Ухвала суду № 30000714, 13.03.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2013
Номер справи
2а/0570/17808/2012
Номер документу
30000714
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Бойко М.І.

Суддя-доповідач - Геращенко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2013 року справа №2а/0570/17808/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Геращенка І.В.

суддів Арабей Т.Г., Губської Л.В.

секретар судового засідання Мосіна К.С.

за участю представників сторін:

від позивача - Миронець О.В. - за довір. від 28.10.2010 року № 013-3422

від відповідача - Гнатенко А.В. - за довір. від 02.01.2013 року № 7

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Єнакієвський коксохімпром» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2013 року у справі № 2а/0570/17808/2012 за позовом Приватного акціонерного товариства «Єнакієвський коксохімпром» до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 1106-ДО-1-Е від 05.12.2012 року,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Єнакієвський коксохімпром» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 1106-ДО-1-Е від 05.12.2012 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2013 року у справі № 2а/0570/17808/2012 (суддя Бойко М.І.) у задоволені позовної заяви відмовлено.

Позивачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Наголошує на тому, що на час розгляду справи про адміністративне правопорушення на ринку цінних паперів у апелянта відсутній склад правопорушення.

Зазначає, що до порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів позивач надав до відповідача фотокопію протоколу загальних зборів акціонерів ПРАТ «ЄКХП» за 2011 рік.

У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, проти чого заперечував представник відповідача.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила.

Приватне акціонерне товариство «Єнакієвський коксохімпром» зареєстроване виконавчим комітетом Єнакієвської міської ради Донецької області 30.06.2004 року, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 231335 серія А01, ідентифікаційний код юридичної особи 31272173, є юридичною особою, видами діяльності за КВЕД якого, є виробництво коксу та коксопродуктів; оптова торгівля металами та металевими рудами; неспеціалізована оптова торгівля; вантажний залізничний транспорт; діяльність у сфері інжирінгу; геології та геодезії надання послуг технічного консультування в цих сферах; будівництво житлових і нежитлових будівель.

12 жовтня 2012 року Донбаським територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку видане розпорядження № 6460ДО-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким встановлено порушення ПрАТ «Єнакієвський коксохімпром» ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480-ІV від 23.06.2006 року, «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 19.12.2006 року № 1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за № 97/13364 (далі - Положення):

- в частині розкриття інформації в табл. «Зміст» у відповідності до вимог п. 1.4 глави 2 розділу V та додатку 37 Положення;

- в частині розкриття інформації в табл. «Інформація про осіб, послугами яких користується емітент» у відповідності до вимог п. 1.12 глави 2 розділу V та додатку 37 Положення;

- в частині розкриття інформації у відповідності до вимог п. 1.15 глави 2 розділу V та додатку 37 Положення у розділу «Інформація про зобов'язання емітента».

Зазначеним розпорядженням було зобов'язано позивача у термін до 12.11.2012 року (включно) усунути порушення законодавства про цінні папери та здійснити розкриття виправленої річної інформації у відповідності до вимог п. 1 глави 7 розділу V Положення шляхом: розміщення річної інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії; розміщення річної інформації на власному веб-сайті в мережі Інтернет; подання до Комісії паперової форми річної інформації. (а.с.12)

Позивач листом № 011-3778 від 30.10.2012 року на виконання вищезазначеного розпорядження надіслав лист відповідачу про усунення порушення законодавства про цінні папери та здійснення розкриття виправленої річної інформації з додатком: виправлена річна інформація ПРАТ «ЄКХП» за 2011 рік. (а.с. 11)

15 листопада 2012 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, оскільки позивачем були порушені вимоги ст. 40 Закону № 3480-15 та п. 1 гл. 2 розділу V Положення, а саме: надана річна інформація емітента за 2011 рік не містить копію протоколу загальних зборів, що проводилися у звітному році (19.04.2011 року). (а.с. 10)

Актом відповідача про правопорушення на ринку цінних паперів № 1106-ДО від 26 листопада 2012 року встановлено, що позивачем порушені вимоги ст. 40 Закону № 3480-15 та п. 1 гл. 2 розділу V Положення, а саме: надана річна інформація емітента за 2011 рік не містить копію протоколу загальних зборів, що проводилися у звітному році (19.04.2011 року). (а.с. 8)

Постановою уповноваженої особи Комісії про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 26.11.2012 року розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПрАТ «Єнакіївський коксохімпром» було призначено на 05.12.2012 року.

Постановою уповноваженої особи Комісії про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1106-ДО-1-Е від 05 грудня 2012 року, на підставі п. 14 ст. 8, ст.ст. 9, 11, 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів», п.п. 1,4 розділу. VII п. 1.7 розділу XVII «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.07. № 2272 за подання інформації не в повному обсязі застосовано до позивача санкція у вигляді штрафу у розмірі 3400 гривень (а.с. 6).

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, в апеляційній скарзі вказується на порушення норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30.10.1996 року (далі - Закон № 448)

Відповідно до п. 1 ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно ст. 6 Закону № 448 Комісія розробляє і затверджує нормативно-правові акти з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, якому чинним законодавством надані владні управлінські функції на ринку цінних паперів.

Метою державного регулювання ринку цінних паперів, в розумінні ст. 2 Закону № 448, є дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.

За приписами п. 15 ст. 7 Закону № 448 Комісія встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.

Згідно п. 8 ст. 8 Закону № 448 Комісія має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.

Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону № 448 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Згідно п. 14 ст. 8 Закону № 448 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 11 Закону № 448 передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулює відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку.

Згідно ч. 1 ст. 40 Закону «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до ч. 6 ст. 40 Закону «Про цінні папери та фондовий ринок» строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.

Відповідно до п. 15 ч.2 ст. 7 та п. 13 ст. 8 Закону № 448, ст.ст. 15, 39-41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (далі Закон № 3480-15) Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1591 від 19.12.06. (далі - ДКЦПФР) було затверджено «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» (далі - Положення).

Згідно пункту 1 розділу 1 це Положення регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія).

Відповідно п. 3 р. 1 Положення емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом: розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії) або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (далі - стрічка новин); опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання); подання до Комісії. Емітенти цінних паперів до моменту подання Інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті (веб-сторінці) (далі - сторінка в мережі Інтернет) відповідно до вимог законодавства.

Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (далі - Правила) розроблено відповідно до Законів України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», «Про цінні папери та фондовий ринок», «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», Кодексу України про адміністративні правопорушення, Указу Президента України від 14.02.1997 року № 142/97 «Про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку» (із змінами та доповненнями) та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до п. 12 розділу 1 Правил справи про правопорушення розглядаються відповідно до повноважень уповноваженою особою, на підвідомчій території якої було виявлено порушення, або уповноваженою особою, на підвідомчій території якої перебуває особа, щодо якої порушено справу про правопорушення.

Справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем їх вчинення.

Враховуючи норми Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами, колегія суддів вважає, що у спірних правовідносинах мало місце триваюче правопорушення, оскільки воно пов'язано з довгостроковим і безперервним невиконанням обов'язків, що передбачені у нормі права.

Відповідно до п. 10 розділу 1 Правил юридична особа може бути притягнена до відповідальності за вчинення правопорушення не пізніше трьох років з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше трьох місяців з дня його виявлення..

Згідно п. 1 розділу 7 Правил розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови

За приписами ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Аналізуючи приведене законодавство, нормативні акти, які врегульовують спірні правовідносини та встановлені обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що дії відповідача відносно прийняття постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 1106-ДО-1-Е від 05.12.2012 року є правомірними, оскільки відповідачем встановлений факт порушення з боку позивача, за що передбачена відповідальність.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відмову в задоволені позовної заяви, тому підстав для скасування постанови суду не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст. 2, ст. 9, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Єнакієвський коксохімпром» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2013 року у справі № 2а/0570/17808/2012 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2013 року у справі № 2а/0570/17808/2012 за позовом Приватного акціонерного товариства «Єнакієвський коксохімпром» до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 1106-ДО-1-Е від 05.12.2012 року - залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дня проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 13.03.2013 року проголошена вступна та резолютивна частина ухвали, повний текст ухвали виготовлений 18.03.2013 року.

Головуючий І.В.Геращенко

Судді Т.Г.Арабей

Л.В.Губська