УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" січня 2013 р.
справа № 2а-0870/10537/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укртекстиль»
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укртекстиль» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
ПАТ «Укртекстиль»звернулося з вищевказаним позовом до суду в якому просило в якому визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.07.2011 №0002131501, яким зобов’язано позивача сплатити суму штрафу у розмірі 19603 грн. 31 коп. за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання.
В обґрунтування позову посилається на те, що оскільки подання розрахунку з єдиного податку на момент подання розрахунку з цього збору у 2009 році регулювалось Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва»від 03.07.1998 №727/98, то позивач не міг порушити норми Податкового кодексу України. Зазначає, що починаючи з 03.02.2009 р. по 15.01.2010 р. до відділення №1 Запорізької філії ТОВ «Укрпромбанк»підприємством було надано платіжні доручення про перерахування коштів на сплату єдиного податку до державного бюджету, загальна сума яких складає 98016,57грн. а тому з дати реєстрації банком платіжного доручення на сплату податку, відповідальність за порушення порядку своєчасності та повного перерахування податку до бюджету перекладається на такий банк, при цьому платник податків звільняється від обов’язку щодо перерахування податку та збору до бюджету і вся відповідальність за його несвоєчасне перерахування лежить на ТОВ «Укрпромбанк».
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року у задоволенні позову було відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, ПАТ «Укртекстиль» подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просила постанову суду скасувати та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з’явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 05.07.2011 р. ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя проведена невиїзна документальна перевірка позивача з питання своєчасності сплати єдиного податку.
За результатами перевірки складений відповідний акт від 05.07.2011 №278/1501/01552210 яким встановлено порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно сплачено єдиний податок на загальну суму 98016,57 грн., у тому числі: - звіт за І квартал 2009 року від 13.04.2009 №21719 на суму 27180,00 грн., граничний термін сплати 21.04.2009, фактично сплачено платіжним дорученням від 15.06.2011 №709, кількість днів затримки 785 днів; - звіт за ІІ квартал 2009 року від 16.07.2009 №51673 на суму 23835,00 грн., граничний термін сплати 20.07.2009, фактично сплачено платіжним дорученням від 15.06.2011 №709, кількість днів затримки 695 днів; - звіт за ІІІ квартал 2009 року від 20.10.2009 №73914 на суму 22561,00 грн., граничний термін сплати 20.10.2009, фактично сплачено платіжним дорученням від 15.06.2011 №709, кількість днів затримки 603 днів; - звіт за ІV квартал 2009 року від 15.01.2010 №96841 на суму 24471,00 грн., граничний термін сплати 20.01.2010, фактично сплачено платіжним дорученням від 15.06.2011 №709, кількість днів затримки 511 днів.
На підставі висновків Акта перевірки та виявлених порушень відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.07.2011 р. №0002131501, яким позивачу визначено суму штрафу з єдиного податку з юридичних осіб, нарахований до 1 січня 2011року у розмірі 19603,31грн.
За результатами адміністративного оскарження вказане податкове повідомлення-рішення було залишено без змін.
Сума податкового зобов’язання по єдиному податку з юридичних осіб за І - IV квартали 2009 року на суму 98016,57 грн. була самостійно визначена позивачем , яка у повному обсязі сплачена 15.06.2011 (платіжне доручення від 15.06.2011 №709 на суму 121230,00 грн. із зазначенням призначення платежу «сплата єдиного податку за 2009 рік та пені, нарахованій на заборгованість»).
Наявність у позивача податкового боргу по єдиному податку станом на 16.06.2011 підтверджується також постановою суду від 16.06.2011 р. у справі №2а-1403/10/0870, яка набрала законної сили 29.08.2011 р.
Враховуючи викладене судом першої інстанції вірно зроблено висновок, що, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини , посилаючись на ч.1 ст.72 КАС України.
Відповідно до п.1.2 ст.1 Закону України від 21.12.2000 №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(чинного на момент виникнення спірних правовідносин, далі Закон №2181), де визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»від 03 липня 1998 року №727/98 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Указ №727/98) встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва - юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень.
За приписами п.2 Указу №727/98 суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Відповідно згідно ст.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VІ (далі ПК України) податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно із п.5 Указу №727/98 суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
Починаючи з 1 січня 2011 року платники податків за порушення податкового законодавства несуть відповідальність, передбачену нормами ПК України.
Пунктом 57.1 статті 57 ПК України передбачено, що платник попадав зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У випадку порушення платниками податків граничних термінів сплати податкових зобов'язань, передбачених податковим законодавством, з 1 січня 2011 року з урахуванням строку давності застосовується штрафна санкція у розмірах, встановлених статтею 126 цього Кодексу.
Відповідно до п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Підпунктом 17.1.7. названої статті закріплено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
При цьому, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Податкове повідомлення-рішення, яким визначено відповідачу суму штрафу за порушенням вимог податкового законодавства та яка увійшла до складу податкового боргу, прийнято 12.07. 2011 року, тобто в період дії Податкового кодексу України.
У свою чергу, в ПК України в ст. 126 закріплено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Як засвідчує порівняльний аналіз змісту підпункту 17.1.7. пункту 17.1. статті 17 Закону №2181-ІІІ та приписів статті 126 Податкового кодексу України, обидві ці норми встановлюють відповідальність за правопорушення у вигляді не проведення платником податку оплати узгодженої суми грошового зобов’язання у строки, визначені законодавством. Відповідно склади правопорушення, передбаченого колишньою нормою Закону №2181-ІІІ та нині чинною нормою Податкового кодексу України, у цьому разі збігаються.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, з урахуванням вимог статті 58 Конституції України до податкових порушень, вчинених до набрання чинності Податковим кодексом України, але виявлених з 1 січня 2011 року до 6 серпня 2011 року, дня набрання чинності Законом України від 7 липня 2011 року № 3609-VІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» , може застосовуватися найнижчий із тих обсягів відповідальності, що передбачені Законом № 2181-III або Податковим кодексом України.
В тому, при визначенні розміру штрафних санкцій податковий орган вірно керувався саме нормами ПК України.
Згідно із п.2 Указу №727/98 відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах:
до Державного бюджету України - 20 відсотків;
до місцевого бюджету - 23 відсотки;
до Пенсійного фонду України - 42 відсотки;
на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення - 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням.
Пунктами 1, 3 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України встановлено, що з 1 січня 2011 року до внесення змін до розділу XIV ПК України в частині оподаткування суб'єктів малого підприємництва Указ № 727 та абзаци шостий - двадцять восьмий пункту 1 статті 14 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 13-92 «Про прибутковий податок з громадян»застосовуються з урахуванням таких особливостей:
- єдиний податок або фіксований податок сплачується на рахунок відповідного бюджету в розмірі частини єдиного податку або фіксованого податку, що підлягають перерахуванню до цих бюджетів відповідно до норм Указу №727 (з наступними змінами) та Закону України «Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян»(крім єдиного податку, який сплачується у січні 2011 року за останній звітний (податковий) період 2010 року). При цьому розподіл коштів єдиного податку або фіксованого податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або до Пенсійного фонду України Державним казначейством України не здійснюється.
В той же час ПАТ «Укртекстиль»задекларовано податкові зобов’язання ще до набрання законної сили ПК України, який набрав чинності з 1 січня 2011року.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, про правомірність нарахування позивачу штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного податку на загальну суму 98016,57 грн.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укртекстиль» - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова