Рішення № 30050808, 12.03.2013, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
12.03.2013
Номер справи
913/256/13-г
Номер документу
30050808
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12 березня 2013 року Справа № 913/256/13-г

Провадження №18пд/913/256/13-г

Суддя Корнієнко В.В. розглянувши матеріали справи за позовом прокурора м. Лисичанська в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради, м. Лисичанськ Луганської області

до публічного акціонерного товариства «Трест «Луганськвуглеавтоматика», м. Луганськ

про внесення змін до договору оренди землі

за участю представників:

від заявника: Паршутін А.Б. - прокурор, посвідчення від 09.10.2012 № 008309;

від позивача: Зиль О.В. за дов. від 11.02.2013;

Орзул І.М. за дов. від 11.02.2013;

від відповідача: Кравченко М.Ю. за дов. від 02.01.2013.

Суть спору: прокурором заявлено вимоги про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, державна реєстрація від 27.03.2003 № 463, який укладено між сторонами за позовом, зокрема, про викладення 1-го та 2-го абзацу пункту 2.3. договору в наступній редакції:

« 2.3. Орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у чотирикратному розмірі земельного податку (4 % від нормативної грошової оцінки), що становить 264151,80 грн. за рік на р/р 33214812700051 в УДК м. Лисичанська, ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679.

Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 22012,65 грн.».

Відповідач відзивом на позовну заяву від 12.02.2013 проти позову заперечує посилаючись на те, що він продав ТОВ «Автодон» нерухомість, яка була розташована на орендованій земельній ділянці.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора, представників сторін, суд

В С Т А Н О В И В:

11.03.2003 між сторонами за позовом укладено договір оренди земельної ділянки (зареєстрований 27.03.2003 № 463) згідно якому, позивач передав відповідачу в оренду строком на 30 років земельну ділянку загальною площею 2,8947 га, під розміщений промисловий майданчик, яка розташована за адресою: м. Лисичанськ, вул. Косіора, 1.

На момент укладення договору оренди земельної ділянки нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки становила 4.833.285,10 грн. (абз. 4 п. 1 договору).

Спірними абзацами 1 та 2 пункту 2.3. вказаного договору оренди встановлено, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в розмірі 48332,85 грн. за рік. Орендна плата сплачується орендарем щомісячно в розмірі 4027,74 грн. не пізніше 15 числа наступного за звітним місяцем.

З метою приведення вказаного договору у відповідність до діючого законодавства (законодавчо збільшено розмір орендної плати) позивач листами від 11.11.2008 № 4348-01/30, від 06.10.2010 № 953-01/2 та від 07.08.2012 № 930-01/2 звертався до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди землі - збільшити розмір орендної плати відповідно до вимог діючого законодавства та рішень органів місцевого самоврядування (до листів додавалися примірники проекту договору про внесення змін до договору оренди землі).

Відповідач листом від 17.12.2008 (у відповідь на лист позивача від 11.11.2008 № 4348-01/30) відмовив позивачу у внесенні змін до зазначеного договору оренди землі. На інші листи позивача відповідач відповіді не надав.

Враховуючи, що відповідач відмовився вносити зміни у договір оренди землі, позивач пред'явив до нього позов з вимогами внести зміни у договір у судовому порядку, зокрема, викласти 1-й та 2-й абзаци пункту 2.3. договору в наступній редакції:

« 2.3. Орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у чотирикратному розмірі земельного податку (4 % від нормативної грошової оцінки), що становить т264151,80 грн. за рік на р/р 33214812700051 в УДК м. Лисичанська, ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679.

Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 22012,65 грн.».

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що до земельного законодавства внесено зміни, якими встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки (несільськогосподарського призначення), які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку (договором була встановлена орендна плата у розмірі однократного земельного податку) та не більше 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Рішенням Лисичанської міської ради від 12.05.2010 № 1425 затверджено новий порядок розрахунку орендної плати за землю на території м. Лисичанськ, згідно якому (п. 16) підприємства, які мають в оренді земельні ділянки сумарною площею менш ніж 5 га, сплачують орендну плату у розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Тобто позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що законом та рішенням органу місцевого самоврядування збільшено мінімальний розмір орендної плати, тому, положення договору не відповідають законодавству і потребують внесення змін.

Відповідач відзивом на позовну заяву від 12.02.2013 проти позову заперечує посилаючись на те, що він продав ТОВ «Автодон» нерухомість, яка була розташована на орендованій земельній ділянці.

Відповідач також зазначив, що позивач не дотримався порядку внесення змін у договір, встановленого ст. 188 ГК України, - не звертався до відповідача з відповідною пропозицією. Для розрахунку розміру орендної плати позивач застосував інформацію (таблицю) управління Держкомзему у м. Лисичанську, яка не є належним доказом нормативної грошової оцінки земельної ділянки (належним доказом є витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який позивачем не застосовано).

Дослідивши матеріали справи, вислухавши прокурора, представників сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав:

Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 № 309-УІ внесені зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України «Про оренду землі», а саме, було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки (несільськогосподарського призначення), які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Попередня редакція наведеної статті Закону визначала, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Згідно абз. 7 п. 2.3. договору оренди щодо якого заявлено позовні вимоги розмір орендної плати може бути переглянутий у випадку і з моменту зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Внесення змін до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України «Про оренду землі» направлено саме на підвищення цін на оренду землі (мінімальна орендна плата була у розмірі однократного земельного податку, а стала не меншою трикратного розміру земельного податку; розмір максимальної орендної плати збільшився до 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки).

З 01.01.2011 зазначені частини четверта та п'ята статті 21 Закону України «Про оренду землі» виключені в зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України (Закон України від 02.12.2010 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України), який діє з 01.01.2011 і має аналогічні положення закріплені у ст. 288 Податкового кодексу України.

Згідно ч. 1 ст. 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ч. 1, ч. 2 ст. 632 ЦК України).

Таким чином, враховуючи, що договором (абз. 7 п. 2.3.) була передбачена можливість зміни розміру орендної плати у разі підвищення цін (а законом було підвищено ціну на орендну плату), позивач вправі вимагати від відповідача внесення відповідних змін до договору оренди.

Зміст договору, укладеного на підставі закону, має відповідати цьому закону (ч. 1 ст. 648 ЦК України), тобто, якщо розмір орендної плати визначено законом, а встановлений договором розмір орендної плати не відповідає цьому закону, - договір підлягає приведенню у відповідність до закону.

Аналогічні висновки містяться і в абзаці 5 пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».

У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (абз. 5 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6).

1-м та 2-м абзацами пункту 2.3. договору оренди встановлено річну орендну плату в сумі 48332,85 грн. та щомісячну - в сумі 4027,74 грн. виходячи з розміру однократного земельного податку (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору - 4.833.285,10 х 1 % = 48332,85).

Таким чином, положення 1-го та 2-го абзаців пункту 2.3. вказаного договору оренди, не відповідають вимогам вищевказаного законодавства, так як річна орендна плата за земельні ділянки (несільськогосподарського призначення), які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку .

Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» та пп. 3 п. 4 Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення), затвердженого наказом Держкомзему України від 17.06.2008 № 123, яке зареєстроване в Мін'юсті України 10.07.2008 за № 626/15317, управління відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

На вимогу суду управління Держкомзему у м. Лисичанськ надало суду витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка орендується відповідачем за договором щодо якого заявлено позовні вимоги (лист управління Держкомзему України від 31.01.2013 № 01/-3/73).

У зазначеному витязі вказано, що нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки складає 6.603.794,90 грн.

Рішенням Лисичанської міської ради від 12.05.2010 № 1425 затверджено новий порядок розрахунку орендної плати за землю на території м. Лисичанськ, згідно якому (п. 16) підприємства, які мають в оренді земельні ділянки сумарною площею менш ніж 5 га, сплачують орендну плату у розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п. 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Враховуючи те, що вищевказаними Законом та рішенням Лисичанської міської ради збільшено розмір орендної плати за землю, а також враховуючи збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується відповідачем, розмір щорічної орендної плати складає 264151,80 грн. (6603794,90 х 4 %), розмір місячної орендної плати - 22012,65 грн. (264151,80 : 12), що відповідає змінам запропонованим позивачем відповідачу.

Позивач листами від 11.11.2008 № 4348-01/30, 06.10.2010 № 953-01/2 та від 07.08.2012 № 930-01/2 звертався до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди земельної ділянки (до листів було додано примірник проекту договору про внесення змін до договору оренди землі), щодо приведення розміру орендної плати відповідно до діючого законодавства.

Відповідач листом від 17.12.2008 (у відповідь на лист позивача від 11.11.2008 № 4348-01/30) відмовив позивачу у внесенні змін до зазначеного договору оренди землі. На інші листи позивача відповідач відповіді не надав.

Крім того, згідно постанови Верховного Суду України від 20.11.2012 по справі № 28/5005/640/2012, яка в силу ст. 11128 ГПК України обов'язкова для всіх судів України, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

За таких обставин, позовні вимоги про внесення змін у вищевказаний договір оренди земельної ділянки, зокрема, про викладення 1-го та 2-го абзацу пункту 2.3. договору в наступній редакції:

« 2.3. Орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у чотирикратному розмірі земельного податку (4 % від нормативної грошової оцінки), що становить т264151,80 грн. за рік на р/р 33214812700051 в УДК м. Лисичанська, ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679.

Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 22012,65 грн.»,

підлягають задоволенню в зв'язку з їх законністю та обґрунтованістю.

Доводи відповідача, якими він заперечує проти позову, про те, що він продав нерухомість, яка розташована на орендованій земельній ділянці, не приймаються судом до уваги, так як договір оренди земельної ділянки, на дату розгляду справи, є діючим і сторонами не розірваний.

Доводи відповідача про те, що позивач порушив порядок внесення змін у договір, встановлений ст. 188 ГК України, також не приймаються судом до уваги, так як цей порядок не є обов'язковим (в силу вищевказаної постанови Верховного Суду України), і крім того, позивач неодноразово направляв відповідачу пропозиції щодо внесення змін у договір, що підтверджується матеріалами справи (відповіддю відповідача від 17.12.2008 (на лист позивача від 11.11.2012 № 4348-01/30), реєстром розсилання рекомендованих листів, який завірено поштою 07.10.2010 (щодо листа позивача від 06.10.2010 № 953-01/2), фіскальним чеком пошти від 08.08.2012 (щодо листа позивача від 07.08.2012 № 930-01/2)).

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати (судовий збір) в сумі 1147 грн. покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести змінити до договору оренди земельної ділянки від 11.03.2003, державна реєстрація від 27.03.2003 № 463, який укладено між Лисичанською міською радою (м. Лисичанськ Луганської області) та публічним акціонерним товариством «Трест «Луганськвуглеавтоматика» (м. Луганськ), зокрема, викласти 1-й та 2-й абзаци пункту 2.3. договору в наступній редакції:

« 2.3. Орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у чотирикратному розмірі земельного податку (4 % від нормативної грошової оцінки), що становить 264151,80 грн. за рік на р/р 33214812700051 в УДК м. Лисичанська, ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679.

Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 22012,65 грн.».

3. Стягнути з публічного акціонерного товариства «Трест «Луганськвуглеавтоматика», м. Луганськ, вул. Радянська, 40, ідентифікаційний код 00181970, на користь Державного бюджету України (отримувач: УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, рахунок № 31214206783006 в ГУДКУС у Луганській області, МФО 804013, ККД 22030001, символ 206) судовий збір в сумі 1147 грн., наказ видати Ленінській МДПІ у м. Луганську.

12 березня 2013 р. було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 18 березня 2013 р. і може бути оскаржене протягом 10 днів з цієї дати.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя В.В. Корнієнко