КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2013 року 810/694/13-а
приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26,
час прийняття постанови : 13 год. 25 хв.
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лиска І.Г.
при секретарі: Васковець М.С.
за участю позивача: ОСОБА_2
представника відповідача : ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Обухівському районі Київської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Обухівському районі Київської області Державної податкової служби, в якому просить зобов'язати Державну податкову інспекцію в Обухівському районі Київської області надати йому довідку про відсутність заборгованості із сплати податків і зборів за ф. №22 ОПП для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_2.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно постанови Київського окружного адміністративного суду у справі № 2-а-8364/09/1070 від 05.08.2009р. припинено його підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця (ФОП) ОСОБА_2, а також встановлено відсутність податкової заборгованості перед бюджетом.
Державна податкова інспекція в Обухівському районі вище зазначену постанову суду не виконує в частині не надання довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою №22- ОПП.
Для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_2 необхідна довідка ф №22 ОПП від ДПІ в Обухівському районі.
При зверненні 31.01.12 р. до ДПІ в Обухівському районі і 25.05.2012 р. до Державної податкової служби України, про надання довідки про відсутність заборгованості із сплати податків і зборів, йому безпідставно відмовлено.
Повторно 02.01.2013 року позивач надіслав претензію до Державної податкової інспекції в Обухівському районі про надання довідки про відсутність податкової заборгованості перед бюджетом.
Відповідь на претензію ДПІ в Обухівському районі не надала і позивач розумів це як порушення його прав, свобод та інтересів, тому він звернувся з даним позовом до суду.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити, підтвердив обставини, викладені у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях по справі.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнала, заперечувала проти позовних вимог, з підстав зазначених у письмових запереченнях на позовну заяву, просила відмовити у задоволенні позову, зазначила, що позовні вимоги є безпідставними, а дії ДПІ у Обухівському районі Київської області є такими, що вчинені у відповідності до вимог чинного законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши сторони, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_2 був зареєстрований як фізична особа - підприємець 19 травня 2004 року Обухівською районною державною адміністрацією Київської області , про що зроблено запис 18 травня 2004 року у журналі обліку реєстраційних справ за №04054725Ф0055581, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи.
Згідно постанови Київського окружного адміністративного суду у справі № 2-а-8364/09/1070 за позовом Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 від 05.08.2009р. припинено підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця ОСОБА_2.
Для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_2 необхідна довідка за формою №22 ОПП від ДПІ в Обухівському районі.
При зверненні 31.01.12 р. до ДПІ в Обухівському районі Київської області і 25.05.2012 р. до Державної податкової служби України про надання довідки про відсутність заборгованості із сплати податків і зборів, позивачу відмовлено.
Оскільки позивачу було відмовлено у наданні Довідки про відсутність заборгованості із сплати податків і зборів за формою №22 ОПП він звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності органів державної податкової служби.
Питання зняття з обліку платників податків врегульовано Порядком обліку платників податків і зборів », затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року № 1562/20300 (надалі Порядок).
Відповідно до п.11.1 Порядку з метою оподаткування під ліквідацією платника податків розуміється зупинення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства.
Відповідно до п.11.2 Порядку, у зв'язку з припиненням платника податків органи державної податкової служби розпочинають та проводять процедури припинення у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей):
- заяви за ф. N 8-01111 від платника податків;
- судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Згідно з вимогами п.п.78.1.7 п.78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, у разі коли розпочато процедуру припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Відповідно до п. 11.3. Порядку у разі отримання документів згідно з пунктом 11.2 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, органом державної податкової служби приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими підпунктами 11.3.2 та 11.3.3 цього пункту) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.
Відповідно до п. 11.12 Порядку зняття з обліку фізичної особи - підприємця як платника податків здійснюється в порядку, визначеному пунктами 11.1 - 11.11 цього розділу, з урахуванням таких особливостей:
Після прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності та внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності фізична особа - підприємець зобов'язана подати до органу державної податкової служби за основним місцем обліку:
- заяву за ф. N 8-ОПП ;
- оригінали документів, що видаються органами державної податкової служби платнику податків (свідоцтва, патенти, довідки за ф. N 4-ОПП, інші документи тощо) і підлягають поверненню до органу державної податкової служби, а також завірені органом державної податкової служби копії цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби.
Повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою або повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за судовим рішенням щодо визнання фізичної особи - підприємця банкрутом чи за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця, а також відомості відповідної реєстраційної картки є підставою для зняття фізичної особи - підприємця з обліку у відповідному органі державної податкової служби.
Відповідно до облікових даних ДПІ в Обухівському районі позивач перебуваєте на податковому обліку як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа з 20.05.2004 року.
Відповідно до вимог п.п.16.1.3 п.16.1 статті 16, та п.177.5 статті 177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року , платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, до органу державної податкової служби за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року.
Підпунктом 152.9.3 п. 152.9 статті 152 Податкового кодексу України передбачено, якщо платник податку ліквідовується (у тому числі до закінчення першого звітного податкового періоду) останнім податковим періодом вважається період, на який припадає дата такої ліквідації.
Остання Декларація про одержані доходи подана позивачем за період з 01.01.2004 року по 30 вересня 2004 року до ДПІ в Обухівському районі 08 листопада 2004 року.
23.02.2012 року ДПІ в Обухівському районі за реєстраційною адресою СГД ОСОБА_2 направлено лист - повідомлення щодо зобов'язання подати Декларації про суми отриманих доходів, який 29.02.2012 року повернувся з відміткою «за зазначеною адресою не проживає ».
З метою початку проведення позапланової документальної перевірки в зв'язку з припиненням платника податків проведено виїзд за реєстраційною адресою фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, а саме: АДРЕСА_1 з метою вручення наказу ДПІ в Обухівському районі від 12.03.2012 р. за № 22 " Про проведення документальної позапланової перевірки".
В ході виїзду, проведеного 13.03.2012 року встановлено, що за вищезазначеною адресою проживає мати підприємця ОСОБА_5 зі слів якої її син ОСОБА_2 за даною адресою прописаний, а фактично проживає в м. Обухові, що засвідчено актом ДПІ в Обухівському районі від 13.03.2012 р. "Про результати виїзду за реєстраційною адресою СГД ОСОБА_2.", та довідкою виконавчого комітету Краснослобідської сільської ради від 13.03.2012 р. за № 130 про те, що ОСОБА_2 зареєстрований за адресою с. Красна Слобідка, вул. Пушкіна,7, але за місцем реєстрації не проживає .
Враховуючи вищевикладене, в телефонному режимі ( тел. НОМЕР_1) фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 запрошено до ДПІ в Обухівському районі Київської області для пред'явлення копії наказу, та підписання направлення на позапланову перевірку від 12.03.2012р. за № 7 " Про проведення документальної позапланової перевірки".
До ДПІ в Обухівському районі Київської області фізична особа - підприємець ОСОБА_2, з'явився 13.03.2012 року, ознайомився візуально з наказом про проведення перевірки, направленням про проведення перевірки, але відмовився від отримання наказу під підпис, та підпису у направленні на перевірку, початок якої призначено з 13.03.2012 року, про що складено акт від 13.03.2012 р. за №11 про відмову від отримання наказу "Про проведення документальної позапланової перевірки" та акт від 13.03.2012 р. за №12 про відмову від підпису у направленні на позапланову перевірку фізичної особи підприємця ОСОБА_2.
ДПІ в Обухівському районі ФОП ОСОБА_2 за реєстраційною адресою направлено лист від 08.06.2012 р. за №1438/М/1702 про надання документів для проведення документальної перевірки у термін не пізніше 18.06.2012 року. До даного часу документи підтверджуючі здійснення фінансово-господарської діяльності, або її відсутність в т.ч. і банківські виписки до ДПІ в Обухівському районі не надані.
Крім того, до Київського ГРУ ПАТ КБ «Приватбанк» м. Києва направлено лист від 08.06.2012 року за №1273/10/1702 та повторно 21.06.2012 року за №1839/10/17-02-28 про надання інформації про рух коштів (або відсутність) на поточному та картковому рахунку ФОП ОСОБА_2 за період з 24.05.2004 року по 16.07.2007 року.
Листом від 04.07.2012 року ПАТКБ «Приватбанк» відмовив у наданні запитуваної інформації. Повідомивши що банківська таємниця стосовно клієнта банку буде розкрита на підставі рішення суду.
У серпні 2012 року ДПІ у Обухівському районі Київської області звернулась до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська з заявою про розкриття банком інформації стосовно ОСОБА_2, що містить банківську таємницю (справа №412/11074/2012 2-о/412/204/2012).
На сьогоднішній день вказана справа Жовтневим районним судом м. Дніпропетровська не розглянута.
Отже, судом встановлено, що на сьогоднішній день у відповідача відсутні документи підтверджуючі здійснення фінансово-господарської діяльності позивачем або її відсутність в тому числі і банківські виписки, а також не проведена документальна позапланова виїзна перевірка позивача, що унеможливлює видачу позивачу Довідки про відсутність заборгованості із сплати податків і зборів за ф. №22 ОПП.
Після надання документів підтверджуючих здійснення фінансово-господарської діяльності або її відсутність в тому числі і банківських виписок та проведення документальної позапланової перевірки та спливу законодавчо визначених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань встановлено відсутність грошових зобов'язань або податкового боргу відповідач видасть відповідну довідку.
Результатом проведеної перевірки органами ДПІ може бути повідомлення про податкові зобов'язання та несплачені податки за формою №10-ОПП, або, у разі відсутності боргу довідка про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) за формою № 22-ОПП.
Крім того, суд зазначає, що згідно п.8.3.5 наказу ДПА України «Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)», довідки за формою №22-ОПП є дійсними протягом двох місяців від дня їх реєстрації в органі державної податкової служби.
Отже, при здійсненні владних повноважень відповідач діяв у рамках чинного законодавства України.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Київського окружного адміністративного суду, позивачем не надано достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а відповідач довів, що діяв з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та вимог податкового законодавства України.
Враховуючи вищезазначене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи , суд дійшов висновку, що дії Державної податкової інспекції у Обухівському районі Київської області є правомірними, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Обухівському районі Київської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії- відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Лиска І.Г.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 14 березня 2013 р.