Постанова № 29924639, 12.03.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
12.03.2013
Номер справи
801/1056/13-а
Номер документу
29924639
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 березня 2013 р. (16:20) Справа №801/1056/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Тоскіної Г.Л., за участю секретаря судового засідання Кисельової А.Є.

від позивача - Мустафаєвої Е.Т.,

від відповідача - не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

про стягнення,

Обставини справи: до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулась з адміністративним позовом Інспекція з питань захисту прав споживачів в АР Крим до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу в розмірі 4420,00 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не сплатив штрафні (фінансові) санкції

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.02.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.02.2013 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.03.2013 року позовну заяву в частині заборони ФОП ОСОБА_2 розповсюдження реклами без дозволу на розміщення зовнішньої реклами, яке видається Виконавчим комітетом Феодосійської міської ради залишено без розгляду.

У судовому засіданні, яке відбулось 12.03.2013 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

У судове засідання відповідач не з'явився, повідомлений належним чином про місце, дату та час судового розгляду, причини неявки суду не відомі.

Суд, відповідно до вимог статей 122, 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутністю відповідача за наявними у матеріалах справи документами.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представника позивача, вивчивши чинне законодавство та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Регулювання відносин між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів передбачено Законом України "Про захист прав споживачів" в редакції від 16.10.2012 № 5463-VI (далі - Закон).

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.

Частиною 3 статті 5 Закону передбачено, що захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи і установи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.

Статтею 26 Закону визначено, що Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право:1) давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів; 2) перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів.

Результати перевірок суб'єктів господарювання службовими особами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальних органів оформлюються відповідними актами.

11.10.2012 року посадовою особою Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим - головним спеціалістом відділу контролю у сфері реклами Акуловим П.В. було складено протокол № 1545 про порушення законодавства про рекламу, в якому було вказано, що в ході перевірки дотримання законодавства про рекламу у м. Феодосія було виявлено порушення, а саме:

- на пішохідній доріжці (тротуарі) у м. Феодосія по вул. Кримська розташован рекламний носій с інформацією щодо магазина «ІНФОРМАЦІЯ_1», спрямованої на формування і/або підтримання інтересу споживачів реклами до товару. Зі змістом: очищена вода на розлив та з доставкою, салон-магазин здорові діти, красиві жінки, сильні чоловіки, фільтри для води і комплектуючі апарати для нагрівання та охолодження води (кулери), АДРЕСА_1.

Вказана зовнішня реклама розповсюджена з порушенням ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу" (без дозволу на розміщення зовнішньої реклами, що видається виконавчим комітетом Феодосійської міської ради), оскільки наявне порушення вимог п.44 Постанови Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003 року "Про затвердження типових правил розміщення зовнішньої реклами": Спеціальні конструкції повинні маркуватися з зазначенням на каркасі спеціальної конструкції власника конструкції, номеру дозволу та строку його дії". 11.10.2012 року за вихідним № 02-01/1545 фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим було направлено вимогу про надання інформації та документів стосовно вартості розповсюджуваної реклами, свідоцтво про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_2, дозвіл на розміщення рекламного носія із встановленим строком надання до 31.10.2012 року.

Зазначена вимога була направлена фізичної особі - підприємцю ОСОБА_2 за юридичною адресою та вручена 12.10.2012р., згідно поштового повідомлення.

Листом від 29.10.2012р. ФОП ОСОБА_2 пояснив, що в вересні 2009р. ним було отримано дозвіл у архітектора м. Феодосія та сплачено КБ 2000 на суму 234,67 грн.

На адресу ФОП ОСОБА_2 позивачем було направлено роз'яснення законодавства щодо реклами та повідомлення, що відповідно до листа Виконавчого комітету Феодосійської міської ради, ФОП ОСОБА_2 дозвіл на розміщення зовнішньої реклами не надавався.

Листом (вих. №02-01/1843 від 16.11.2012р.) ФОП ОСОБА_2 повідомлено, що питання про накладення штрафних санкцій відповідно до ст. 27 Закону України "Про рекламу" за порушення вимог ч.1 ст. 16 і ч.1 ст. 8 Закону України "Про рекламу" буде розглядатись на комісії Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим 27.11.2012 року о 14:00, каб. 316.

На комісії Інспекції 27.11.2012 року було прийняте рішення № 329-р про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким було вирішено:

- за порушення вимог ч.6 ст. 27 Закону України "Про рекламу", накласти на ФОП ОСОБА_2 штраф в розмірі 1700,00 гривень;

- за порушення вимог ч.7 ст. 27 Закону України "Про рекламу", накласти на ФОП ОСОБА_2 штраф в розмірі 2720,00 гривень.

Зазначене рішення було підписано виконуючим обов'язки начальника Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим, та направлено рекомендованою кореспонденцією 30.11.2012 року фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 штраф не сплатив та витребувану Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим інформацію та документи стосовно розповсюджуваної реклами не надав.

Також суд зазначає, що відповідач повідомлений про те, що у разі невиконання рішення сума штрафу стягується у судовому порядку.

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України "Про рекламу" від 03.07.1996, № 270/96-ВР (далі Закон № 270).

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону у рекламі забороняється вміщувати зображення фізичної особи або використовувати її ім'я без письмової згоди цієї особи.

Згідно ч. 1 ст. 16 Закону розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень відповідно до частини 1 статті 26 Закону №270: спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами; Антимонопольний комітет України - щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції; Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності; Міністерство фінансів України - щодо реклами державних цінних паперів; Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами на фондовому ринку; спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань містобудування та архітектури - щодо спорудження житлового будинку.

Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.

Відповідно до частини 3 статті 26 Закону № 270 рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.

Особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Частиною 6 статті 27 Закону передбачено, що за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду. Доказів оскарження прийнятого позивачем рішення про накладення штрафу відповідачем не надано.

Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача 4420,00 грн. фінансових санкцій на підставі рішення від 27.11.2012 № 329-р.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Під час судового засідання, яке відбулось 12.03.2013 були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України постанову складено та підписано 15.03.2013.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути с Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2) штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 4420 (чотири тисячі чотириста двадцять) гривень 00 копійок до державного бюджету м. Феодосія.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Г.Л.Тоскіна