ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
11 березня 2013 року Справа № 823/104/13-а
« 15» год. « 50» хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Ільченку С.М.,
за участю: представників позивача Огієвича О.В., Хомича Д.Л., Сердюка Є.В. - за довіреностями, представників відповідача Побірченка В.А., Наконечної Т.В. - за довіреностями, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом військової частини А-2012 до управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області про скасування рішень і вимог,
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду, військова частина А-2012 (далі-позивач) просить визнати неправомірними та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області (далі-відповідач) № 63 та № 454 від 21.12.2012 року, вимогу про сплату боргу № 106 від 21.12.2012 року, а також зобов'язати відповідача зарахувати суму зайво перерахованих коштів позивачем як дебіторську заборгованість станом на 01.12.2012 року в сумі 35722 грн. 08 коп.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в період з 03.12.2012 року по 21.12.2012 року на підставі направлення від 03.12.2012 року № 233 відповідачем проведено планову перевірку правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування позивачем за період з 12.01.2007 року по 01.12.2012 року.
В результаті перевірки виявлено заниження суми грошового забезпечення та заробітної плати в березні, червні, липні, серпні, листопаді та грудні 2010 року на загальну суму 853097 грн. 60 коп., що призвело до заниження нарахованих та утриманих страхових внесків на загальну суму 300290 грн. 32 коп., чим порушено п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV. Заниження сум грошового забезпечення в лютому, липні, серпні, жовтні, грудні 2011 року на загальну суму 233771 грн. 40 коп. призвело до заниження нарахованого та утриманого єдиного внеску на загальну суму 87196 грн.74 коп. та заниження сум грошового забезпечення за березень, червень 2012 року на загальну суму 2997 грн. 94 коп. привело до заниження нарахованого та утриманого єдиного внеску на загальну суму 1118 грн.24 коп., чим порушено п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VІ.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем винесені рішення №63 від 21.12.2012 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду або страхувальником своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків у 2010 року, відповідно до якого позивача зобов'язано сплатити фінансові санкції в сумі 61190 грн.12 коп., рішення № 454 від 21.12.2012 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у 2011-2012 роках, відповідно до якого позивача зобов'язано сплатити фінансові санкції в сумі 40542 грн.11 коп., а також вимогу про сплату заборгованості № 106 від 21.12.2012 року, що виникла у 2011-2012 роках в сумі 81084 грн. 21 коп.
Позивач вважає, що прийняті відповідачем рішення та вимога не відповідають законодавству України та є неправомірними, оскільки відповідач не брав до уваги фактично перераховані страхові внески до Пенсійного фонду України, підтверджені платіжними дорученнями.
В судовому засіданні представники позивача наполягали на задоволенні позовних вимог та просили суд їх задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача позовних вимог не визнали та просили суд відмовити у їх задоволенні з підстав, зазначених у письмовому запереченні.
Вислухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши письмові докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
В період часу з 03.12.2012 року по 21.12.2012 року на підставі направлення від 03.12.2012 року № 233 відповідачем проведено планову перевірку щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування позивачем за період з 12.01.2007 року по 01.12.2012 року.
В результаті перевірки виявлено, що в березні 2012 року заниження фонду оплати праці на суму 265 грн. 20 коп., що призвело до заниження нарахування єдиного внеску за ставкою 33,2% в сумі 88 грн.05 коп. та до заниження утримання єдиного внеску за ставкою 2% в сумі 5 грн.30 коп.
Заниження сум грошового забезпечення в лютому, липні, серпні, жовтні, грудні 2011 року на загальну суму 233771 грн. 40 коп. призвело до заниження нарахованого та утриманого єдиного внеску на загальну суму 87196 грн.74 коп. та заниження сум грошового забезпечення за березень, червень 2012 року на загальну суму 2997 грн. 94 коп. привело до заниження нарахованого та утриманого єдиного внеску на загальну суму 1118 грн. 24 коп., чим порушено п.1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VІ.
Заниження суми грошового забезпечення та заробітної плати в березні, червні, липні, серпні, листопаді та грудні 2010 року на загальну суму 853097 грн.60 коп., що призвело до заниження нарахованих та утриманих страхових внесків на загальну суму 300290 грн. 32 коп., чим порушено п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем винесено рішення № 63 від 21.12.2012 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків і за наслідками якої донараховано 0,00 грн. страхових внесків, відповідно до якого позивача зобов'язано сплатити фінансові санкції в сумі 61190 грн.12 коп.
Рішення №454 від 21.12.2012 року про застосування фінансових санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, відповідно до якого позивача зобов'язано сплатити фінансові санкції в сумі 40542 грн. 11 коп.
Сформована вимога про сплату боргу № Ю-106 від 21.12.2012 року, що виникла у 2011-2012 роках, про сплату недоїмки в сумі 81084 грн. 21 коп.
Не погоджуючись з вказаними спірними рішеннями відповідача, позивач оскаржив їх в судовому порядку.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VІ. Також, спірні правовідносини регулюються Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 року № 22-2, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.11.2010 року за № 1014/18309, а також Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 року за № 994/18289.
Так, пунктами 3, 4 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення застосовують фінансові санкції -штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу); за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Пунктом 3 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що територіальним органом Пенсійного фонду за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску. Страхувальники - роботодавці щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663.
Обчислення страхових внесків та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) грошового забезпечення, заробітної плати (доходу), виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу). Тобто документами, які підтверджують нарахування страхових внесків є роздавальні відомості, або бланки особового рахунку військовослужбовця «форма 54» (відповідно до наказу Міністра статистики України від 22.05.1996 року № 144 «Про затвердження типових форм первинного обліку по розрахунках з робітниками і службовцями по заробітної платі» розрахунково-платіжні відомості складаються в одному екземплярі в бухгалтерії на основі даних «особового рахунку ф.54»).
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області для розрахунку фінансових (штрафних) санкцій брались дані, які були результатом співставлення поданих до Пенсійного фонду України розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, звіти щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та фактичних бухгалтерських, інших документів, відповідно до яких провадилося нарахування (обчислення) грошового забезпечення, заробітної плати (доходу). Проте в розрахунках за березень, червень, липень, серпень та грудень 2010 року, а також у звітах за лютий, липень, серпень, жовтень, грудень 2011 року, березень, червень 2012 року позивачем були допущені технічні помилки, а розрахунок фонду грошового забезпечення за листопад місяць 2010 року відповідачем взагалі не брався до уваги.
Як встановлено судом під час розгляду справи, фактичний фонд грошового забезпечення позивача згідно фінансових, бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадилося нарахування та утримання внесків до органів Пенсійного фонду України, в акті перевірки, проведеної співробітниками управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області, вказано вірно.
Отже, різниця фонду грошового забезпечення та заробітної плати у 2010 році між даними, поданими у розрахунках до відповідача та фактичними даними згідно фінансових та бухгалтерських документів складає 853097 грн. 60 коп. На думку Пенсійного фонду України це призвело до заниження нарахованих та утриманих страхових внесків на загальну суму 300290 грн. 32 коп., хоча відповідач при винесенні рішень про накладання фінансових санкцій не брав до уваги фактично перерахованих страхових внесків до Пенсійного фонду України, підтверджених платіжними дорученнями.
Таким чином, на кінець 2010 року дебіторська заборгованість військової частини А-2012 перед Пенсійним фондом України складає 54394 грн. 81 коп., з яких 39037 грн. 55 коп. - зайво перераховані страхові внески в розмірі 33,2% та 15357 грн. 26 коп. - зайво перераховані страхові внески в розмірі 2%. Тому суми заниження фонду грошового забезпечення та заробітної плати не призвели до заниження загальних сум сплачених військовою частиною А2012 страхових внесків по сумі фактичних витрат на грошове забезпечення, оплату праці та інших виплат, пов'язаних з відносинами трудового найму за березень, червень, липень, серпень та грудень 2010 року, що підтверджується даними бухгалтерських документів та платіжними дорученнями. Аналогічна ситуація склалася в окремих місяцях 2011 і 2012 років. Так, фонд грошового забезпечення позивача згідно звітів у 2011 році складає 5241276 грн. 82 коп., фактично згідно даних бухгалтерського обліку - 5470074 грн. 98 коп.
Як стверджує відповідач, різниця між цими даними призвела до заниження нарахованого та утриманого єдиного соціального внеску на загальну суму 87196 грн. 74 коп., хоча відповідач при винесенні рішень про накладання фінансових санкцій також не брав до уваги фактично перерахованих страхових внесків до Пенсійного фонду України, підтверджених платіжними дорученнями. На підставі аналізу сплати єдиного соціального внеску судом встановлено, що позивачем не перераховано до Пенсійного фонду 47441 грн. 64 коп. єдиного соціального внеску в розмірі 34,7%, з урахуванням наявної дебіторської заборгованості станом на 01.01.2011 року - 8404 грн. 09 коп., зайво перераховано 783 грн. 97 коп. єдиного соціального внеску в розмірі 2,6%, з урахуванням наявної дебіторської заборгованості станом на 01.01.2011 - 16141 грн. 23 коп. (відповідно до ч. 13 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів).
Фонд грошового забезпечення позивача згідно звітів у 2012 році складає 4766136 грн. 86 коп., фактично згідно даних бухгалтерського обліку - 4754472 грн. 31 коп. Як стверджує відповідач, різниця між цими даними призвела до заниження нарахованого та утриманого єдиного соціального внеску на загальну суму 1118 грн. 24 коп., хоча відповідач при винесенні рішень про накладання фінансових санкцій знову не брав до уваги фактично перерахованих страхових внесків до Пенсійного фонду України, підтверджених платіжними дорученнями. На підставі аналізу сплати єдиного соціального внеску встановлено, що позивачем зайво перераховано до Пенсійного фонду України 27252 грн. 10 коп., єдиного внеску в розмірі 34,7%, з урахуванням кредиторської заборгованості станом на 01.01.2012 року - 18848 грн. 01 коп., зайво перерахованого 732 грн. 84 коп. єдиного соціального внеску в розмірі 2,6%, з урахуванням наявної дебіторської заборгованості станом на 01.01.2011 року - 16874 грн. 07 коп.
Таким чином, станом на 01.12.2012 року військовою частиною А-2012 зайво перераховано до Пенсійного фонду України єдиний соціальний внесок в розмірі 35722 грн. 08 коп. Вказане також підтвердили представники відповідача, зазначивши при цьому, що вказану суму єдиного соціального внеску позивач сплатив до Пенсійного фонду України, але на інші рахунки.
Крім того, в порушення постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Переліку питань для здійснення планових перевірок органами Пенсійного фонду України та форми акта, що складається за їх результатами» від 31.03.2011 року № 9-1, відповідач під час проведення перевірки не з'ясував, зокрема, чи відповідають відомості про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування даним бухгалтерського обліку платника, чи відповідають відомості про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованих осіб даним бухгалтерського обліку платника чи відповідають відомості про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованих осіб за період з 01.01.2011 року даним бухгалтерського обліку платника.
Враховуючи викладене, позивач виконав вимоги ст. 67 Конституції України де вказано, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З огляду на наведене та враховуючи наявність переплати у військовій частині А-2012 по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного соціально внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідачем було неправомірно прийнято рішення № 63 та № 454 від 21.12.2012 року, а також вимогу про сплату боргу № 106 від 21.12.2012 року, в зв'язку з чим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
З приводу вимоги позивача про постановлення ухвали про зобов'язання відповідача зарахувати суму зайво перерахованих коштів позивачем, як дебіторську заборгованість станом на 01.12.2012 року в сумі 35722 грн. 08 коп., суд зазначає, що вона не підлягає до задоволення, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, вказані функції належать до повноважень Пенсійного фонду України і відповідно суд не може перебирати на себе її функції.
Відповідно до вимог частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159 - 163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області № 63 та № 454 від 21 грудня 2012 року, а також вимогу про сплату боргу № Ю-106 від 21 грудня 2012 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь військової частини А-2012 525 грн. 86 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 185-187 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 18.03.2013 року.
Суддя В.В. Мишенко