Постанова № 30042805, 05.03.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2013
Номер справи
2а/1270/9980/2012
Номер документу
30042805
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 березня 2013 року Справа № 2а/1270/9980/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Захарової О.В.,

при секретарі судового засідання: Білоконі Д.І.,

за участю:

представника позивача: Богданової А.О. (довіреність від 26.02.2013 №01/4-11-179),

представника відповідача: Грідіна К.С. (довіреність від 02.01.2013 №4/09-25)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Первомайськвугілля" до управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №723 від 02.11.2012 в частині нарахування 251815,10 грн. штрафу та пені у розмірі 26092,55 грн., -

ВСТАНОВИВ:

14 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №723 від 02.11.2012 в частині нарахування 251815,10 грн. штрафу та пені у розмірі 26092,55 грн.

Позивач не погоджується з указаним рішенням, оскільки управлінням Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області порушено вимоги Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зокрема пунктів 7.2.2, 7.7 та 6.10, а саме, рішення прийнято без проведення перевірки та складання відповідного акту перевірки, а також позивачу не надсилались повідомлення про перерозподіл коштів протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду - фактично не було отримано у вказаний строк та до цього часу від відповідача повідомлення про суми перерозподілу сплачених коштів як внески за червень 2011 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові та просив задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, просив у задоволенні позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.

Державне підприємство "Первомайськвугілля", код ЄДРПОУ 32320594, зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа виконавчим комітетом Первомайської міської ради 31.03.2003 за №1 388 120 0000 000004 та має у своїй структурі відокремлений підрозділ Шахта "Первомайська" без права юридичної особи (а.с. 8-9, 10-11, 12, 13, 14).

Відокремлений підрозділ Шахта "Первомайська" Державного підприємства "Первомайськвугілля" перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області (а.с. 15) та з 01 січня 2011 року є платником єдиного внеску у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464).

Управлінням Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області 02 листопада 2012 року винесено рішення №723 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким Відокремленому підрозділу Шахта "Первомайська" Державного підприємства "Первомайськвугілля" на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " нараховано штраф у розмірі 251 815,10 грн. та нараховано пеню у розмірі 26092,55 грн. за період з 20.07.2011 до 22.08.2011, яке отримано позивачем 23.11.2012 (а.с. 16, 17).

Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону №2464-VI (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

З обставин справи вбачається, що граничний строк сплати єдиного внеску за червень 2011 року для позивача становить 20 липня 2011 року.

З наданих позивачем платіжних доручень №549 від 27.07.2011 на суму 525,17 грн., №524 від 27.07.2011 на суму 169,62 грн., №550 від 27.07.2011 на суму 12555,65 грн., №553 від 27.07.2011 на суму 1828,72 грн., №551 від 27.07.2011 на суму 162508,35 грн., №552 від 27.07.2011 на суму 41797,04 грн., №521 від 27.07.2011 на суму 1847,32 грн. (проведені банком 27.07.2011), №381 від 07.07.2011 на суму 818373,00 грн., №379 від 07.07.2011 на суму 59278,00 грн. (проведені банком 11.07.2011), №№486 від 25.07.2011 на суму 1308784,00 грн., №484 від 25.07.2011 на суму 95893,00 грн., №488 від 25.07.2011 на суму 2551,00 грн., №485 від 25.07.2011 на суму 733,00 грн., №487 від 25.07.2011 на суму 12160,00 грн. (проведені банком 26.07.2011), №540 від 26.07.2011 на суму 16776,00 грн., №544 від 26.07.2011 на суму 433,00 грн., №541 від 26.07.2011 на суму 124,00 грн., №543 від 26.07.2011 на суму 2065,00 грн. (проведені банком 29.07.2011), вбачається, що позивачем здійснювалось перерахування єдиного внеску за червень 2011 року з простроченням встановленого Законом №2464-VI строку його сплати.

Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 12 статті 9 Закону №2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно частини 2 статті 25 Закону №2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Пунктом 2 частини 11 та частиною 10 статті 25 Закону №2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст. 25 Закону №2464).

Частиною 14 статті 25 Закону №2464 встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до п. 7.2.2. Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 за №21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289 (далі - Інструкція №21-5), розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

При цьому, проведення планової чи позапланової перевірки на підприємстві з дослідженням бухгалтерських документів, як зазначає позивач, а ні Законом №2464, а ні Інструкцією №21-5 не передбачено.

Також, під час розрахунку фінансової санкції на підставі даних карток особових рахунків платників не передбачено складання акту перевірки, у зв'язку з чим доводи позивача у цій частині є необґрунтованими.

Нарахування за рішенням від 02 листопада 2012 року №723 штрафних санкцій та пені здійснено відповідачем у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску за період з 20.07.2011 до 22.08.2011 у розмірі 10% та 0,1% за кожний день прострочення платежу відповідно своєчасно несплачених сум, на підставі даних карток особового рахунку Відокремленого підрозділу Шахта "Первомайська" Державного підприємства "Первомайськвугілля".

Підставою для нарахування вказаних фінансових санкцій є дані картки особових рахунків позивача (а.с. 37-50).

При цьому, згідно даних картки особового рахунку Відокремленого підрозділу Шахта "Первомайська" Державного підприємства "Первомайськвугілля" мало заборгованість зі сплати єдиного внеску за попередні періоди.

Посилання позивача на відсутність такого боргу суд до уваги не приймає, так як така позиція позивачем документально не підтверджена та ґрунтується лише на поясненнях про те, що відповідач повинен зараховувати сплачені внески у відповідності до призначення платежу, що суперечить вимогам Закону №2464.

Згідно з частиною шостою статті 25 Закону №2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Згідно п. 6.10 Інструкції №21-5 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду орган Пенсійного фонду складає повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.

Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано службовій особі юридичної особи або фізичній особі - підприємцю, особі, яка забезпечує себе роботою самостійно, під підпис або надіслано простим поштовим відправленням. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.

Відповідно до затвердженої Інструкцією №21-5 форми додатка №8 перерозподіл відбувається у випадку спрямування сплати єдиного внеску на сплату фінансової санкції чи пені.

В оскаржуваному рішенні штраф та пеня є фінансовою санкцією за прострочення недоїмки за поточний період.

Думка позивача, що управління ПФУ в м.Первомайську Луганської області зобов'язано було надсилати до Відокремленого підрозділу Шахта "Первомайська" Державного підприємства "Первомайськвугілля" повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за червень 2011 року є необґрунтованим та не заслуговує на увагу.

Відповідно до п.7.7. Інструкції №21-5, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VII цієї Інструкції, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках. Перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску. Другий примірник залишається в структурному підрозділі, на який покладено обов'язки з організації контролю за надходженням сум єдиного внеску та інших платежів до Пенсійного фонду. Надіслані (вручені) рішення про застосування фінансових санкцій реєструються в журналі обліку рішень за формою згідно з додатком 17.

Як було зазначено представником позивача у судовому засіданні оскаржуване рішення УПФУ в м.Первомайську Луганської області отримано уповноваженою особою підприємства 23.11.2012, предметом даного позову є правомірність рішення відповідача від 02.11.2012 №723 про застосування фінансових санкцій. Порушення процедури вручення рішення не є підставою для його скасування за умови правомірності застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

Твердження позивача щодо необхідності розрахунку пені від дати, зазначеної підприємством у платіжних дорученнях не відповідають положенням Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV.

Відповідно до п.п. 5, 6 ст.20 Закону №1058 страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Пунктом 9 ст.20 Закону №1058 визначено, що днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку суми платежу з банківського рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.

Враховуючи, що позивачем несвоєчасно сплачено єдиний внесок за червень 2011 року, дати сплати, зазначені у рішенні від 02.11.2012 №723 відповідають фактичним датам списання коштів з рахунків позивача, розрахунок фінансових санкцій та пені не містить помилок, суд приходить до висновку про правомірність винесення УПФУ в м.Первомайську Луганської області рішення від 02.11.2012 №723 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, та його відповідність вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим підстав для його скасування судом не вбачається.

У зв'язку з відмовою в задоволені позовних вимог, судові витрати покладаються на позивача.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 05 березня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 11 березня 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст.ст. 2, 17, 94, 158, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Первомайськвугілля" до управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №723 від 02.11.2012 в частині нарахування 251815,10 грн. штрафу та пені у розмірі 26092,55 грн., відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складений та підписаний 11 березня 2013 року.

Суддя О.В. Захарова