Постанова № 29947631, 05.03.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2013
Номер справи
813/603/13-а
Номер документу
29947631
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2013 року № 813/603/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої cудді - Потабенко В.А.

за участю секретаря - Гойни Є.А.,

за участю сторін:

представника позивача - Бобик Л.В., згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Бродівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, витрачених Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття,

в с т а н о в и в:

Бродівський районний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з гр. ОСОБА_2 405,89 грн. коштів, витрачених Фондом державного соціального страхування України на випадок безробіття за участь в оплачуваних громадських роботах.

В обґрунтування своїх вимог позивач покликається на те, що відповідачем було безпідставно отримано кошти як допомогу з безробіття. Безпідставність нарахування позивач мотивує фактом повідомлення ОСОБА_2 позивачу недостовірних даних для отримання статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю. Відповідачу було надано статус безробітного в період з 13.05.2010 року по 08.05.2011 року. З 10.05.2011 року по 27.05.2011 року відповідач брав участь у оплачуваних громадських роботах, а саме, на підставі укладеного з Наквашанською сільською радою трудового договору отримав 1017,71 грн. У зв'язку з тим, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21.11.2011 року відповідача зобов'язано повернути Бродівському РЦЗ кошти, отримані як допомога по безробіттю за період з 13.05.2010 року по 08.05.2011 року, позивач просить також відшкодувати йому кошти, незаконно отримані ОСОБА_2 з Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, витрачені на його участь в громадських роботах, оскільки саме Фондом такі роботи фінансувались. Оскільки у повному обсязі відповідачем добровільно суму заборгованості не відшкодовано, позивач змушений звернутись до суду.

Представник позивача адміністративний позов підтримала в повному обсязі, просила позовні вимоги задовольнити.

Відповідач поти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених в запереченні, поданому до суду 25.02.2013 року, суть якого зводиться до наступного. Протягом травня 2011 року він приймав участь в оплачуваних громадських роботах, що підтверджується табелем використання робочого часу та трудовим договором, який укладено на період з 10.05.2011 - 27.05.2011 року з Наквашанською сільською радою. В цей період часу працював на території сільської ради, прибирав територію, допомагав по господарству одиноким жителям села, а тому повинен отримати винагороду за свою роботу. Крім того, ОСОБА_2 зазначає, що ним повністю повернуто кошти незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 7779, 82 грн. в Бродівський районний центр зайнятості, а також повернуто 611,82 грн. коштів, отриманих за участь в оплачуваних громадських роботах. Звідси, оскільки він виконував роботи, тобто, працював, то має право на відрахування внесків до фондів соціального страхування. Просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідач в судове засідання 05.03.2013 року не з'явився, не забезпечив явки свого представника, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

Відтак, суд вважає, справу можливо розглядати за її відсутності на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.

Оглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши надані докази, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.

06.05.2010 року Бродівським районним центром зайнятості гр. ОСОБА_2 зареєстрований як такий, що шукає роботу. Під час його перебування на обліку в центрі зайнятості, йому виплачувалась допомога по безробіттю.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.11.2011 року у справі № 2а-12552/11/1370 за позовом Бродівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 7779, 82 грн. встановлено, що відповідач, під час постановки на облік в Бродовський центр зайнятості як безробітний, повідомив недостовірні дані про своє попереднє місце роботи, чим порушив ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Тобто, за період з 13.05.2010 року по 08.05.2011 року допомога йому виплачувалась безпідставно, в зв'язку з чим позов був задоволений в повному обсязі.

Зазначена постанова Львівського окружного адміністративного суду набрала законної сили 07.12.2011 року, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія виконавчого листа.

10.05.2011 року ОСОБА_2 укладено з Наквашанською сільською радою строковий трудовий договір про його участь з 10.05.2011 року по 27.05.2011 року в оплачуваних громадських роботах. За виконання даного договору відповідачу, згідно матеріалів справи, виплачено заробітну плату в сумі 611,82 грн. та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податок з доходів фізичних осіб в сумі 405,89 грн., що підтверджується відомістю нарахування заробіткої плати за травень 2011 року працівникам на громадських роботах, довідками Наквашанської сільської ради Бродівського районі Львівської області від 01.03.2013 року № 198 та № 195 про нарахування і перерахунок єдиного соціального внеску, в тому числі по відповідачу, за травень 2011 року, № 196 про утримання і перерахунок прибуткового податку із заробітної плати, в тому числі відповідача, за травень 2011 року, та відповідними платіжними дорученнями.

28.08.2012 року позивачем, з метою контролю за використанням коштів, витрачених на організацію проведення оплачуваних громадських робіт та проходження професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості, видано наказ № 131 про аналіз використання коштів особами, останнє місце праці яких ПОСП "Агрофірма Лан".

30.08.2012 року наказом Бродівського РЦЗ № 132 вирішено вжити заходів щодо відшкодування на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, робочим органом виконавчої дирекції якого є Бродівський районний центр зайнятості, особами (ОСОБА_2, зокрема) вартості наданих оплачуваних громадських робіт та професійного навчання у зв'язку з отриманням таких обманним шляхом. Заробітну плату та соціальні пільги по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податку з доходів фізичних осіб до бюджету відповідач ОСОБА_2 отримав у зв'язку із закінченням строку виплати йому допомоги по безробіттю шляхом укладення з ним строкового трудового договору про участь в громадських роботах.

На адресу відповідача 31.08.2012 року було скеровано претензію про відшкодування ним 1017,71 грн. суми незаконно отриманих коштів за участь у громадських роботах за період з 10.05.2011 року по 27.05.2011 року. До претензії долучено розрахунок суми коштів, що необхідно повернути. В матеріалах справи наявні докази отримання відповідачем зазначеної претензії.

Водночас, добровільно ОСОБА_2 повернув лише частину отриманих коштів - 611,82 грн., що, на думку суду, свідчить про усвідомлення ним правомірності та обґрунтованості претензії Бродівського районного центру зайнятості.

Доказів оскарження претензії Бродівського районного центру зайнятості № 1694/05 від 31.08.2012 року відповідачем суду не надано.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано положення ст. 72 КАС України, відповідно до якої обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до абз. "б" ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 1 березня 1991 року № 803-XII, з наступними змінами та доповненнями, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".

Згідно положень ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-III, з наступними змінами та доповненнями, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 5 ст. 12 зазначеного Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

У відповідності до п.п. 12 п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі закінчення строку їх виплати.

Відповідно до постанови правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Про затвердження Порядку використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та здійснення контролю під час організації оплачуваних громадських робіт для безробітних від 16 жовтня 2008 року № 69, цей Порядок визначає напрями використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) для організації оплачуваних громадських робіт для осіб, визнаних у встановленому порядку безробітними (далі - безробітні особи).

Відповідно до п. 2 Порядку, фінансування організації оплачуваних громадських робіт за рахунок коштів Фонду здійснюється для безробітних осіб, які не отримують допомогу по безробіттю.

Так, для безробітних осіб незалежно від отримання ними допомоги по безробіттю фінансування організації оплачуваних громадських робіт за рахунок коштів Фонду здійснюється, серед іншого, у випадку звернення місцевої державної адміністрації або виконавчого органу відповідної ради щодо організації робіт, які мають суспільно корисну спрямованість, відповідають потребам громади, регіону і сприяють їх соціальному розвитку.

Фінансування організації оплачуваних громадських робіт відповідно до п. 2 Порядку здійснюється в межах коштів Фонду, передбачених на цю мету бюджетом Фонду та кошторисами центрів зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду.

Кошти Фонду, у відповідності до п. 3 Порядку, можуть бути використані для оплати основної та додаткової заробітної плати, визначеної відповідно до першої та другої частин статті 2 Закону України "Про оплату праці", сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності безробітних осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах.

Згідно положень п. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Бродівський районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та діє відповідно до законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про зайнятість населення", "Про державну службу" тощо.

Згідно матеріалів справи, сума неповернутих ОСОБА_2 коштів Бродівському РЦЗ, з урахуванням часткової сплати, становить 405,89 грн.

Враховуючи все наведене, суд прийшов до висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог, оскільки в судовому порядку було встановлено, що відповідач ОСОБА_2, в період перебування на обліку в центрі зайнятості, визнаний у встановленому порядку таким, що не міг брати участі в оплачуваних громадських роботах за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, а, відтак, ним неправомірно отримано заробітну плату за виконання таких робіт згідно із трудовим договором, який укладено на період з 10.05.2011 - 27.05.2011 року з Наквашанською сільською радою, і соціальні пільги у вигляді сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податку з доходів фізичних осіб в сумі 405,89 грн.

Оскільки розмір наданих соціальних пільг відповідач відмовляється повернути в добровільному порядку, такий слід стягнути примусово.

Так як спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 1 березня 1991 року № 803-XII, зі змінами та доповненнями, ст. 31, 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 2 березня 2000 року № 1533-III, зі змінами та доповненнями, та керуючись ст. ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути із ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Бродівського районного центру зайнятості (80600, Львівська область, м. Броди, вул. Гончарська, 15, ЄДРПОУ 20848943) суму витрачених Фондом державного соціального страхування України на випадок безробіття за участь в оплачуваних громадських роботах коштів в розмірі 405 (чотириста п'ять) гривень 89 коп. на р/р 37175301900022 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЗКПО 23966573, призначення платежу - повернення допомоги з безробіття, одержувач Бродівський районний центр зайнятості.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 10.03.2013 року.

Суддя Потабенко В.А.