Копія
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 лютого 2013 року Справа № 827/441/13-а
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Прохорчук О.В.;
секретар судового засідання - Олійник С.О.,
за участю представників:
позивача: Кузнецов Олександр Анатолійович, довіреність № 6-юр від 16.03.2012,
Бондарь Віктор Іванович, довіреність № 5-юр від 16.03.2012,
відповідача - Ксенз Олексій Миколайович, довіреність № 1873/9/10-0 від 14.09.2012,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Севастополі адміністративну справу за позовом Садівницького товариства "Елада-1" до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя Державної податкової служби про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Садівницьке товариство «Елада-1» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001101500 від 11.06.2012 про визначення грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 510,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Садівницьке товариство «Елада-1» є неприбутковою організацією, а тому у неї відсутній обов'язок подавати податкову звітність з податку на прибуток.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 15.02.2013 відкрито провадження у справі. Іншою ухвалою від 15.02.2013 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, наполягали на задоволенні позову.
Представник відповідача позов не визнав, просив у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується подання, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що Садівницьке товариство «Елада-1» включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 04.01.1997, реєстраційний номер 1 075 120 0000 001129, з 12.12.1996 знаходиться на податковому обліку.
03.05.2012 Державною податковою інспекцією у Балаклавському районі міста Севастополя Державної податкової служби проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток позивача, за результатами якої складено акт № 390/79/15-143/24860776.
У ході перевірки встановлено порушення термінів подання податкової звітності з податку на прибуток, а саме: в порушення підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України платником не надана податкова декларація з податку на прибуток за 1 півріччя 2009 року (граничний строк подання - 09.08.2009), податкова декларація з податку на прибуток за 9 місяців 2009 року (граничний строк подання - 09.11.2009), звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 1 квартал 2011 року (граничний строк подання - 09.05.2011).
На підставі вказаного акту перевірки, позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.06.2012 № 0001101500, яким до Садівницького товариства «Елада-1» застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 510,00 грн.
Відповідно до підпункту 2.1.1 пункту 2.1 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин з надання податкових декларацій з податку на прибуток за 1 півріччя та 9 місяців 2009 року) платниками податку є з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Пунктом 11.1 статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.
Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 14 цього Закону, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного (бюджетного) року.
Згідно з пунктами 16.1, 16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.
Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Порядок оподаткування неприбуткових установ і організацій встановлений пунктом 7.11 статті 7 вказаного Закону.
Зокрема, підпунктами 7.11.10, 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті.
Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством.
Центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації.
Згідно з пунктами 2.1, 2.2 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997 № 232, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 за № 291/2095, до Реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно з пунктом 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» звільняються від сплати податку на прибуток.
Для внесення до Реєстру неприбуткова організація або установа повинні подати (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копію статутних і установчих документів.
Відповідно до пункту 2.4 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ за результатами розгляду заяви можуть бути прийняті рішення за формою згідно з додатком 2 про: внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру; відмову внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя № 431 Садівницьке товариство «Елада-1» внесено до реєстру неприбуткових організацій та установ 06.10.2010.
Отже, тільки після подання реєстраційної заяви за формою 1-РН та прийняття податковим органом вказаного рішення, позивач вважається неприбутковою організацією.
У ході розгляду справи встановлено, що декларації з податку на прибуток за 1 півріччя 2009 року та 9 місяців 2009 року Садівницьким товариством «Елада-1» не подавались.
Відповідно до пункту «б» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на час вчинення правопорушення з неподання податкової звітності за 2009 рік) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Платник податків, що не подає податкову декларацію 3 строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку (підпункт 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
Відповідно до пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваного рішення Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя Державної податкової служби в частині нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 340,00 грн. за неподання податкових декларацій за 1 півріччя 2009 року та за 9 місяців 2009 року.
Щодо застосування податковим органом штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170,00 грн. за неподання Садівницьким товариством «Елада-1» звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 1 квартал 2011 року, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;
Пунктом 157.14 статті 157 цього Кодексу встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (визначених у підпункті "є" пункту 157.1 цієї статті в частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню), а центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, вирішує питання про виключення організацій із Реєстру неприбуткових організацій та установ і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Кодексу та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 31.01.2011 № 56, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.02.2011 за № 192/18930, затверджено форму та Порядок складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій.
Згідно з вказаним Порядком подання звіту та сплата податку здійснюються у строки, встановлені Кодексом.
Пунктами 49.1, 49.2 статті 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Під час розгляду справи встановлено, що Садівницьке товариство «Елада-1» звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 1 квартал 2011 року не подавало.
Згідно з пунктом 113.3 статті 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пункту 7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Як встановлено судом, порушення податкового законодавства щодо подання звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 1 квартал 2011 року по строку подання 09.05.2011, мало місце в період з 1 січня 2011 року по 30 червня 2011 року, тобто за вказане порушення повинна бути нарахована штрафна (фінансова) санкція в розмірі 1 гривні.
Відповідно до статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з Податковим кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем вказаний обов'язок не виконаний, доказів правомірності нарахування штрафних санкцій за неподання звітності з податку на прибуток за 1 квартал 2011 року у розмірі 170,00 грн. суду не надано.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя № 0001101500 від 11.06.2012 в частині застосування до Садівницького товариства «Елада-1» штрафу за неподання звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 1 квартал 2011 року у розмірі 170,00 грн., у зв'язку з чим позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя Державної податкової служби № 0001101500 від 11.06.2012 в частині визначення Садівницькому товариству "Елада-1" грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 170,00 грн.
3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у місті Севастополі повернути з Державного бюджету України Садівницькому товариству "Елада-1" (99003, місто Севастополь, вул.Кожанова, 10, кв.9) витрати по сплаті судового збору у розмірі 91,76 грн. (дев'яносто одна гривня сімдесят шість копійок).
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя підпис О.В. Прохорчук
Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 04 березня 2013 року.
З оригіналом згідно.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя О.В. Прохорчук