ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11.03.2013Справа № 901/103/13-г
За позовом Заступника прокурора м. Феодосії в інтересах держави в особі Коктебельської селищної ради міста Феодосії
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Гріффон Едвайзорз»
про зміну умов договору оренди землі
Суддя Куртлушаєв М.І.
П р е д с т а в н и к и :
від позивача: Борисенко І.В., представник, дов. від 29.11.2012;
від відповідача: не з'явився;
від прокуратури: Овсяннікова І.О., прокурор відділу, посвідчення № 013074.
СУТЬ СПОРУ: Заступник прокурора м. Феодосії звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Коктебельської селищної ради міста Феодосії з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гріффон Едвайзорз», в якій просить суд змінити умови Договору оренди земельної ділянки від 07.09.2006, реєстраційний номер №040601900076, укладеного між позивачем та відповідачем, виклавши пункти договору в наступній редакції:
« 1. Пункт 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 3939063 гривень 28 копійок».
« 2. Пункт 6. Орендна плата вноситься «Орендарем» у грошовій формі та в розмірі 118171гривня 90 копійок на рік. Розмір орендної плати за земельну ділянку розрахований виходячи зі ставки земельного податку, збільшеної в 3 рази».
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач ухиляється від внесення змін до Договору оренди землі, які, в свою чергу, обумовлені прийняттям Коктебельською селищною радою міста Феодосії рішення щодо нормативної грошової оцінки земель смт. Коктебель та встановлення орендної плати у трикратному розмірі земельного податку.
Ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.01.2013 позовну заяву прийнято до розгляду і порушено провадження у справі.
Ухвалою від 21.02.2013 суд продовжив строк розгляду спору на п'ятнадцять днів до 19.03.2013 включно.
Представник позивача у судовому засіданні 11.03.2013 надав суду власне письмове підтвердження того щодо відсутності у провадженні господарського суду або іншого органу, який в своєї компетенції вирішує спір, аналогічної справи, а також немає рішення цих органів з цього спору.
Суд долучив даний документ до матеріалів справи.
Прокурор у судовому засіданні надав суду клопотання про приєднання до матеріалів справи пояснення заступника прокурора м. Феодосії та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3939063,28 грн.
Суд задовольняє клопотання та долучає до матеріалів справи дані документи.
Відповідач явку свого представника у судові засідання не забезпечив.
Ухвала про порушення провадження у справі від 04.01.2013 була спрямована рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення на адресу відповідача, яка зазначена у позовній заяві: вул. Постишева, 60, к. 413, м. Донецьк, 83001.
Місцезнаходження відповідача по зазначеній у позові адресі підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, якій додано заступником прокурора до позовної заяви.
Проте, вказана ухвал була повернута суду з посиланням на відсутність адресата (аркуші справи 30-32).
В постанові пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а вразі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (розділ 3 п. 3.9.1).
Ухвали про відкладення розгляду справи також були спрямовані на зазначену та підтверджену витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців адресу.
Таким чином Товариство з обмеженою відповідальністю «Гріффон Едвайзорз» було повідомлено належним чином про час та місце розгляду даної справи, однак, правами, наданими сторонам статтею 22 Господарського процесуального кодексу України, не скористалось.
Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини, що склалися між сторонами, та вважає за можливе розглянути справу по наявним в ній матеріалам в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, думку прокурора, суд
ВСТАНОВИВ:
07.09.2006 на підставі рішення 07 сесії 05 скликання Коктебельської селищної ради міста Феодосії від 22.06.2006 № 343 між Коктебельською селищною радою міста Феодосії (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гріффон Едвайзорз» (орендар) укладено договір оренди землі (надалі - Договір), який був зареєстрований 28.09.2006 Феодосійським міським відділом Кримської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за № 040601900076.
Відповідно до пунктів 1 та 2 Договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 4,2788 га під будівництво бази відпочинку за адресою: Автономна Республіка Крим, місто Феодосія, селище міського типу Коктебель, район бази відпочинку «БОН».
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 900030,60 грн. (пункт 4 Договору).
У пунктах 6, 7 Договору сторонами узгоджена орендна плата, яка вноситься орендарем у грошовій формі з урахуванням індексів інфляції, а саме: 14758,00 грн. на рік.
Водночас, пункт 9 Договору передбачає зміну розміру орендної плати у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Перегляд розміру орендної плати щодо її збільшення допускається один раз на п'ять календарних років, крім випадків, коли збільшення орендної плати (або земельного податку) передбачено Законом України.
При цьому, згідно з пунктом 32 Договору, зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.
Рішенням Коктебельської селищної ради «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Коктебель та підвищувальних коефіцієнтів до неї» від 05.05.2011 № 317, затверджено технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земель смт. Коктебель та введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель смт. Коктебель з 01.07.2011 по 01.07.2018, а також встановлена орендна плата у трикратному розмірі земельного податку.
Через зміну законодавства про мінімальний розмір орендної плати за землю та нову нормативну грошову оцінку землі, позивач листом від 14.03.2012 № 832 направив на адресу відповідача додаткову угоду до договору оренди землі від 07.09.2006 в наступній редакції:
« 1. Пункт 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 3939063 гривень 28 копійок».
« 2. Пункт 6. Орендна плата вноситься «Орендарем» у грошовій формі та в розмірі 118171 гривня 90 копійок на рік. Розмір орендної плати за земельну ділянку розрахований виходячи зі ставки земельного податку, збільшеної в 3 рази».
Проте, вказаний лист з додатковою угодою повернувся на адресу позивача за закінченням терміну зберігання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
Відповідно до частин 2-4 статті 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Втім, позивачем було дотримано досудовий порядок зміни господарських договорів.
Однак, у зв'язку з відмовою відповідача від укладання додаткової угоди про внесення змін до вказаного договору, а саме, щодо застосування нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати, позивач звернувся до суду з позовом.
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Частиною 2 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003, №1378-IV, зі змінами та доповненнями, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Таким чином, законодавством передбачено періодичне здійснення нормативно-грошової оцінки земель. Відповідна грошова оцінка була проведена в 2000 році та затверджена рішенням 28 сесії 23 скликання Коктебельської селищної ради № 762 від 23.03.2000.
Отже, нормативно-грошова оцінка здійснена у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008 в Закон України «Про оренду землі» були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст.21 викладені в наступній редакції:
«Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині». Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування з 04.06.2008.
В зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 (від 02.12.2010 №755-VI), Закон України "Про плату за землю" втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 регулюється виключно Податковим кодексом України.
Згідно зі ст. 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Приписами ст. 21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Розділу XIII Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Податкового кодексу України; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Розділу ХІІІ Податкового кодексу України).
При цьому, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (стаття 274.1. Податкового кодексу України).
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
В даному ж випадку сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати (п. 9 договору), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору
Крім цього, згідно зі ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.
Рішення Коктебельської селищної ради «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Коктебель та підвищувальних коефіцієнтів до неї» від 05.05.2011 № 317, під час розгляду даної справи є чинним, а тому підлягає обов'язковому виконанню у тому числі стосовно перегляду розміру орендної плати.
Згідно з частиною третьою статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином, позов про внесення змін до договорів оренди землі щодо розміру орендної плати підлягає задоволенню за наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування, але такий договір вважається зміненим з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Вищевикладене свідчить про обґрунтованість заявлених позовних вимог про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, у зв'язку із чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судовий збір у сумі 1147,00 грн. підлягає стягненню з відповідача в дохід Державного бюджету України.
В судовому засіданні 11.03.2013 судом оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Повне рішення складено 14.03.2013.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Змінити умови Договору оренди земельної ділянки від 07.09.2006, реєстраційний номер №040601900076, укладеного між Коктебельською селищною радою міста Феодосії та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гріффон Едвайзорз», виклавши пункти договору в наступній редакції:
« 1. Пункт 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 3939063 гривень 28 копійок».
« 2. Пункт 6. Орендна плата вноситься «Орендарем» у грошовій формі та в розмірі 118171 гривня 90 копійок на рік. Розмір орендної плати за земельну ділянку розрахований виходячи зі ставки земельного податку, збільшеної в 3 рази».
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гріффон Едвайзорз» в дохід Державного бюджету України (Отримувач коштів: Управління Державної казначейської служби України у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим, м. Сімферополь, вул. Павленко, 48, код ЄДРПО України 38040558, рахунок 31211206783002, відкритий за кодом класифікації доходів бюджету 22030001 в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, м. Сімферополь, код банку 824026) судовий збір у розмірі 1147,00грн.
Видати наказ після вступу рішення в законну силу.
Суддя М.І. Куртлушаєв