал 2012р. склав 33245,5 м.куб. (пп.3 п.9 акта).
Виявлені перевіркою порушення та недоліки відображено на арк.7-8 акта перевірки та зазначено, що на підставі п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами буде направлене подання щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 14.09.2004р. № 3414, наданого ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" для розробки родовища Усиків Груд граніту (а.с.147).
Таким чином, проведеною відповідачем перевіркою підтверджено здійснення ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" видобутку граніту родовища Усиків Груд на підставі спеціального дозволу від 14.09.2004р. № 3414 та підтверджено, що початок видобування гранітів Томашгородського родовища на час перевірки не настав, так як запланований на II квартал 2013р.
Здійснення позивачем видобутку гранітів родовища Усиків Груд підтверджується також дослідженими судом доказами, а саме: звітними балансами корисних копалин за 2008-2012рр. (а.с.73-78), актом списання корисних копалин з обліку гірничовидобувного підприємства від 27.12.2012р. (а.с.11-12), планами розвитку гірничих робіт на родовищі гранітів Усиків Груд на 2012р., 2013р. (а.с.86-121,122-126).
За встановлених обставин доводи відповідача про те, що ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий" протягом двох років з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами родовища Усиків Груд, не відповідають фактичним обставинам справи та спростовуються дослідженими судом доказами. Доводи відповідача про наявність такої ж обставини щодо Томашгородського родовища суд вважає безпідставними, позаяк на час проведення перевірки та видачі спірного наказу не сплинув дворічний термін з дати видачі позивачу спеціального дозволу на користування надрами №5383 від 13.01.2011р., а також не настав термін видобування, передбачений Програмою робіт з видобування гранітів такого родовища.
З огляду на наведене, анулювання відповідачем спеціальних дозволів № 3414 від 14.09.2004р., № 5383 від 13.01.2011р. на підставі пп.11 п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011р., суд вважає неправомірним.
Покликання відповідача на те, що господарюючий суб'єкт не усунув протягом установленого строку порушень, виявлених перевіркою, у зв'язку з чим наказом Державної служби геології та надр України № 547 від 07.11.2012р. зупинено дію спеціальних дозволів № 3414 від 14.09.2004р. та № 5383 від 13.01.2011р., судом до уваги не береться, оскільки невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк може бути підставою для припинення дії спеціального дозволу відповідно до пп.9 п.23 Порядку, однак така правова норма не була застосована відповідачем при прийнятті наказу № 655 від 29.12.2012р., а відтак обставини, на які вказує відповідач, не впливають на оцінку спірних правовідносин.
Як вказувалося вище, відповідно до приписів статті 26 Кодексу України "Про надра" право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. Оскільки пунктом 6 цієї статті підставою для припинення права користування надрами визначено, якщо користувач без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами, тобто саме ту підставу, яка була врахована відповідачем при анулюванні дозволів позивача, то у разі незгоди користувача припинення права користування підлягало в судовому порядку.
Всупереч наведеному, відповідач припинив право користування надрами позивачу в поза судовому порядку без урахування думки користувача. Доводи відповідача про те, що позивач був письмово повідомлений про зупинення дії спеціальних дозволів листом від 14.11.2012р. № 10239/01/14-12 (а.с.151), а тому повинен був усвідомлювати наслідки неусунення в установлений строк виявлених перевіркою порушень, суд оцінює критично, позаяк зі змісту вказаного повідомлення вбачається, що до відома користувача суб'єктом владних повноважень з покликанням на наказ № 547 від 07.11.2012р. було доведено строк на усунення порушень, однак будь-які відомості про зупинення дії спеціальних дозволів не зазначені. Будь-які об'єктивні докази, які свідчили б про згоду користувача на припинення права користування надрами, відповідачем суду не надано, що дає підставу для висновку про недотримання суб'єктом владних повноважень зазначених приписів статті 26 Кодексу України про надра.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А відповідно до статті 86 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності.
В ході судового розгляду справи відповідач не надав суду доказів наявності передбачених підпунктом 11 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011р., підстав для припинення права користування надрами ТОВ "Томашгородський кар'єр "Розовий". Натомість позивач належними та допустимими доказами підтвердив фактичну розробку родовища Усиків Груд Рокитнівського району Рівненської області, а термін для розробки Томашгородського родовища гранітів на час прийняття спірного рішення не настав.
За встановлених обставин суд дійшов висновку, що наказ Державної служби геології та надр України від 29.12.2012р. № 655 в частині анулювання спеціальних дозволів на користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю Томашгородський кар'єр "Розовий" № 3417 від 14.09.2004р. та № 5383 від 13.01.2011р., не відповідає критеріям правомірності, установленим ч.3 ст.2 КАС України, прийнятий не в порядку, установленому статтею 26 Кодексу України про надра та підпунктом 11 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011р., необгрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, недобросовісно, а тому порушує права та законні інтереси позивача, які підлягають до судового захисту шляхом скасування спірного рішення суб'єкта владних повноважень в зазначеній частині.
Вирішуючи адміністративний спір в частині позовної вимоги про зобов'язання відповідача поновити дію спеціальних дозволів, суд виходить з того, що у разі набрання законної сили судовим рішенням про визнання протиправним рішення про анулювання спеціальних дозволів відповідне рішення суб'єкта владних повноважень вважається протиправним з моменту його прийняття. Наведене означає, що таке рішення суб'єкта владних повноважень не створює будь-яких правових наслідків. Тому протиправно анульовані спеціальні дозволи на користування надрами слід вважати чинними протягом усього часу від моменту їх видачі, у тому числі в період від дати прийняття протиправного рішення про анулювання таких спеціальних дозволів до набрання чинності відповідним рішенням суду.
Відтак, суд вважає, що для захисту порушених прав та інтересів позивача, в разі протиправності анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, достатньо скасування рішення про анулювання спеціальних дозволів на користування надрами. Рішення суду, що набрало законної сили, має наслідком відновленням правового становища надрокористувача, яке існувало до анулювання спеціальних дозволів на користування надрами.
З огляду на наведене, позовна вимога про зобов'язання відповідача поновити дію спеціальних дозволів до задоволення не підлягає.
Судові витрати відповідно до ч.3 ст.94 КАС України суд присуджує на користь позивача відповідно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Томашгородський кар'єр "Розовий" до Державної служби геології та надр України задовольнити частково.
Наказ Державної служби геології та надр України від 29.12.2012р. № 655 "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" в частині анулювання спеціальних дозволів на користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю Томашгородський кар'єр "Розовий" № 3417 від 14.09.2004р. на видобування граніту родовища Усиків Груд Рівненської області та № 5383 від 13.01.2011р. на видобування граніту Томашгородського родовища Рівненської області, - визнати протиправним та скасувати з моменту його прийняття.
В решті позову відмовити.
Присудити на користь позивача Товариство з обмеженою відповідальністю Томашгородський кар'єр "Розовий" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 17,20 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий cуддя Дорошенко Н.О.
Судді Махаринець Д. Є.
Щербаков В. В.