ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 лютого 2013 р. Справа №801/266/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Калініченко Г.Б., за участю секретаря Колосової Ю.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газконтиненталь"
до Державної податкової інспекції в Ленінському районі АР Крим
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду АР Крим звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Газконтиненталь" (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у Ленінському районі АР Крим (далі - відповідач) з адміністративним позивом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0003151503 від 18.12.2012р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що висновки акту камеральної перевірки №962/1503/115029382 від 04.12.2012 року, на підставі якого прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідають дійсності та Податковому Кодексу України.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.01.2013р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на необґрунтованість висновків відповідача, викладених в акті перевірки.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про місце, день та час слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на адміністративний позов не надав.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
04.12.2012 р. Відповідачем була проведена камеральна перевірка податкової декларації плати за користування надрами для видобування корисних копалин вх. ДПС № 9068957442 від 06.11.2012р. код 13030400 за третій квартал 2012 року, поданою платником податків за договором про Спільну діяльність №4024 від 26.11.2004 року.
За результатами перевірки було складено акт камеральної перевірки №962/1503/115029382 від 04.12.2012 року та зроблено висновок, що позивачем порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин протягом строків, визначених п.263,12 ст.263 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755- VI.
На підставі акту перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0003151503 від 18.12.2012 року про застосування до позивача на підставі ст. 126 ПКУ штрафних санкцій у сумі 45010,20 грн.
Не погодившись з зазначеним висновком Товариство з обмеженою відповідальністю "Газконтиненталь" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 18.12.2012 року №0003151503.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Газконтиненталь" зареєстровано у якості платника податків та перебуває на податковому обліку в Державної податкової інспекції у Ленінському районі АР Крим з 20.04.2005року, що підтверджується Довідкою за формою 4-ОПП, код ВРГНАУ 115029382.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.
"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (Пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Згідно з п.п. 263.11.1. ст.263.11 Податкового Кодексу від 02.12.2010р. №2756-VI Платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини, що дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до органу державної податкової служби:
- за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України;
- за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи податкової декларації з плати за користування надрами для видобування корисних копалин позивачем визначено грошове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмирі 450101,96 грн.
Пунктом 263.12.1. статі 263 Податкового кодексу України встановлено, що платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ними органу державної податкової служби:
за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України;
за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Граничним терміном сплати грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за третій квартал 2012 року є 19.11.2012.
Судом встановлено, що позивач платіжним дорученням від 19.11.2012 року №809 зробив оплату податкового зобов'язання і перерахував до бюджету України повну суму податкового зобов'язання у розмірі 450101,96 грн. Зазначена сума була зарахована до бюджету України на розрахунковий рахунок № 33111366700164 Державного бюджету Ленінського району, за кодом бюджетної класифікації 13030400.
Відповідно до п. 263.13.1. статі 263 Податкового кодексу України платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.
Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин до бюджету здійснюють органи державної податкової служби.
Отже відповідальність платника плати за користування надрами для видобування корисних копалин може наступати лише за:
- не правильність обчислення суми плати;
- не повноту і не своєчасність її внесення до бюджету;
- а також не своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків.
Згідно із п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Отже, підставою для притягнення платника податків до відповідальності у вигляді штрафу є несплата узгодженої суми грошового зобов'язання до бюджету встановлений законом термін.
Позивач Платіжним дорученням від 19.11.2012 року №809 своєчасно зробив оплату податкового зобов'язання і перерахував до бюджету України повну суму податкового зобов'язання у розмірі 450101,96 грн.
Суд вважає, що відповідач недостовірно встановив факт щодо порушення строків внесення позивачем до бюджету плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач виконав вимоги п. 263.12.1. ст.263 Податкового кодексу України щодо правильності обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин та своєчасно і в повному обсязі вніс її до бюджету, а відтак, відсутні підстави для притягнення його до відповідальності за несвоєчасне внесення до бюджету плати за користування надрами за видобування корисних копалин.
За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі АР Крим № 0003151503 від 18.12.2012 р.
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газконтиненталь" (ЄДРПОУ 31913283) витрати зі сплати судового збору у розмірі 450,00 грн. з Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Калініченко Г.Б.