Постанова № 29915955, 06.03.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2013
Номер справи
2а/1270/9710/2012
Номер документу
29915955
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 березня 2013 року Справа № 2а/1270/9710/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Пляшкової К.О.,

при секретарі: Колесніковій Я.А.,

за участю представників

позивача: Деміденка К.П. (довіреність № 01/4-10-579 від 27.12.2012),

відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення № 977 від 23.11.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, -

ВСТАНОВИВ:

06 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення № 977 від 23.11.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при винесенні оскаржуваного рішення відповідачем порушено п.7.7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289, згідно якої відповідач повинен був пред'явити перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення, однак оскаржуване рішення було винесено 23.11.2012, а пред'явлено позивачу 27.11.2012, про що свідчить вхідний штамп ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» про отримання рішення. В порушення положень п.п.7.2.6 п.7.2 Інструкції рішення від 23.11.2012 № 977 про застосування до ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за квітень 2012 року в частині нарахування штрафу за прострочення сплати недоїмки в сумі 17120,28 грн. та пені в сумі 3298,98 грн. винесено без проведення перевірки у вищезазначеному підрозділі і акт за даним фактом не складався.

Також, позивач в обґрунтування позовних вимог послався на те, що в порушення вимог п.6.10 Інструкції ним не було отримано протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду від відповідача повідомлення про суми розподілу сплачених коштів.

Крім того, позивач зазначив, що відповідачем у порушення п.7.5 Інструкції та п.п.1 п.10 ст.8 Закону № 2464 у розрахунку штрафної санкції та пені до рішення УПФУ зазначено не правильну дату сплати єдиного внеску за квітень 2012 року, що призвело до неправильного визначення періоду нарахування пені. Так, днем сплати єдиного внеску є 30 травня 2012 року, а не 31 травня 2012 року як зазначено у розрахунку.

На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а/1270/9710/2012 за вказаним адміністративним позовом та справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

Ухвалою суду від 19 грудня 2012 року витребувано від сторін додаткові докази до матеріалів справи та зупинено провадження у справі № 2а/1270/9710/2012 до 16 січня 2013 року (а.с.48-49).

Ухвалою суду від 16 січня 2013 року провадження у справі № 2а/1270/9710/2012 зупинено до 06 березня 2013 року у зв'язку із наданням сторонам часу для примирення (а.с.74).

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Відповідач адміністративний позов не визнав, про що надав письмовий відзив на позов (а.с.80), у якому зазначив таке.

Підпункт 7.2.6 пункту 7.2 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289, застосовується за несплату авансових платежів, що є відмінністю від необхідного п.п.7.2.2 п.7.2, який застосовується при несплаті або несвоєчасній сплаті єдиного внеску без авансових платежів і застосування якого дозволяє розраховувати фінансову санкцію на підставі даних карток особового рахунку позивача (без проведення перевірки та складання акта). В оскаржуваному випадку штраф та пеня є фінансовою санкцією за прострочення недоїмки за поточний період, при цьому боргів за попередній період, які б погашалися у загальному порядку календарної черговості, підприємство не має, тому і надсилати повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до Інструкції нема про що. Позивач оскаржує не протиправні дії, а просить визнати незаконним рішення управління, тому доводи щодо порушення порядку вручення рішення, його складання та інше не можуть приводитись у даному позові.

У судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. У відзиві просив розглянути справу за його відсутності.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлено таке.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464), яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону № 2464 (тут і надалі посилання на норми зазначеного Закону наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (ч.1 ст.5 Закону № 2464).

Частиною 3 статті 5 Закону № 2464, серед іншого встановлено, що платникам єдиного внеску, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, в порядку, встановленому Пенсійним фондом, безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік, в якому для платників, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, зазначається клас професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464 передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно із ч.8 ст.9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» відповідно до положень Закону № 2464 зареєстрований в УПФУ в м. Первомайську Луганської області як платник єдиного внеску.

Базовим звітним періодом для ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» є календарний місяць. Сплата єдиного внеску, нарахованого за відповідний базовий звітний період, повинна відбуватись не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом (у даній справі спірні правовідносини виникли між сторонами до набрання чинності Законом України від 15 травня 2012 року № 4676-VI «Про внесення зміни до статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким з 12 червня 2012 року абзац перший частини восьмої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнено словами «крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом»).

Відповідно до ч.11 ст.9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 12 статті 9 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами (ч.1 ст.25 Закону № 2464).

Згідно ч.2 ст.25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Частиною 3 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Частиною 10 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч.13 ст.25 Закону № 2464).

Частиною 14 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Пунктом 3 частини 15 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.

Частиною 16 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів визначає Інструкція про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289 (далі - Інструкція № 21-5).

Інструкція № 21-5 є нормативно-правовим актом у розумінні ст.117 Конституції України та підлягає застосуванню відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до пункту 7.1 розділу 7 Інструкції № 21-5 (тут і надалі посилання на норми зазначеної Інструкції наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Пунктом 7.2 розділу 7 Інструкції № 21-5 встановлено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 2.1.1-2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи Пенсійного фонду застосовують штрафні санкції у таких розмірах, серед іншого, підпунктом 7.2.2 пункту 7.2 розділу 7 Інструкції, визначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Згідно з пунктом 7.5 розділу 7 Інструкції № 21-5 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Пунктом 7.7 розділу 7 Інструкції № 21-5 передбачено, що рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VII цієї Інструкції, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках.

23 листопада 2012 року УПФУ в м. Первомайську Луганської області прийнято рішення за № 977 про застосування штрафних санкцій у розмірі в сумі 17120,28 грн. та нарахування пені в сумі 3298,98 грн. за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за базовий звітний період - квітень 2012 року (а.с.13).

Відповідно до поданого ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» звіту з нарахування єдиного внеску за квітень 2012 року позивач повинен був сплатити єдиний внесок в загальній сумі 171202,72 грн. (а.с.41-45).

З картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» до рішення УПФУ в м. Первомайську Луганської області від 23 листопада 2012 року № 977 (а.с.14, 59-72), судом встановлено, що єдиний внесок за квітень 2012 року був сплачений позивачем у період з 30 травня 2012 року по 27 червня 2012 року, що є порушенням ч.8 ст.9 Закону № 2464.

Із вищевказаних документів судом встановлено, що розмір застосованих фінансових санкцій відповідає вимогам ч.11 ст.25 Закону № 2464.

Що стосується розміру нарахованої пені, судом встановлено таке.

Як вбачається з картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку (36,76% - 49,7%), 31 травня 2012 року відбулося зарахування внеску у сумі 99099,02 грн. На вказану суму за 10 днів затримки нарахована пеня у сумі 990,99 грн.

Разом з тим, з платіжного доручення № 322 від 30.05.2012 (а.с.18) та виписки банку про рух коштів по рахунку ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» за 30 травня 2012 року (а.с.15-17) вбачається, що днем фактичної сплати (перерахування) є 30 травня 2012 року, а не 31 травня 2012 року як про це зазначено у картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку (36,76% - 49,7%).

Таким чином з вищевикладеного вбачається, що затримка сплати єдиного внеску у сумі 99099,02 грн. становить 9 днів, а відтак УПФУ в м. Первомайську зайво нарахована пеня у сумі 99,1 грн.

Як вбачається з картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку (2%), 31 травня 2012 року відбулося зарахування внеску у сумі 117,58 грн. На вказану суму за 10 днів затримки нарахована пеня у сумі 1,18 грн.

Разом з тим, з платіжного доручення № 319 від 30.05.2012 (а.с.19) та виписки банку про рух коштів по рахунку ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» за 30 травня 2012 року (а.с.15-17) вбачається, що днем фактичної сплати (перерахування) є 30 травня 2012 року, а не 31 травня 2012 року як про це зазначено у картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку (2%).

Таким чином з вищевикладеного вбачається, що затримка сплати єдиного внеску у сумі 117,58 грн. становить 9 днів, а відтак УПФУ в м. Первомайську зайво нарахована пеня у сумі 0,12 грн.

Як вбачається з картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку (2,6%), 31 травня 2012 року відбулося зарахування внеску у сумі 40,66 грн. На вказану суму за 10 днів затримки нарахована пеня у сумі 0,41 грн.

Разом з тим, з платіжного доручення № 318 від 30.05.2012 (а.с.20) та виписки банку про рух коштів по рахунку ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» за 30 травня 2012 року (а.с.15-17) вбачається, що днем фактичної сплати (перерахування) є 30 травня 2012 року, а не 31 травня 2012 року як про це зазначено у картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку (2,6%).

Таким чином з вищевикладеного вбачається, що затримка сплати єдиного внеску у сумі 40,66 грн. становить 9 днів, а відтак УПФУ в м. Первомайську зайво нарахована пеня у сумі 0,04 грн.

Як вбачається з картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку (3,6%), 31 травня 2012 року відбулося зарахування внеску у сумі 9545,74 грн. На вказану суму за 10 днів затримки нарахована пеня у сумі 95,46 грн.

Разом з тим, з платіжного доручення № 317 від 30.05.2012 (а.с.21) та виписки банку про рух коштів по рахунку ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» за 30 травня 2012 року (а.с.15-17) вбачається, що днем фактичної сплати (перерахування) є 30 травня 2012 року, а не 31 травня 2012 року як про це зазначено у картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку (3,6%).

Таким чином з вищевикладеного вбачається, що затримка сплати єдиного внеску у сумі 9545,74 грн. становить 9 днів, а відтак УПФУ в м. Первомайську зайво нарахована пеня у сумі 9,55 грн.

Як вбачається з картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку (34,7%), 31 травня 2012 року відбулося зарахування внеску у сумі 541,7 грн. На вказану суму за 10 днів затримки нарахована пеня у сумі 5,42 грн.

Разом з тим, з платіжного доручення № 324 від 30.05.2012 (а.с.22) та виписки банку про рух коштів по рахунку ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» за 30 травня 2012 року (а.с.15-17) вбачається, що днем фактичної сплати (перерахування) є 30 травня 2012 року, а не 31 травня 2012 року як про це зазначено у картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку (34,7%).

Таким чином з вищевикладеного вбачається, що затримка сплати єдиного внеску у сумі 541,7 грн. становить 9 днів, а відтак УПФУ в м. Первомайську зайво нарахована пеня у сумі 0,54 грн.

Як вбачається з картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку (8,41%), 31 травня 2012 року відбулося зарахування внеску у сумі 165,67 грн. На вказану суму за 10 днів затримки нарахована пеня у сумі 1,66 грн.

Разом з тим, з платіжного доручення № 323 від 30.05.2012 (а.с.23) та виписки банку про рух коштів по рахунку ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» за 30 травня 2012 року (а.с.15-17) вбачається, що днем фактичної сплати (перерахування) є 30 травня 2012 року, а не 31 травня 2012 року як про це зазначено у картки особового рахунку платника єдиного внеску та розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку (8,41%).

Таким чином з вищевикладеного вбачається, що затримка сплати єдиного внеску у сумі 165,67 грн. становить 9 днів, а відтак УПФУ в м. Первомайську зайво нарахована пеня у сумі 0,17 грн.

Загальна сума помилково нарахованої пені рішенням УПФУ в м. Первомайську від 23 листопада 2012 року № 977 грн. складає 109,52 грн.

Таким чином, в цій частині рішення УПФУ в м. Первомайську від 23 листопада 2012 року № 977 не відповідає вимогам ч.10 ст.25 Закону № 2464, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.

Що стосується інших доводів позивача, суд зазначає таке.

Оскільки у відповідності із підпунктом 7.2.2 пункту 7.2 розділу 7 Інструкції № 21-5 розрахунок фінансової санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників, відповідач не повинен був здійснювати перевірку позивача, як помилково останній зазначає в позовній заяві.

Рішення УПФУ в м. Первомайську Луганської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 23 листопада 2012 року № 977 відповідає типовій формі, що міститься у додатку № 10 до Інструкції № 21-5.

Посилання позивача в обґрунтування позовних вимог на те, що відповідачем не надсилалось позивачу повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до Інструкції № 21-5, визнаються судом безпідставними та необґрунтованими з огляду на таке.

Згідно з ч.6 ст.25 Закону № 2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Пунктом 6.10 Інструкції № 21-5 закріплено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду орган Пенсійного фонду складає повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду. Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано службовій особі юридичної особи або фізичній особі - підприємцю, особі, яка забезпечує себе роботою самостійно, під підпис або надіслано простим поштовим відправленням. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.

Тобто, відповідно до положень Інструкції № 21-5 перерозподіл відбувається у випадку спрямування сплати єдиного внеску на сплату фінансової санкції чи пені. Поняття «зарахування в порядку календарної черговості виникнення» та «перерозподіл» не є тотожними.

З картки особового рахунку ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» вбачається, що з 01 січня 2012 року по 21 травня 2012 року відповідачем до позивача не застосовувались фінансові санкції та не нараховувалась пеня, а відтак і перерозподілу за видами платежів не відбувалось.

Оскільки перерозподілу за видами платежів відповідачем не здійснювалось, то і повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до Інструкції № 21-5 позивачу не повинно надсилатись.

Недотримання відповідачем положень п.7.7 Інструкції № 21-5 щодо надіслання позивачу першого примірника оскаржуваного рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення, є суто формальним порушення порядку надсилання рішення, яке, навіть за умови його наявності, не може бути достатньою підставою для скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за умов доведеності фактів порушення норм законодавства особою, що перевіряється, та не є підставою для звільнення платника єдиного внеску від відповідальності за це порушення.

З урахуванням вищевикладеного суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково, а саме визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в м. Первомайську Луганської області № 977 від 23.11.2012 в частині нарахування ВП «Автобаза» ДП «Первомайськвугілля» пені у розмірі 109,52 грн.

В іншій частині рішення УПФУ в м. Первомайську Луганської області № 977 від 23.11.2012 відповідає вимогам Закону № 2464 та розділу 7 Інструкції № 21-5.

Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 06 березня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 11 березня 2013 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст.25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», розділом 7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289, ст.ст.2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення № 977 від 23.11.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області № 977 від 23.11.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині нарахування відокремленому підрозділу «Автобаза» державного підприємства «Первомайськвугілля» пені у розмірі 109,52 грн. (сто дев'ять гривень п'ятдесят дві копійки).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» (місцезнаходження: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Жукова, 2 б, ідентифікаційний код 26402776) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1,10 грн. (одна гривня десять копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 11 березня 2013 року.

Суддя К.О. Пляшкова