Постанова № 29989689, 28.02.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2013
Номер справи
808/1174/13-а
Номер документу
29989689
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2013 року о 14 год. 25 хв.Справа № 808/1174/13-а м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Шари І.В.

при секретарі судового засідання Тєтєрєвої К.О.

за участю представників

позивача - не з'явився

відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Підприємство Софіївської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№55)», м. Вільнянськ Запорізької області

до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

31 січня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов позов від Державного підприємства «Підприємство Софіївської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№55)», м. Вільнянськ Запорізької області (далі - ДП «Підприємство Софіївської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№55)», позивач) до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби (далі - Вільнянської МДПІ Запорізької області ДПС, відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби від 27 липня 2012 року №000391504 на суму 7 814 грн. 38 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Вільнянською міжрайонною державною податковою інспекцією Запорізької області Державної податкової служби проведено невиїзну документальну перевірку з питання несвоєчасної сплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 30.09.2011 по 27.06.2012, за результатами якої складено Акт перевірки № 293/15-08680075 від 20.07.2012. На підставі Акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №000391504 від 27.07.2012. З вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням позивач не погоджується вважає його неправомірним, оскільки, платіжні доручення, зазначені в Акті перевірки, мали призначення платежу «на погашення поточних зобов'язань», які виникали у підприємства в 2012 році. Однак, відповідачем безпідставно змінено призначення платежу, та направлено кошти на погашення боргу 2011 року, який виник через скрутне фінансове становище підприємства. Також позивач зазначає, що суми боргу за податковими деклараціями, що узгоджені протягом 2011 року зазначені у Акті перевірки, заявлені податковою інспекцією до стягнення та знаходяться на виконані в органах виконавчої служби. За таких обставин позивач вважає, що у Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби не було законних підстав змінювати призначення платежів та зараховувати грошові кошти призначені на погашення поточних зобов'язань (за 2012 рік) на погашення боргу за податковими деклараціями, що узгоджувалися в 2011 році.

Представник позивача в судове засідання не прибув, 28 лютого 2013 року подав до суду клопотання, в якому просить відкласти розгляд справи у зв'язку з перебуванням представника позивача в судовому засіданні у Вільнянському районному суді. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача 11.02.2013 надав до суду заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що протягом 2012 року ДП «Підприємство Софіївської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№55)» сплачувались суми коштів з податку на додану вартість, які направлялись Вільнянською МДПІ Запорізької області ДПС у рахунок погашення податкового боргу згідно календарної черговості його виникнення. Відповідач зазначає , що відповідно до п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Також зазначає, що спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а відтак податковий орган діяв у межах чинного законодавства. З урахуванням того, що за відповідачем рахується податковий борг, що виник у період з вересня 2011 року, платежі, здійснені в квітні-червні 2012 року, на виконання вимог ПК України були направлені саме на погашення сум податкових зобов'язань, які виникли за декларацією по ПДВ 2011 року.

28 лютого 2013 року представник відповідача подав до суду заяву, в якій просить суд розглянути справу в порядку письмового провадження. Проти позову заперечує у повному обсязі.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Відповідно до Довідки Серія АБ №418854 Головного управління статистики у Запорізькій області Державне підприємство «Підприємство Софіївської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№55)» 22.05.2000 зареєстроване як юридична особа за адресою: 70002, Запорізька область, Вільнянський район, м. Вільнянськ, вул. Металістів, буд. 1, ідентифікаційний код 08680075.

20 липня 2012 року на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Розділу І та п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 Розділу II Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-У1, головним державним податковим ревізором-інспектором відділу оподаткування юридичних осіб Вільнянської МДПІ Запорізької області, інспектором податкової служби І рангу Рязановою Ю.М. проведена невиїзна документальна перевірка в приміщенні Вільнянської МДПІ Державного підприємства «Підприємство Софіївської виправної колонії УДДУ Запорізької області № 55» з питання несвоєчасної сплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 30 вересня 2011 року по 27 червня 2012 року.

Перевіркою встановлено, що в порушення п. 203.2 ст. 203 Розділу V Податкового кодексу України платником несвоєчасно сплачено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість, зазначену у поданих ним податкових декларацій з податку на додану вартість: № 9008020967 від 20.09.2012; Уточнюючий документ № 9008751403 від 18.10.2011; № 9009182527 від 20.10.2011; №9011507006 від 18.11.2011.

За результатами перевірки складено Акт перевірки № 293/15-08680075 від 20.07.2012 На підставі Акту перевірки № 293/15-08680075 від 20.07.2012 винесено податкове повідомлення-рішення № 0000391504 від 27 липня 2012 року, яким до Державного підприємства «Підприємство Софіївської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№55) застосовано штрафні санкції у розмірі 7 814,38 грн.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до п. п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п. 54.1 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно з п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до п. 49.18.1 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, що стосується даного випадку, календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Так, суд критично ставиться до позиції позивача, щодо безпідставності зміни відповідачем призначення платежу «на погашення поточних зобов'язань», що виникли в 2012 році, направивши кошти на погашення податкового боргу 2011 року, виходячи з наступного.

Відповідно до матеріалів адміністративної справи ДП «Підприємство Софіївської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№55)» подано до Вільнянської МДПІ Запорізької області ДПС податкові декларації з податку на додану вартість; № 9008020967 від 20.09.2012; № 9009182527 від 20.10.2011; №9011507006 від 18.11.2011; уточнюючий документ № 9008751403 від 18.10.2011, відповідно до яких позивачем самостійно визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

Позивачем термін сплати податкових зобов'язань прострочено, внаслідок чого у ДП «Підприємство Софіївської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№55)» виник податковий борг з податку на додану вартість (а.с. 4).

Відповідно до положень пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом (пп. 14.1.175. п.14.1 ст.14 ПК України).

Згідно з п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (далі - платежі до бюджету), встановлюється Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України № 276 від 18.07.2005 (далі по тексту Інструкція № 276).

Відповідно до п. 3.1 Розділу 3 Інструкції № 276 з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

Згідно з розділом 4 Інструкції № 276 Нарахуванню в особових рахунках платників підлягають: податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання; відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань; непогашені суми векселя, що видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.

Податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри (п. 4.2.1. Інструкції № 276).

Нарахування платежів до бюджету в особових рахунках платників податків здійснюються відповідно до порядків адміністрування відповідних податків, розроблених на підставі чинного законодавства (п.4.3 Інструкція № 276).

За правилами п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Тобто, пунктом 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що кошти, які надходять у рахунок погашення податкового боргу органами податкової служби спрямовуються на погашення податкового боргу або грошового зобов'язання, виходячи з черговості їх виникнення, причому спочатку погашаються суми податкового боргу, а потім поточні суми грошових зобов'язань платника податку. Зазначена норма має імперативний характер виконання, а відтак відповідача зобов'язано зараховувати кошти у рахунок погашення податкового боргу згідно календарної черговості його виникнення.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищезазначеного судом встановлено, що при зарахуванні податковим органом грошових коштів, відповідно до платіжних доручень: № 28134161 від 28.04.2012; №72 від 24.05.2012; № 29356090 від 31.05.2012; № 30554585 від 27.06.2012, із призначенням платежу «на погашення поточних зобов'язань», в порядку черговості виникнення податкового боргу з податку на додану вартість, відповідачем доведено, що Вільнянська міжрайонна державна податкова інспекція Запорізької області Державної податкової служби діяла у межах наданих їй повноважень та на підставі діючого законодавства, а відтак суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Державного підприємства «Підприємство Софіївської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№55)» до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27 липня 2012 року №000391504 на суму 7 814,38 грн. - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Шара